Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 09 May 2013 09:45 #1

  • kiriakosars
  • kiriakosars's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΞΑΓΟΡΑ ΣTO 35 % της αξιας τους και δεντην αποδεχομαι γιατι το θεωρω κλεψια .
αν παιρναμε απο αυτους κανενα δανειο θα μας χαριζαν το 65%;
Γνωριζει κανεις κατι πανω σε αυτο το θεμα
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 10 May 2013 00:47 #2

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Δυστυχώς έμπλεξες άσχημα.Δεν ξέρω αν έχεις πλέον επιλογή καθώς σήμερα 9/5 λήγει η προθεσμία για την αποδοχή.Και τα δύο υβριδικά είναι perpetual δηλαδή χωρίς λήξη.Δίνουν μόνο κουπόνι και αυτό υπό προυποθέσεις. Φαίνεται ότι θα αργήσουν να ξαναδώσουν κουπόνι λόγω των τεράστιων ζημιών.Σημειώνω ότι και για τα δύο υβριδικά DE000A0DX3M2 και XS0159153823 η Αλφα είχε κάνει και πέρυσι πρόταση εξαγοράς στο 40% με την πλειοψηφία των ομολογιούχων να την αποδέχονται.Υπάρχει πάντα η πιθανότητα μετατροπής των Tier 1 ομολόγων σε μετοχές.
Βέβαια καθώς αναμένεται επιπλέον αριθμός ομολογιούχων να αποδεχθεί την πρόταση ο αριθμός των ομολογιών που θα είναι σε κυκλοφορία θα είναι πλέον πολύ μικρός.
Ένα εξαιρετικά λεπτό σημείο για τα συγκεκριμένα ομόλογα είναι ότι έχουν εκδοθεί από τη θυγατρική της ΑΛΦΑ στο jersey και υπάγονται στο εκεί νομικό καθεστώς, και για αυτό δεν έχουμε κούρεμα αλλά PSI αλλά μόνο προαιρετική πρόταση.
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 10 May 2013 07:59 #3

  • kiriakosars
  • kiriakosars's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
ευχαριστω νικ για αυτα που μου εγραψες ,και ιαπο οτι καταλαβα δεν μπορουν να μου κανουν κουρεμα αλλα ελληνικα ομολογα και οτι οταν ξαναγυρισει στα κερδη η αλφα θα παρω και εγω κουπονι .καλυτερο απο το να χαρσω στον κωστοπουλο το 65% της επενδυσης μου .ετσι και αλλοιως υποτιμηση εχουμε στην πραγματικοτητα αστα εκει που ειναι .δεν μπορει μια ζωη να μη δινει μερισμα η αλφα ,καποτε θα δωσει και μεχρι τοτε ισως να κανουν καμμια καλυτερη προσφορα .απο που μπορω να βρω επιπλεον πληροφοριες για το νομικο καθεστως που διεπει αυτα τα ομολογα γιατι η διαχειριστρια μου ειπε οτι μπορει στο μελλον η τροικα να τα κουρεψει οπως αυτη θελει ;και μπορει να το κανει αφου ειναι κατω απο 100.000;επισης τα χαρακτηριζει η προσφορα της τραπεζας σαν τίτλους βασικών ιδίων κεφαλαίων (Tier One Securities).τη σημαινει αυτο ;και τελευταιο ,πιστευεις οτι αν μεινουν λιγα στην αγορα μεριδια να κανουν καλυτερη προσφορα ;ευχαριστω εκ των προτερων και αν περασεις απο καβαλα κερναω τσιπουρακι στο κυμα
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 10 May 2013 09:13 #4

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Πήγαινε στο
www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=7965 και δες τα δύο τελευταία ενημερωτικά δελτία,ένα από τα δύο αφορά το ομόλογό σου.
Tier 1 σημαίνει ότι έρχεσαι τελευταίος στη σειρά των ομολογιούχων αν τυχόν χρεοκοπήσει η τράπεζα σε σχέση με senior και subordinated ομόλογα.
Στα subordinated(μειωμένης εξασφάλισης) η τράπεζα έκανε προσφορά στο 55%.Προηγείσαι μόνο από τους μετόχους.
Τώρα αν η Τράπεζα ορθοπηδήσει και η αγορά πιστέψει ότι θα αρχίσει να ξαναδίνει κουπόνια στα υβριδικά, η τιμή τους θα εκτοξευθεί,οπότε θα μπορέσεις να πουλήσεις σε καλύτερες τιμές.Για καλύτερη προσφορά δεν το βλέπω στο άμεσο μέλλον.
Το πρόβλημα είναι ότι καθώς η Τράπεζα θα ανήκει στο ΤΧΣ δεν θα μπορεί να ξαναδώσει κουπόνι χωρίς την έγκρισή του.
Το όριο των 100.000 δεν υπάρχει για τα ομόλογα.Δεν είναι εύκολο να σε κουρέψουν ετσιθελικά αφού όπως είπαμε υπερτερείς των μετόχων.Αν ήταν τόσο απλό η Τράπεζα θα το είχε ήδη κάνει.Παρόμοια τακτική(προαιρετική προσφορά) εφαρμόζουν και οι άλλες ελληνικές τράπεζες
Η διαχειρίστρια μάλλον πρέπει να ξαναμελετήσει :)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kiriakosars

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 14 May 2013 15:48 #5

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Ορίστε και τα αποτελέσματα της προαιρετικής πρότασης, μια χαρά για την τράπεζα

www.alpha.gr/files/investorrelations/Ann..._Offer_130510_gr.pdf
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: kiriakosars

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 14 May 2013 19:49 #6

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Εγώ μπήκα στο κούρεμα με -65%!! Γιατί: α) δεν δίνει κουπόνι για όσο καιρό είναι στο ΤΧΣ, β) δεν πρόκειται να καλέσει το 2015 (first call date) για αγορά στο 100% γιατί ένα υβριδικό που "έληξε" το 12/2012 δεν το κάλεσε, γ) αν κουρευτούν καταθέσεις έστω και οι πάνω από 100.000 αυτά μηδενίζονται και δ) δεν βλέπω με τα μυαλά που έχουμε να ανακάμπτει η οικονομία πριν τη δεκαετία και η τράπεζα διατρέχει κίνδυνο κρατικοποίησης όπου μετοχές, υβριδικά και μη εξυπηρετούμενα δάνεια πάνε στο bad bank και μηδενίζονται. Έγινε στις καλύτερες οικογένειες το 2008-2009, Βέλγιο, Ολλανδία, Ισπανία, Ιρλανδία, τότε που κοιμόμασταν, εμείς οι γύφτοι γιατί να γλυτώσουμε?

Το σκάνδαλο είναι ότι τα υβριδικά πουλήθηκαν ως ομόλογα, έτσι έγραφαν επάνω νέτα σκέτα, ούτε υβριδικά, ούτε τίτλοι, ούτε προμονιούχες. Και σπρώχτηκαν σε καταθέτες και όχι επενδυτές. Το λόγο έχει η δικαιοσύνη πλέον όπως έγινε και στην Ισπανία όπου "μικροεπενδυτές" δικαιώθηκαν και οι τράπεζες τους αποζημίωσαν. Για αθέμιτες πρακτικές στην προώθηση πολύπλοκων προϊόντων έγινε σύσταση και στην τράπεζα Κύπρου από το συνήγορο του Καταναλωτή:

"να προβεί σε αποκατάσταση των ζημιωθέντων καταγγελλόντων - πελατών της, καταβάλλοντας σε αυτούς τα ποσά κεφαλαίου που αυτοί
επένδυσαν στους επίμαχους τίτλους απομειωμένα κατά τους ήδη καταβληθέντες τόκους"

www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/...E%91%CE%95%CE%9A.pdf
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 15 May 2013 07:57 #7

  • kiriakosars
  • kiriakosars's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
μπορω να προσφυγω και εγω στονν συνηγορο του πολιτη γιατι και εγω για ομολογα τα αγορασα και μετα απο 5 χρονια μου ειπαν το παραμυθι
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 15 May 2013 08:00 #8

  • kiriakosars
  • kiriakosars's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
αν εχεις σκοπο για προσφθγη στην δικαιοσυνη και εγω ειμαι μεσα .
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 15 May 2013 15:32 #9

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Σου έχω στείλει από χθες προσωπικό μήνυμα. Στείλε μου ένα μέιλ με προσωπικό μήνυμα να σου πω περισσότερα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds