Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Διαχείριση διαθεσίμων

Διαχείριση διαθεσίμων 11 Mar 2015 15:39 #10

  • aadaa
  • aadaa's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 41
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0
El_Malak wrote:
Όπως το έγραψα παραπάνω, το αμοιβαίο δεν είναι λεφτά.

Είναι ένα προϊόν που δίνεις τα λεφτά σου να το αγοράσεις, και μετά "υποτίθεται ότι", "αν όλα πάνε καλά" θα μπορέσεις να το πουλήσεις και να πάρεις τα λεφτά σου (όσα πάρεις) πίσω.


Αντίθετα, η κατάθεση είναι λεφτά, παραμένει λεφτά, ποτέ δεν μετατρέπεται σε κάτι άλλο εκτός από λεφτά. Επιπροσθέτως, η κατάθεση μέχρι κάποιο ύψος, είναι και εγγυημένη.



Τώρα, σχετικά με αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων (οποιασδήποτε χώρας), η μόνη περίπτωση που θα σκεφτόμουν να αγοράσω τέτοιο πράγμα, θα ήταν αν υπήρχαν νομικοί λόγοι που με υποχρέωναν να το κάνω.

Π.χ. διαχειρίζομαι θεσμικά κάποια λεφτά και υποχρεούμαι εκ του νόμου να τα έχω επενδεδυμένα σε ποσοστό έστω 90%, άρα αν θέλω να έχω, λόγω συνθηκών, σε ρευστό το 50%, σε κατάθεση στην τράπεζα, δεν μπορώ γιατί απαγορεύεται.

Τότε πάω και αγοράζω αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων, που είναι κάτι που μοιάζει κάπως με αυτό που θέλω και καλύπτομαι νομικά, όμως αυτό που πραγματικά θέλω είναι να έχω τα λεφτά σε ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.

παρα πολυ ωραια και σε ευχαριστω για την ευγενικη σου κινηση να μου απαντησεις τοσο αναλυτικα

πραγματι ψαχνομντας ταυτοχρονα βρηκα κι εγω τρωτα...ναι δεν ειναι κας
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 11 Mar 2015 20:06 #11

  • ini (inioxo)
  • ini (inioxo)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 16
  • Karma: -2
ΤΑ ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ
ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 12 Mar 2015 05:24 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
El_Malak wrote:
Επιπροσθέτως, η κατάθεση μέχρι κάποιο ύψος, είναι και εγγυημένη.
Ρε μαλάκ, ξέρεις πόσο εκτιμώ την αναλυτική σου σκέψη, αλλά γι' αυτό που έγραψες εδώ πιο πάνω, θέλω κάποιες περαιτέρω εξηγήσεις.
"Εγγυημένη" από ποιον?
Αν κάτι στραβώσει, εγώ που έχω κατάθεση (λέμε τώρα), που θα αποτανθώ για να μου δώσουν το χρήμα που κάποτε "κατέθεσα"?
Πότε θα μου το δώσουν?
Σίγουρα θα μου το δώσουν?
Ποιος?
(Αυτός), έχει να μου το δώσει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 12 Mar 2015 05:24 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 12 Mar 2015 06:09 #13

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Πρακτικά δεν έχεις άδικο, έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρομαι σε τράπεζες του Ελλαδιστάν.


Στην πιο πρόσφατη περίπτωση που κάτι τέτοιο έτυχε, ήταν με την ΚΤΒ στη Βουλγαρία, εκεί το αρμόδιο ταμείο εγγυοδοσίας (BDIF) πλήρωσε τις εγγυημένες καταθέσεις με μεγάλη καθυστέρηση (εν μέρει λόγω ανυπαρξίας κυβέρνησης εκείνη τη χρονική περίοδο), αλλά τις πλήρωσε στο ακέραιο και επιβαρύνθηκε με χρέος ο γενικός προϋπολογισμός αφού η εν λόγω τράπεζα ήταν σημαντικού μεγέθους.

Εδώ εμπίπτει και το άλλο που αναφέρεται συχνά, τα λεφτά είτε σε ΜΙΚΡΗ τράπεζα για να σώζεται εύκολα αν χρειαστεί, είτε στη μεγαλύτερη τράπεζα της όποιας χώρας (κατηγορία τράπεζας "too big to fail").


Αυτά σε χώρες που πάμε για κέρδος (υψηλά ή πολύ υψηλά επιτόκια), αν πάμε σε υπερασφαλείς χώρες για φύλαξη τότε είναι εντελώς άλλη συζήτηση.
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 12 Mar 2015 23:12 #14

soto51 wrote:
El_Malak wrote:
Επιπροσθέτως, η κατάθεση μέχρι κάποιο ύψος, είναι και εγγυημένη.
Ρε μαλάκ, ξέρεις πόσο εκτιμώ την αναλυτική σου σκέψη, αλλά γι' αυτό που έγραψες εδώ πιο πάνω, θέλω κάποιες περαιτέρω εξηγήσεις.
"Εγγυημένη" από ποιον?
Αν κάτι στραβώσει, εγώ που έχω κατάθεση (λέμε τώρα), που θα αποτανθώ για να μου δώσουν το χρήμα που κάποτε "κατέθεσα"?
Πότε θα μου το δώσουν?
Σίγουρα θα μου το δώσουν?
Ποιος?
(Αυτός), έχει να μου το δώσει?
Υποτίθεται οτι είναι ασφαλισμένα απο το ΤΕΚΕ μέχρι του ποσού των 100 χιλ.Λεπτομέρειες δεν ξέρω,πάντως,στην απομακρυσμενη πιθανότητα που θα πτωχευσει μια Ελληνική τράπεζα τότε θα υπαρχουν καποιοι υπάλληλοι της κρατικής πλέον τράπεζας,θα ψάχνουν τα κομπιούτερ τους,θα βρίσκουν το λογαριασμό,πόσα λεφτά είχες διαθέσιμα κ θα στα δίνουν κρατικά ρέπος ή ομόλογα!!!χα,χα!!Για μετρητά στο χερι,δύσκολο το βλέπω.Μάλλον θα τα μεταφέρουν στην κρατική τραπεζα που θα γεννηθεί...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Διαχείριση διαθεσίμων 13 Mar 2015 03:06 #15

Aμοιβαία κεφάλαια μέχρι τώρα ΔΕΝ έχουν κουρευτεί πάντως στο παρελθόν.
Προσωπικά,από το να έχω τα χρήματα στην Ελλάδα,θα προτιμούσα 1324543625% να τα επενδύσω σε διαχείριση διαθεσίμων ΜΕ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και εννοείται με ονομαστικό τίτλο και όχι από τον κουβά της τράπεζας.
Η περίοδος βέβαια,είναι πτωτική για τα περισσότερα αμοιβαία,αλλά και στην Ελβετία για παράδειγμα πληρώνεις από 1.5% του ποσού (και πάνω) για έξοδα διαχείρισης στις καλύτερες τράπεζες της χώρας,για να διατηρήσεις αποταμιευτικούς λογαριασμούς.

Επίσης,τράπεζες διαδικτυακές τύπου nemea/advanzia δεν μπορώ να εμπιστευτώ,εκτός κι αν μιλάμε για μικροποσά.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Last Edit: 13 Mar 2015 03:35 by Billythekid (biotech13).
The administrator has disabled public write access.

- - - - "Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το". - - - - 13 Mar 2015 04:38 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Υποτίθεται οτι είναι ασφαλισμένα απο το ΤΕΚΕ μέχρι του ποσού των 100 χιλ.Λεπτομέρειες δεν ξέρω,πάντως,στην απομακρυσμενη πιθανότητα που θα πτωχευσει μια Ελληνική τράπεζα τότε θα υπαρχουν καποιοι υπάλληλοι της κρατικής πλέον τράπεζας, θα ψάχνουν τα κομπιούτερ τους, θα βρίσκουν το λογαριασμό, πόσα λεφτά είχες διαθέσιμα κ θα στα δίνουν κρατικά ρέπος ή ομόλογα!!! χα,χα!! Για μετρητά στο χερι, δύσκολο το βλέπω. Μάλλον θα τα μεταφέρουν στην κρατική τραπεζα που θα γεννηθεί...
Μάλιστα Παναγιώτη.
Συμφωνώ. Έτσι είναι όπως τα λες. Καλά τα λες.
Ξέρεις όμως πως τα μεταφράζω εγώ σε 6 λέξεις όλα αυτά που λες?
- - - - "Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το". - - - -

Και ξαναγυρνάω πίσω (το έχω ξαναγράψει) στο ΑΡΧΙΚΟ σκεπτικό της ανάγκης για την δημιουργία τραπεζών, πριν 500, 600 χρόνια νομίζω στην Ευρώπη:
Εβραίοι στα εμπορικά κέντρα της εποχής, Ναϊτες, Βατικανό (εξ ου και η Banco di Santo Spirito που υπάρχει ακόμα και σήμερα), άρχισαν να ανακαλύπτουν τη λειτουργία του νομίσματος, άρχοντες που ανακάλυπταν το χαρτονόμισμα, την υποσχετική, την εγγυητική, το ομόλογο, τη μετοχή. Σιγά-σιγά, αναπτύχθηκαν όλα αυτά, ΟΜΩΣ δεν εξαφάνισαν την ανάγκη ύπαρξης της τράπεζας, που ήταν ένας χώρος/σύστημα/θεσμός αξιόπιστος, ισχυρός οικονομικά, εχέμυθος, και με όλα αυτά τα καλά που έκαναν εξαιρετικά δύσκολο το να ξεκινήσει κάποιος να φτιάξει ένα μαγαζί για να κάνει "τραπεζικές εργασίες".

Ποιες ανάγκες κάλυπτε αυτό το σύστημα που σιγά-σιγά μέσα στους αιώνες στήθηκε και γιγαντώθηκε?
Ποιες ανάγκες κάλυψε (στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού) η δημιουργία χιλιάδων τραπεζών (μια τουλάχιστον σε κάθε χωριό χρυσοθήρων) στην υπό εκκόλαψη χώρα που η οικονομία της διπλασιαζόταν κάθε χρόνο?
Αρχικά και πρώτιστα την ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ του βιος των πελατών τους. Οι κατέχοντες κάποιο πλούτο προτιμούσαν να τον έχουν στον ασφαλή χώρο της τράπεζας, παρά στο σπίτι/παλάτι/αγρόκτημα τους, όπου κινδύνευε από ληστές, κλέφτες, intruders, υπηρέτες, επισκέπτες, συγγενικά πρόσωπα κλπ.
Ο "τόκος" ήρθε μετά, αφού οι τραπεζίτες κατάλαβαν πως θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν (κάπως) αυτό τον τεράστιο πλούτο που συγκέντρωναν, και για να αυξήσουν την ποσότητα του, άρχισαν να δίνουν κάτι και σ' αυτούς που τους τον εμπιστευόντουσαν. Πριν απ' αυτό, μέχρι και φύλακτρα εισέπρατταν (κάτι αντίστοιχο με αυτό που κάνουν οι Ελβετοί σήμερα).

Τι απ' όλα αυτά έχει απομείνει σήμερα στο τραπεζικό σύστημα (και δεν αναφέρομαι μόνο στο GR σύστημα)?

Η εξασφάλιση έχει πάει περίπατο. Πολύ καλά περιγράφεις το τι θα γίνει, αν κάποιος/οι αναγκαστούν να κάνουν χρήση των "εγγυήσεων" που κάποιος τρίτος, ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με σένα και με τον τραπεζίτη σου έχει προσφέρει. Και εννοώ τα κράτη και τις κυβερνήσεις. Τι δουλειά έχουν αυτοί οι τύποι (που τους έχουμε βάλει εκεί υποτίθεται για να φροντίζουν τα κοινά θέματα) να ανακατεύονται με τα οικονομικά του καθενός? Και με τι φόντα το κάνουν? Αν ο Σάλλας ή ο Κωστόπουλος (τυχαία τα ονόματα) βαρέσουν κανόνι, θα έρθει ο Τσίπρας, ο Σαμαράς, η Μέρκελ, ή ο Ολάντ να τους υποκαταστήσουν? Με τι φόντα? Και (κυρίως) με τι λεφτά? Πρόκειται για την αποθέωση της διαστρέβλωσης στην βασική τραπεζική ιδιότητα, που είναι η ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ του καταθέτη.

Η εχεμύθια? Το τι έχω εγώ κι εσύ στην τράπεζα βγαίνει φόρα-παρτίδα σε όποιον έχει ενδιαφέρον να το ξέρει: Το κράτος, τις άλλες τράπεζες, τον ανταγωνισμό μας, μη σου πω και σε εγκληματικά στοιχεία (δια της πλαγίας οδού).

Η πρόσοδος? Μα με τα αστεία επιτόκια που προσφέρουν έχει και αυτή γίνει αμελητέα.

Επομένως τι απομένει?
Εγώ λέω "τίποτα το αξιόλογο".
Σ' αυτό το πλαίσιο σκεπτόμενος καταλήγω πως το σωστό είναι να "βγω" από αυτό το σύστημα. Κρατάω τις αναγκαίες σχέσεις (καταθέσεις που εξυπηρετούν την καθημερινότητα) αλλά η έννοια του ότι σ' αυτό το σύστημα θα χώνω το προϊόν του κόπου μου (και τη μελλοντική μου εξασφάλιση κατ' επέκταση - γιατί άλλο σύστημα (κοινωνικό) εξασφάλισης του μέλλοντος δεν φαίνεται να καταφέρνει να επιβιώνει, όπως πιστεύαμε παλιά ότι συμβαίνει) έχει πάψει να υφίσταται. "Γειά σας" είναι η μόνη κουβέντα που τους αρμόζει.
Και μετά απ' αυτήν, ας "εγγυώνται" ό,τι θέλουν. Δεν με αφορά. Κατά τον ίδιο τρόπο που δεν με αφορούν και όλα τα υπόλοιπα ψέμματα που κατά καιρούς εκστομίζουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Διαχείριση διαθεσίμων 13 Mar 2015 07:55 #17

biotech13 wrote:
Aμοιβαία κεφάλαια μέχρι τώρα ΔΕΝ έχουν κουρευτεί πάντως στο παρελθόν.
Προσωπικά,από το να έχω τα χρήματα στην Ελλάδα,θα προτιμούσα 1324543625% να τα επενδύσω σε διαχείριση διαθεσίμων ΜΕ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και εννοείται με ονομαστικό τίτλο και όχι από τον κουβά της τράπεζας.
Η περίοδος βέβαια,είναι πτωτική για τα περισσότερα αμοιβαία,αλλά και στην Ελβετία για παράδειγμα πληρώνεις από 1.5% του ποσού (και πάνω) για έξοδα διαχείρισης στις καλύτερες τράπεζες της χώρας,για να διατηρήσεις αποταμιευτικούς λογαριασμούς.

Επίσης,τράπεζες διαδικτυακές τύπου nemea/advanzia δεν μπορώ να εμπιστευτώ,εκτός κι αν μιλάμε για μικροποσά.
Δηλαδή αν δεν έχω ονομαστικό τίτλο θεωρείς ότι θα χαθούν τα χρήματα?

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο όσο το λες. Πάντα κάποιος θα πάρει το εκάστοτε χαρτοφύλακιο..
The administrator has disabled public write access.

- - - - "Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το". - - - - 13 Mar 2015 13:33 #18

Επομένως τι απομένει?
Εγώ λέω "τίποτα το αξιόλογο".
Σ' αυτό το πλαίσιο σκεπτόμενος καταλήγω πως το σωστό είναι να "βγω" από αυτό το σύστημα. Κρατάω τις αναγκαίες σχέσεις (καταθέσεις που εξυπηρετούν την καθημερινότητα) αλλά η έννοια του ότι σ' αυτό το σύστημα θα χώνω το προϊόν του κόπου μου (και τη μελλοντική μου εξασφάλιση κατ' επέκταση - γιατί άλλο σύστημα (κοινωνικό) εξασφάλισης του μέλλοντος δεν φαίνεται να καταφέρνει να επιβιώνει, όπως πιστεύαμε παλιά ότι συμβαίνει) έχει πάψει να υφίσταται. "Γειά σας" είναι η μόνη κουβέντα που τους αρμόζει.
Και μετά απ' αυτήν, ας "εγγυώνται" ό,τι θέλουν. Δεν με αφορά. Κατά τον ίδιο τρόπο που δεν με αφορούν και όλα τα υπόλοιπα ψέμματα που κατά καιρούς εκστομίζουν.[/quote]Έτσι ακριβώς έχω σκεφθει κ εγώ να κάνω.Όπως έχω ξαναγράψει,δεν θέλω κανείς να μου φάει ούτε ευρώ απο τους κοπους μιας δουλειάς χωρίς Σ/Κ,αργίες,με πολλές νύχτες κ άγχος.Και ποιοι να μου τα φάνε;Άνθρωποι άεργοι,πορφυρογέννητοι,μεγαλωμένοι σε βιτρίνα,απομονωμένοι απο την πραγματική ζωή.Κάτι σαν σαπουνόπερα δηλαδή.Θυμάμαι χαρακτηριστικά,πριν κλείσει η Αγροτική,περίμενα σ'ένα υποκατάστημα για μια υπόθεσή μου.Μια γιαγιά κάτι ρωτούσε τη διευθύντρια,αλλα εγώ δεν άκουγα.Κάποια στιγμή σηκώνεται όρθια η διευθύντρια,χαιδεύει τη γιαγιά κ με χαμόγελο κ συγκατάβαση της λέε "Μη φοβάσαι κυρία ταδε μου.Η Αγροτική είναι κρατική τράπεζα κ το κρατος ποτέ δεν πτωχέυει".Αυτά,καπου στο 2008,έτσι;Θέλω να πω πως πλέον ΤΙΠΟΤΕ δεν είναι σταθερό απο όσα ξέραμε παλιά.Τώρα,όσον αγορά την έξοδό σου(μας),σπο το τραπεζικό σύστημα...Πιστεύω πως δεν μπορεί να υπάρξει οργανωμένο κράτος χωρίς τράπεζες.Και για να υπάρξουν τράπεζες πρέπει να υπάρχουν καταθέσεις.Άρα,δυστυχώς εξαρτώμαστε πλήρως απο αυτές.Για παράδειγμα,στο εξωτερικό αν δεν έχεις πιστωτική θεωρείσαι ύποπτος.Εδώ,μισθοί,συνταξεις κ σχεδόν όλες οι πληρωμές περνάνε μέσω τραπεζών.Πάνε οι εποχές που ερχόταν ο ταχυδρόμος κ έφερνε τη σύνταξη κ στο τέλος τον κέρναγες γλυκάκι.Για να συνοψίσω...Οι τράπεζες είναι αναγκαίο καλό κ κακό.Ακόμη κ αν σηκώσω σχεδόν όλα τα λεφτά μου,θα'ρθει μια μερα το κρατος να μου πεί..Βγαζεις τόσα,στις τράπεζες έχεις τόσα,ενώ έπρεπε να'χεις τόσα.Φέρε αποδείξεις να φω που τα χάλασες.Αν δεν δώσω θα θεωρήσουν οτι τα'χω κάπου κρυμμένα.Κ εκεί,πιά,η φαντασία για το τι θα κάνουν οργιαζει.Μπορούν να μου παρακρατούν μέρος απο το μισθό μου,να με φορολογήσουν,να,να...μονο αυτοί ξέρουν..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.081 seconds