Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 29 Oct 2014 03:28 #10

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
PETROS wrote:
Παρακολουθώ το tsig.gr τα τελευταία 3 χρόνια και έχω μάθει πολλά πράγματα ενώ εκτιμώ πολύ και τις γνώσεις των μελών του (Soto, starmaker, NickPap και άλλους πολλούς). Εγώ και η γυναίκα μου είμαστε συνδικαιουχοι σε προθεσμιακή που έληξε τον Οκτώβριο. Ενδιαφερόμαστε να επενδύσουμε ένα ποσό της τάξης των 200 χιλιάδων ευρώ σε ομόλογα εταιρειών (τα μισά) και σε ομόλογα της Ευρωπαικής Τράπεζας Επενδύσεων (τα άλλα μισά). Αυτά τα έχουμε μαζέψει σε ένα διάστημα 25 ετών και ενδιαφερόμαστε για ένα συνδυασμό ασφάλειας και απόδοσης έστω και σε ορίζοντα δεκαετίας (παιδιά και άλλες υποχρεώσεις δεν έχουμε). Από ΕΤΕπενδύσεων έχουμε καταλήξει σε ορισμένα που βρήκαμε αλλά δεν ξέρουμε αν είναι ασύμφορα ενώ οι τραπεζικοί σύμβουλοι με τους οποίους μιλήσαμε δεν μας ενέπνευσαν εμπιστοσύνη, προτείνοντας μας ομόλογα που βρίσκονται στο 130 περίπου (30% ακριβότερα) και που στην λήξη χάνεται η απόδοση.

Θα θέλαμε αν γίνεται τα ομόλογα της Ευρωπαικής Τράπεζας να είναι σε ευρώ και να έχουν ετήσια απόδοση γύρω στο 3% ή και μεγαλύτερη αλλά και να μην πωλούνται ακριβά. Για ομόλογα εταιρειών κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστούμε

Φίλε Πέτρο,ψάχνεις για κάτι που δεν υπάρχει.Δεν υπάρχει ομόλογο της ΕΤΕπ σε € με 3% απόδοση,ακόμα και αν πας σε 30ετές.
Παρόμοια δεν υπάρχουν ασφαλή εταιρικά ομόλογα υψηλής πιστοληπτικής διαβάθμισης με τέτοια απόδοση.Τα ομόλογα έχουν κάνει ένα τεράστιο ράλλυ τα τελευταία χρόνια και οι αποδόσεις έχουν ψαλιδιστεί.Το πρόβλημα με τα δεκαετή "ασφαλή" ομόλογα δεν είναι μόνο η χαμηλή απόδοση,είναι ο κίνδυνος "εγκλωβισμού" σε περίπτωση αυξήσεως των επιτοκίων.Πιθανολογείται βάσιμα ότι θα αρχίσει αργά η γρήγορα στην Αμερική η άνοδος των επιτοκίων.Αυτό θα πλήξει τις τιμές όλων των ομολόγων ειδικά των μεσο-μακροπρόθεσμων.Για τα ομόλογα το σημείο εισόδου είναι αποφασιστικής σημασίας.Δες παρακάτω το πιθανό δικό σου σημείο εισόδου
www.ishares.com/uk/individual/en/product...tf?shortLocale=en_GB
Αυτό είναι ένα ETF που ακολουθεί πιστά ένα δείκτη της Barclays για εταιρικά ομόλογα.Βάζεις στο διάγραμμα επιλογή 3 η 5 έτη και βλέπεις χονδρικά την πορεία των τιμών των ευρωπαϊκών εταιρικών ομολόγων.
Αν αντίθετα πάμε σε περίοδο χαμηλών επιτοκίων και αποπληθωρισμού όπως στην Ιαπωνία ακόμα και το 1-1,5% το χρόνο είναι ικανοποιητικό.Πρέπει όμως αφού θέλεις και ασφάλεια να συμβιβαστείς με τέτοιες αποδόσεις.
Ενδεικτικά αναφέρω μερικές αποδόσεις σε ΕΤΕπ και εταιρικά από καλές εταιρίες με ισχυρά θεμελιώδη και ταμειακές ροές για να δεις που είναι η αγορά σήμερα.Όλες οι αποδόσεις είναι μικτές και δεν έχω υπολογίσει τραπεζικές προμήθειες
ΕΙΒ XS1068872925 λήξη 2023 κουπόνι 1,63 τιμή 106,5 απόδοση κατ'έτος 0,8%
ΕΙΒ XS1023039545 λήξη 2024 κουπόνι 2,13 τιμή 110,5 απόδοση 0,95%
Deutsche Post XS0862952297 λήξη 2024 κουπόνι 2,88 τιμή 111,5 απόδοση 1,7%
Philip Morris XS0787527349 λήξη 2024 κουπόνι 2,88 τιμή 111,5 απόδοση 1,6%
Daimler DE000A11QSB8 λήξη 2024 κουπόνι 1,88 τιμή 104 απόδοση 1,4%
BASF XS1017833242 λήξη 2024 κουπόνι 2,5 τιμή 110 απόδοση 1,3%
BMW XS1015217703 λήξη 2024 κουπόνι 2,63 τιμή 111,7 απόδοση 1,3%
Σαφώς καλύτερες αποδόσεις βρίσκει κανείς σε αντίστοιχες λήξεις και αξιολογήσεις σε δολαριακά ομόλογα,όμως υπόκειται στο συναλλαγματικό κίνδυνο.Θα αναφέρω μόνο το εξαιρετικά δημοφιλές της Apple (US037833AK68)με λήξη το 2023 και κουπόνι 2,4 έχει τιμή 96,8 και απόδοση 2,8%
Αρα αν κανείς θέλει να επενδύσει σήμερα σε ομόλογα τα δολαριακά φαίνεται ότι έχουν καλύτερες αποδόσεις.
Για πιο τολμηρούς που θέλουν καλύτερες αποδόσεις αλλά και ασφαλή ύπνο, μία λύση είναι η αγορά αμοιβαίου ομολογιακού η ακόμα καλύτερα ΕTF που να επενδύει σε high yield ομόλογα,αλλά νομίζω ότι ξεφεύγει από τα δεδομένα που έδωσες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PETROS (NEWCOMER)

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 29 Oct 2014 07:27 #11

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Καταρχήν ευχαριστω και εγω για τα καλα σου λογια αν και εγω οπως ο Soto51 αποφεύγω να προτείνω. Εδω ομως θα κανω μια εξαιρεση γιατι και εγω ψαχνομαι για παρομοιο θεμα οπως και πολλοι, ειδικά για τα ομολογα της ΕτΕ που ειναι απο τα πλεον ασφαλη.

Χωρις να ειμαι τοσο καλος στα ομολογα, ψαχνοντας για επενδυσεις σε ευρω, τελικα κατεληξα σε δολλαρια με το οποιο ρισκο της ισοτιμιας και εξτρα εξοδων συναλλαγων.

Περα απο ενα της ΕΚΤ που μου πρότεινε ο Nick Pap και τον ευχαριστω εχω καταλήξει και σε κάμποσα άλλα που ειναι πολυ κοντα στην αρχικη τους τιμη με ΚΑΘΕ ΟΜΩΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ γιατι τα εχω ψαξει επιφανειακα (ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΩΝ):

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΕΣ: HP, GOOGLE, AMAZON

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/google+2024+US38259PAD42

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/hewlett...d+10+20+US428236BF92

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/amazon+com+12+22+US023135AJ58

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ UNRATED: LENOVO

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/lenovo+...p+14+19+XS1064674127

ΓΕΝΙΚΑ Η HP EXEI ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΨΗΛΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

www.boerse-frankfurt.de/en/search/result...ETT-PACKARD&type=ANL

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΩΝ SIEMENS, NESTLE ΑΛΛΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/bosch+s...8+reg+s+XS0683642051

Τις εταιρειες τις διαλεξα βασει του οτι παραγουν προιοντα και δη καλα (η Siemens καλο ειναι να βγαλει και ομολογα σε σχεση με τα λαδωματα, τοτε και αν θα το παιρνα) και οχι κουρελοχαρτα οπως οι ελληνικες και αλλες τραπεζες.

Βεβαια με προβληματιζουν τα εξοδα ισοτιμιας γιατι το trasferwise.com που μου εχουν συστησει δεν μετατρεπει σε δολλαρια για κατοικους εκτος ΗΠΑ και δεν εχω ψαξει ακομη να δω ποσο παιρνει η Saxobank για premium πελατες (>100χιλ)

Επισης καλο ειναι να ακουσεις και τον Soto να εχεις και καποιο ποσο μετρητοις για ωρα αναγκης αν και εκει παιζουν ληστες κοκ Να μου πεις οι ληστες αυτοι θα ειναι πιο ηπιοι απο τους πολιτικους μας. Οποτε οπως λενε και οι Blue Oyster Cult, don't fear the reaper.

Τελος συμφωνω με τον Nick Pap οτι τα επιτοκια μαλλον θα ανεβουν και πιθανον θα βουτηξουν καποια ομολογα.
Last Edit: 29 Oct 2014 07:36 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PETROS (NEWCOMER)

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 30 Oct 2014 02:18 #12

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
Από τα ομόλογα που αναφέρεις τα 3 πρώτα έχουν ενδιαφέρον,αλλά αυτό της Google είναι τουλάχιστον ένα σκαλί παραπάνω από τα άλλα,είναι σαφώς προτιμότερο και από ασφάλεια και από rating.Τα άλλα 2 HP και Amazon έχουν Βaa1 και ίσως τα βρείς και χαμηλότερα σε λίγο καιρό.Την HP (που θα σπάσει σε 2 εταιρίες) θα την απέφευγα στην παρούσα φάση,τα ομόλογα της έχουν τρέξει αρκετά όπως και η μετοχή της όταν η εταιρία έδειξε να ξεπερνάει τα άσχημα αποτελέσματα προηγούμενων χρήσεων.
Η lenovo έχει 200.000 minimum οπότε ξέχνα το,ενώ αυτό της Bosch-Siemens είναι σε κινέζικο γουάν,μόνο ασφάλεια δεν σου προσφέρει η ισοτιμία.
To πρόβλημα με τα δολαριακά ομόλογα είναι πως θα πετύχεις σήμερα καλή ισοτιμία μετατροπής.Σήμερα μόνο το ευρώ έχασε 0,8% έναντι του δολαρίου μετά την (αναμενόμενη) ανακοίνωση του τερματισμού της ποσοτικής χαλάρωσης από τη FED.Όπως αποδείχτηκε οι τιμές €/$ 1,37-1,40 ήταν τιμές που δεν αντέχει η Ευρωπαϊκή οικονομία,και μάλλον θα αργήσουμε πολύ να ξαναδούμε.Μία προμήθεια 30-40 pips είναι λογική και αν μιλάμε για μακροπρόθεσμη τοποθέτηση δεν θα ψαλιδίσει σημαντικά την απόδοση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PETROS (NEWCOMER)

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 30 Oct 2014 16:55 #13

Αρχικά θα ήθελα να απολογηθώ που δεν απάντησα τόσες μέρες αλλά η πεθερά μου είχε ένα θέμα υγείας και έπρεπε να μεταβούμε από Αθήνα στην κατοικία της στο Ηράκλειο Κρήτης και για αυτό δεν πήρα το λαπτοπ που ήταν αποθηκευμένοι οι κωδικοί του tsig.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που ήταν άκρως διαφωτιστικές. Πλέον προσανατολίζομαι και στην επένδυση σε ομόλογα με νόμισμα δολάρια, αρκεί να βρω πως θα τα μετατρέψω. Αλήθεια η Saxobank συμφέρει για μετατροπή σε ποσά >100 χιλιάδων ευρώ; Λέτε το δολάριο μακροχρόνια να ενισχυθεί έναντι του ευρώ;

Τώρα σχετικά με τις συμβουλές σας:

Soto έχω ήδη πάρει κάποια λεφτά στο σπίτι (15 χιλιάδες που έχω σε 3 απλούς φακέλους των 50Χ100). Παρότι δεν πιάνουν όγκο νιώθω ανασφαλής να τα έχω και ειδικά όταν φεύγω για δουλειά το πρωί . Το καλό είναι ότι μένω σε πολυκατοικία με αρκετή κίνηση αλλά γενικά φοβάμαι να έχω πολλά μετρητά. Επίσης έχω ακούσει ότι σύντομα η Ε.Ε. θα αλλάξει και τα υπόλοιπα χαρτονομίσματα αλλά χωρίς να έχει ακουστεί κάτι για χρονικό ορίζοντα που θα λήγουν τα παλιά.

NickPap καλά που μου τα έδειξες αυτά γιατί από αυτά που μου είχε πει ο τραπεζικός νόμιζα ότι θα βρω εύκολα ύψηλα επιτόκια αλλά τελικά επρόκειτο για ομόλογα της ΕτΕ που είχαν ξεκινήσει 10+ χρόνια πριν. Επίσης σε ευχαριστώ για την εποικοδομητική κριτική των ομολόγων του starmaker. Έχω μια απορία: όλα τα προτεινόμενα ομόλογα αποπληρώνονται όσο υπάρχει η εταιρεία ή κάποιες είναι θυγατρικές (holding κ.α.) και ενδέχεται αν κλείσουν να μην αποζημιωθείς.

Starmaker, όπως πάντα καταπληκτικά posts- μου άνοιξες τα μάτια: φαίνονται φοβερά τα ομόλογα σου αλλά θα ήθελα μια 2η γνώμη, κάτι που έδωσε ο NickPap. Πάντως γενικά τα ομόλογα σου αφορούν εταιρείες που αποκλείεται να κλείσουν και ειδικά η google φαίνεται επένδυση ζωής.

Κωνσταντίνε σε ομόλογα ελληνικών εταιρειών δεν θα έμπαινα ούτε σηκωτός. Επίσης δεν είναι απαραίτητα να είναι στο 100 το ομόλογο (μπορεί να είναι και 110-115 πχ αλλά όχι και 129 κόμμα κάτι προς 130 που μου πρότεινε ο σύμβουλος της Citibank.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχουν τελικά κάποια ομόλογα ψηλά (στο 130 πχ) που όμως λόγω επιτοκίου θα τα βγάλω τα λεφτά μου; Μην ξεχνάτε ότι δεν έχω πρόβλημα να πάρω το κουπόνι σε 10 χρόνια.

Υ.Γ. Το λιγότερο που όφειλα να κάνω σαν ευγνωμοσύνη είναι να σας κάνω like, όπως και έκανα.
Last Edit: 30 Oct 2014 16:59 by PETROS (NEWCOMER).
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 31 Oct 2014 22:56 #14

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
PETROS wrote:
Αρχικά θα ήθελα να απολογηθώ που δεν απάντησα τόσες μέρες αλλά η πεθερά μου είχε ένα θέμα υγείας και έπρεπε να μεταβούμε από Αθήνα στην κατοικία της στο Ηράκλειο Κρήτης και για αυτό δεν πήρα το λαπτοπ που ήταν αποθηκευμένοι οι κωδικοί του tsig.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που ήταν άκρως διαφωτιστικές. Πλέον προσανατολίζομαι και στην επένδυση σε ομόλογα με νόμισμα δολάρια, αρκεί να βρω πως θα τα μετατρέψω. Αλήθεια η Saxobank συμφέρει για μετατροπή σε ποσά >100 χιλιάδων ευρώ; Λέτε το δολάριο μακροχρόνια να ενισχυθεί έναντι του ευρώ;

Τώρα σχετικά με τις συμβουλές σας:

Soto έχω ήδη πάρει κάποια λεφτά στο σπίτι (15 χιλιάδες που έχω σε 3 απλούς φακέλους των 50Χ100). Παρότι δεν πιάνουν όγκο νιώθω ανασφαλής να τα έχω και ειδικά όταν φεύγω για δουλειά το πρωί . Το καλό είναι ότι μένω σε πολυκατοικία με αρκετή κίνηση αλλά γενικά φοβάμαι να έχω πολλά μετρητά. Επίσης έχω ακούσει ότι σύντομα η Ε.Ε. θα αλλάξει και τα υπόλοιπα χαρτονομίσματα αλλά χωρίς να έχει ακουστεί κάτι για χρονικό ορίζοντα που θα λήγουν τα παλιά.

NickPap καλά που μου τα έδειξες αυτά γιατί από αυτά που μου είχε πει ο τραπεζικός νόμιζα ότι θα βρω εύκολα ύψηλα επιτόκια αλλά τελικά επρόκειτο για ομόλογα της ΕτΕ που είχαν ξεκινήσει 10+ χρόνια πριν. Επίσης σε ευχαριστώ για την εποικοδομητική κριτική των ομολόγων του starmaker. Έχω μια απορία: όλα τα προτεινόμενα ομόλογα αποπληρώνονται όσο υπάρχει η εταιρεία ή κάποιες είναι θυγατρικές (holding κ.α.) και ενδέχεται αν κλείσουν να μην αποζημιωθείς.

Starmaker, όπως πάντα καταπληκτικά posts- μου άνοιξες τα μάτια: φαίνονται φοβερά τα ομόλογα σου αλλά θα ήθελα μια 2η γνώμη, κάτι που έδωσε ο NickPap. Πάντως γενικά τα ομόλογα σου αφορούν εταιρείες που αποκλείεται να κλείσουν και ειδικά η google φαίνεται επένδυση ζωής.

Κωνσταντίνε σε ομόλογα ελληνικών εταιρειών δεν θα έμπαινα ούτε σηκωτός. Επίσης δεν είναι απαραίτητα να είναι στο 100 το ομόλογο (μπορεί να είναι και 110-115 πχ αλλά όχι και 129 κόμμα κάτι προς 130 που μου πρότεινε ο σύμβουλος της Citibank.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχουν τελικά κάποια ομόλογα ψηλά (στο 130 πχ) που όμως λόγω επιτοκίου θα τα βγάλω τα λεφτά μου; Μην ξεχνάτε ότι δεν έχω πρόβλημα να πάρω το κουπόνι σε 10 χρόνια.

Υ.Γ. Το λιγότερο που όφειλα να κάνω σαν ευγνωμοσύνη είναι να σας κάνω like, όπως και έκανα.

Αχ βρε Πέτρο......και οι 2 είμαστε άτυχοι. Εγώ όταν ήθελα να αγοράσω πρώτη φορά ομόλογα το ευρώ είχε 1.40 δολλάρια. Αλλά αυτό που ξεχωρίζει τους επαγγελματίες από τους ερασιτέχνες είναι ότι όταν βλέπουν την ευκαιρία βαράνε. Τώρα μάλλον κοιτάω για ομόλογα σε λίρες.

Αναφορικά με τα ομόλογα γύρω στο 130 υπάρχουν κάποια που όντως έχουν ξεκινήσει εδω και 10 χρόνια και λήγουν σε αλλα 10 αλλά κατά την γνώμη μου δεν συμφέρει ούτε με 5-6% επιτόκιο γιατί στην πραγματικότητα τα 5-6 πρώτα χρόνια δεν θα παίρνεις τίποτα. Να μου πεις ε αν τα βαλεις με 2% τώρα, ειναι το ιδιο υπό την εννοια οτι και στην μια και στην αλλη περιπτωση στα 10 χρονια θα παρεις αντίστοιχες αποδοσεις ετησιως.
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 31 Oct 2014 23:09 #15

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Nick Pap wrote:
Από τα ομόλογα που αναφέρεις τα 3 πρώτα έχουν ενδιαφέρον,αλλά αυτό της Google είναι τουλάχιστον ένα σκαλί παραπάνω από τα άλλα,είναι σαφώς προτιμότερο και από ασφάλεια και από rating.Τα άλλα 2 HP και Amazon έχουν Βaa1 και ίσως τα βρείς και χαμηλότερα σε λίγο καιρό.Την HP (που θα σπάσει σε 2 εταιρίες) θα την απέφευγα στην παρούσα φάση,τα ομόλογα της έχουν τρέξει αρκετά όπως και η μετοχή της όταν η εταιρία έδειξε να ξεπερνάει τα άσχημα αποτελέσματα προηγούμενων χρήσεων.
Η lenovo έχει 200.000 minimum οπότε ξέχνα το,ενώ αυτό της Bosch-Siemens είναι σε κινέζικο γουάν,μόνο ασφάλεια δεν σου προσφέρει η ισοτιμία.
To πρόβλημα με τα δολαριακά ομόλογα είναι πως θα πετύχεις σήμερα καλή ισοτιμία μετατροπής.Σήμερα μόνο το ευρώ έχασε 0,8% έναντι του δολαρίου μετά την (αναμενόμενη) ανακοίνωση του τερματισμού της ποσοτικής χαλάρωσης από τη FED.Όπως αποδείχτηκε οι τιμές €/$ 1,37-1,40 ήταν τιμές που δεν αντέχει η Ευρωπαϊκή οικονομία,και μάλλον θα αργήσουμε πολύ να ξαναδούμε.Μία προμήθεια 30-40 pips είναι λογική και αν μιλάμε για μακροπρόθεσμη τοποθέτηση δεν θα ψαλιδίσει σημαντικά την απόδοση.

Σωστός ο παίκτης. Αναφορικά με την Siemens χτύπησε ο δαίμων του ποντικιού..........άλλα κοιτούσα και άλλα κλίκαρα.

Αυτό ήθελα και να επιλέξει ότι θέλει:

www.boerse-frankfurt.de/en/search/result...wkn=siemens&type=ANL

επισης την Nestle που ξέχασα

www.boerse-frankfurt.de/en/search/result..._wkn=nestle&type=ANL

αν και σε ευρώ δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον.


Ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να βάλω κάπως αλερτ να μου ερχεται πχ στο μεηλ μου οταν βγαζει η Google ομόλογο (δηλαδη πολυ αυστηρη παραμετροποιηση newsletter)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PETROS (NEWCOMER)

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 01 Nov 2014 13:49 #16

  • coltakias
  • coltakias's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 163
  • Thank you received: 18
  • Karma: 0
Καλα τα λες starmaker κινητρο των επαγγελματιων το κερδος και η ευκαιρια ενω των ερασιτεχνων η μη χασουρα και ο φοβος...το χειροτερο ολων ειναι να βλεπεις την ευκαιρια και καθε φορα να μη την αρπαζεις με το το φοβο να μη χασεις....
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 17 Nov 2014 17:11 #17

Αυτές τις ημέρες έψαξα αρκετά ομόλογα και για αυτό έχω μερικές απορίες: 1) γιατί οι τράπεζες χρεώνουν αρκετά παραπάνω σε σχέση με τον boerse frankfurt; Για παράδειγμα ενώ ένα ομόλογο την ημέρα και ώρα τάδε έχει 104 αυτές το χρεώνουν 106 συν τις όποιες προμήθειες. Συγκεκριμένα της Google όταν ήταν στο 102 πολλές τράπεζες το χρέωναν 107-109 2) Τι σημαίνει variable rate και callable; Σε τι τιμή ορίζεται η ανάκληση; Βασικά αν το έχω αγοράσει 110 ο εκδότης θα μου το πάρει με 100 όποτε θέλει; Ακόμη αν το αγοράσω στο 60, στην λήξη θα πάρω 100; 3) Τι σημαίνει το first quotation; 4) Εδώ είναι η πιο σημαντική μου απορία: π.χ. παίρνω τον Ιανουάριο Google το www.boerse-frankfurt.de/en/bonds/google+2024+US38259PAD42 Αυτό πληρώνει στις 25 Φεβρουαρίου και Αυγούστου. Εγώ αν το έχω πάρει τον Ιανουάριο τι γίνεται; παίρνω κανονικά τόκο και ας το έχω αγοράσει ένα μήνα ή και λίγες μέρες πριν; 5) Ένας γείτονας μου που έχει στην saxobank μετοχές του στέλνουν απο καιρό σε καιρό στο email του και όμόλογα από όλον τον κόσμο σε pdf που τα λένε bond inspiration. Το είχε ζητήσει όταν είχε εγγραφεί πριν χρόνια που σκεφτόταν να αγοράσει αλλά δεν είχε τα 100χιλ που ζητούσε η Saxo στα περισσότερα ομόλογα της. Μου έστειλε ένα και μου φάνηκαν πολύ ριψοκίνδυνες επιλογές ακόμη και στο defensive χαρτοφυλάκιο. Να καταλάβετε είχε πιο ασφαλή την Gazprom ακόμη και στον καιρό που με τον Πούτιν και το πετρέλαιο έχει γίνει χαμός. Για ακόμη μία φορά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
Last Edit: 17 Nov 2014 17:14 by PETROS (NEWCOMER).
The administrator has disabled public write access.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΣΦΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΜΟΛΟΓΑ ΧΑΜΗΛΟΥ ΡΙΣΚΟΥ 17 Nov 2014 18:31 #18

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 133
  • Thank you received: 100

  • Karma: 14 (5)
1)Η τιμή που σε ενδιαφέρει για να αγοράσεις ένα ομόλογο είναι η τιμή στο ask.Η τιμή που βλέπεις είναι ενδεικτική,δεν είναι όπως οι μετοχές που κάποιος που είναι στημένος πουλάει υποχρεωτικά.Στην τιμή που βλέπεις η τράπεζα βάζει ότι θέλει επιπλέον για προμήθεια,ενώ παιχνίδια κάνει και το dealing room.Εξαρτάται από τον όγκο, τον πελάτη και τη ρευστότητα του ομολόγου στην αγορά που έχει να κάνει και με το ύψος της έκδοσης.
Για τη Google 2024 δες εδώ ενδεικτικές τιμές
finra-markets.morningstar.com/BondCenter...7&symbol=GOOG4099823
για να δεις πόσο καπέλο σου βάζει η κάθε τράπεζα (μάλλον θα έχεις να κάνεις με καμία HSBC)
2)variable rate είναι τα κυμαινόμενου επιτοκίου που εξαρτώνται από τα επιτόκια στις διεθνείς αγορές ουσιαστικά,σε αντίθεση με τα fixed rate που στην παρούσα συγκυρία χαμηλών έως μηδενικών επιτοκίων είναι προτιμότερα.Η ανάκληση γίνεται σε τιμή και ημερομηνία που έχει προκαθορίσει ο εκδότης.Τα callable θέλουν προσοχή σαν νέος επενδυτής καλύτερα να τα αποφύγεις.
3)Δείχνει την ημέρα της πρώτης επίσημης διαπραγμάτευσης
4)Θα πάρεις κανονικά το κουπόνι,αλλά θα έχεις πληρώσεις δεδουλευμένους τόκους στον πωλητή του ομολόγου για το διάστημα από την προηγούμενη πληρωμή κουπονιού μέχρι την ημέρα της συναλλαγής.Δηλαδή αν αγοράσεις λίγες μέρες πριν την αποκοπή πρακτικά όλο το κουπόνι το παίρνει ο πωλητής του ομολόγου
5)Η Saxo έχει πολύ σαβούρα στις λίστες της,το λέει εξάλλου ξεκάθαρα ότι δεν είναι προτάσεις αγοράς
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Απόστολος (politis), gus (gus326), PETROS (NEWCOMER), gkikri
Time to create page: 0.080 seconds