Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 21:33 #28

τα αμοιβαια κεφαλαια με ξενο θεματοφύλακα καλύπτονται απο το εγχωριο τεκε..???
εάν όχι ...τι ισχυει...???

εάν θυμαμαι καλα τα αμοιβαια κεφαλαια καλυπτονται έως το ποσό των 30.000 ευρώ
Last Edit: 22 Mar 2015 21:34 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 22:41 #29

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
ξενα και τεκε δεν πανε μαζι! γιαυτο αλλλωστε τα βαζουμε..
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 22:52 #30

  • brand-DEU
  • brand-DEU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 26
  • Karma: 2 (3)
Κανένα α/κ δεν καλύπτεται από το ΤΕΚΕ.....!!!!
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 22:57 #31

το ανεφερα και πιο πανω.....ποια η γνώμη σας για τα ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΜΕΓΑΣ 50/70/85 ????
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 23:09 #32

  • brand-DEU
  • brand-DEU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 26
  • Karma: 2 (3)
Το συγκεκριμένο προιόν, σε υποχρεώνει να μείνεις "μέσα" στο α/κ (όποιο επιλέξεις, με όποιο ποσοστό) για 1 χρόνο. Αν "βγεις" νωρίτερα σου χρεώνει υψηλή προμήθεια εξαγοράς.....
Να τονίσω ότι η Πειραιώς έχει καταργήσει τις προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς, στα α/κ.

Για να πάρεις λοιπόν το προνομιακό επιτόκιο στην προθεσμιακή κατάθεση, σε αναγκάζει να δεσμευτείς στο α/κ για 1 χρόνο αν δεν θες να σου χρεώσει προμήθεια εξαγοράς.

Προσωπικά εγώ προτίμησα να αγοράσω απευθείας α/κ, όχι μέσα από το ΜΕΓΑ και αντί προθεσμιακής, προτίμησα να τα έχω στο Win Direct...
Last Edit: 22 Mar 2015 23:09 by brand-DEU.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 22 Mar 2015 23:24 #33

brand-DEU wrote:
Το συγκεκριμένο προιόν, σε υποχρεώνει να μείνεις "μέσα" στο α/κ (όποιο επιλέξεις, με όποιο ποσοστό) για 1 χρόνο. Αν "βγεις" νωρίτερα σου χρεώνει υψηλή προμήθεια εξαγοράς.....
Να τονίσω ότι η Πειραιώς έχει καταργήσει τις προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς, στα α/κ.

Για να πάρεις λοιπόν το προνομιακό επιτόκιο στην προθεσμιακή κατάθεση, σε αναγκάζει να δεσμευτείς στο α/κ για 1 χρόνο αν δεν θες να σου χρεώσει προμήθεια εξαγοράς.

Προσωπικά εγώ προτίμησα να αγοράσω απευθείας α/κ, όχι μέσα από το ΜΕΓΑ και αντί προθεσμιακής, προτίμησα να τα έχω στο Win Direct...
δεν ειναι πλεονεκτημα οτι---->Οποιαδήποτε στιγμή μπορείτε να ρευστοποιήσετε μερίδια των αμοιβαίων κεφαλαίων σας. Δεν επηρεάζεται το επιτόκιο της προθεσμιακής κατάθεσης, ούτε χρειάζεται να την προεξοφλήσετε ταυτόχρονα. <
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 23 Mar 2015 00:05 #34

  • brand-DEU
  • brand-DEU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 26
  • Karma: 2 (3)
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
brand-DEU wrote:
Το συγκεκριμένο προιόν, σε υποχρεώνει να μείνεις "μέσα" στο α/κ (όποιο επιλέξεις, με όποιο ποσοστό) για 1 χρόνο. Αν "βγεις" νωρίτερα σου χρεώνει υψηλή προμήθεια εξαγοράς.....
Να τονίσω ότι η Πειραιώς έχει καταργήσει τις προμήθειες διάθεσης και εξαγοράς, στα α/κ.

Για να πάρεις λοιπόν το προνομιακό επιτόκιο στην προθεσμιακή κατάθεση, σε αναγκάζει να δεσμευτείς στο α/κ για 1 χρόνο αν δεν θες να σου χρεώσει προμήθεια εξαγοράς.

Προσωπικά εγώ προτίμησα να αγοράσω απευθείας α/κ, όχι μέσα από το ΜΕΓΑ και αντί προθεσμιακής, προτίμησα να τα έχω στο Win Direct...
δεν ειναι πλεονεκτημα οτι---->Οποιαδήποτε στιγμή μπορείτε να ρευστοποιήσετε μερίδια των αμοιβαίων κεφαλαίων σας. Δεν επηρεάζεται το επιτόκιο της προθεσμιακής κατάθεσης, ούτε χρειάζεται να την προεξοφλήσετε ταυτόχρονα. <

Ναι δεν αντιλέγω σε αυτό που λες. ΌΜΩΣ αν μείνεις "μέσα" 1 χρόνο στο α/κ δεν θα σου χρεώσει προμήθεια εξαγοράς. Αν μείνεις λιγότερο από χρόνο στο α/κ θα σου χρεώσει υψηλότατη προμήθεια. Προχθές το πέταξα το έντυπο, θα σου έλεγα ακριβώς τις προμήθειες εξαγοράς για παραμονή λιγότερη από χρόνο στο α/κ. Αν θες πήγαινε σε κάποιο κατάστημα της Πειραιώς και διευκρίνησέ το.....!!!
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 23 Mar 2015 00:15 #35

σε περίπτωση που ''κλεισει΄΄.... η τραπεζα το αμοιβαιο κεφαλαιο πχ της blackrock με θεματοφυλακα τραπεζα του Λουξεμβουργου, υπάρχει η δυνατοτητα ρευστοποιησης του απο την εκει τραπεζα και οχι απο την πειραιως που μου το διεθεσε..???
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 23 Mar 2015 01:10 #36

ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
σε περίπτωση που ''κλεισει΄΄.... η τραπεζα το αμοιβαιο κεφαλαιο πχ της blackrock με θεματοφυλακα τραπεζα του Λουξεμβουργου, υπάρχει η δυνατοτητα ρευστοποιησης του απο την εκει τραπεζα και οχι απο την πειραιως που μου το διεθεσε..???
Ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ΜΕΓΑΣ,αλλά οι υπάλληλοι του καταστήματος της Πειραιώς που συνομίλησα ήταν άσχετοι κ δεν μου έδωσαν πληροφορίες.Για παράδειγμα,μπορεί ο θεματοφύλακας να είναι μια τράπεζα του Λουξεμβούργου ή της Ιρλανδίας.Στα μερίδια του α/κ όμως θα γράφει τ'όνομά μου,πόσα μερίδια έχω κ αν μπορώ να το εξαργυρώσω σε άλλη τράπεζα,εδώ ή έξω;Αυτά πρέπει να ρωτήσουμε...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds