Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Εταιρικά ομόλογα

Re:Εταιρικά ομόλογα 26 Apr 2014 23:12 #19

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
waverunner wrote:
Κανενας ελληνας ιδιωτης φυσικο προσωπο δεν προκειται να δωσει χρηματα για τραπεζικα ομολογα. Για εταιρικα ομως θα δωσει .σε μια δεκαετια αν θυμαμαι καλα μονο η γιουλα κουρεψε ομολογο. Βεβαια γιατι να δωσω 100κ για μυτιληναιο αφου μπορω να παρω μετοχες του μητιληναιου 100χιλ ευρω . Δεν θα ρισκαρα 100 για κουπονι 4.5 ...

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μπορεις να μας πεις τι σχεση εχει το ομολογο του μυτιληναιου με τις μετοχες του... :woohoo: ???

καλο ειναι αν δε κατεχουμε το θεμα να μη πεταμε αρλουμπες...
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 26 Apr 2014 23:31 #20

Γιατι να δωσεις 100 χιλιαδες σε ομολογο μυτ αντι να παρεις μετοχες της εταιριας του.ποσο πιο απλα να στω πω, στοκε;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
The administrator has disabled public write access.

Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 00:09 #21

Προφανώς εκτιμάς ότι αγοράζοντας μετοχές μυτιληναίου θα κερδίσεις πολλαπλάσια. Όμως το ομόλογο έχει τη σιγουριά του άρτιου στη λήξη (αν δεν χρεωκοπήσει) κ το κουπόνι. Με τη μετοχή κάλλιστα μπορείς να χάσεις πολλά όπως και να κερδίσεις πολλά.

ΥΓ: Δε νομίζω ότι χρειάζονται χαρακτηρισμοί εκτός εάν θέλουμε να κάνουμε ΚΑΙ αυτό το νήμα μαντάρα
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 00:15 #22

Προφανώς εννοείς ότι περιμένεις σαφώς περισσότερα κέρδη απο την μετοχή ;Σε αυτο συμφωνώ και εγώ ,απλώς πάντα οι μετοχές εχουν και το ρίσκο των πολιτικών εξελίξεων ,το οποίο ορισμένοι το φοβουνται
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 00:45 #23

detari wrote:
Προφανώς εννοείς ότι περιμένεις σαφώς περισσότερα κέρδη απο την μετοχή ;Σε αυτο συμφωνώ και εγώ ,απλώς πάντα οι μετοχές εχουν και το ρίσκο των πολιτικών εξελίξεων ,το οποίο ορισμένοι το φοβουνται

Oπως ειναι τωρα η πολιτικη κατασταση ολα τα χρηματιστηριακα προίοντα και τα ομόλογα , έχουν ρίκσο, πολιτικό ρίσκο
Απλά εγω δεν θα ρίσκαρα για μικρό κουπόνι (κάτω από 5%) , 100.000ευρω.
Ο τύπος , απλά ηθελε να μου την πει, χωρις λόγο και ελαβε την αναλογη απαντηση..
Αν ηταν να πάρω 2ο ομόλογο (εχω ηδη ενα ,ΟΤΕ με κουπονι 7++) , θα έπαιρνα , ας πουμε ενα της apple
Last Edit: 27 Apr 2014 00:47 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 02:33 #24

Η apple και εάν έχει μικρό κουπόνι. Εκτός βέβαια και εάν το κρατήσεις μέχρι το 23 οπότε κ θα έχεις σχετικά high yield.

πχ www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/apple+13+23+US037833AK68

Άσχετο αλλά ιδεολογικά ποτέ δεν υποστήριξα jobs, πάντα richard stallman. Δεν μου κάθεται καλά να τους δανείσω κιόλας.
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 06:03 #25

Γιώργος wrote:
Η apple και εάν έχει μικρό κουπόνι. Εκτός βέβαια και εάν το κρατήσεις μέχρι το 23 οπότε κ θα έχεις σχετικά high yield.

πχ www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/apple+13+23+US037833AK68

Άσχετο αλλά ιδεολογικά ποτέ δεν υποστήριξα jobs, πάντα richard stallman. Δεν μου κάθεται καλά να τους δανείσω κιόλας.

εχει , ελάχιστο ρισκο , ενώ το ομόλογο του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, εχει πολύ υψηλό ρίσκο
Στην ελλαδα, λογω των πολιτικών , που εχουν πολύ χαμηλό επίπεδο,
υπάρχει μεγάλη εΠικινδυνότητα , με μετοχές, ομόλογα και ΑΜΚ, εύκολα , μπορείς να εγκλωβιστέις
Last Edit: 27 Apr 2014 06:08 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 06:24 #26

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
waverunner wrote:
Γιατι να δωσεις 100 χιλιαδες σε ομολογο μυτ αντι να παρεις μετοχες της εταιριας του.ποσο πιο απλα να στω πω, στοκε;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
απλα γτ ειναι εντελως διαφορετικα αυτα τα δυο... :whistle: !

ρωτα καποιον που ξερει να σου εξηγησει καποια βασικα γτ οπως πας αντι για ομολογο της apple σε βλεπω με καμια σακκουλα με μηλα απο τη λαικη...
The administrator has disabled public write access.

Re:Εταιρικά ομόλογα 27 Apr 2014 07:17 #27

costantinos wrote:
waverunner wrote:
Γιατι να δωσεις 100 χιλιαδες σε ομολογο μυτ αντι να παρεις μετοχες της εταιριας του.ποσο πιο απλα να στω πω, στοκε;

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
απλα γτ ειναι εντελως διαφορετικα αυτα τα δυο... :whistle: !

ρωτα καποιον που ξερει να σου εξηγησει καποια βασικα γτ οπως πας αντι για ομολογο της apple σε βλεπω με καμια σακκουλα με μηλα απο τη λαικη...

Eνα μηλο την ημερα τον γιατρο τον κανει περα. Απο δευτερα επενδυω σε μηλα πηλιου
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds