Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ?

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 30 May 2014 07:24 #55

Τυπε, σοτο51,εγω σου γραφω αναλυση με νουμερα κ αποσβεσεις , περιπου σωστα, ψαχτο κ θα δεις
Κ σου προτεινω κ μετοχες, sma solar tech του δεικτη dax, για να κερδισεις κ χρημστα επενδυοντας στην γερμανικη τεχνολογια ινβερτερς
Last Edit: 30 May 2014 07:26 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 24 Nov 2016 09:02 #56

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
waverunner wrote:
Δεν γνωριζα οτι μειωθηκε η τιμη πωλησης στα οικιακα σε 25 λεπτα/κwh , νομιζα οτι μειωσεις εγιναν στα παρκα..
Παντως στα οικιακα εαν πεσει η τιμη πωλησης , η εαν εχει ηδη πεσει κατω απο 35 λεπτα , οντως υπαρχει προβλημα
Φιλος μου που δουλευει σε εταιρεια p/v κ κανει μελετες μου ειχε πει δυο χρονια πριν, οτι για στεγες εισαι μια χαρα κ εχουν μειωθει παρα πολυ οι τιμες στα κινεζικα πανελ...
Άλλο έγραψα, άλλο κατάλαβες.
Τα οικιακά (όπως το έθεσες: 10kW/80m2) δεν ΠΟΥΛΑΝΕ ρεύμα (ή πουλένε πολύ λίγο). Κυρίως μειώνουν την κατανάλωση τους, δηαλδή αγοράζουν λιγότερο, ελαφρύνοντας το εθνικό δίκτυο παραγωγής.
Όμως, έχουν ένα κόστος για να το παράξουν αυτό το ρεύμα (που θα κάψουν τα ίδια), που προσδιορίζεται ΚΥΡΙΩΣ από τις αποσβέσεις των panels.
Το κόστος αυτό είναι (ακόμα) υψηλό (γιατί είναι -ακόμα- ακριβά τα panels - σωστά λες όμως ότι η τιμή τους πέφτει συνεχώς), οπότε ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να βάλεις τα panels, για να φτιάνεις ρεύμα που το καις ο ίδιος, όταν το ρεύμα αυτό μπορείς να το αγοράσεις 0,12 από τη ΔΕΗ.
Αυτό είπα.
Όλα θα εξαρτηθούν από το κόστος των panels (δηλαδή πόσο γρήγορα θα πέσει), και από την διάρκεια ζωής των panels (που σήμερα είναι 8-10 χρόνια απ' όσο θυμάμαι).
Και το κόστος των ορυκτών καυσίμων βεβαίως, και της πυρηνικής ενέργειας βεβαίως. Τα υδροηλεκτρικά είναι πεπερασμένα.


Έχω την εντύπωση πως τα φωτοβολταϊκά δεν θα προλάβουν (in the long run) να "προσπεράσουν" σε παγκόσμιο επίπεδο το κόστος της πυρηνικής, γιατί όταν μπει σε εμπορική λειτουργία το ITER (προγραμματίζεται για το 2050) και γενικευθεί η χρήση του, τότε το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη θα έχει λυθεί για 10.000 χρόνια.
Και χωρίς κινδύνους.


www.naftemporiki.gr/story/1174558/to-203...in-puriniki-suntiksi
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: aceman

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 25 Nov 2016 03:50 #57

soto51 wrote:
soto51 wrote:
waverunner wrote:
Δεν γνωριζα οτι μειωθηκε η τιμη πωλησης στα οικιακα σε 25 λεπτα/κwh , νομιζα οτι μειωσεις εγιναν στα παρκα..
Παντως στα οικιακα εαν πεσει η τιμη πωλησης , η εαν εχει ηδη πεσει κατω απο 35 λεπτα , οντως υπαρχει προβλημα
Φιλος μου που δουλευει σε εταιρεια p/v κ κανει μελετες μου ειχε πει δυο χρονια πριν, οτι για στεγες εισαι μια χαρα κ εχουν μειωθει παρα πολυ οι τιμες στα κινεζικα πανελ...
Άλλο έγραψα, άλλο κατάλαβες.
Τα οικιακά (όπως το έθεσες: 10kW/80m2) δεν ΠΟΥΛΑΝΕ ρεύμα (ή πουλένε πολύ λίγο). Κυρίως μειώνουν την κατανάλωση τους, δηαλδή αγοράζουν λιγότερο, ελαφρύνοντας το εθνικό δίκτυο παραγωγής.
Όμως, έχουν ένα κόστος για να το παράξουν αυτό το ρεύμα (που θα κάψουν τα ίδια), που προσδιορίζεται ΚΥΡΙΩΣ από τις αποσβέσεις των panels.
Το κόστος αυτό είναι (ακόμα) υψηλό (γιατί είναι -ακόμα- ακριβά τα panels - σωστά λες όμως ότι η τιμή τους πέφτει συνεχώς), οπότε ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να βάλεις τα panels, για να φτιάνεις ρεύμα που το καις ο ίδιος, όταν το ρεύμα αυτό μπορείς να το αγοράσεις 0,12 από τη ΔΕΗ.
Αυτό είπα.
Όλα θα εξαρτηθούν από το κόστος των panels (δηλαδή πόσο γρήγορα θα πέσει), και από την διάρκεια ζωής των panels (που σήμερα είναι 8-10 χρόνια απ' όσο θυμάμαι).
Και το κόστος των ορυκτών καυσίμων βεβαίως, και της πυρηνικής ενέργειας βεβαίως. Τα υδροηλεκτρικά είναι πεπερασμένα.


Έχω την εντύπωση πως τα φωτοβολταϊκά δεν θα προλάβουν (in the long run) να "προσπεράσουν" σε παγκόσμιο επίπεδο το κόστος της πυρηνικής, γιατί όταν μπει σε εμπορική λειτουργία το ITER (προγραμματίζεται για το 2050) και γενικευθεί η χρήση του, τότε το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη θα έχει λυθεί για 10.000 χρόνια.
Και χωρίς κινδύνους.


www.naftemporiki.gr/story/1174558/to-203...in-puriniki-suntiksi

Πυρηνική σύντηξη;;;
Ωχ....
Μάλλον ήρθε το τέλος μας πάνω στη γη...
Αν , λέω αν καταφέρουν να πραγματοποιήσουν το πείραμα, η ενέργεια που θα συγκεντρωθεί θα είναι τόσο μεγάλη που ίσως καταστρέψει όλον τον πλανήτη.
Μου φαίνεται αδύνατον να καταφέρουν να την περιορίσουν σε έναν αντιδραστήρα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 25 Nov 2016 05:16 #58

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μάλλον ήρθε το τέλος μας πάνω στη γη...

Μου φαίνεται αδύνατον να καταφέρουν να την περιορίσουν σε έναν αντιδραστήρα..

Κάνεις λάθος, Παναγιώτη.
Είναι η απόλυτη λύση για την ενέργεια.
Όπως η ανακάλυψη των ραδιοκυμάτων ήταν για τις τηλεπικοινωνίες.

Πυρηνική σύντηξη έχει ΗΔΗ γίνει, πολλές φορές, είναι οι γνωστές "υδρογονοβόμβες" (όχι "ατομικές" βόμβες που βασίζονται στη ΔΙΑΣΠΑΣΗ του ατόμου).
Μια (η μεγαλύτερη, 58ΜΤ tnt), ήταν αυτή:





Κανείς δε έπαθε τίποτα από αυτές τις δοκιμές (οι οποίες πάντως, ΚΑΛΩΣ σταμάτησαν να γίνονται - δεν υπήρχε κάτι άλλο να ανακαλυφτεί σ' αυτό το πεδίο, πέρα από ίσως ακόμα μεγαλύτερης ισχύος μπόμπες).

Αυτό που προσπαθούν να κάνουν τώρα στο ITER είναι να έχουν ελεγχόμενη σύντηξη, δηλαδή η αντίδραση να μπορεί να γίνει ελεγχόμενα, και όχι απότομα, όπως γίνεται σε μια μπόμπα. Απότομα, έχει γίνει, ξέρουμε, τελείωσε αυτό.

Είναι η λειτουργία που συμβαίνει στο εσωτερικό του Ήλιου (και των άλλων άστρων).

Αν ΔΕΝ πετύχει το πείραμα, ΔΕΝ θα γίνει η αντίδραση απότομα. Απλώς δεν θα γίνει καθόλου.
Προσπαθούν δηλαδή να φτιάξουν έναν Ήλιο σε μικρογραφία.

Ας ελπίσουμε (για το καλό όλης της ανθρωπότητας), ότι θα το πετύχουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 25 Nov 2016 05:16 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 25 Nov 2016 15:46 #59

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13074
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Έγινε ήδη επιτυχώς η πυρηνική σύντηξη για ειρηνικούς σκοπούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
Ο αντιδραστήρας λέγεται Stellarator.


www.businessinsider.com/germany-is-turni...-stellarator-2015-10
www.ipp.mpg.de/14779/stellarator
www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-...y-switched-time.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 25 Nov 2016 15:52 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos), aceman

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 25 Nov 2016 16:59 #60

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Έγινε ήδη επιτυχώς η πυρηνική σύντηξη για ειρηνικούς σκοπούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
Ο αντιδραστήρας λέγεται Stellarator.


www.businessinsider.com/germany-is-turni...-stellarator-2015-10
www.ipp.mpg.de/14779/stellarator
www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-...y-switched-time.html

Ναι.

Το ITER δεν είναι η μόνη προσπάθεια επίτευξης ελεγχόμενης σύντηξης. Ο Stellarator είναι άλλη μια, και υπήρξαν κι άλλες, στο παρελθόν.
Όλες όμως κόλλησαν.
Έχω την εντύπωση ότι το ITER είναι μάλλον η σοβαρότερη προσπάθεια που έχει αναληφθεί μέχρι τώρα. Γι' αυτό άλλωστε και έχει (προϋπολογιστεί ότι θα) κοστίσει ένα σκασμό λεφτά.
Επίσης η ίδια κατασκευή (κάπου στα Πυρηναία όρη), μετά την "δοκιμαστική περίοδο" λειτουργίας της έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να μπορεί να συνεχίσει και σε εμπορική λειτουργία.

Πάντως, Μαρία Καράντη (cross), δε μ' αρέσει ο όρος "Ειρηνικός σκοπός".
Βεβαίως, οι βόμβες που σχεδιάστηκαν (και κατασκευάστηκαν, και δοκιμάστηκαν) σχεδιάστηκαν για "πολεμικό σκοπό", αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκαν σε πόλεμο· μιλάω για τις σύντηξης· οι διάσπασης βεβαίως και χρησιμοποιήθηκαν (δυο φορές, στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι).
Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι οι εκρήξεις σύντηξης ήταν επιστημονικά πειράματα... Δεν θα είναι πολύ έξω από την πραγματικότητα.

Για την... εμπορική λειτουργία του ITER (που σχεδιάζεται για μετά το 2050) δε νομίζω ότι με απασχολεί επί προσωπικού... Βιολογικά μιλώντας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 28 Nov 2016 07:24 #61

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
www.bbc.com/news/world-europe-38120559

Switzerland votes against strict timetable for nuclear power phaseout.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 21 Aug 2018 23:46 #62

Ψάχνομαι να βαλω φωτοβολταΐκά στην ταράτσα μου με σκοπό τη μείωση του ποσού που πληρώνω για λογαριασμούς ρεύματος.
Έχει κάποιος τοποθετήσει;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε οικιακά φωτοβολταϊκά, αξίζει ? 22 Aug 2018 11:58 #63

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ψάχνομαι να βαλω φωτοβολταΐκά στην ταράτσα μου με σκοπό τη μείωση του ποσού που πληρώνω για λογαριασμούς ρεύματος.
Έχει κάποιος τοποθετήσει;

Εχω βάλει σπιτι/γραφείο (net metering). Αν οι λογαριασμοί σου είναι μεγάλοι και μπορείς να "περάσεις" και κανένα τιμολόγιο ως έξοδο συμφέρει. Αλλιώς αφού δε γλυτώνεις ΔΤ,ΔΦ, ΤΑΠ, ΕΡΤ, Μη ρυθμιζομενες μαλακιες κλπ δε βλέπω να συμφέρει αφού θες μια 10ετια τουλάχιστον για απόσβεση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.253 seconds