Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας

Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας 26 Jul 2017 12:50 #1

Καλημέρα σε όλους,
Το 2011 επένδυσα μέσω της Citibank Ελλάδας ένα μικρό ποσό, σε δυο αμοιβαία κεφάλαια σε νόμισμα ευρώ.
Το ένα είναι TEMPLETON ASIAN GROW & το άλλο JPMF EASTERN EUROP E.
Στην βεβαίωση της συναλλαγής σαν δικαιούχοι φαινόμαστε εγώ, η συζυγος μου και η κόρη μου.Θεματοφύλακας και των δυο αμοιβαίων κεφαλαίων είναι η JP MORGAN BANK LUXEM.
Στο πεδίο πλατφόρμα συναλλαγής γράφει " εξωχρηματιστηριακή συναλλαγή / OTC " και σαν εταιρεία διαχείρησης δεν γράφει τίποτα.
Το 2015 η Citibank λόγω της αποχώρησης της από την Ελλάδα, μεταβίβασε το χαρτοφυλάκιο επενδυτικών υπηρεσιών της στην χειρότερη κατ' εμέ τράπεζα την alpha bank.
Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να ρευστοποιήσω τα αμοιβαία κεφάλαια στο εξωτερικό (που και πως) και εαν αυτό είναι εφικτό, η συναλλαγή θα φανεί στην Ελλάδα;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας 26 Jul 2017 13:08 #2

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Γενικά δεν μπορείς να τα ρευστοποιήσεις στο εξωτερικό.Δεν έχει να κάνει με τη μεταβίβαση του χαρτοφυλακίου στην Alpha bank, αλλά με το ότι οι επενδύσεις των αμοιβαίων γίνονται μέσω omnibus accounts δηλαδή ο εκδότης του αμοιβαίου δεν γνωρίζει τα φυσικά πρόσωπα που είναι μεριδιούχοι.Δε νομίζω να σου πουν κάτι διαφορετικό στην Τράπεζα,είναι όμως ένα θέμα που σπάνια αναλύεται από τους τραπεζικούς υπαλλήλους όταν κάποιος θέλει να επενδύσει σε ένα τέτοιο προϊόν.
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας 26 Jul 2017 23:16 #3

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Nick Pap wrote:
Γενικά δεν μπορείς να τα ρευστοποιήσεις στο εξωτερικό.Δεν έχει να κάνει με τη μεταβίβαση του χαρτοφυλακίου στην Alpha bank, αλλά με το ότι οι επενδύσεις των αμοιβαίων γίνονται μέσω omnibus accounts δηλαδή ο εκδότης του αμοιβαίου δεν γνωρίζει τα φυσικά πρόσωπα που είναι μεριδιούχοι.Δε νομίζω να σου πουν κάτι διαφορετικό στην Τράπεζα,είναι όμως ένα θέμα που σπάνια αναλύεται από τους τραπεζικούς υπαλλήλους όταν κάποιος θέλει να επενδύσει σε ένα τέτοιο προϊόν.

Nick καλησπέρα.
Λές γενικά δεν μπορείς.
Υπάρχει κάποια ειδικιά περίπτωση που μπορείς?
και μιλώ για όλα τα ΑΚ εξωτερικού με θεματοφύλακα τράπεζα εξωτερικού ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας 27 Jul 2017 00:28 #4

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Δεν ήθελα να ειμαι κατηγορηματικός ότι δεν γίνεται με τίποτα.
Διάβασε λίγο π.χ εδώ
www.documentonews.gr/article/to-megalo-k...-ta-capital-controls
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Λουξεμβούργου & Δυνατότητα Ρευστοποίησης εκτός Ελλάδας 27 Jul 2017 08:16 #5

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Nick Pap wrote:
Δεν ήθελα να ειμαι κατηγορηματικός ότι δεν γίνεται με τίποτα.
Διάβασε λίγο π.χ εδώ
www.documentonews.gr/article/to-megalo-k...-ta-capital-controls

Ευχαριστώ Nick
Το είχα διαβάσει και παλαιότερα.
Απλά δεν αναφέρει καθόλου για το θέμα εξαγοράς από ΑΚ εξωτερικού και πίστωση στο εξωτερικό και όχι στην ελληνική τράπεζα η οποία διέθεσε το αμοιβαίο.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.049 seconds