Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 23 Mar 2015 01:51 #37

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
σε περίπτωση που ''κλεισει΄΄.... η τραπεζα το αμοιβαιο κεφαλαιο πχ της blackrock με θεματοφυλακα τραπεζα του Λουξεμβουργου, υπάρχει η δυνατοτητα ρευστοποιησης του απο την εκει τραπεζα και οχι απο την πειραιως που μου το διεθεσε..???

σε περιπτωση που κλεισει θα ματαβιβαστουν οι λογαριασμοι σε αλλη τραπεζα οπως γινεται παντα.... B)

απλα θα αλλαξεις βιβλιαριο το περιεχομενο θα ειναι το ιδιο...
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 23 Mar 2015 02:25 #38

GSAKKI wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
σε περίπτωση που ''κλεισει΄΄.... η τραπεζα το αμοιβαιο κεφαλαιο πχ της blackrock με θεματοφυλακα τραπεζα του Λουξεμβουργου, υπάρχει η δυνατοτητα ρευστοποιησης του απο την εκει τραπεζα και οχι απο την πειραιως που μου το διεθεσε..???

σε περιπτωση που κλεισει θα ματαβιβαστουν οι λογαριασμοι σε αλλη τραπεζα οπως γινεται παντα.... B)

απλα θα αλλαξεις βιβλιαριο το περιεχομενο θα ειναι το ιδιο...
και σε περιπτωση που π,χ,
Διαχειριστής Επενδύσεων είναι η Eurobank Asset Management Α.Ε.Δ.Α.Κ.
Θεματοφύλακας είναι η Eurobank Private Bank Luxembourg S.A.
????????????
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 24 Mar 2015 00:46 #39

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
να μαθουμε τι εγινε σε αναλογη περιπτωση πχ πρωτον ,μαρφιν με ξενο θεματοφυλακα

εγω τα πηρα hsbc ξενη τραπεζα και θεματοφυλακας...
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 24 Mar 2015 03:25 #40

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
GSAKKI wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
σε περίπτωση που ''κλεισει΄΄.... η τραπεζα το αμοιβαιο κεφαλαιο πχ της blackrock με θεματοφυλακα τραπεζα του Λουξεμβουργου, υπάρχει η δυνατοτητα ρευστοποιησης του απο την εκει τραπεζα και οχι απο την πειραιως που μου το διεθεσε..???

σε περιπτωση που κλεισει θα ματαβιβαστουν οι λογαριασμοι σε αλλη τραπεζα οπως γινεται παντα.... B)

απλα θα αλλαξεις βιβλιαριο το περιεχομενο θα ειναι το ιδιο...




ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ?
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 24 Mar 2015 15:30 #41

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 25 Mar 2015 12:51 #42

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙς ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ ΑΥΤΟ??
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 25 Mar 2015 13:48 #43

δηλ. GSAKKI μπορεί να μας τα διαθέσει κάποια άλλη τράπεζα ή και να τα εξαγοράσεις (που δεν εχει ''κλείσει'') αλλά έχει τον ίδιο θεματοφύλακα....έφόσον βέβαια ο θεματοφύλακας έρθει συμφωνήσει με την εν λόγο τράπεζα....εσένα ποιος ενημερώνει ??? ή απευθυνεσαι στην τράπεζα του θεματοφύλακα...????

εάν καταλαβαίνω από το άρθρο που παραπέμπει η kathrine, τα ρωσικά ομόλογα μπορούν να αποδόσουν αρκετά (όπως έκανε κάποιο διάστημα η Ουγγαρία) σύμφωνα με ένα ενημερωτικό σημείωμα που έγραψε ο επικεφαλής της Τράπεζα της Αμερικής των αναδυόμενων οικονομικά αγορών...!!!!
Last Edit: 25 Mar 2015 13:50 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 26 Mar 2015 13:26 #44

Billythekid (biotech13) wrote:
Από τα χαρτιά που υπογράψατε βρε παιδιά μπορείτε να το δείτε.
Αν έχουν το όνομά σας και συνδέουν το προϊόν με τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σας,τότε ο τίτλος είναι ονομαστικός.
Αν το αμοιβαίο που αγοράσατε ΔΕΝ γράφει πουθενά στα χαρτιά που υπογράψατε το όνομά σας και τα στοιχεία του λογαριασμού σας,τότε ο τίτλος δεν είναι ονομαστικός και έχετε απλά αγοράσει ένα αμοιβαίο από τον "κουβά" της τράπεζας.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
σε ένα καταστημα της Πειραιως που έιχα μια ενημερωση μου ειπαν οτι...
τα μεριδια του αμοιβαιου κεφαλαιου δεν θα ειναι ονομαστικα αλλα στο όνομα της τραπεζας.......(δεν ηξερε λεπτομερειες εγω του εδωσα ερωτησεις και μου απαντησε την επομενη ημερα) αλλα μου ειπε οτι και αυτος που αγορασε απο την Πειραιως ειχε καποιο χαρτι που φαινοταν τα μεριδια στο ονομα του.....κατι τετοιο θα εχω και εγω...???
ΤΙ ακριβως βρε παιδια πρεπει να διευκρινησω...???
Last Edit: 26 Mar 2015 13:50 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 26 Mar 2015 14:02 #45

ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
Billythekid (biotech13) wrote:
Από τα χαρτιά που υπογράψατε βρε παιδιά μπορείτε να το δείτε.
Αν έχουν το όνομά σας και συνδέουν το προϊόν με τραπεζικό λογαριασμό στο όνομά σας,τότε ο τίτλος είναι ονομαστικός.
Αν το αμοιβαίο που αγοράσατε ΔΕΝ γράφει πουθενά στα χαρτιά που υπογράψατε το όνομά σας και τα στοιχεία του λογαριασμού σας,τότε ο τίτλος δεν είναι ονομαστικός και έχετε απλά αγοράσει ένα αμοιβαίο από τον "κουβά" της τράπεζας.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
σε ένα καταστημα της Πειραιως που έιχα μια ενημερωση μου ειπαν οτι...
τα μεριδια του αμοιβαιου κεφαλαιου δεν θα ειναι ονομαστικα αλλα στο όνομα της τραπεζας.......(δεν ηξερε λεπτομερειες εγω του εδωσα ερωτησεις και μου απαντησε την επομενη ημερα) αλλα μου ειπε οτι και αυτος που αγορασε απο την Πειραιως ειχε καποιο χαρτι που φαινοταν τα μεριδια στο ονομα του.....κατι τετοιο θα εχω και εγω...???
ΤΙ ακριβως βρε παιδια πρεπει να διευκρινησω...???
Έκανα σήμερα το "Πειραιώς Μέγας" τρίμηνης διάρκειας.Έβαλα το ελάχιστο ποσό συμμετοχής κ το ποσοστό είναι 85-15.Η προθεσμιακή εχει 3% επιτόκιο.Δεν έχω ξαναπάρει αμοιβαία κ το έκανα για την εμπειρία.Αργότερα,αν πάει καλά θ'αγοράσω αμοιβαία απο άλλον εκδότη κ θεματοφύλακα κ όχι την Πειραιώς.Τώρα, το ποσό συμμετοχής είναι πολύ μικρό κ δεν ρισκάρω πολύ.Επένδυσα σε δυο αμοιβαία.Το Πειραιώς Μεικτό Διεθνές κ το Πειραιώς Διεθνές Funds of Funds Μεικτό.Απο την αρχή του έτους έχουν αποδόσεις 8-9% κ δεν βλέπω σύντομη πτώση τους.Έχουν μηδενική προμήθεια εισόδου-εξόδου κ εξαγοράς,μετά το έτος.Αλλιώς,1,25% ποινή πρόωρης εξαγοράς.Δεν είναι ονομαστικά,παρα είναι απο τον κουβά της τράπεζας.Είπαμε,το ποσόν είναι της μικρό κ δεν έχω απαιτήσεις.Απο αύριο θα τρέχουν όλα αυτά.Για να δούμε..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 26 Mar 2015 14:09 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds