Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 06 Oct 2018 14:18 #199

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
How China’s Peer-to-Peer Lending Crash Is Destroying Lives

Hundreds of platforms have collapsed, and many savers can’t get their money back.


www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-...-suicide-and-protest
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 19 Feb 2019 14:11 #200

Καλησπερα,
Θελω να ανεφερω οτι και εγω ασχολουμε με το Peer-to-Peer lending εδω και καποιο καιρο. Ασχολουμε περισσοτερο με το Mintos και εδω και λιγο καιρο αρχισα να γραφω ενα Blogμε τις εμπειριες μου. Αν θελετε δειτε το και πειτε μου πως σας φαινεται. Και αν θελετε δειτε και τις πλατφορμες που εχω επενδυσει γιατι ορισμενες ειναι πολυ ενδιαφεροντες οπως το Envestio ας πουμε και ορισμενες αλλες.
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 23 Feb 2019 16:22 #201

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
peter k (peterk) wrote:
Καλησπερα,
Θελω να ανεφερω οτι και εγω ασχολουμε με το Peer-to-Peer lending εδω και καποιο καιρο. Ασχολουμε περισσοτερο με το Mintos και εδω και λιγο καιρο αρχισα να γραφω ενα Blogμε τις εμπειριες μου. Αν θελετε δειτε το και πειτε μου πως σας φαινεται. Και αν θελετε δειτε και τις πλατφορμες που εχω επενδυσει γιατι ορισμενες ειναι πολυ ενδιαφεροντες οπως το Envestio ας πουμε και ορισμενες αλλες.

Καλο blog.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Apr 2019 04:31 #202

peter k (peterk) wrote:
Θελω να ανεφερω οτι και εγω ασχολουμε με το Peer-to-Peer lending εδω και καποιο καιρο. Ασχολουμε περισσοτερο με το Mintos και εδω και λιγο καιρο αρχισα να γραφω ενα Blogμε τις εμπειριες μου. Αν θελετε δειτε το και πειτε μου πως σας φαινεται. Και αν θελετε δειτε και τις πλατφορμες που εχω επενδυσει γιατι ορισμενες ειναι πολυ ενδιαφεροντες οπως το Envestio ας πουμε και ορισμενες αλλες.
Ωραίο το blog. Με τα φορολογικά τί γίνεται; Μιας και είσαι λογιστής θα μας διαφωτίσεις και περισσότερο!
Last Edit: 13 Apr 2019 04:32 by Giorgaros (nucleargiorgos).
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Apr 2019 15:32 #203

Ευχαριστω για το σχολιο σου. Το εισοδημα απο p2p lending θεωρειται εισοδημα απο τοκους, και φορολογειται με 15% συν εισφορα αλληλεγγυης.
Blogger @ p2pincome.eu/
Last Edit: 13 Apr 2019 15:42 by peter k (peterk). Reason: τυπογραφικο λαθος
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2019 12:05 #204

  • Atsibir
  • Atsibir's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Σκέφτομαι και εγώ να επενδύσω σε P2P platform και κυρίως στρέφομαι προς την Mintos.

Στις 18/4/2019 η Mintos ανακοίνωσε τα ετήσια αποτελέσματα της (s3.eu-central-1.amazonaws.com/mintos-pro...FFF-4AA62E02067A.pdf)

Στα οποία παρά τα θετικά ότι αυξήθηκαν οι εγγεγραμμένοι επενδυτές, τα διαθέσιμα δάνεια και οι εργαζόμενοι στην εταιρία (σχεδόν όλα τα παραπάνω διπλασιάστηκαν)
,
Και παρά τον διπλασιασμό των πωλήσεων της εταιρίας από 2.1 εκ σε 4.6 εν τούτοις τα κέρδη μειώθηκαν κατακόρυφα από 195χιλ σε 13 χιλ. Αν εξετάσουμε γιατί τα κέρδη μειώθηκαν παρά την μεγάλη αύξηση των πωλήσεων τότε γίνετε κατανοητό ότι τα κόστη της εταιρίας αυξήθηκαν με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό.

Τα κόστη προσωπικού αυξήθηκαν σχεδόν 100% λογικό εφόσον διπλασιάστηκαν οι εργαζόμενοι από 990χιλ σε 1,8 εκ,
Tα Διοικητικά και άλλα γενικά έξοδα όμως αυξήθηκαν κατά 170%! από 1 εκ σε 2.8!
Ενώ οι καθαρές ταμειακές ροές (FCF = Net cash flows to/ from operating activities - Purchase of intangible assets) = -89.000 δηλαδή καταστρέφει αξία και δεν δημιουργεί.

Όλα τα παραπάνω με κάνουν να αμφισβητώ την μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα της εταιρίας,

Δηλαδή αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό την επόμενη χρονιά θα εμφανίσει ζημίες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ήθελα απλά να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου,

Ευχαριστώ,
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Scrooge (unclescrooge)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2019 17:48 #205

Το Mintos είναι μια καινούργια εταιρία και μην ξεχνάς όπως είπες ότι είναι σε φάση ανάπτυξης. Ακόμα, προσπαθεί να καταθέσει για τραπεζική άδεια κάτι που φαντάζομαι έχει τεράστιο κόστος. Επίσης τα bonus που δίνει για έγγραφή νέων επενδυτών, 1% στον επενδυτή και 1% σε αυτόν που τον έκανε refer, για τους πρώτους 3 μήνες έχει τεράστιο κόστος (Και είχανε 55,000 νέους επενδυτές το 2018). Εγώ προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος με τα οικονομικά αποτελέσματά της εταιρίας σε αυτή την φάση όταν τα συγκρίνω με το growth. Αν τελικά το επιλέξεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το link που έχω στο post μου "Mintos review" για να πάρεις και εσύ το 1%. Εγώ θα συνεχίσω να επενδύω στο Mintos η οποία είναι και η αγαπημένη μου πλατφόρμα.
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2019 21:14 #206

  • Atsibir
  • Atsibir's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Τα κόστη που αναφέρεις είναι τα παρακάτω:

Direct client acquisition costs Από 424χιλ σε 1.3εκ (Η προμήθεια 1%)
Non-deductible VAT (ΦΠΑ) Από 23 χιλ σε 231χιλ
IT and communication expenses Από 88χιλ σε 221χιλ
Business development expenses in other countries Από 86χιλ σε 212χιλ,

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα κόστη αυτά αυξάνονται με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό απ ότι οι πωλήσεις.

Δυστυχώς είχα κάνει ήδη λογαριασμό πριν βρω το φορουμ οπότε χάνουμε το 1% :(
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2019 21:36 #207

Εχεις δικιο σε αυτο αλλα αυτο πιστευω ειναι λογικο σε μια εταιρια σε τετοιο σταδιο.

Οσο αναφορα το 1% αν θελεις μπορεις να φτιαξεις λογαριασμο με αλλο email η να διαγραψεις τον παλιο. Αυτο μονο αν δεν εχεις μεταφερει χρηματα, αν εχεις τοτε αλλαζει το πραγμα.
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.139 seconds