Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Φωτοβολταικά

Φωτοβολταικά 28 Feb 2012 23:01 #1

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να επενδύσω ένα ποσό σε επένδυση φωτοβολταικών (όχι οικιακά) και ψάχνω για εταιρείες. Πιστεύετε ότι αξίζει σε απόδοση? έχετε υπ' όψιν σας εταιρείες?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 29 Feb 2012 00:41 #2

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Μην τσιμπίσεις το τυράκι που σου δίνουν... π.χ. 6500 ευρώ/χρόνο για επένδυση 10kw...

Υπάρχουν επιπλέον κόστη όπως συντήρησης, ασφάλεια, τόκοι που θα ελάμβανες εάν όλα αυτά τα χρόνια το ποσό επένδυσης ήταν σε κάποια προσθεσμιακή, αχγος του τι θα γίνει σε περίπτωση που η ΔΕΗ βαρέσει κανένα κανόνι η μέσω κάποιο νομοθετήματος ( βλέπε PSI ) σε αναγκάσουν σε κουρεμα και το κυριότερο η φορολογία ( προς το παρόν δεν φορολογείται η οικιακή εγκατάσταση, δεν γνωρίζω για εγκαταστάσεις σε οικόπεδα άνω των 10kw.

Κάνε το εξής απλό σε ένα excelaki...

Βάλε σε μία στήλη τα έσοδα για διάστημα 25 ετών ή 20.

Σε μία άλλη στήλη βάλε ΟΛΑ!!! τα έξοδα ( κεφάλαιο + εξοδα ασφάλισης/χρόνο + συντήρηση( ψάξτο καλά... δεν νομίζω ότι είναι μηδενική) + χαμένοι τόκοι κεφαλαίου + υπολόγισε 90% μεσοσταθμική απόδοση των πανελ... στην καλύτερη/χρόνο)

Κάνε την αφαίρεση στα συνολικά ποσά, διαίρεσε με το 25 ή 20 χρόνια.

Αυτή θα είναι και η πραγματική σου απόδοση η οποία θα διαπιστώσεις ότι σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει τα 6500/10 KW

Εάν βγάλεις κάποιο τελικό νούμερο από μία τέτοια μελέτη και θέλεις να το μοιραστείς εδώ είμαστε
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 29 Feb 2012 01:26 #3

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
apom wrote:
Μην τσιμπίσεις το τυράκι που σου δίνουν... π.χ. 6500 ευρώ/χρόνο για επένδυση 10kw...

Υπάρχουν επιπλέον κόστη όπως συντήρησης, ασφάλεια, τόκοι που θα ελάμβανες εάν όλα αυτά τα χρόνια το ποσό επένδυσης ήταν σε κάποια προσθεσμιακή, αχγος του τι θα γίνει σε περίπτωση που η ΔΕΗ βαρέσει κανένα κανόνι η μέσω κάποιο νομοθετήματος ( βλέπε PSI ) σε αναγκάσουν σε κουρεμα και το κυριότερο η φορολογία ( προς το παρόν δεν φορολογείται η οικιακή εγκατάσταση, δεν γνωρίζω για εγκαταστάσεις σε οικόπεδα άνω των 10kw.

Κάνε το εξής απλό σε ένα excelaki...

Βάλε σε μία στήλη τα έσοδα για διάστημα 25 ετών ή 20.

Σε μία άλλη στήλη βάλε ΟΛΑ!!! τα έξοδα ( κεφάλαιο + εξοδα ασφάλισης/χρόνο + συντήρηση( ψάξτο καλά... δεν νομίζω ότι είναι μηδενική) + χαμένοι τόκοι κεφαλαίου + υπολόγισε 90% μεσοσταθμική απόδοση των πανελ... στην καλύτερη/χρόνο)

Κάνε την αφαίρεση στα συνολικά ποσά, διαίρεσε με το 25 ή 20 χρόνια.

Αυτή θα είναι και η πραγματική σου απόδοση η οποία θα διαπιστώσεις ότι σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει τα 6500/10 KW

Εάν βγάλεις κάποιο τελικό νούμερο από μία τέτοια μελέτη και θέλεις να το μοιραστείς εδώ είμαστε



Για μενα το μεγαλο πλεονεκτημα των οικιακων φωτοβολταϊκων ειναι οτι δεν πληρωνεις ΔΕΗ. Δε θα γινεις πλουσιος, απλα θα κανεις σε λιγα χρονια την αποσβεση (δε μιλαμε για δανειο)...και θα σου μενουν και καποια χρηματα στην τσεπη...Θα μπορουσες να βαλεις αυτα τα χρηματα σε προθεσμιακη θα μπορουσε να πει καποιος...ειναι αναλογα τι ειδους ανθρωπος εισαι και κατ επεκταση τι ειδους επενδυτης.....Αν εισαι επιθετικος επενδυτης σιγουρα δε θα αφησεις τα χρηματα να αβγατισουν.....αλλα θα ρισκαρεις....
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 29 Feb 2012 02:24 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΛΑΙΤΖΟΠΟΥΛΟΥ wrote:
επένδυση φωτοβολταικών (όχι οικιακά) και ψάχνω για εταιρείες. Πιστεύετε ότι αξίζει σε απόδοση?

Όχι.

Σε γενικές γραμμές:

Τα φωτοβολταϊκά (όπως και οι ανεμογεννήτριες) είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ σύστημα παραγωγής ενέργειας (ακόμα). Οι άλλες μέθοδοι (άνθρακας, πετρέλαιο, υδροηλεκτρικά, πυρηνικά) παράγουν ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ρεύμα.

Επομένως η όποια απόδοση (για την τσέπη σου) εξαρτάται από επιδοτήσεις, όχι από το ότι στήνεις ένα σύστημα που παράγει ένα ανταγωνιστικό προϊόν. Δηλαδή εξαρτάται από ΝΟΜΟΥΣ (θεσμικού πλαισίου), όχι από νόμους της Φυσικής και της Χημείας.

Σαν τέτοιοι, μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή. και απλώς να έχεις ακουμπήσει τα ωραία σου λεφτά (ή να έχεις βάλει υποθήκη το σπίτι σου για το δάνειο - το ίδιο είναι) που θα εξανεμιστούν ή θα τα χάσεις.

Δε θα μπω σε λεπτομερείς οικονομικοτεχνικές αναλύσεις, αλλά το συνολικό κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας είναι άθροισμα της πρώτης ύλης (π.χ. άνθρακας) και του επιμερισμένου ανά μονάδα κεφαλαίου επένδυσης (εργοστάσιο με άνθρακα).
Στα φωτοβολταϊκά η πρώτη ύλη είναι τσάμπα, αλλά το κόστος της επένδυσης είναι (ανά μονάδα ενέργειας) πολλάπλάσιο του ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ κόστους; των άλλων πηγών που ανέφερα.

Σήμερα η ΔΕΗ σου λέει "Θα στην αγοράζω 0,40 ανά kWh" (όταν αυτό που φτιάνει στην Πτολεμαϊδα το πουλάει 0,10), αλλά ΓΙΑ ΠΟΣΟ θα στο λέει?
Πιστεύεις κανέναν?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 29 Feb 2012 02:30 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ανώνυμος wrote:

Όχι.

Σε γενικές γραμμές:

Και να με συμπαθάτε, εγώ το 'γραψα, αλλά είχα ξεχάσει να συνδεθώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: Φωτοβολταικά 01 Mar 2012 17:11 #6

  • anikolaospto
  • anikolaospto's Avatar
Εξαρτάτε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τι ποσό θέλεις να διαθέσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 01 Mar 2012 19:03 #7

  • Kωστας
  • Kωστας's Avatar
Λοιπον επειδη γραφονται περιεργα πραγματα θελω να παραθεσω την δικια μου εμπειρια.Καλοκαιρι του 10 εβαλα 2 συστηματα τον 10 κιλοβατ στη χαλκιδικη(σε στεγες σπιτιων) Ενα δικο μου και ενα του πατερα μου.Συνολικο κοστος 86.000 ευρω(τωρα εχει πεσει στα 50) Την πρωτη χρονια(Ιουλιος του 11) ειχαν δωσει 7400 το ενα και 7500 το αλλο.Μεχρι σημερα και ειδικα 10 λεπτα πριν που ειδα τον μετρητη εχει φτασει 3800 το ενα και 3600 το αλλο.Συνολικα δηλαδη και για ενα διαστημα 19 μηνων περιπου μοθ εχει δωσει πανω απο 21000 ευρω.Συντηρηση 0.Μια φορα το τριμηνο παω με ενα λαστιχο και τα βρεχω.Το μονο πραγμα που μπορει να χαλασει ειναι ο μετατροπεας ενεργειας.Η εταιρεια σου δινει 5 χρονια εγγυηση....Απο εκει και περα διαλεγεις .Η το ρισκαρεις η μεγαλωνεις την εγγυηση με περιπου 200 ευρω το χρονο.Η τιμη ειναι 0.55ευρω ανα κιλοβατωρα-αυτη που αγοραζει η δεη.Τωρα ειναι 0.49 αλ΄λα παλι συνφερει γιατι εχει πεσει το κοστος αγορας.Ενα λαθος εκανα μονο.Ειχα χωραφι και ειχα την δυνατιτητα να βαλω κατοσταρι με αποδοση περιπου 40000 ευρω το χρονο τιμη κιλοβατωρας απο δεη 0.42-(Τωρα ειναι 0.32) και κοστος αγορας και εγκαταστασης γυρω στις 450.000 ευρω.Επρεπε να βαλω υποθηκη 2 ακινητα και να δωσω ολα τα λεφτα που ειχα βαλει στην ακρη τοσα χρονια......Δεν το τολμησα!!!! .Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σε 4 χρονακια θα κανω αποσβεση και τα αλλα 19 θα εχω μια επικουρικη καλη συνταξη,,,,,,,
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 01 Mar 2012 21:09 #8

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
Kωστας wrote:
Λοιπον επειδη γραφονται περιεργα πραγματα θελω να παραθεσω την δικια μου εμπειρια.Καλοκαιρι του 10 εβαλα 2 συστηματα τον 10 κιλοβατ στη χαλκιδικη(σε στεγες σπιτιων) Ενα δικο μου και ενα του πατερα μου.Συνολικο κοστος 86.000 ευρω(τωρα εχει πεσει στα 50) Την πρωτη χρονια(Ιουλιος του 11) ειχαν δωσει 7400 το ενα και 7500 το αλλο.Μεχρι σημερα και ειδικα 10 λεπτα πριν που ειδα τον μετρητη εχει φτασει 3800 το ενα και 3600 το αλλο.Συνολικα δηλαδη και για ενα διαστημα 19 μηνων περιπου μοθ εχει δωσει πανω απο 21000 ευρω.Συντηρηση 0.Μια φορα το τριμηνο παω με ενα λαστιχο και τα βρεχω.Το μονο πραγμα που μπορει να χαλασει ειναι ο μετατροπεας ενεργειας.Η εταιρεια σου δινει 5 χρονια εγγυηση....Απο εκει και περα διαλεγεις .Η το ρισκαρεις η μεγαλωνεις την εγγυηση με περιπου 200 ευρω το χρονο.Η τιμη ειναι 0.55ευρω ανα κιλοβατωρα-αυτη που αγοραζει η δεη.Τωρα ειναι 0.49 αλ΄λα παλι συνφερει γιατι εχει πεσει το κοστος αγορας.Ενα λαθος εκανα μονο.Ειχα χωραφι και ειχα την δυνατιτητα να βαλω κατοσταρι με αποδοση περιπου 40000 ευρω το χρονο τιμη κιλοβατωρας απο δεη 0.42-(Τωρα ειναι 0.32) και κοστος αγορας και εγκαταστασης γυρω στις 450.000 ευρω.Επρεπε να βαλω υποθηκη 2 ακινητα και να δωσω ολα τα λεφτα που ειχα βαλει στην ακρη τοσα χρονια......Δεν το τολμησα!!!! .Παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σε 4 χρονακια θα κανω αποσβεση και τα αλλα 19 θα εχω μια επικουρικη καλη συνταξη,,,,,,,


Εγω μια ερωτηση θα θεσω, ως ασχετος απο αυτη την επενδυση......Γιατι η Δεη να αγοραζει τοσο ακριβα το ρευμα σας, τη στιγμη που μπορει να το παραγει φθηνοτερα με αλλες μεθοδους....;;; Και αν απο τη αλλη ειναι τοσο προσοδοφορα επενδυση γιατι η ΔΕΗ δεν φτιαχνει μονη της φωτοβολταικα παρκα και μπαινει σε αυτη τη διαδικασια με ιδιωτες;
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Φωτοβολταικά 01 Mar 2012 23:35 #9

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
@ christos7 γιατί αγοράζει ακριβά? κοίτα έναν λογαριασμό δεη. γιατί το πληρώνουμε εμείς... παίρνει λίγα από τον καθένα μας για να τα χρηματοδοτεί... όυτε ρίσκο ούτε τίποτα.

θα το βρείς στην στήλη Α.Π.Ε.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.063 seconds