Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία

Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία 13 Mar 2015 17:29 #10

Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) wrote:
thanasis380 wrote:
Σε παλιότερο νήμα κάποιος είχε πει ότι ίσως συμφέρει να πάρεις το πακέτο 70% προθεσμιακή και 30% αμοιβαίο και να δώσεις το αμοιβαίο την επόμενη μέρα πίσω. Τελικά συμφέρει αυτό;

Θανάση νομίζω ότι πράγματι μπορεί να συμφέρει. Πες πχ ότι βάζεις 70.000 στην προθεσμιακή και 30.000 στο Α/Κ. Αν ρευστοποιήσεις το Α/Κ άμεσα, χάνεις ας πούμε ένα 2% λόγω προμηθειών, που είναι 30.000*2%=600 Ευρώ. Αλλά από την προθεσμιακή σου θα κερδίσεις 70.000*4,65%*85% (φόροι γαρ)= 2767 Ευρώ. Δηλαδή μετά από ένα χρόνο θα έχεις ένα καθαρό κέρδος 2767-600 = 2167 Ευρώ, που είναι το 2,67% των 70.000. Και έχεις αμέσως και στο χέρι τα 29.400 από τη ρευστοποίηση του Α/Κ, που μπορείς να τα βάλεις κάπου αλλού και να βγάλεις και από αυτά... Ή μπορείς και να το κρατήσεις το Α/Κ και να πάει καλά, δεν ξέρεις. Στη Ναυτεμπορική που χάζευα τις προάλλες το ένα από τα Α/Κ τους (νομίζω μικτό εξωτερικού ήταν) πήγαινε μια χαρά τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Το μεγάλο θέμα είναι βέβαια η βιωσιμότητα της Attica, και γενικότερα των ελληνικών τραπεζών...

Γιατί είναι το 2,67 % των 70000 ?? Το 3,1 % δεν είναι ?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης)

Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία 13 Mar 2015 17:58 #11

folion2008 wrote:
[quote=Να σου δώσω ενα παραδειγμα..Ένας γνωστός μου πήρε ένα Α/Κ της Pimco με θεματοφύλακα την Allianz Γερμανίας ή Λουξεμβούργου.Μάλιστα,τα μερίδια είναι στο όνομά του.Άρα,ακόμη κ όλες οι τράπεζες να κλείσουν,αυτός θα πάει στην Αllianz Ελλάδος κ θεωρητικά θα παρει τα λεφτά του.Έχει διαφορά,έτσι;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Από πού πήρε το αμοιβαίο?
Έίναι σίγουρο ότι τα μερίδια είναι στο όνομα του?[/quote]Το πήρε πριν απο τρια χρονια απο την Allianz Ελλαδος,απο τα γραφεία της στο κεντρο.Τα λεφτά τα έβαλε στην Alpha.Κέρδη δεν έχει ακόμη.Νομιζω προχθές που μιλήσαμε μου είπε οτι έχει κ χασούρα,κάτι ψιλά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία 13 Mar 2015 18:51 #12

george (georgebest) wrote:
Γιώργος Σ. (Βελερεφόντης) wrote:
thanasis380 wrote:
Σε παλιότερο νήμα κάποιος είχε πει ότι ίσως συμφέρει να πάρεις το πακέτο 70% προθεσμιακή και 30% αμοιβαίο και να δώσεις το αμοιβαίο την επόμενη μέρα πίσω. Τελικά συμφέρει αυτό;

Θανάση νομίζω ότι πράγματι μπορεί να συμφέρει. Πες πχ ότι βάζεις 70.000 στην προθεσμιακή και 30.000 στο Α/Κ. Αν ρευστοποιήσεις το Α/Κ άμεσα, χάνεις ας πούμε ένα 2% λόγω προμηθειών, που είναι 30.000*2%=600 Ευρώ. Αλλά από την προθεσμιακή σου θα κερδίσεις 70.000*4,65%*85% (φόροι γαρ)= 2767 Ευρώ. Δηλαδή μετά από ένα χρόνο θα έχεις ένα καθαρό κέρδος 2767-600 = 2167 Ευρώ, που είναι το 2,67% των 70.000. Και έχεις αμέσως και στο χέρι τα 29.400 από τη ρευστοποίηση του Α/Κ, που μπορείς να τα βάλεις κάπου αλλού και να βγάλεις και από αυτά... Ή μπορείς και να το κρατήσεις το Α/Κ και να πάει καλά, δεν ξέρεις. Στη Ναυτεμπορική που χάζευα τις προάλλες το ένα από τα Α/Κ τους (νομίζω μικτό εξωτερικού ήταν) πήγαινε μια χαρά τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Το μεγάλο θέμα είναι βέβαια η βιωσιμότητα της Attica, και γενικότερα των ελληνικών τραπεζών...

Γιατί είναι το 2,67 % των 70000 ?? Το 3,1 % δεν είναι ?

Σωστός, είναι το 3,1%, και μάλιστα καθαρό, αφού υπολογίστηκαν ήδη οι φόροι. Πολύ αξιοπρεπής απόδοση θα έλεγα, δεδομένων των σημερινών συνθηκών!
Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός αφέντης.
The administrator has disabled public write access.

Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία 13 Mar 2015 22:17 #13

vag1129 (Akis Papas) wrote:
παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο, αυτά που λέμε εδώ ισχύουν για ομαλές κατάστασεις. Σε ομαλές καταστάσεις κάνεις diversification την περιουσία σου σε διαφορετικά assets για να διασπείρεις τον κίνδυνο, ούτε όλα αμοιβαία,ούτε όλα ομόλογα, ούτε όλα χρυσό κ.ο.κ

Σε κατάσταση SHTF όμως δεν θα κοιτάξουν ούτε θεματοφύλακες ούτε τίποτα.
Δείτε τι έκαναν στους ομολογιούχους, πως φέρθηκαν σε κατόχους κρατικών ομολόγων, ονόμασαν για 10 δευτερόλεπτα τους θεματοφύλακες ως ιδιοκτήτες των ομολόγων, τα κούρεψαν και τα έδωσαν πίσω στους ομολογιούχους, χωρίς να προβλέπεται κάτι τέτοιο από καμιά σύμβαση θεματοφυλακής.
Αν θέλουν θα κάνουν φυλετικούς νόμους,δεν θα τους εμποδίσει κανένας, αν έχεις ελληνικό ΑΦΜ τέλειωσες.
Για αυτό οι πολύ έξυπνοι τα κρύβουν σε off-shore.
Φίλε vag,σαν πιο έμπειρος στα Α/Κ,ποιά η γνώμη σου για το "Πειραιώς Μέγας";Δεν έχω ξαναγοράσει ούτε ομόλογα,ούτε αμοιβαια,αλλα το σκέφτομαι.Στο 85-15 δίνει 3%,ενώ στο 50-50 3,2%..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Re:Απ: Συνδυαστικά προϊόντα: Προθεσμιακή-Αμοιβαία 13 Mar 2015 23:31 #14

kampos wrote:
vag1129 (Akis Papas) wrote:
παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο, αυτά που λέμε εδώ ισχύουν για ομαλές κατάστασεις. Σε ομαλές καταστάσεις κάνεις diversification την περιουσία σου σε διαφορετικά assets για να διασπείρεις τον κίνδυνο, ούτε όλα αμοιβαία,ούτε όλα ομόλογα, ούτε όλα χρυσό κ.ο.κ

Σε κατάσταση SHTF όμως δεν θα κοιτάξουν ούτε θεματοφύλακες ούτε τίποτα.
Δείτε τι έκαναν στους ομολογιούχους, πως φέρθηκαν σε κατόχους κρατικών ομολόγων, ονόμασαν για 10 δευτερόλεπτα τους θεματοφύλακες ως ιδιοκτήτες των ομολόγων, τα κούρεψαν και τα έδωσαν πίσω στους ομολογιούχους, χωρίς να προβλέπεται κάτι τέτοιο από καμιά σύμβαση θεματοφυλακής.
Αν θέλουν θα κάνουν φυλετικούς νόμους,δεν θα τους εμποδίσει κανένας, αν έχεις ελληνικό ΑΦΜ τέλειωσες.
Για αυτό οι πολύ έξυπνοι τα κρύβουν σε off-shore.
Φίλε vag,σαν πιο έμπειρος στα Α/Κ,ποιά η γνώμη σου για το "Πειραιώς Μέγας";Δεν έχω ξαναγοράσει ούτε ομόλογα,ούτε αμοιβαια,αλλα το σκέφτομαι.Στο 85-15 δίνει 3%,ενώ στο 50-50 3,2%..
Προσωπικά το έκανα. Αν δεν σε πειράζει να κρατήσεις τα λεφτά Ελλάδα, και έχεις όρεξη να πειραματιστεις με αμοιβαία και χαρά είναι..
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.054 seconds