Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων)

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 19:12 #127

Επιβάρυνση εισόδου όταν μπήκα είχε 0.4% (μετά από διαπραγμάτευση με τη διεύθυνση της τράπεζας).
Αν τώρα έχει 2%,δεν το ξέρω,αλλά δεν θα έμπαινα με ΤΙΠΟΤΑ με τέτοιο ποσοστό.

Ως προς το ποσοστό που ρωτάς,μπήκα με τιμή διάθεσης 10.0997 και τώρα είναι 10.0975,οπότε πολύ μικρή χασούρα,αλλά οι προοπτικές του αμοιβαίου είναι καθαρά καθοδικές,όπως βλέπω την κατάσταση.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνω περισσότερο.
Ψάχνομαι για κάτι άλλο και ρευστοποιώ,αυτό είναι δεδομένο.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 19:33 #128

Billythekid (biotech13) wrote:
Επιβάρυνση εισόδου όταν μπήκα είχε 0.4% (μετά από διαπραγμάτευση με τη διεύθυνση της τράπεζας).
Αν τώρα έχει 2%,δεν το ξέρω,αλλά δεν θα έμπαινα με ΤΙΠΟΤΑ με τέτοιο ποσοστό.

Ως προς το ποσοστό που ρωτάς,μπήκα με τιμή διάθεσης 10.0997 και τώρα είναι 10.0975,οπότε πολύ μικρή χασούρα,αλλά οι προοπτικές του αμοιβαίου είναι καθαρά καθοδικές,όπως βλέπω την κατάσταση.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνω περισσότερο.
Ψάχνομαι για κάτι άλλο και ρευστοποιώ,αυτό είναι δεδομένο.
Δίκιο έχεις,δεν έχασες πολλά.Ρίξε μια ματιά σε JP MORGAN German Equity k European Equity.Τα αμοιβαία διαχ διαθεσίμων έχουν πτωτικές τάσεις λόγω μείωσης επιτοκίων σε ασφαλιστικά κ συνταξιοδοτικά προγράμματα κ ,μείωσης καταθέσεων πανευρωπαϊκα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 19 Mar 2015 22:27 #129

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Εγώ με την σειρά μου γύρισα το global balanced blend σε global low..
εγώ έχω το global high ως πιο risky του χαρτοφυλακίου μου, μου αρέσει που έχει καλό ποσοστό σε ETF και ομόλογα.

το καλό με τη Eurobank στα αμοιβαία είναι ότι πας μονο την πρώτη φορά στο κατάστημα και μετά όλα (αγορές/ρευστοποιήσεις) γίνονται με e-banking, δεν χρειάζεται να βλέπεις ξυνισμένες και βαριεστημένες μούρες υπαλληλων πρωινιάτικα. Αγοράζεις- βγαίνουν από τον τρεχούμενο, ρευστοποιείς - μπαίνουν στο τρεχούμενο κοκ

το άλλο καλό, που δεν το είχε κανένα όσα ασφαλιστικα-επενδυτικά περιοδικών καταβολών είχα κάνει μέχρι τώρα, είναι ότι αν δεν θέλεις για κάποιο διάστημα να κάνεις καταβολές, δεν πας παλι να βλέπεις ξυνισμένες μουρες και να κάνεις αναστολές, αλλά απλά δεν έχεις λεφτά στον τρεχούμενο και έτσι δεν γίνονται καταβολές. Το χαρτοφυλακίο σου είναι δικό σου, ούτε στο ρευστοποιούν υποχρεωτικά ούτε τίποτα. Τις εποχές που ζούμε είναι σημαντικό αυτό γιατί μπορεί να χρειάζεσαι το ρευστό σου για άλλα πράγματα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 22 Mar 2015 00:56 #130

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
παραθέτω το διάγραμμα 14 μηνών του Cash Fund,
το σημάδι για μένα για να κάνω stop-loss ήταν το ότι η μεσοσταθμική απόδοση πέρασε στο αρνητικό.

γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 07 Jul 2015 00:50 #131

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
με βάση την εμπειρία από τα capital controls και πιο πολύ από την τραπεζική αργία, συμπεραίνω ότι ούτε τα αμοιβαία τελικά είναι μια λογική επένδυση για κάποιον. με τις τράπεζες κλειστές δεν μπορείς καν να πας να κάνεις μια μερική ρευστοποίηση και ακόμα και αν κάνεις δεν θα μπορείς να βγάλεις πάνω από 60 ευρώ την ημέρα. δηλαδή μάλλον είμαστε σε μια ανώμαλη χώρα και σε μια ανώμαλη κατάσταση και αυτές οι λογικές για τους ξενους επενδύσεις (αμοιβαία, ομόλογα, ΟΕΔ κτλ) εδώ έχουν ρίσκο τύπου country-risk
φανταστείτε να έχεις ένα χαρτοφυλάκιο 100 χιλιάδων σε Α/Κ και 100 χιλιάδες σε ρευστό και λίρες σε θύρίδα και να μην έχεις πρόσβαση στην περιουσία σου λόγω τραπεζικής αργίας και capital-controls
EPIC-FAIL
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 07 Jul 2015 02:38 #132

vag1129 (Akis Papas) wrote:
με βάση την εμπειρία από τα capital controls και πιο πολύ από την τραπεζική αργία, συμπεραίνω ότι ούτε τα αμοιβαία τελικά είναι μια λογική επένδυση για κάποιον. με τις τράπεζες κλειστές δεν μπορείς καν να πας να κάνεις μια μερική ρευστοποίηση και ακόμα και αν κάνεις δεν θα μπορείς να βγάλεις πάνω από 60 ευρώ την ημέρα. δηλαδή μάλλον είμαστε σε μια ανώμαλη χώρα και σε μια ανώμαλη κατάσταση και αυτές οι λογικές για τους ξενους επενδύσεις (αμοιβαία, ομόλογα, ΟΕΔ κτλ) εδώ έχουν ρίσκο τύπου country-risk
φανταστείτε να έχεις ένα χαρτοφυλάκιο 100 χιλιάδων σε Α/Κ και 100 χιλιάδες σε ρευστό και λίρες σε θύρίδα και να μην έχεις πρόσβαση στην περιουσία σου λόγω τραπεζικής αργίας και capital-controls
EPIC-FAIL

Άκη, μήπως να ξαναδιάβαζες το θέμα " πιθανές κρυψώνες χρημάτων"?

Ρίξε κ μια ματιά στη νέα μου υπογραφή κ το νέο μου avatar...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 07 Jul 2015 17:25 #133

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
κοιταξε δεν θελω να παραδεχτω οτι ειμαστε σε καταστάσεις SHTF και MAD MAX,
μπορώ και εγώ να ανεβάσω απειρα βίντεο από τη Συρία και το Ιράκ με αποκεφαλισμούς και εκτελέσεις αλλά υποτίθεται ότι είμαστε πολιτισμένη χώρα και ο πολιτισμός δεν είναι μόνο το Μεγαρο Μουσικής αλλά και τα όλα τα χρηματοοικονομικά εργαλεία,
αλλιώς Stroma Bank και καραμπίνα,
υποτίθεται ότι τα περάσαν αυτά οι παππούδες μας και εμείς έχουμε εξελιχθεί.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 08 Jul 2015 03:30 #134

vag1129 (Akis Papas) wrote:
υποτίθεται ότι είμαστε πολιτισμένη χώρα και ο πολιτισμός δεν είναι μόνο το Μεγαρο Μουσικής αλλά και τα όλα τα χρηματοοικονομικά εργαλεία,
αλλιώς Stroma Bank και καραμπίνα,
υποτίθεται ότι τα περάσαν αυτά οι παππούδες μας και εμείς έχουμε εξελιχθεί.

Άκη, θέω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με τα αμοιβαία..
Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια βέβαια..
Αν πεφτουν διαρκώς, συμφέρει να κάνεις ένα swap;
Κάποθος γνωστός μου το έκανε, τονάκουσα κ θέλω να σε ρωτήσω..
Ίσως να μην το διατυπώνω σωστά, βέβαια...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 08 Jul 2015 03:33 #135

Το πρώτο και βασικότερο αυτή τη στιγμή είναι να τη γλιτώσουν τα αμοιβαία από τη διαφαινόμενη χρεωκοπία κράτους και τραπεζών.
Την Κυριακή όπως φαίνεται πάμε για έξοδο από Ευρωζώνη και πτώχευση.
Το πρόβλημα ΔΕΝ είναι αν πέφτουν τα αμοιβαία,αλλά το αν αντέξουν από ένα σοκ της εξόδου και πιθανό κούρεμα/δραχμή.

Μεγαλύτερες πιθανότητες για να το καταφέρουν αυτό,έχουν τα αμοιβαία που έχουν θεματοφύλακα του εξωτερικού.Στην ιστορία της Κύπρου,τα συγκεκριμένα αμοιβαία δεν πειράχτηκαν.
Είμαστε για προσευχές κανονικά.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Last Edit: 08 Jul 2015 03:33 by Billythekid (biotech13).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds