Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 23 Jan 2012 22:54 #55

  • unknown
  • unknown's Avatar
Πάντως ο investor δεν έχει άδικο σε αυτά που λέει και απο τις πληροφορίες που δίνει μάλλον μέσα μπορώ να πώ ότι πέφτει...
Δε ξέρω γιατί ενοχλείστε οι υπόλοιποι τόσο πολύ!Δε βλέπω να λέει κάτι λάθος!
H κινδυνολογία μάλλον πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι τακτική των παπαγάλων,για να μας τρομοκρατήσουν και να χάσουμε τα λεφτά μας,χωρίς να το καταλάβουμε.
και εγώ συμφωνώ ότι τίποτα δε θα γίνει και τσάμπα κάποιοι πανικοβάλλονται τόσο πολύ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Mar 2012 20:58 #56

  • Κλεμμένος από τον Βενιζέλο
  • Κλεμμένος από τον Βενιζέλο's Avatar
Μετά το κούρεμα που έφαγα θέλω να στείλω τα υπόλοιπά μου (60.000) στο εξωτερικό. Έψαξα τις τράπεζες που στέλνουν στην Κύπρο αλλά με φοβίζει λίγο η κατάσταση εκεί (υποβαθμίσεις κτλ). Citibank τα στέλνει Αγγλία αλλά θέλει τουλάχιστον 75000.
Οπότε μου ήρθε και πρόταση Α/Κ διαχείρισης διαθεσίμων από eurobank για να τα στείλω στο Λουξεμβούργο. Επίσης υποστηρίζουν στο κατάστημα ότι αν κλείσει η eurobank εδώ, μπορώ με τον κωδικό μου να πετάξω στο Λουξεμβούργο και να ρευστοποιήσω.
Θέλω ένα ασφαλές parking χωρίς να με ενδιαφέρει η απόδοση για ένα διάστημα της τάξης του 1 έτους.

Πόσο κινδυνεύω από αυτό το Α/Κ; (cash fund eur ή money market fund reserve μου πρότειναν)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Mar 2012 23:06 #57

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Δεν κινδυνευεις οσο δεν κινδυνευες και με τα ομολογα ελληνκου δημοσιου.. αυτο μεταξυ σοβαρου και αστειου..
η πειραιως εχει ενα αντιστοιχο της goldman suchs το euro ligued reserve funds. κοιτ εδω

quote.morningstar.com/fund/chart.aspx?t=...on=IRL&culture=en-us

σημερα ρευστοποιησα και το τελευταιο μεριδιο που ειχα εκει..
ειναι γενικα μια αξιοπρεπης λυση τα α/κ εξωτερικου και θεωρουνται επενδυση και οχι καταθεση.

θα σου προτεινα με την σειρα τα εξης

α) τραπεζα εξωτερικου, προθεσμια
β) α/κ αγορασμενα απο ελληνικη τραπεζα με θεματοφυλακα λουξεμβουργο και εξδοτη ξενη μεγαλη τραπεζα
γ) χρυσο σε θυριδα
δ) λιγα μετρητα σε λογαριασμο στην ελλαδα

η καλυτερη λυση παραμενει η διασπορα

ρωτα τους και επιμεινε να σου απαντησουν για τον κωδικ που σου ειπαν καθως και αν περνεις τιτλους του αμοιβαιου σου σε φυσκη μορφη (χαρτι)

το λεω αυτο καθως η πειραιως δεν σου δινει τπτ σε περιπτωση που αγορασεις το συγκεκριμενο που σου ειπα, σε εταει σε ενα λογαριασμο μαζι με ολους τους υπολοιπους, που εχει και ο θεματοφυλακας καθως και ο εκδοτης μας βλεπουν ολους σαν "τραπεζα πειραιως"

με ο,τι αυτο συνεπαγεται..

αν μπορεις ΚΑΙ με ανοιχτη την τραπεζα να πας στο λουξεμβουργο και να ρευστοποιησεις, προχωρα ανεπιφυλακτα.

και να μην εχει το α/κ καμμια σχεση με την eurobank, εκτος της αντιπροσωπευσης, δηλαδη να ειναι αλλης τραπεζας (ing, goldman suchs κτλ)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 13 Jun 2012 11:40 #58

  • pioni
  • pioni's Avatar
JPM euro liquid market a (acc) - eur

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το παραπάνω αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων που μου πρότειναν δύο ελληνικές τράπεζες.
ISIN LU0070211437.
quote.morningstar.com/fund/f.aspx?t=LU0070211437®ion=LUX

Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 13 Jun 2012 15:06 #59

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Σε ποιες δύο τράπεζες σου πρότειναν το JPM Euro Liquid Market, αν επιτρέπεται ?

Γενικά αυτές της ημέρες ψάχνω τα διαχείρισης διαθεσίμων σε διάφορες τράπεζες και θα ήθελα αν κάποιος έχει γενικότερη άποψη να μας πει τι γνωρίζει σχετικά με της δυνατότητα εξαγοράς των μεριδίων αλλού (εκτός Ελλάδος), σε περίπτωση που είτε η ελληνική τράπεζα π.χ. κλείσει, είτε η ξένη τράπεζα (π.χ. HSBC, Citibank) κλείσει το ελληνικό branch της.

Όπου ρώτησα, μου είπαν ότι οι τίτλοι αυτοί είναι άυλοι (άρα απλώς φαίνονται στο χαρτοφυλάκιο που διατηρώ στην ελληνική τράπεζα), απλά οι ξένες τράπεζες, εφόσον απλά κλείσει το ελληνικό branch είπαν ότι ορίζεται κάποιο branch στο εξωτερικό όπου μεταφέρονται οι τίτλοι.

Αντίθετα η Πειραιώς για παράδειγμα δεν ήταν ξεκάθαρη όσον αφορά την παραπάνω περίπτωση (για το Euro Liquid Reserve της Goldman Sachs που προσφέρει), ενώ η Eurobank τα έχει μεν στη θυγατρική της στο Λουξεμβούργο, αλλά δεν ξέρω πως θα γίνει αν η μητρική έχει πρόβλημα να μην έχει η εκεί θυγατρική.

Όποιος γνωρίζει περισσότερα, θα βοηθούσε πολύ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 13 Jun 2012 17:40 #60

  • pioni
  • pioni's Avatar
Οι δύο τράπεζες που ανέφερα πριν ήταν η Marfin και η FBB.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Jun 2012 18:50 #61

  • Μπερδεμα....
  • Μπερδεμα....'s Avatar
Καλησπέρα,

Και εγώ θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για το παραπάνω αμοιβαίο διαχείρισης διαθεσίμων. (ISIN LU0070211437).

Και εγώ προβληματίζομαι γιατί δεν έχω γνώσεις σχετικά με επενδύσεις.

Εμένα μου το πρότεινε η Μαρφίν. 'Εχω μλήσει με δίαφορα υποκαταστήματα και οι πληροφορίες διαφέρουν απο άτομο σε άτομο.

Η Μαρφιν σου δίνει ενα Certificate of Deposit. (αυτό είναι το 'χαρτι' που αναφέρει ο Ανώνυμος 14/03/2012 18:12 ???? )

Τί εγγυήσεις τίνουν να έχουν τα αμοιβαία?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Jun 2012 19:16 #62

  • Μπερδεμα....
  • Μπερδεμα....'s Avatar
Πως προστατεύεται ο επενδυτής;

Το νομικό καθεστώς γύρω από τα Αμοιβαία Κεφάλαια προσφέρει πλήρη προστασία στους επενδυτές. Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς που είναι το ανώτατο εποπτικό όργανο παρακολούθησης και λειτουργίας των Α.Ε.Δ.Α.Κ. και των Αμοιβαίων Κεφαλαίων, σε συνάρτηση με τον «Κανονισμό Συμπεριφοράς ΑΕΔΑΚ και ΑΕΕΧ» όπως αυτός ισχύει σήμερα (Απόφαση 1/467/7.2.2008 Ε.Κ.) προσφέρουν επαρκή κάλυψη της επένδυσης του μεριδιούχου.


'προσφέρουν επαρκή κάλυψη της επένδυσης του μεριδιούχου' ???
The administrator has disabled public write access.

Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 19 Nov 2012 21:40 #63

TEΛIKA ΑΝ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΜΟΙΒΑΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Π.Χ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΕΝΑ ΑΜΟΙΒΑΙΟ ΤΗΣ PIONEER ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΕΣ?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.089 seconds