Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 14 Oct 2019 21:27 #325

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
2/10 έκλεισα 1,2 για 15 μήνες μετά δεν ξέρω.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 10:32 #326

  • mixalis (furbygr)
  • mixalis (furbygr)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 103
  • Thank you received: 24
  • Karma: 5
καταποντισμος στις προθεσμιακές bonus της alpha(?)

Πηγα να κανω χτες ανανεωση σε προθεσμιακη και αντι αναμενομενης αποδοσης 0,25% + 15,500 bonus μου εδειξε 0,15% + 5,700 bonus.

Πηρα τηλ υποκαταστημα και μου ειπανε οτι θα το ψαξουν.
Πηρα τηλ την εξυπηρετηση και ρωτησα αν εχει γινει αλλαγη και απο ποτε και η υπαλληλος ειπε οτι ειχε προσφορα +20% bonus στην προθεςσμιακή. Την ρώτησα αν αυτο εγινε για να καλυψει η τραπεζα την εμφανη μειωση 70% στην αποδοση bonus και απο ποτε εγινε αυτη η αλλαγη αλλα αυτη βραχυκυκλωσε και δε μου δωσε απαντηση.

και οχι τιποτα αλλα αλλα σκεφτομουν να μεταφερω το ποσο στην HSBC σε δολαρια με 3% αλλα δεν το εκανα. Τωρα αυτη η προσφορα εχει ληξει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 10:53 #327

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
mixalis (furbygr) wrote:
καταποντισμος στις προθεσμιακές bonus της alpha(?)

Πηγα να κανω χτες ανανεωση σε προθεσμιακη και αντι αναμενομενης αποδοσης 0,25% + 15,500 bonus μου εδειξε 0,15% + 5,700 bonus.

Πηρα τηλ υποκαταστημα και μου ειπανε οτι θα το ψαξουν.
Πηρα τηλ την εξυπηρετηση και ρωτησα αν εχει γινει αλλαγη και απο ποτε και η υπαλληλος ειπε οτι ειχε προσφορα +20% bonus στην προθεςσμιακή. Την ρώτησα αν αυτο εγινε για να καλυψει η τραπεζα την εμφανη μειωση 70% στην αποδοση bonus και απο ποτε εγινε αυτη η αλλαγη αλλα αυτη βραχυκυκλωσε και δε μου δωσε απαντηση.

και οχι τιποτα αλλα αλλα σκεφτομουν να μεταφερω το ποσο στην HSBC σε δολαρια με 3% αλλα δεν το εκανα. Τωρα αυτη η προσφορα εχει ληξει.

Πήγαινε όσο προλαβαίνεις Αττικης.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 11:00 #328

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Το μεγαλύτερο επιτόκιο εχει η τράπεζα Ηπείρου για 12μηνο 1.2% για 150x+, 1.1% για 50x+
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 12:31 #329

  • Alex_prop
  • Alex_prop's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0
η ProCredit Bank επίσης δίνει καλές αποδόσεις από 1-1.15% και για μικρότερα ποσά. Επίσης εχει προθεσμιακές που φτάνουν έως τους 36μήνες. Έχει κατάστημα στην Θεσσαλονικη procreditbank.gr/el/deltio-epitokiwn/page/677
Last Edit: 16 Oct 2019 12:32 by Alex_prop. Reason: ορθογραφια!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 22:04 #330

  • dimos (finos)
  • dimos (finos)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
οι τράπεζες προτεινουν αυτό το διαστημα αμοιβαια με αποδοσεις 4% με ελαχιστο ποσο 10000.
και μαλιστα οι υπαλληλοι επιμενουν δειχνοντας ότι θελουν το καλο μας
υπαρχει καποια αποψη για τα αμοιβαια;
το μονο που ξερω είναι ότι κινδυνευει το κεφαλαιο
το να βαλει κανεις 10000 μονο για δει τι γινεται ακούγεται λογικο
θελει παρακολουθηση το θεμα η τα βαζεις και τα αφηνεις;
κάθε πληροφορια δεκτη
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Oct 2019 23:45 #331

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
dimos (finos) wrote:
οι τράπεζες προτεινουν αυτό το διαστημα αμοιβαια με αποδοσεις 4% με ελαχιστο ποσο 10000.
και μαλιστα οι υπαλληλοι επιμενουν δειχνοντας ότι θελουν το καλο μας
υπαρχει καποια αποψη για τα αμοιβαια;
το μονο που ξερω είναι ότι κινδυνευει το κεφαλαιο
το να βαλει κανεις 10000 μονο για δει τι γινεται ακούγεται λογικο
θελει παρακολουθηση το θεμα η τα βαζεις και τα αφηνεις;
κάθε πληροφορια δεκτη
Απο οσα ξερω χωρίς να εχω αγορασει μέχρι τωρα, κατα κανόνα τα βαζεις και τα αφηνεις. Δε σε συμφέρει να πουλας/αγοράζεις συχνα αμοιβαία γιατί συνήθως πληρωνεις προμήθειες εισοδου/εξοδου, οποτε χαμενος θα βγεις αν πχ το πουλησεις στους 3 μηνες.
Γενικά θελει αρκετά ψαξιμο γιατι δεν είναι στάνταρ οι κανονες, πχ κάποια εχουν προμήθεια εξόδου, κάποια δεν εχουν αν τα κρατήσεις μια μεγαλη περίοδο συνηθως χρονο.
Αυτοί που διαχειριζονται το αμοιβαίο θα κερδίσουν οτι και να γινει απο τις προμήθειες, εσυ μονο αν παει καλα.
Αυτο που πρέπει κυρίως να κοιτάξεις, σε τι επενδύει το αμοιβαιο. Πχ μπορει 30% σε μετοχες 50% ακινητα και προθεσμιακες.
Οσο ποιο πολυ επενδύει σε μετοχές τοσο μεγαλύτερο ρισκο, και τοσο μεγαλύτερη αποδοση ητε + ητε -.
Για να σου είπαν 4% πιθανή απόδοση, που δεν είναι μεγάλη, λογικα είναι χαμηλου ρισκου, πιθανόν να μη επενδύει και καθόλου σε μετοχες ή λιγο πχ 5% και να επικεντρωνεται σε σταθερές αξίες (καταθέσεις, ομολογα μεγαλων επιχ, ακινητα κλπ).
Σε τοσο χαμηλες σχετικά απόδοσης του 4%, θελει σιγουρα να ξερεις τις προμήθειες γιατι αν πχ είναι 1% σε είσοδο, εξοδο τοτε η αποδοση πεφτει στο 2%.
Αν κατάλαβες απο τα παραπανω οτι ειμαι αρνητικός, δεν ειμαι. Εκεί που πηγαν τα επιτόκια αργα ή γρήγορα θα πάμε πολλοι προς τα εκει. Θελει ομως ψαξιμο και να αναλαβεις ρισκο.
Αν θες πες ποιο αμοιβαίο είναι και απο πια τραπεζα.

Και για να το συνεχισω, αυτοι που τα προωθούν θα στα παρουσιάσουν ως ευκαιρία. Να πουλήσουν θελουν γιατι βγάζουν λεφτα ετσι. Δεν είναι φιλος σου ουτε θέλει το καλο σου. Αυτο που σου πουλαει μπορεί οντως να ειναι ευκαιρία μπορει και οχι. Πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου γι αυτο και να μη στηριχτεις στα λογια του.
Last Edit: 16 Oct 2019 23:58 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Προθεσμιακές 17 Oct 2019 01:33 #332

  • Alex_prop
  • Alex_prop's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 7
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0
dimos (finos) wrote:
οι τράπεζες προτεινουν αυτό το διαστημα αμοιβαια με αποδοσεις 4% με ελαχιστο ποσο 10000.
και μαλιστα οι υπαλληλοι επιμενουν δειχνοντας ότι θελουν το καλο μας
υπαρχει καποια αποψη για τα αμοιβαια;
το μονο που ξερω είναι ότι κινδυνευει το κεφαλαιο
το να βαλει κανεις 10000 μονο για δει τι γινεται ακούγεται λογικο
θελει παρακολουθηση το θεμα η τα βαζεις και τα αφηνεις;
κάθε πληροφορια δεκτη

Πάμε να συγκρίνουμε καρπούζια με πεπόνια! Άλλο οι προθεσμιακές και άλλο τα αμοιβαία κεφάλαια για να μην τα μπερδεύουμε όλα μαζί. Στο αμοιβαίο κεφάλαιο που σου προτείνουν δεν υπάρχει «εγγυημένη» απόδοση. Σίγουρα θα έχει ομόλογα ένα μέρος του αμοιβαίου, ίσως και μετοχές. Άρα αυξάνεις το ρίσκο γιατί ο «ειδικός» στην Τράπεζα στο πέταξε για να φάει καμία προμήθεια η Τράπεζα… Αλλάζει λοιπόν η φιλοσοφία της επένδυσης σου και από προθεσμιακή πας σε καλάθι προϊόντων που θα έχει μέσα και μετοχές... Επίσης πρέπει να σκεφτείς και τις προμήθειες που θα σου πάρουν εισόδου-εξόδου και διαχειρίσεως.
Πάντως μην τα μπερδεύεις άλλο προθεσμιακές καταθέσεις και άλλο αμοιβαία εκτός της περίπτωσης Αμοιβαίων κεφαλαίων διαχείρισης διαθεσίμων (ή βραχυχρόνιας τοποθέτησης όπως τα ονόμαζαν παλιότερα).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), CV

Προθεσμιακές 21 Oct 2019 07:34 #333

  • mixalis (furbygr)
  • mixalis (furbygr)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 103
  • Thank you received: 24
  • Karma: 5
Έμενα η alpha μου ειπε για ομολογα με εκτιμώμενη αποδοση 2% οποτε δεν ασχολούμαι.
Η HSBC τωρα εχει προθεσμιακή σε δολάρια με αποδοση 2,8. Οποτε θα τα βαλω εκεί. Αν ανέβει και λίγο το δολάριο θα εχω διπλό κερδος.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds