Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος

Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 07 Jun 2012 02:08 #1

  • AA+
  • AA+'s Avatar
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ομόλογα...
Για να βγάλει κάποιος έξω ένα χρηματικό ποσό, μέσω τράπεζας, σε μια άλλη τράπεζα του εξωτερικού για κατάθεση εκεί, με την μορφή εμβάσματος (είτε κλασικά, είτε με web-banking) η ελληνική τράπεζα είναι υποχρεωμένη να ενημερώσει το κράτος και αυτό να προχωρήσει σε αντίστοιχους ελέγχους, μέσω ΣΔΟΕ… Μπαίνει δηλαδή σε μια ολόκληρη διαδικασία.
Αν αντίθετα επιλέξεις να αγοράσεις μέσω ελληνικής τράπεζας ομόλογα άλλου κράτους ή της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, αξίας αντίστοιχου ποσού, και να έχεις την ελληνική τράπεζα ως θεματοφύλακα (άσχετα αν σε δεύτερο χρόνο επιλέξεις να κάνεις θεματοφύλακα ξένη τράπεζα), η ελληνική τράπεζα υποχρεώνεται πάλι να ενημερώσει το κράτος και να ενεργοποιηθεί αντίστοιχης μορφής φορολογικός έλεγχος; Με λίγα λόγια, θεωρείται αυτή η αγορά ομολόγων έξοδο χρημάτων από την χώρα ή μορφή επένδυσης σαν την αγορά ελληνικών ομολόγων;
Αν γνωρίζει κάνεις κάτι ή μπορεί να κάνει μια εκτίμηση, θα βοηθήσει πολύ.
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 07 Jun 2012 02:43 #2

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ακούγεται πως μόλις στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό, την επόμενη ημέρα σε καλεί το ΣΔΟΕ...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 07 Jun 2012 02:48 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 07 Jun 2012 02:58 #3

  • AA+
  • AA+'s Avatar
Ναι, αλλά η αγορά ομολόγων θεωρείται έμβασμα στο εξωτερικό ή μια επένδυση στην Ελλάδα; Ειδικά για τα ομόλογα της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων ή του EFSF, που δεν ανήκουν σε ένα ξένο κράτος αλλά σε ένα υπερεθνικό οργανισμό (που μάλιστα το δεύτερο στηρίζει την Ελλάδα οικονομικά);
Γνωρίζει κανείς κάτι για το συγκεκριμένο; Έχει σχετική εμπειρία που θα μπορούσε να μοιραστεί με εμάς; πχ. Αν τον κάλεσαν για κάποια ερώτηση ή για έλεγχο...
Μήπως ο Tzig έχει εικόνα ή πληροφόρηση; Θα βοηθούσε πολύ. Βλέπω από το site οτι πολλοί ασχολούνται με το θέμα ομολόγων, ως μια πιθανή διέξοδο στην σημερινή κατάσταση...
Ευχαριστώ και πάλι.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 07 Jun 2012 12:49 #4

  • ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΣ
  • ΚΟΥΡΕΜΕΝΟΣ's Avatar
Βλακείες λένε... Εκτός κι αν βγάλεις έξω τεράστια ποσά. Μέσω marfin που έστειλα στο εξωτερικό δεν με ενόχλησε κανένας. Άλλωστε και να ενοχλούσαν, δεν τα έχω κλεμμένα αλλά δουλεμμένα μέχρι τελευταίο ευρώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 07 Jun 2012 21:03 #5

  • brand-DEU
  • brand-DEU's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 26
  • Karma: 2 (3)
Από την στιγμή που τα χρήματα βγήκαν έξω, game over....
Δουλεμένα είναι τα χρήματα μέχρι τελευταίου ευρωλεπτού.
Δεν πάει να μου ζητήσουν χρήματα τώρα οι σαμαράς,τσίπρας,βενιζέλος,ΣΔΟΕ και εγώ δεν ξέρω ποιός άλλος!!!
Όλοι θα πάρουν τα α...., συγνώμη τα φρύδια μου ήθελα να πω.
Και αν δεν τους αρέσει η απάντησή μου, από την στιγμή που έχω φορολογηθεί κανονικά τόσα χρόνια ας με βάλουν φυλακή να ποτίζουν και να με ταίζουν.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 08 Jun 2012 18:53 #6

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
H αγορά ομολόγων εξωτερικού δεν θεωρείται μεταφορά κεφαλαίων και δεν αποστέλλεται ακόμα αυτόματα στη ΓΓΠΣ.Το ίδιο ισχύει και για την αγορά μετοχών εταιριών εισηγμένων σε ξένα χρηματιστήρια.Βέβαια σε καρφωτή περίπτωση όλα αυτά ελέγχονται πανεύκολα καθώς έχει αρθεί το τραπεζικό απόρρητο.
Αυτή είναι και η βασική διαφορά με τα εμβάσματα τα οποία αυτόματα μέσω της ΤτΕ καταγράφονται στη ΓΓΠΣ.
Εκτός των πρακτικών δυσκολιών της πλήρους καταγραφής των κινήσεων ενός επενδυτή σε ομόλογα και ξένες μετοχές υπάρχει μία απόφαση του β' τμήματος του ΣτΕ , (με αρθμό 849/2008) που χοντρικά λέει ότι για την κάλυψη τεκμηρίων ο φορολογούμενος μπορεί να επικαλεστεί όχι μόνο το ποσό των τόκων των ομολόγων ή την υπεραξία ,αλλά τα συνολικά ποσά που τυχόν αυτός έλαβε από την πώλησή τους.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 08 Jun 2012 19:17 #7

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Το οτι οι τράπεζες στέλνουν τακτικά reports στην ΤτΕ, είναι δεδομένο, εδω και χρόνια. Το οτι η ΤτΕ αποστέλει reports στην ΓΓΠΣ για καθε κίνηση διαφωνώ. Νομίζω πως αφορά τις λεγόμενες υποπτες συναλλαγές, όπως μεταβίβαση ποσών σε τρίτο κτλ
Τώρα αν γίνονται έλεγχοι σε ποσά πάνω των 100Κ, όπως έχει δηλώσει ο Μπένι, εδω θα κάνω μια προσωπική εκτίμηση: Θεωρώ οτι θα ελεγχθούν συνολικά αυτοί που έλαβαν τόκους στο εξωτερικό και δεν τους δήλωσαν εδώ, αλλά τους κάρφωσαν οι εξω τράπεζες. Για όλα τα άλλα θεωρώ οτι η Ελάδα δεν εχει την υποδομή να κανει κατι ευρείας έκτασης (ακόμα) εκτός αν πέσει καταγγελία, ή υποπέσεις στο προηγούμενο θέμα.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 08 Jun 2012 19:40 #8

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
Πλέον η αποστολή στοιχείων εμβασμάτων γίνεται αυτόματα από την ΤτΕ στη ΓΓΠΣ (απόφαση Οικονόμου).Τώρα να βρεί το ΣΔΟΕ αν ο καταθέτης έστειλε έμβασμα έξω και δεν δήλωσε του τόκους είναι πιο δύσκολο και απαιτεί τη συνεργασία του ξένου χρηματοπιστωτικού ομίλου.Με δεδομένο τα μικρά επιτόκια που υπάρχουν στις ασφαλείς χώρες , το ποσό που μπορεί να μαζευτεί μαζί με τα πρόστιμα είναι ελάχιστο, καθώς οι τόκοι είναι λίγοι,ενώ σε μερικές περιπτώσεις δεν υπάρχουν.Πολύ περισσότερο θα αποδώσει ο έλεγχος των φορολογικών δηλώσεων των καταθετών εξωτερικού σε σχέση με το ύψος των εμβασμάτων.
Χωρίς να θέλω να κινδυνολογήσω εκτιμώ ότι τέτοιος έλεγχος(έστω δειγματοληπτικός) θα γίνει με τυμπανοκρουσίες φυσικά, αφενός για να σταματήσει η μαζική έξοδος των ελληνικών κεφαλαίων, αφετέρου για να ικανοποιηθεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα,ότι ελέγχεται και το μεγάλο κεφάλαιο ειδικά το μαύρο χρήμα.
Τώρα το ότι το πολύ μεγάλο κεφάλαιο και το πολύ μαύρο χρήμα επιλέγει άλλους τρόπους είναι μια άλλη ιστορία....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα και φορολογικός έλεγχος 08 Jun 2012 19:48 #9

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Νομίζω οτι συγχέεις τις ανακοινώσεις που βγάζουν τακτικά για εκφοβισμό των καταθετών που θα αποφασίσουν να μετακινήσουν κεφάλαια στο εξωτερικό, με το τι γίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτο που ανέφερα για τους τόκους που θα καρφώσουν οι ξένες τράπεζες, δεν αφορά την φορολόγηση αυτών, αλλά το πρόστιμο για φοροδιαφυγή, που μάλλον θα είναι πολλαπλάσιο. Αυτό είναι σίγουρα λεφτά!

Επι τη ευκαιρία, όπως έχουν δηλώσει, αυτό το κάνουν απο το 2010. Που είναι οι Ελληνες φοροφυγάδες που μετακίνησαν τα λεφτά τους έξω για να τα κρύψουν; Απ όσο έχω ακούσει οτι ψάρια έχουν πιάσει μέχρι σήμερα, ήταν μετά από τη πολύ γνωστή μέθοδο της "καρφωτής", και είναι αυτοί που βγαίνουν στον τύπο κάθε λίγο και λιγάκι.

Που είναι η δράση λοιπόν της ΓΓΠΣ; Μήπως κάνουμε άθελα (?) μας τους παπαγάλους της στοχευμένης τρομοκρατίας του ΥΠΟΙΚ?
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 08 Jun 2012 20:07 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.096 seconds