Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Mintos.com

Προσοχή στις Χώρες! 18 Jul 2018 11:31 #10

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12983
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Δανείζουν στις Χώρες: Καζακστάν, Ρωσία, Εσθονία, Λιθουανία, Μποτσουάνα, κτλ.

Δε μου φαίνεται συνετό να ρίξω εκεί τα λεφτά μου.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 06 Aug 2018 15:46 #11

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Thanasis (atsi) wrote:
Γνώμη μου είναι ότι αυτά τα σχήματα είναι στην πραγματικότητα κρυμμένα πονζι σχήματα τα οποία θα δουλεύουν για όσο υπάρχει αυτή η υπερ-ρευστοτητα στην αγορά.

Αν κάποιος κοιτάξει τις εταιρείες που εκδίδουν τα δάνεια σε διάφορες χώρες ανήκουν σε μια χούφτα ανθρώπων.

Όπως και να έχει καλή τύχη σε όσους το προσπαθήσουν.


Έσκασε το πονζι στην Κίνα.

www.ft.com/content/58728458-9943-11e8-9702-5946bae86e6d

Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
Lagom
Last Edit: 06 Aug 2018 15:49 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Mintos.com 05 Mar 2019 23:25 #12

Το οτι συνεβει στην Κινα, μια απο τις πιο σκιωδεις αγορες στον κοσμο, δεν σημαινει οτι πλατφορμες σαν το Mintos ειναι πονζι. Συγκεκριμενα στο Mintos υπαρχουν loan originators που ειναι και εισηγμενες εταιριες και προφανως αυτες οι εταιριες χρηματοδοτουν τα δανεια που εκδιδουν μεσω της εν λογο πλατφορμας. Οπως και να εχει εγω ειμαι ευχαριστημενος με τις αποδοσεις μεσω τις πλατφορμας και θα συνεχισω να επενδυω (και) μεσω αυτης.
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 06 Mar 2019 17:10 #13

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
peter k (peterk) wrote:
Το οτι συνεβει στην Κινα, μια απο τις πιο σκιωδεις αγορες στον κοσμο, δεν σημαινει οτι πλατφορμες σαν το Mintos ειναι πονζι. Συγκεκριμενα στο Mintos υπαρχουν loan originators που ειναι και εισηγμενες εταιριες και προφανως αυτες οι εταιριες χρηματοδοτουν τα δανεια που εκδιδουν μεσω της εν λογο πλατφορμας. Οπως και να εχει εγω ειμαι ευχαριστημενος με τις αποδοσεις μεσω τις πλατφορμας και θα συνεχισω να επενδυω (και) μεσω αυτης.

Στο "προφανως" υπάρχει θέμα.
Υπαρχουν εταιρείες, θεσμικοί επενδυτές, μικρο-επενδυτες, κτλ κτλ που βάζουν λεφτά στο p2p. Ο καθένας, ανάλογα με τις δυνατότητες του, κάνει και τους ελέγχους του. Ο έλεγχος που θα κάνει ο θεσμικός δεν είναι ίδιος με τον έλεγχο που θα κάνει ο μικρός. Ομοίως, τα ρίσκα που είναι διατεθειμένος να πάρει ο θεσμικός (που παίζει με λεφτά αλλων) δεν είναι ίδια με τα ρισκα που μπορει να παρει ο μικρος (που μπορεί να μην έχει να φάει άμα του σκάσουνε τα δάνεια).
Αυτά που γράφουν παραπάνω για ponzi ισως είναι υπερβολικά και σιγουρα δεν χαρακτηρίζουν όλες τις πλατφόρμες. Αυτά που γράφουν όσον αφορά τη ρευστότητα της αγοράς όμως, δεν έχουν σχέση με πλατφόρμες: αφορούν το p2p γενικά.
Λίγη διαφοροποίηση σε άλλες μεθόδους, δεν βλάπτει.
Σημ: το να έχεις λογαριασμούς σε πολλές πλατφόρμες δεν συνιστά διαφοροποίηση έναντι του προβλήματος ρευστότητας που ενδεχομένως (μάλλον σιγουρα) παρουσιαστεί στο μέλλον.
Σκέψου το - δεν είναι κακό.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Mintos.com 22 Mar 2020 02:21 #14

  • Christos (Dakis)
  • Christos (Dakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Ελπίζω να μην παραβιάζω κάποιον κανόνα του forum. Αν ναι σβήστε το post.

Έφτιαξα αυτή την ομάδα στο fb πριν λίγο για καλύτερη επικοινωνία των ενδιαφερόμενων.

www.facebook.com/groups/2018643838277620/
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 25 Mar 2020 01:59 #15

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Υπάρχει επιλογή να πουλήσω τους υπάρχοντες δανεισμούς μου χωρίς χασούρα; Εννοώ να πάρω πίσω τα λεφτά που επένδυσα σε εμεργά δάνεια. Κι εάν ναι, μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 25 Mar 2020 13:54 #16

aceman wrote:
Υπάρχει επιλογή να πουλήσω τους υπάρχοντες δανεισμούς μου χωρίς χασούρα; Εννοώ να πάρω πίσω τα λεφτά που επένδυσα σε εμεργά δάνεια. Κι εάν ναι, μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
Στην δευτερογενή αγορά, μπορείς να βάλεις προς πώληση, όποιο δάνειο θέλεις, με ότι όρους θέλεις. Μετά μένει να βρεθεί αγοραστής που να ενδιαφερθεί :p
help.mintos.com/hc/en-us/articles/115002...he-secondary-market-
help.mintos.com/hc/en-us/articles/115002...he-secondary-market-
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: aceman

Mintos.com 03 Nov 2020 00:25 #17

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
H Mintos ξεκίνησε pre-register για crowdfunding. Περισσότερες λεπτομέρειες στα email μας σε λίγες ήμερες.
Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται σε αυτά; Δηλαδή πως βγάζεις κέρδος από εκεί;
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 03 Nov 2020 21:47 #18

aceman wrote:
H Mintos ξεκίνησε pre-register για crowdfunding. Περισσότερες λεπτομέρειες στα email μας σε λίγες ήμερες.
Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται σε αυτά; Δηλαδή πως βγάζεις κέρδος από εκεί;
Ρίξε κατ' αρχήν , αν δεν έχεις ήδη δει στο www.mintos.com/en/mintos-is-crowdfunding/ τα FAQ's και τις παραπομπές από αυτά.

ΑΝ η εταιρεία δεν φαληρίσει, ΑΝ όλα πάνε καλά, ΑΝ η εταιρεία μπει σε κάποιο χρηματηστίριο ή εξαγοραστεί, θα βγάλεις....
Δεν είναι σε καμία περίπτωση σαν να παίρνεις μετοχές εισηγμένης. Τέτοιες μετοχές θα μπορούσες να τις πουλήσεις οποιαδήποτε στιγμή, για οποιοδήποτε λόγο, στην εκάστοτε τιμή της μετοχής, είτε με ζημία, είτε με κέρδος.
Αυτό που αγοράζεις εδώ, δεν μπορείς να το κάνεις τίποτε, αν δεν συμβούν μία σειρά γεγονότων.
Δυνητικά ωστόσο, θα μπορούσε να αποδόσει πολύ περισσότερο από μια κάποια μετοχή, αν μια σειρά απο αν πάνε όλα κατ' ευχήν.

Συνυπολόγισε πως η δραστηριοποίηση της εταιρείας είναι σε έναν κλάδο που έχει δεχθεί ισχυρότατο πλήγμα τον τελευταίο χρόνο, σε μία νέα αγορά για την οποία δεν υπάρχει καλά καλά ρυθμιστικό πλαίσιο, με ένα προϊόν, που όλο και ποιο απαραίτητο θα γίνεται μεν, αλλά όλο και πιο επισφαλές όσο τραβάει η ιστορία του covid.

Συνοπτικά θα έλεγα υψηλότατου ρίσκου για το επενδεδυμένο κεφάλαιο κίνηση, μόνο για μικροποσά που θα μπορείς να ξεχάσεις πως τα έχασες και που από την άλλη, το πιθανότερο είναι πως όσο και να αποδώσουν δεν θα σου λύσουν κάποιο ουσιώδες πρόβλημα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), aceman, CV
Time to create page: 0.067 seconds