Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 12:41 #73

Παναγιώτη καλημέρα,

να συμπληρώσω και εγώ ότι παρόμοιο "εργαλείο" έχει και η σελίδα της ναυτεμπορικής. Ανοίγεις ένα λογαριασμό (δωρεάν), ή μπαίνεις κατευθείαν με τα στοιχεία σου, αν έχεις πχ google+, και φτιάχνεις όσα χαρτοφυλάκια θέλεις. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να οργανώσεις όλες τις επενδύσεις σου, όπως σε βολεύει: μπορείς ας πούμε να έχεις ένα χαρτοφύλακα για αμοιβαία της Πειραιώς, ένα για της Eurobank, άλλο για τις μετοχές σου, για τα ETFs ή οτιδήποτε άλλο τελοσπάντων. Αφού λοιπόν φτιάξεις τους φακέλους σου, κάθε μέρα σου ανοίγει όλα σου τα χαρτοφυλάκια και σου δείχνει με μια ματιά τις αποτιμήσεις τους, τα κέρδη/ζημιές σε ευρώ και σε ποσοστά κλπ. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο καιρό και μου έχει λύσει τα χέρια, πραγματικά το συστήνω ανεπιφύλακτα.

www.naftemporiki.gr/my
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 12:51 #74

Εγώ πάντως θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη. Πιστεύω ότι μια επιλογή που αξίζει να εξεταστεί αυτή την εποχή είναι τα ευρωπαικά μετοχικά Α/Κ. Για μια σειρά από λόγους. Φθηνό πετρέλαιο, φθηνό ευρώ (ιστορικά χαμηλά σε σχέση με το δολάριο), φθηνός δανεισμός των χωρών της ευροζώνης (βλέπε γερμανικά ομόλογα με χαμηλότατο επιτόκιο) κλπ. Η συγκυρία όλων αυτών των παραγόντων νομίζω ότι προδιαθέτει για θετικές αποδόσεις στο μέλλον, καθώς υπάρχουν προυποθέσεις για βελτίωση των εξαγωγών και καλά εταιρικά αποτελέσματα. Αρκεί φυσικά να μην υπάρξουν καταστροφικές εξελίξεις, του στυλ κατάρρευση της ευροζώνης...
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
Last Edit: 01 Apr 2015 13:00 by Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης).
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 17:19 #75

Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) wrote:
Εγώ πάντως θα διακινδυνεύσω μια πρόβλεψη. Πιστεύω ότι μια επιλογή που αξίζει να εξεταστεί αυτή την εποχή είναι τα ευρωπαικά μετοχικά Α/Κ. Για μια σειρά από λόγους. Φθηνό πετρέλαιο, φθηνό ευρώ (ιστορικά χαμηλά σε σχέση με το δολάριο), φθηνός δανεισμός των χωρών της ευροζώνης (βλέπε γερμανικά ομόλογα με χαμηλότατο επιτόκιο) κλπ. Η συγκυρία όλων αυτών των παραγόντων νομίζω ότι προδιαθέτει για θετικές αποδόσεις στο μέλλον, καθώς υπάρχουν προυποθέσεις για βελτίωση των εξαγωγών και καλά εταιρικά αποτελέσματα. Αρκεί φυσικά να μην υπάρξουν καταστροφικές εξελίξεις, του στυλ κατάρρευση της ευροζώνης...
Θα το κοιτάξω το εργαλείο της Ναυτεμπορικής.Βέβαια,εγώ είμαι εντελώς αρχάριος,στην πράξη με επενδύσεις κ μόλις τώρα επένδυσα ένα μικρό ποσό σε δυο αμοιβαία.Το αστείο είναι πως απο την Παρασκευή ως σήμερα έχουν κερδίσει 23€!!Χα,χα!Καλά τα λες για αμοιβαία κ ομόλογα Ευρωζώνης.Μάλλον θα κάνω κ εγώ ένα,όχι όμως απο Πειραιώς,αλλα απο ξένο θεματοφύλακα.Θα δούμε.Έχεις κάτι στο μυαλό σου;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 17:24 #76

ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
Για το eurobank INCOME PLUS $_LU0273966746 ποια η γνωμη...???
Κώστα,έχω νέα.Στο λογαριασμό μου,μέσω της winbank "φάνηκαν" τα αμοιβαία που αγόρασα,το ποσόν που έδωσα,το πόσα μερίδια έχω κ πόσο κοστίζει το καθένα.Μάλιστα,ανάλογα με το πως διαπραγματεύονται κάθε μέρα στα χρηματιστήρια μεταβάλεται κάθε μέρα η αξία τους κ τα υπολογίζει αυτόματα!Για παράδειγμα μπορεί σήμερα να μπεις στο λογαριασμό σου κ να σου γράψει πχ οτι έχεις επενδυτικά προϊόντα αξίας 3000€.Αύριο,αν έχουν ανέβει,αναλογα με το πόσο,θα σου γράψει οτι αξίζουν πχ,3025€.Ή αν έχουν πτώση οτι αξίζουν πχ,2940€.Έτσι δεν κάθεσαι να υπολογίζεις.Αναμένω κ τη χαρτούρα τώρα.Εσύ τι έκανες;
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
Ακόμη το σκέφτομαι ......στο λογαριασμό σου winbank ''φαίνονται''...ωραία, αναμενεις τώρα την ''χαρτουρα'' για να ενημερωθείς εάν όντως τα αμοιβαία κεφάλαια είναι ονομαστικά ή ποια ειναι η 'τραπεζική 'σύνδεση'' σου με τα κεφάλια αυτά.....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και αναμένω ενημερωσή σου..!!!!
Αντε ρε Κώστα,τι το σκέφτεσαι;Χειρότερος απο μένα είσαι στην αναβλητικότητα...Λοιπόν,τα παντα γίνονται απο την Πειραιώς..Αυτοί διαχειρίζονται τα αμοιβαία κ ότι κινήσεις θέλω να κάνω τις ζητάω απο έναν υπάλληλο κ αυτός τις εκτελεί.Θα δω ακριβώς στο χαρτί αν γράφει τ'ονομά μου,αν κ δεν το πιστεύω..Όπως ξαναέγραψα το ποσό είναι μικρό κ δεν αξίζει να το ψάξω άλλο..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 17:55 #77

  • birdy
  • birdy's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 42
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Γνωρίζει κανείς το παρακάτω αμοιβαίο
JPMorgan Funds - Europe Equity Plus Fund
Έχει έδρα στο Λουξεμβούργο είναι μετοχικό αλλά δεν γνωρίζω χρεώσεις εισόδου εξόδου και διαχείρισης
Ποια είναι η γνώμη σας για επένδυση στο παραπάνω αμοιβαίο
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 18:46 #78

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
Για το eurobank INCOME PLUS $_LU0273966746 ποια η γνωμη...???
Κώστα,έχω νέα.Στο λογαριασμό μου,μέσω της winbank "φάνηκαν" τα αμοιβαία που αγόρασα,το ποσόν που έδωσα,το πόσα μερίδια έχω κ πόσο κοστίζει το καθένα.Μάλιστα,ανάλογα με το πως διαπραγματεύονται κάθε μέρα στα χρηματιστήρια μεταβάλεται κάθε μέρα η αξία τους κ τα υπολογίζει αυτόματα!Για παράδειγμα μπορεί σήμερα να μπεις στο λογαριασμό σου κ να σου γράψει πχ οτι έχεις επενδυτικά προϊόντα αξίας 3000€.Αύριο,αν έχουν ανέβει,αναλογα με το πόσο,θα σου γράψει οτι αξίζουν πχ,3025€.Ή αν έχουν πτώση οτι αξίζουν πχ,2940€.Έτσι δεν κάθεσαι να υπολογίζεις.Αναμένω κ τη χαρτούρα τώρα.Εσύ τι έκανες;
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ
Ακόμη το σκέφτομαι ......στο λογαριασμό σου winbank ''φαίνονται''...ωραία, αναμενεις τώρα την ''χαρτουρα'' για να ενημερωθείς εάν όντως τα αμοιβαία κεφάλαια είναι ονομαστικά ή ποια ειναι η 'τραπεζική 'σύνδεση'' σου με τα κεφάλια αυτά.....
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και αναμένω ενημερωσή σου..!!!!
Αντε ρε Κώστα,τι το σκέφτεσαι;Χειρότερος απο μένα είσαι στην αναβλητικότητα...Λοιπόν,τα παντα γίνονται απο την Πειραιώς..Αυτοί διαχειρίζονται τα αμοιβαία κ ότι κινήσεις θέλω να κάνω τις ζητάω απο έναν υπάλληλο κ αυτός τις εκτελεί.Θα δω ακριβώς στο χαρτί αν γράφει τ'ονομά μου,αν κ δεν το πιστεύω..Όπως ξαναέγραψα το ποσό είναι μικρό κ δεν αξίζει να το ψάξω άλλο..
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ εμείς οι πλούσιοι τα σκεφτομαστε πιο πολύ :).... μεχρι τελους της εβδομαδος θα κανω την κίνηση...ή αμοιβαια σε ΠΕΙΡΑΙΩΣ-EUROBANK ή αμοιβαία μεσω ηλεκτρ. πλατφορμας degiro.....
Last Edit: 01 Apr 2015 18:47 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 18:53 #79

birdy wrote:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Γνωρίζει κανείς το παρακάτω αμοιβαίο
JPMorgan Funds - Europe Equity Plus Fund
Έχει έδρα στο Λουξεμβούργο είναι μετοχικό αλλά δεν γνωρίζω χρεώσεις εισόδου εξόδου και διαχείρισης
Ποια είναι η γνώμη σας για επένδυση στο παραπάνω αμοιβαίο
Ευχαριστώ
Το αμοιβαίο κεφάλαιο επιδιώκει να παρέχει μακροπρόθεσμη αύξηση κεφαλαίου, με έκθεση σε ευρωπαϊκές εταιρείες μέσω άμεσων επενδύσεων στις μετοχές των εταιρειών αυτών και μέσω της χρήσης παράγωγων χρηματοοικονομικών μέσων. Τουλάχιστον το 67% του συνολικού ενεργητικού του Επιμέρους Αμοιβαίου Κεφαλαίου (εξαιρουμένων των μετρητών και των ισοδυνάμων μετρητών) θα επενδύεται, είτε απευθείας είτε μέσω της χρήσης παράγωγων χρηματοοικονομικών μέσων, σε μετοχές και χρεόγραφα συνδεδεμένα με μετοχές εταιρειών που έχουν συσταθεί σύμφωνα με τη νομοθεσία του, και έχουν την έδρα τους σε ένα και ευρωπαϊκή χώρα, ή αντλούν το κύριο μέρος της οικονομικής τους δραστηριότητας από την Ευρώπη, ακόμα και εάν είναι εισηγμένες σε άλλα.

Εκτεθειμένο σε ρίσκο με βαθμό 6 (στην κλίμακα 7) !!!! και Cumulative, αλλά 5 αστέρων από το morningstar.co.uk !!!

www.morningstar.co.uk/uk/funds/snapshot/...t.aspx?id=F000000GET
www.jpmorganassetmanagement.lu/en/showpa...19&ShareClassId=7056
Last Edit: 01 Apr 2015 18:54 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: birdy

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 21:52 #80

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Θα το κοιτάξω το εργαλείο της Ναυτεμπορικής.Βέβαια,εγώ είμαι εντελώς αρχάριος,στην πράξη με επενδύσεις κ μόλις τώρα επένδυσα ένα μικρό ποσό σε δυο αμοιβαία.Το αστείο είναι πως απο την Παρασκευή ως σήμερα έχουν κερδίσει 23€!!Χα,χα!Καλά τα λες για αμοιβαία κ ομόλογα Ευρωζώνης. Μάλλον θα κάνω κ εγώ ένα,όχι όμως απο Πειραιώς,αλλα απο ξένο θεματοφύλακα.Θα δούμε.Έχεις κάτι στο μυαλό σου;

Κοίταξε, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, καθώς μόνο στην ελληνική αγορά τα διαθέσιμα αμοιβαία κεφάλαια είναι εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες... Προσωπικά παρακολουθώ τώρα τελευταία τα μετοχικά αμοιβαία της Blackrock και της JP Morgan κυρίως (τα αντιπροσωπεύει πχ η Πειραιώς, στην σελίδα της: www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/ependyseis...=A3|B3|B15|B19|D8|D7). Προτιμώ κάποιο μεγάλο όνομα, αισθάνομαι πιο σιγουριά όταν πρόκειται για ένα Α/Κ με ενεργητικό εκατοντάδες εκατ. ή ακόμα και δις στον κόσμο.

Κοιτάζω την πορεία τα τελευταία χρόνια, και κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι:

- ένα μοτίβο που είδα σε αρκετές περιπτώσεις: άνοδος στην αρχή της χρονιάς, πτώση κατά τα μέσα-καλοκαίρι ("sell in May and go away" , B) ) και μετά πάλι άνοδο.
- δύσκολο να βγεις χαμένος μακροπρόθεσμα, και εννοώ στα 3-5-10 χρόνια. Στις πιο πολλές περιπτώσεις έχουν κέρδος, και μάλιστα σημαντικό (μέχρι και διπλασιασμό κεφαλαίου).
- δεν αξίζει τον κόπο να τα ελέγχει κανείς μέρα με τη μέρα, άδικο άγχος είναι, και κακό στην υγεία του θα κάνει. Μια φορά τη εβδομάδα ή το μήνα νομίζω είναι καλύτερα, για να φαίνονται και πιο καθαρά οι τάσεις.

Τι σκέφτομαι να κάνω εγώ: να πάρω καταρχήν ένα "μπουκέτο" 3-4-5 κεφαλαίων, το καθένα από διαφορετικό διαχειριστή, πες ένα χιλιάρικο στο καθένα, ποσό στρογγυλό, ώστε να παρακολουθώ με άνεση τις αυξομειώσεις στην απόδοση. Θα τα παρακολουθήσω στην πράξη για λίγο καιρό, ας πούμε μέχρι το καλοκαίρι. Μόλις/αν δώ ότι υπάρχουν πτωτικές τάσεις, θα αρχίσω να αγοράζω και άλλα μερίδια, σπαστά, πχ κάθε 10-20 μέρες, ώσπου να επενδύσω όλο το ποσό που θέλω (εφόσον μιλάμε για μετοχικά, δε θέλω να εκτεθώ πάνω από το 20% του συνολικού χαρτοφυλακίου μου). Και μετά θα περιμένω, 3 με 5 χρόνια, ελέγχοντας πως πάει το πράγμα μια-δυο φορές το μήνα.
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
Last Edit: 01 Apr 2015 21:53 by Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Αμοιβαία Κεφάλαια Ξένων Εταιρειών 01 Apr 2015 22:05 #81

Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Θα το κοιτάξω το εργαλείο της Ναυτεμπορικής.Βέβαια,εγώ είμαι εντελώς αρχάριος,στην πράξη με επενδύσεις κ μόλις τώρα επένδυσα ένα μικρό ποσό σε δυο αμοιβαία.Το αστείο είναι πως απο την Παρασκευή ως σήμερα έχουν κερδίσει 23€!!Χα,χα!Καλά τα λες για αμοιβαία κ ομόλογα Ευρωζώνης. Μάλλον θα κάνω κ εγώ ένα,όχι όμως απο Πειραιώς,αλλα απο ξένο θεματοφύλακα.Θα δούμε.Έχεις κάτι στο μυαλό σου;

Κοίταξε, οι επιλογές είναι πάρα πολλές, καθώς μόνο στην ελληνική αγορά τα διαθέσιμα αμοιβαία κεφάλαια είναι εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες... Προσωπικά παρακολουθώ τώρα τελευταία τα μετοχικά αμοιβαία της Blackrock και της JP Morgan κυρίως (τα αντιπροσωπεύει πχ η Πειραιώς, στην σελίδα της: www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/ependyseis...=A3|B3|B15|B19|D8|D7). Προτιμώ κάποιο μεγάλο όνομα, αισθάνομαι πιο σιγουριά όταν πρόκειται για ένα Α/Κ με ενεργητικό εκατοντάδες εκατ. ή ακόμα και δις στον κόσμο.

Κοιτάζω την πορεία τα τελευταία χρόνια, και κάποια συμπεράσματα που έχω βγάλει είναι:

- ένα μοτίβο που είδα σε αρκετές περιπτώσεις: άνοδος στην αρχή της χρονιάς, πτώση κατά τα μέσα-καλοκαίρι ("sell in May and go away" , B) ) και μετά πάλι άνοδο.
- δύσκολο να βγεις χαμένος μακροπρόθεσμα, και εννοώ στα 3-5-10 χρόνια. Στις πιο πολλές περιπτώσεις έχουν κέρδος, και μάλιστα σημαντικό (μέχρι και διπλασιασμό κεφαλαίου).
- δεν αξίζει τον κόπο να τα ελέγχει κανείς μέρα με τη μέρα, άδικο άγχος είναι, και κακό στην υγεία του θα κάνει. Μια φορά τη εβδομάδα ή το μήνα νομίζω είναι καλύτερα, για να φαίνονται και πιο καθαρά οι τάσεις.

Τι σκέφτομαι να κάνω εγώ: να πάρω καταρχήν ένα "μπουκέτο" 3-4-5 κεφαλαίων, το καθένα από διαφορετικό διαχειριστή, πες ένα χιλιάρικο στο καθένα, ποσό στρογγυλό, ώστε να παρακολουθώ με άνεση τις αυξομειώσεις στην απόδοση. Θα τα παρακολουθήσω στην πράξη για λίγο καιρό, ας πούμε μέχρι το καλοκαίρι. Μόλις/αν δώ ότι υπάρχουν πτωτικές τάσεις, θα αρχίσω να αγοράζω και άλλα μερίδια, σπαστά, πχ κάθε 10-20 μέρες, ώσπου να επενδύσω όλο το ποσό που θέλω (εφόσον μιλάμε για μετοχικά, δε θέλω να εκτεθώ πάνω από το 20% του συνολικού χαρτοφυλακίου μου). Και μετά θα περιμένω, 3 με 5 χρόνια, ελέγχοντας πως πάει το πράγμα μια-δυο φορές το μήνα.
είναι προτιμότερο η αγορα να γινει μεσω των ελληνικων καταστηματων τραπεζης ή μεσω πλατφορμας..???
η τελευταια παραγραφο ειναι σωστη κατ εμε τακτικη....και αναφερω πιο πανω την πλατφορμα και λογ ευκολιας για εντολη αμεση αγορας αλλα κυριως πωλησης..???
ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να αγορασω γερμανικα etfs μεσω της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΑΕΠΕΥ που εχω λογαριασμό και έχω δυνατοτητα (έχω και κάποιες μετοχές στο λογαριασμό μου αυτό) και παρακολουθω online μετοχες μέσω του MARKET NAVIGATOR...!!!
Last Edit: 01 Apr 2015 22:54 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds