Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 23 Jul 2015 05:06 #28

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Δεν μπορώ να σας δώσω στοιχεία ακόμα γιατί είναι πολύ νωρίς, όμως μπορώ να σας δώσω μια γενική εικόνα για την Bondora. Η εταιρία γενικά είχε κάνει κάποια λάθοι πριν ένα χρόνο (μάλλον δεν γινότανε σωστός έλεγχος για αυτούς που θέλανε δάνεια) και γι'αυτό πολλοί είχανε μεγάλο ποσοστό δάνειων που γινοντουσαν defaulted. Επίσης για τους δείκτες και τα διαγράμματα που έχουνε χρησιμοποιούνε αμφιλεγόμενους τρόπους υπολογισμού ώστε να φαίνονται καλύτερα (σου λένε όμως πως το υπολογίζουνε), ή δεν βοηθάνε καθόλου στην κατανόηση της κατάστασης της επένδυσης σου. Παρόλα αυτά η εταιρία δεν είναι κακή, αν κάποιος με ρωτούσε για το αν να επένδυση η όχι εγώ θα του έλεγα ναι αλλα με μεγάλη επιφύλαξη. Ο κίνδυνος να χάσει κάποιος όλα ή μεγάλο μέρος τον χρημάτων του νομίζω είναι μηδαμινός, η εταιρία είναι παλιά. Αν είναι να χάσεις κεφάλαιο θα κυμαίνεται μέχρι -20% λόγο κακών δανείων.

Έχει όμως ανοίξει και μια νέα εταιρία, η Mintos, όπου φαίνεται εξαιρετική και πολύ πιο διαφανείς από την Bondora. Προσφέρει δάνεια με :woohoo: collaterals(αμάξια, σπίτια ίσως και αλλα δεν ξέρω) και έχει και φωτογραφίες όταν το collateral είναι σπίτι. Συνεργάζεται και με άλλες εταιρίες που υπάρχουν εδώ και χρόνια οποτε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για απάτη κατά την γνώμη μου. Επίση όλα τα δάνεια όπου έχουν γίνει defaulted τα αγοράσανε πίσω (στο συμβόλαιο λέει ότι μπορούνε να το κάνουνε άμα θέλουνε όμως ένας αντιπρόσωπος τους σε ένα post είπε ότι σκοπεύουνε να το κάνουνε σε όλα τα defaulted δάνεια) έτσι ο επενδυτής δεν χρειάζεται να περιμένει μέχρι να τελειώσει η διαδικασία (δικαστήριο, πώληση τον collaterals, η ότι άλλο είναι).
Last Edit: 23 Jul 2015 05:12 by Reactor.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 06 Sep 2015 07:36 #29

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Αναφορικά άλλες δυο πλατφόρμες για p2p lending οπου μπορεί κάποιος να επενδύσει από Ελλάδα.

Estateguru
Ιδρύθηκε το καλοκαίρι 2014 στην Εστονία. Τα δάνεια έχουνε ακίνητα ως εγγύηση.
estateguru.eu/?landing=true

TWINO
Ιδρύθηκε τον Ιούνιο 2015 στην Λετονία. Εγγυούνται ότι θα εξαγοράσουνε πίσω τυχόν δάνεια όπου ο δανειολήπτης δεν πληρώνει.
www.twino.eu/en/
Last Edit: 06 Sep 2015 07:37 by Reactor.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 05 Feb 2016 02:48 #30

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Λοιπόν, έκανα κάτι πολύ πρόχειρους υπολογισμούς και είδα ότι σε ένα απαισιόδοξο σενάριο όπου όποιο δάνειο έχει καθυστερήσει την τελευταία δόση η είναι defaulted δεν πρόκειται να πληρώσει τίποτα και από τα τρέχον δάνεια το 10% δεν θα πλήρωση τίποτα ενώ το άλλο 90% θα πλήρωση και κεφαλαιο και τόκους τότε θα έχω απόδοση 6.8% τον χρόνο καθαρά (υποθέτοντας 15% φόρο στους τόκους) η 9.5% χωρίς τον φόρο. Βέβαια εγώ περιμένω καθαρό κέρδος της τάξης του 10%-13%. Θα την σύστηνα μονο σε άτομα που μπορούνε να κρίνουνε την αξία τον δανειων στο secondary market (εκεί μπωρείς να αγοράσεις δάνεια που πουλάνε άλλοι επενδυτες) και να επενδύουνε μέσο αυτού και όχι από το primary market ή το αυτόματο εργαλείο.

Η Mintos από την άλλη είναι πιο ασφαλής επένδυση και με μικρότερη διακύμανση στο κέρδος και υπολογίζω θα είναι γύρο στο 7.5%-10.5% καθαρό κέρδος (υποθέτοντας 15% φόρο στους τόκους). Έχουνε πολλά διαφορετικά είδη δανειων. Επίσης το αυτόματο εργαλείο μπωρείς να το παραμετροποίησης πλήρως για να επενδύει μόνο σε ότι θες εσύ σε αντίθεση με την Bondora που το "menu" τους τώρα πια έχει μονο 3 προεπιλεγμένες επιλογές. Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Για τις άλλες εταιρίες δεν έχω ακόμα γνώμη.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 05 Feb 2016 12:48 #31

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ποιά εταιρία προτείνετε για να ξεκινήσει κανεις? Ειναι αξιόπιστες ή μαζεύουν χρήματα και γίνονται καπνός, όπως με τα bitcoin hyip.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 05 Feb 2016 14:38 #32

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Η Bondora και η Mintos όπου έχω επενδύσει δεν είναι hyip, το ίδιο μάλλον και η Twino που παρακολουθώ λίγο. Βέβαια σε τέτοια θέματα πρέπει κανείς να το ψάχνει και μόνος του.

Για να ξεκινήσεις αυτή που θα πρότεινα (βάση όσον ξέρω μέχρι στιγμής) είναι η Mintos και ίσος μετά η Twino (η γνώμη για την Twino είναι βάση όσον έχω ακούσει μονο).
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 05 Feb 2016 22:42 #33

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά δανίζεις χρήματα σε κάποιον (μαλλον πολλοι μαζι) και παίρνει ενα δάνειο. Αν το πληρωνει πληρώνεσαι, αν οχι τον κυνηγάει κανεις? Δηλαδή εγώ μπορώ να πάρω δάνειο απο αυτες τις εταιρίες και πώς, δε βλέπω επιλογή.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 05 Feb 2016 23:11 #34

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Καλά τα κατάλαβες. Αν κάποιος δεν πληρώνει τότε ακολουθείται κάποια διαδικασία από κάποιο νομικό γραφείο όπου συνεργάζονται. Σε κάποια δάνεια σου εγγυάται η εταιρία ότι αν δεν πλήρωση ο δανειολήπτης τότε σου τα δίνει αυτή (buyback guarantee), σε αλλα υπάρχει εγγύηση (collateral) κάποιου ακινητου, οχήματος, κλπ.

Δάνεια δίνουνε μόνο σε κάποιες συγκεκριμένες χώρες όπου λειτουργούνε (σιγά σιγά επεκτείνονται αλλα δύσκολα να έρθουν Ελλάδα λόγο γραφειοκρατίας, μικρού επιτοκίου και μικρής αξιοπιστίας). Μπορείς όμως να επενδύσεις από οπουδήποτε μέσα στην Ευρώπη.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 07 Feb 2016 02:19 #35

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
τον Μάρτιο εγώ θα κάνω την πρώτη ανάληψη από το Bondora για να σχηματίσω ολοκληρωμένη αντίληψη
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Mar 2016 16:30 #36

  • Regal
  • Regal's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 5
  • Karma: 1
vag1129 (Akis Papas) wrote:
τον Μάρτιο εγώ θα κάνω την πρώτη ανάληψη από το Bondora για να σχηματίσω ολοκληρωμένη αντίληψη

Κάτι νεότερο vag;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds