Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 14 Nov 2011 22:31 #10

  • Dan
  • Dan's Avatar
Δεν έχει προμήθειες εσόδου - εξόδου (δεν θα το συζήταγα αν είχε) και το λένε άμεσης ρευστοποίησης της τράπεζας που ανέφερα.Μου φαίνεται δε πολύ επικερδές για την τράπεζα καθ΄ότι με ουσιαστικά μηδενικό επιτόκιο δανείζονται και επανεπενδύουν-επαναδανείζουν και βγάζουν τα κέρατα τους.Αλλά είπα για λίγο μόνο..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Nov 2011 00:19 #11

  • a
  • a's Avatar
παρκιγκ χρηματων
καλο φαινετε αρχικα αλλα
1.οπως ειπε ο προηγουμενος σου περνουν τα χρηματα τσαμπα,εστω και για λιγο
2.οταν γινει η στραβη εδω και αρα θα αξιζει η κινηση πες τε μου
-οι τραπεζες εδω δεν θα πλαφοναρουν ;
αρα;
οταν εδωω θα θελησεις να κινηθεις τα χρηματα θα πεσουν σε κοινο με ολους κουβα,αρα τα δινεις τσαμπα και τα περνεις πισω οταν τα παρουν και οι υπολοιποι!

επειδη τα εχω ολα ψαξει εχω να πω το εξεις
οτι και να κανεις χανεις αν εισαι Ελλαδα
μπλερξαμε και ολες οι περιπτωσεις λυσεως εχουν και αρνητικα
αρα παρακαλατε και προσπαθειτε να γλυτωσουμε τα χειροτερα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Nov 2011 13:58 #12

  • Dan
  • Dan's Avatar
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς, τί κοινό κουβά λές, εδώ τα χρήματα βγαίνουν έξω όπου επενδύονται σε προθεσμιακές κυρίως καταθέσεις ενώ θεματοφύλακας του τίτλου εδρεύει στο Λουξεμβούργο.Τώρα αν φαληρήσει η UBS με rating A τι να σου πώ..
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Nov 2011 15:02 #13

  • Milan
  • Milan's Avatar
a wrote:
παρκιγκ χρηματων
καλο φαινετε αρχικα αλλα
1.οπως ειπε ο προηγουμενος σου περνουν τα χρηματα τσαμπα,εστω και για λιγο
2.οταν γινει η στραβη εδω και αρα θα αξιζει η κινηση πες τε μου
-οι τραπεζες εδω δεν θα πλαφοναρουν ;
αρα;
οταν εδωω θα θελησεις να κινηθεις τα χρηματα θα πεσουν σε κοινο με ολους κουβα,αρα τα δινεις τσαμπα και τα περνεις πισω οταν τα παρουν και οι υπολοιποι!

επειδη τα εχω ολα ψαξει εχω να πω το εξεις
οτι και να κανεις χανεις αν εισαι Ελλαδα
μπλερξαμε και ολες οι περιπτωσεις λυσεως εχουν και αρνητικα
αρα παρακαλατε και προσπαθειτε να γλυτωσουμε τα χειροτερα

Αυτό που πουλάνε με αυτά τα προϊόντα είναι ασφάλεια. Λένε (και δεν ξέρω αν όντως ισχύει...) ότι και σε περίπτωση πτώχευσης, εξόδου από ευρωζώνη κλπ εξασφαλίζεται το κεφάλαιό σου στο νόμισμα που έχεις επιλέξει (υπάρχουν αμοιβαία και σε US dollar).

Σίγουρα όπως έχει αναφερθεί σημαντική είναι η βιωσιμότητα αυτού που τα εκδίδει.

Τώρα αν συμβεί το μπαμ η εξαργύρωση θα γίνει μάλλον σε δραχμές. Οπότε καλό είναι αν σκοπεύει κανείς να ακολουθήσει αυτό το δρόμο να το σπάσει το κεφάλαιό του σε διαφορετικά κομμάτια αμοιβαίων γιατί τα αμοιβαία εξαργυρώνονται στο σύνολό τους.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Nov 2011 23:14 #14

  • Dan
  • Dan's Avatar
Απο που το συμπέρανες οτι θα πάρεις πίσω δραχμές ? η εξαργύρωση γίνεται στο νόμισμα της κατάθεσης αν δεν απατώμαι.. καλύτερα να μην μιλάμε αν δεν είμαστε σίγουροι.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 15 Nov 2011 23:43 #15

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ Dan.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 16 Nov 2011 01:47 #16

  • Milan
  • Milan's Avatar
Dan wrote:
Απο που το συμπέρανες οτι θα πάρεις πίσω δραχμές ? η εξαργύρωση γίνεται στο νόμισμα της κατάθεσης αν δεν απατώμαι.. καλύτερα να μην μιλάμε αν δεν είμαστε σίγουροι.

Έχεις δίκιο ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα η εξαργύρωση θα γίνει σε δραχμές. Υποθέτω ότι είναι πιο πιθανό αν εξαργυρωθούν στην Ελλάδα να εξαργυρωθούν σε δραχμές με βάση την ισοτιμία που θα ισχύει την στιγμή της εξαργύρωσης.

Αν πρόσεξες έγραψα "μάλλον" και είναι η προσωπική μου γνώμη. Εσύ είσαι σίγουρος ότι θα είναι σε ευρώ? Υπάρχει κανείς που το ξέρει αυτό και το εγγυάται για τα αμοιβαία κεφάλαια?

Φιλικά
Milan
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 16 Nov 2011 11:58 #17

Milan wrote:
Dan wrote:
Απο που το συμπέρανες οτι θα πάρεις πίσω δραχμές ? η εξαργύρωση γίνεται στο νόμισμα της κατάθεσης αν δεν απατώμαι.. καλύτερα να μην μιλάμε αν δεν είμαστε σίγουροι.

Έχεις δίκιο ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα η εξαργύρωση θα γίνει σε δραχμές. Υποθέτω ότι είναι πιο πιθανό αν εξαργυρωθούν στην Ελλάδα να εξαργυρωθούν σε δραχμές με βάση την ισοτιμία που θα ισχύει την στιγμή της εξαργύρωσης.

Αν πρόσεξες έγραψα "μάλλον" και είναι η προσωπική μου γνώμη. Εσύ είσαι σίγουρος ότι θα είναι σε ευρώ? Υπάρχει κανείς που το ξέρει αυτό και το εγγυάται για τα αμοιβαία κεφάλαια?

Φιλικά
Milan
ΣΥΖΗΤΩΝΤΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟ WEALTH MANAGEMENT THΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΛΗΞΗΣ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΥΡΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ Π.Χ. ΤΗΣ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗΣ (ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ ΕΛΒΕΤΙΑ ΤΗΣ ΑΣΙΑΣ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ "ΔΡΑΧΜΕΣ".
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αμοιβαία Κεφάλαια Διαχείρισης Διαθεσίμων & εξασφάλιση χρημάτων 16 Nov 2011 15:37 #18

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Δεν νομιζω να ισχύει κάτι τέτοιο διότι μπορείς να πάρεις τα χρήματα σου μόνο απο την Πειραιώς.
Σε περιπτωση δραχμης, οταν θα εξαργυρωσεις τα μεριδια σου, θα γινουν δραχμες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds