Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 11 Aug 2019 11:18 #280

  • Chessfan
  • Chessfan's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Karma: 0
Chessfan wrote:
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
-εκταμιευση μαρτιος2008, διαρκεια 30ετη, αρχικα ηταν 2χρονια σταθερο με περιπου 4.5%σταθερο επιτοκιο, μετα παει βασει συμβασης σε euribor1μηνος. Απομενουν αλλα 19 χρονια, αληκτο κεφαλαιο:138600.
Τωρα μπηκα στο ebanking μου και βλεπω πως το επιτοκιο, με την εισφορα ειναι κατω απο 1%!!!????????????
Επιτόκιο : 0.969%(εκανα αντιγραφη επικολληση, απο το ebanking μου). Αρα, το περιθωριο κερδους της τραπεζας ειναι πιο χαμηλο απο οσο νομιζα, πρεπει να δω τη συμβαση στο σπιτι κ να σου πω...
Επι τη ευκαιρια, το 7ετες μπορω να το προμηθευτω απο καθε τραπεζα? Το 1.9% ειναι καθαρο? Ευχαριστω θερμοτατα!!!!
Μολις ειδα τη συμβαση... Το σπρεντ, το περιθωριο κερδους της τραπεζας ειναι μολις 1.25%+0.12%εισφορα νομου στα στεγαστικα... Ετσι εξηγειται το πολυ χαμηλο επιτοκιο, και η πολυ μεγαλη αναλογια κεφαλαιου στη δοση.
Αν εχεις η καποιος αλλος την καλοσυνη, ας μου πει αυτα που ρωτω για το 7ετες ομολογο του δημοσιου... Μερσι!!
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 11 Aug 2019 16:20 #281

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ομολογουμενως ειναι χαμηλο το επιτοκιο, κατω απο 1%.
Προσωπικα, παλι θα τα εριχνα στο δανειο, λογω μεγαλης διαρκειας.

Για το 7-ετες που ρωτας, απο οσο γνωριζω, πλεον διαπραγματευεται στο ΧΑΑ. Αρα, πας απο την τραπεζα και σε καθοδηγουν.

Σημ: Θα προσπαθησουν να σου πλασαρουν διαφορα επενδυτικα προϊοντα. Απλα πες οχι.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Chessfan

Προθεσμιακές 13 Aug 2019 06:16 #282

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
.....αποφασισα να αποπληρωσω το δανειο.
Εφτιαξα ενα εξελακι και κατεγραφα το συνολικο ποσο που πληρωνω καθε μηνα και τι ποσο πηγαινει για αποπληρωμη κεφαλαιου, τοκων, εισφορας 0.12%, ασφαλειας πυρος-σεισμου και ασφαλειας ζωης. Ανακαλυψα οτι περιπου το 45% πηγαινει στο κεφαλαιο και το 55% στα υπολοιπα.

Στα στεγαστικα σταθερου επιτοκιου στα πρωτα χρονια αποπληρωμης πληρωνεις περισσοτερο τοκους, στα τελευταια ελαχιστους. Στα στεγαστικα κυμαινομενου ειναι αλλιως τα πραγματα?
Ολοκληρο το δανειο θα αποπληρώσεις? Αν ναι τοτε θα μπορεις να αποδεσμευτεις από την υποχρεωτικη ασφαλεια πυρος.



CV wrote:
Αυτο ειναι το νοημα.
Αλλοι εισπραττουν το 8% γιατι αγορασαν καθαρα προϊοντα και αλλοι το 4% γιατι μοιραζονται τα κερδη τους με τον ασφαλιστη τους που αγοραζει τα ιδια προϊοντα και χρεωνει προμηθεια το υπολοιπο 4

Και τι τον νοιαζει τον καταθετη τι εισπραττουν αυτοι? Ο καταθέτης κοιταει το δικο του κερδος.


CV wrote:
αλλα στο εδω θρεντ εγραψες:
..........
Τελικα ποιος το εκανε;

Σου ειχα πει οτι για λογος ευκολιας της συζητησης χρησιμοποιουσα α ενικο.


Chessfan wrote:
42 ευρω περιπου ασφαλεια ζωης
.....
Η ασφαλεια πυρος κ σεισμου ειναι 130ευρω ετησιως, και εισπραττεται ετησιως απο αλλη εταιρια, πολυ πιο φθηνη αποτην ergo, που μου προτεινε η πειραιως.
45ε δινω εγω στην Ergo. Aσφαλεια ζωης δεν εχω κανει.
Last Edit: 13 Aug 2019 06:29 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Chessfan

Προθεσμιακές 13 Aug 2019 12:05 #283

  • Chessfan
  • Chessfan's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Karma: 0
Stefan wrote:
45ε δινω εγω στην Ergo. Aσφαλεια ζωης δεν εχω κανει.
Μηπως η ασφαλεια που εχεις ειναι μονο πυρος? Το ετησιο ασφαλιστρο που αναφερεις ειναιπολυ μικρο για να ειναι πυρος+σεισμου... Θυμαμαι περυσι που ειχα ρωτησει την πειραιως για τη συγκεκριμενη καλυψη, μου ειχαν συστησει την ergo, με ασφαλιστρο κοντα στα 180-200ευρω.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 13 Aug 2019 13:35 #284

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Στα στεγαστικα σταθερου επιτοκιου στα πρωτα χρονια αποπληρωμης πληρωνεις περισσοτερο τοκους, στα τελευταια ελαχιστους. Στα στεγαστικα κυμαινομενου ειναι αλλιως τα πραγματα?
Ολοκληρο το δανειο θα αποπληρώσεις? Αν ναι τοτε θα μπορεις να αποδεσμευτεις από την υποχρεωτικη ασφαλεια πυρος.
Το ιδιο ισχυει για ολα τα δανεια. Την πυρος-σεισμου την κραταω. Το κοστος της, σε σχεση με το κοστος ενδεχομενης καταστροφης ειναι ΟΚ.

Stefan wrote:
Και τι τον νοιαζει τον καταθετη τι εισπραττουν αυτοι? Ο καταθέτης κοιταει το δικο του κερδος.
ΟΚ, ειναι κι αυτο μια αποψη. Γιατι να νοιαζει καποιον να παρει 8% οταν μπορει να παρει 4% και το αλλο 4% να το δινει στον ασφαλιστη της Εθνικης.

Stefan wrote:
Σου ειχα πει οτι για λογος ευκολιας της συζητησης χρησιμοποιουσα α ενικο.
Καλο. Αφου το ειχες πει.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 15 Aug 2019 05:11 #285

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Chessfan wrote:
Μηπως η ασφαλεια που εχεις ειναι μονο πυρος? Το ετησιο ασφαλιστρο που αναφερεις ειναιπολυ μικρο για να ειναι πυρος+σεισμου...

Ναι, ειναι μόνο πυρος. Σεισμου δεν εχω, δεν είναι υποχρεωτικη. Εσυ πληρωνεις για να εισαι καλυμμενος μηπως γινει σεισμος και κατεδαφιστει το σπιτι?


CV wrote:
Το ιδιο ισχυει για ολα τα δανεια.

Μου φανηκε περιεργο εσυ και ο άλλος φιλος να δινετε περ. 50-50 κεφαλαιο-τοκους, για να φτασετε σε τετοια αναλογια πρεπει να περασουν καμποσα χρονια.

CV wrote:
ΟΚ, ειναι κι αυτο μια αποψη. Γιατι να νοιαζει καποιον να παρει 8% οταν μπορει να παρει 4% και το αλλο 4% να το δινει στον ασφαλιστη της Εθνικης.

Oποιος ξερει από αυτά και μπορει να παρει 8% ας το παρει. Οποιος δε ξερει απο αυτά ομως?
Θα πρεπει να μη κανει αυτο το προγραμμα και να χασει το όποιο κερδος, επειδη θα παρει ο ασφαλιστης ενα 4%?...
Last Edit: 15 Aug 2019 05:12 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 15 Aug 2019 18:07 #286

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Oποιος ξερει από αυτά και μπορει να παρει 8% ας το παρει. Οποιος δε ξερει απο αυτά ομως?
Θα πρεπει να μη κανει αυτο το προγραμμα και να χασει το όποιο κερδος, επειδη θα παρει ο ασφαλιστης ενα 4%?...

Οποιος δεν ξερει, καλα θα κανει να μαθει. Δυστυχως αυτα τα πραγματα δεν τα μαθαινουμε στα σχολεια. Υπαρχουν ομως ενα σωρο πληροφοριες ον-λαιν.

Εστω οτι εχεις 100χ και χανεις 4% το χρονο σε προμηθειες (παιρνεις 4% αντι για 8%). Με απλο κομπιουτερακι ανατοκισμου:
στα 5 χρονια εχεις χασει 25χ
στα 10 χρονια εχεις χασει 68χ
στα 20 χρονια εχεις χασει 247χ
στα 40 χρονια εχεις χασει 1,7εκ
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Aug 2019 19:56 #287

  • Chessfan
  • Chessfan's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 16
  • Karma: 0
Chessfan έγραψε:
Μηπως η ασφαλεια που εχεις ειναι μονο πυρος? Το ετησιο ασφαλιστρο που αναφερεις ειναιπολυ μικρο για να ειναι πυρος+σεισμου...

Ναι, ειναι μόνο πυρος. Σεισμου δεν εχω, δεν είναι υποχρεωτικη. Εσυ πληρωνεις για να εισαι καλυμμενος μηπως γινει σεισμος και κατεδαφιστει το σπιτι?

Επειδη εχω στεγαστικο, ειναι υποχρεωτιξο απι την τραπεζα να ειναι ασφαλισμενο για φωτια κ σεισμο. Εσυυ, για να μην εχεις καλυψη για σεισμο, προφανως δεν εχεις στεγαστικο δανειο.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 19 Aug 2019 05:18 #288

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Οποιος δεν ξερει, καλα θα κανει να μαθει. Δυστυχως αυτα τα πραγματα δεν τα μαθαινουμε στα σχολεια. Υπαρχουν ομως ενα σωρο πληροφοριες ον-λαιν.

Εστω οτι εχεις 100χ και χανεις 4% το χρονο σε προμηθειες (παιρνεις 4% αντι για 8%). Με απλο κομπιουτερακι ανατοκισμου:
στα 5 χρονια εχεις χασει 25χ
στα 10 χρονια εχεις χασει 68χ
στα 20 χρονια εχεις χασει 247χ
στα 40 χρονια εχεις χασει 1,7εκ

Μαλιστα, κι αν λοιπον δε μπορει ή δε θελει να μαθει? θα πρεπει να χασει το όποιο κερδος του μόνο και μόνο για να μην παρει τη προμηθεια του ο άλλος? Είναι αυτη σοβαρη λογικη? :huh:

Chessfan wrote:
Επειδη εχω στεγαστικο, ειναι υποχρεωτιξο απι την τραπεζα να ειναι ασφαλισμενο για φωτια κ σεισμο. Εσυυ, για να μην εχεις καλυψη για σεισμο, προφανως δεν εχεις στεγαστικο δανειο.

Προφανως δεν ηταν καλη η ιδεα σου να προσπαθησεις να με βγαλεις ψευτη. Βεβαιως και εχω στεγαστικο εδώ και κατι χρονια.
Ισως για τη δικη σου τραπεζα να ειναι υποχρεωτικος ο σεισμος ή ισως δε καταλαβες καλα.
Last Edit: 19 Aug 2019 05:23 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds