Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 20:02 #28

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Σε αυτό που λέει η Mariza δεν έχει άδικο ακι ειναι και η αληθεια στην ουσια σχεδον όλες οιτράπεζες ειναι χρεοκοπημένες πραγματικά και ουσιαστικά σώθηκαν οι καταθέτες με τα λεφτά τυο δημοσιου και της τροικας . Οταν εισαι junk για ετη και οχι ενα αλλα πολλά εισαι χρεωκοπημενος ουσιαστικά απλά ποτέ δεν έβαλαν ταφόπλακα . Η δε συγκεκριμένη πρακτική ειναι bail -in κανονικά οταν κουρεύονται ομόλογα απλά δεν το λένε . Το γιατί το καταλαβαίνετε ολοι. Τωρα το οτι λεει ομολογα το συμβολαιο αγορας δεν λεει κατι αναλυτικά τι λεει ακι τι ορους έχει αυτο που υπέγραψες . Αν εχει ορους οτι σε περιπτωση ζημιας της τράπεζας εσυ δεν πάιρνεις ολο το ποσο ειναι δυσκολα τα πράγματα. Επισης οπως ειπε και αλλος φιλος εδώ που τα ξέρει τα πράγματα εαν η ιδια η τράπεζα μάζεψε πλειοψηφικο πακετο του ομολογου σας εστειλε τους υπολοιπους αδιαβαστους εχει βάση δυστυχώς και νομικά . :(
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 24 Jul 2013 21:05 #29

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Φίλε μου για μένα η υπόθεση είναι ότι αν έλεγε στο συμβόλαιο ΟΜΟΛΟΓΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ή ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ/ΤΙΤΛΟΙ θα το αγόραζα? Όχι, γιατί στο μυαλό του κόσμου πρώτον ομόλογα σημαίνει εξασφάλιση και δεύτερον έχουμε καεί από αμοιβαία και δεν πλησιάζουμε προϊόντα που δεν καταλαβαίνουμε. Και αν δεν λέει κάτι ο τίτλος γιατί έκανε χρήση αυτού του όρου η τράπεζα? Μιλάμε για το 2005, πριν ακουστούν τα δομημένα ομόλογα και πέσει το πανελλήνιο από τα σύννεφα ότι ομόλογα δεν σημαίνει εξασφάλιση κεφαλαίου που το σπας και χάνεις μόνο τους τόκους. Τα τελευταιία ενημερωτικά δελτία της τράπεζας γιατί τα αναφέρουν ως Υβριδικούς Τίτλους και όχι σκέτο Ομόλογα όπως τα πούλησαν? Καλά είναι προφανής η παραπλάνηση καταθετών που έγιναν εν μία νυκτί κάτοχοι Προνομιούχων Κινητών Αξιών Άνευ Σωρευτικού Μερίσματος Άνευ Ψήφου !! Αλλά που να βρεθεί δικαστής να τα βάλει με τις τράπεζες. Μόνο αν υπάρξει πολιτική πίεση και αναγνωριστεί ότι επρόκειτο για αποταμιευτές που έγιναν εν αγνοία τους μέτοχοι.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: TAS0S

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 25 Jul 2013 21:25 #30

  • TAS0S
  • TAS0S's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ζήτησα αντίγραφα (με την υπογραφή μου) για κάθε σχετική αγοραπωλησία προιόντων από το συγκεκριμένο private banking ... και με έχουν τρελλάνει στις δικαιολογίες.

Κατέθεσα βέβαια γραπτώς το αίτημα μου ... οπότε άστο να τρέχει.

Το θέμα επαφής με πολιτικό πρόσωπο εντός της Βουλής (για τη συγκεκριμένη περίοδο) είναι αρκετά δύσκολο.

Με παρέπεμψαν στο πολιτικό του γραφείο.


Δέν το αφήνω πάντως.
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 26 Jul 2013 03:22 #31

Μariza wrote:
Φίλε μου για μένα η υπόθεση είναι ότι αν έλεγε στο συμβόλαιο ΟΜΟΛΟΓΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ή ΥΒΡΙΔΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ/ΤΙΤΛΟΙ θα το αγόραζα? Όχι, γιατί στο μυαλό του κόσμου πρώτον ομόλογα σημαίνει εξασφάλιση και δεύτερον έχουμε καεί από αμοιβαία και δεν πλησιάζουμε προϊόντα που δεν καταλαβαίνουμε. Και αν δεν λέει κάτι ο τίτλος γιατί έκανε χρήση αυτού του όρου η τράπεζα? Μιλάμε για το 2005, πριν ακουστούν τα δομημένα ομόλογα και πέσει το πανελλήνιο από τα σύννεφα ότι ομόλογα δεν σημαίνει εξασφάλιση κεφαλαίου που το σπας και χάνεις μόνο τους τόκους. Τα τελευταιία ενημερωτικά δελτία της τράπεζας γιατί τα αναφέρουν ως Υβριδικούς Τίτλους και όχι σκέτο Ομόλογα όπως τα πούλησαν? Καλά είναι προφανής η παραπλάνηση καταθετών που έγιναν εν μία νυκτί κάτοχοι Προνομιούχων Κινητών Αξιών Άνευ Σωρευτικού Μερίσματος Άνευ Ψήφου !! Αλλά που να βρεθεί δικαστής να τα βάλει με τις τράπεζες. Μόνο αν υπάρξει πολιτική πίεση και αναγνωριστεί ότι επρόκειτο για αποταμιευτές που έγιναν εν αγνοία τους μέτοχοι.
Κοπελιά,
Να με συμπαθάς, αλλά θα σου δώσω μια διαφορετική σκοπιά από αυτή που το βλέπεις.
Μιλάς για "Προϊόντα".
Από αυτό το σημείο ξεκινάει το λάθος σου, και κατ' επέκταση και η ζημιά σου (όση είχες).
Ξέρεις, οι άνθρωποι καμιά φορά την πατάνε γιατί παρασύρονται και στο μυαλό τους οι έννοιες χάνουν το νόημα τους.
Λέω λοιπόν εγώ ότι "προϊόν" είναι κάτι που παράγεται. "Προϊόν" είναι κάτι που μετριέται (με κάποια μονάδα μέτρησης - βάρος - όγκο - εμβαδόν κλπ), και το οποίο μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει για όφελος του: Είτε να το φάει, είτε να το φορέσει, είτε να εξυπηρετηθεί μ' αυτό (π.χ. αυτοκίνητο, κομπιούτερ, κλπ), και σίγουρα να το πουλήσει, να το διατηρήσει, να το ανταλλάξει, κλπ.
Αυτά είναι τα προϊόντα.
Τώρα (τα τελευταία χρόνια: 20, 30, τόσα περίπου) η έννοια έχει παρεξηγηθεί.
Και μάλιστα είχα (προ δεκαπενταετίας περίπου, που η σύζυγος (τραπεζοϋπάλληλος) μου εξηγούσε τι έκανε στη δουλειά της) τσακωθεί μαζί της, γιατί "παρασυρμένη" κι αυτή από την επικρατούσα και ανθούσα (τότε) φιλολογία και όρους, μου μίλαγε για τα νέα "προϊόντα" που πούλαγε στους πελάτες και βέβαια την έχεζα, εξηγώντας της ότι αυτά δεν είναι προϊόντα, αλλά σκέτα λόγια. Το ότι οι διαφημιστές των τραπεζών τα ονομάζουν "προϊόντα" δε σημαίνει ότι πράγματι είναι, η χρήση του όρου γίνεται για να εδραιωθεί στη συνείδηση του πελάτη ότι πρόκειται για κάτι συγκεκριμένο, χειροπιαστό, αξιοποιήσιμο κλπ, και να πεισθεί αυτός ευκολώτερα να τους ακουμπήσει τα ωραία του λεφτά.
Τι παίρνει ο πελάτης έναντι όλης αυτής της ορολογίας? Λόγια, χαρτιά, υποσχέσεις, αέρα κοπανιστό. ΑΦΗΝΕΙ τα λεφτά του όμως.

Προϊόν είναι αυτό που αγοράζεις, και το πας σπίτι σου. Είναι δικό σου αφού το αγοράσεις.
Λεφτά (δηλαδή το χειροπιαστό προϊόν του κόπου σου) μπορείς να δώσεις και για άλλα πράματα, π.χ. για να αποκτήσεις περιουσία (που δεν είναι "προϊόν" - π.χ. ακίνητο, μετοχές, κλπ) ή για να απολαύσεις υπηρεσίες (π.χ. κρουαζιέρα, κόμμωση, θεραπεία, κλπ). Πάλι, κάτι παίρνεις όμως.
Εδώ, με όλα αυτά τα νέα φρούτα του τραπεζικού (ή μάλλον για να μιλάω γενικότερα: του χρηματοπιστωτικού) συστήματος, δίνεις μεν λεφτά, και τι παίρνεις? Τίποτα. Υποσχέσεις μόνο. Και μάλιστα υπό όρους υποσχέσεις. "Θα σου δώσω πίσω τα λεφτά που μου έδωσες αν 1..., αν 2..., αν 3..., αν Ν... κλπ. Αν όχι 1, θα σου δώσω λιγότερα. Αν όχι 2, θα σου δώσω πάλι λιγότερα. Αν όχι 3, θα σου τα δώσω όχι όποτε συμφωνήσαμε, αλλά όποτε θέλω εγώ".
Δεν έχω κάτσει να ψυρίσω "ψιλά γράμματα" σχετικών συμβάσεων (γιατί ποτέ δεν μ' ενδιέφεραν), αλλά υποθέτω ότι σ' αυτά μέσα είναι οι όροι που στο τέλος νομιμοποιούν τον αντισυμβαλλόμενο σου (την τράπεζα δηλαδή) να στα φάει. Ή να στα ελλατώσει σημαντικά.
(Αντίθετα, έχω ψυρίσει επανειλημμένα συμβάσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ προϊόντων, υπηρεσιών ή αλλαγής κτήσης περιουσίας: Αυτή είναι η δουλειά μου - και απ' αυτή ζω). Μέχρι στιγμής δεν την έχω πατήσει ποτέ, και ξέρεις γιατί? Γιατί δεν παρασύρομαι χάνοντας το γενικό concept της κάθε δουλειάς.

Δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο, και μάλιστα για πράματα που δεν ξέρω καλά. Αλλά κάτι παθαίνω όταν βλέπω να γίνεται τέτοια διαστρέβλωση των εννοιών και των ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΩΝ όρων (που αποτελούν στοιχείο του πολιτισμού μας), και είπα να σας κουράσω με αυτές μου τις σκέψεις και τα συμπεράσματα.

Ο πολιτισμός αλλάζει, προοδεύει. Αλλά υπάρχουν κάποια όρια, πέρα από τα οποία δεν πρόκειται για πρόοδο, αλλά για διαστρεβλώσεις. Ε, μπροστά σε τέτοια φαινόμενα πρέπει ο καθένας μας να έχει την κρίση να φρενάρει.
Αλλιώς την πατάει.
Ειλικρινά, λυπάμαι για τη ζημιά που έχεις πάθει (και όποιος άλλος έχει παθει). Και ελπίζω ότι με αυτά που σου έγραψα εδώ κατάλαβες μια πιο βαθειά αιτία για την οποία την έπαθες, από αυτή που δείχνεις ότι νομίζεις πως είναι.
Για ξανασκέψου τα.
Last Edit: 26 Jul 2013 03:25 by Βαγγέλης (Samsung).
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 26 Jul 2013 10:34 #32

  • kiriakosars
  • kiriakosars's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 17
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
τασο σου εστειλα τα τηλεφωνα μου ,ας ειμαστε σε εποικοινωνια για κοινη δραση γιατι αν φτασει η φωτια στο σπιτι του γειτονα θα ερθει και στο δικο σου .και εγω για ομολογο το ειχα παρει για σταθερο εισοδημα ακολουθωντας τις εντολες τους οτι μοιραζουμε τον κινδυνο σε μετοχες ομολογα και μετρητα αλλα αυτο ηταν το χειροτερο που ειχα κανει.κανενας δεν μου ειπε για τους κινδυνους αυτου του προιοντος .οτι αν δεν εχει κερδη η τραπαζα εγω δεν θα παρω τοκομεριδιο .αλλα δυστυχως και οι δικηγοροι ειναι δικοι τους και δεν πιστευω οτι θα βγει κατι
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: TAS0S

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 26 Jul 2013 13:36 #33

  • Μariza (Zachara)
  • Μariza (Zachara)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 15
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0 (-5)
Βαγγέλης wrote:
Ειλικρινά, λυπάμαι για τη ζημιά που έχεις πάθει (και όποιος άλλος έχει παθει). Και ελπίζω ότι με αυτά που σου έγραψα εδώ κατάλαβες μια πιο βαθειά αιτία για την οποία την έπαθες, από αυτή που δείχνεις ότι νομίζεις πως είναι.
Για ξανασκέψου τα.

Aυτή είναι η τρέχουσα λογική στην Ελλάδα όπου ο καταναλωτής δεν βρίσκει ποτέ το δίκιο του και το θέμα καταλήγει στο ποιος τελικά είναι πιο μάγκας από τον άλλο. Το ότι είναι προϊόντα προκύπτει από το ότι εμπίπτουν στο καταναλωτικό δίκαιο. Το θέμα που διαμρτυρόμαστε είναι η ελλιπής υποχρεωτική προσυμβατική ενημέρωση η οποία αν δεν υπάρχει ακυρώνεται η σύμβαση γιατί πρόκειται για πολύπλοκα προϊόντα τα οποία πλέον βάσει νέας νομοθεσίας σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν χορηγούνται πλέον σε ιδιώτες πελάτες των τραπεζών.

Δεν αμφισβητούμε ότι οι όροι της σύμβασης (ψιλά γράμματα) μας έχουν δέσει χειροπόδαρα αλλά ήταν υποχρέωση της τράπεζας να ακιολουθήσει μία διαδικασία διαμορφώνοντας το προφίλ μας ως επενδυτή και να μας υποδείξει τους όρους και να υπογράψουμε ότι ακολουθήθηκε αυτή η διαδικασία. Η ενημέρωση δεν επαφίονταν απλά στη χορήγηση των εγγράφων και στο πόσο διαβαστερός είναι ο πελάτης. Αυτή η διαδικασία δεν ακολουθήθηκε, οι περισσότεροι αγοραστές δεν εμπίπτουν σε επενδυτικό προφίλ που να δικαιολογεί την πώληση αυτών των προϊόντων γιατί ήταν αποταμιευτές και όχι συστηματικοί πελάτες του private banking. Στην Ισπανία υπήρχαν κραυγαλέες περιπτώσεις όπου οι επενδυτές υπέγραφαν με τον αντίχειρα τους. Το έκαναν όλες οι τράπεζες σε όλο τον κόσμο. Εδώ όμως δεν ακούστηκε καθόλου.

Και εδώ όμως ο συνήγορος του Καταναλωτή έχει κάνει σύσταση για αποζημίωση σε δύο περιπτώσεις Kύπρου και HSBC:

www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/...E%91%CE%95%CE%9A.pdf

www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/...CF%83%CE%B7-HSBC.pdf

Πάντως σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Last Edit: 26 Jul 2013 13:39 by Μariza (Zachara).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: TAS0S

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 26 Jul 2013 14:58 #34

Μαρίζα,
Και εσύ, και ο kiriakosars εξακολουθείτε να μιλάτε για "προϊόντα".
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι σας έγραψα.
Είναι αλήθεια ότι χρειάζεται χρόνος για να καταλάβει κάποιος σωστά τις έννοιες που επί πολύ χρόνο έχει καταλάβει στραβά.
Οι εδραιωμένες πεποιθήσεις δεν αντιστρέφονται εύκολα.
Προσπάθησε όμως. Δεν θα βγεις χαμένη.
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 27 Jul 2013 22:21 #35

  • TAS0S
  • TAS0S's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για ΑΠΑΤΗ ... και όχι για "προιόντα"


Εγώ π.χ. έχω υπογεγραμμένη σύμβαση με P.B. τράπεζας με την ένδειξη φούλ συντηρητικό προφίλ.

Πώς είναι δυνατόν να αγοράζουν για λογαριασμό μου "προιόν" τύπου Alpha Group Jersey , και να το κατατάσουν στην κατηγορία Ομόλογα ???
The administrator has disabled public write access.

ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣ ΥΒΡΙΔΙΚΩΝ ΟΜΟΛΟΓΩΝ Alpha Group Jersey Limite 29 Jul 2013 16:37 #36

Δυστυχως κι εγω ημουν κατοχος του συγκεκριμενου ομολογου. Αλλα η τραπεζα η οποια ΚΥΡΙΛΕΚΤΙΚΑ μου τα φορτωσε, εχει πλεον εξαγοραστει. Γνωριζει κανεις αν υπαρχει ουσια να κινηθεις νομικα εναντιον μιας τραπεζας που δεν δραστηριοποιειται πλεον στην Ελλαδα?

Αν εχετε προχωρησει σε καποια κινηση αν θελει καποιος ας με ενημερωσει με p.m. ή να του στειλω το mail μου.
Ευχαριστω και καμια εμπιστοσυνη σε ολους αυτους τους απατεωνες, σε private banking ή απλη εκδοση. Αλλωστε η μονη διαφορα τους ειναι οτι στο private αυτοι που σε κλεβουν φορανε μανικετοκουμπα. Ευχομαι ολοι μας να μην ξεχασουμε πολυ γρηγορα, ολα οσα μας εχουν προκαλεσει μεχρι τωρα και να βρουμε εναν τροπο να πληρωσουν το τιμημα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds