Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ομόλογα γερμανικού δημοσίου

Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 12 Jan 2012 16:03 #10

Nick Pap wrote:
Απαντήσεις από το 4 έως το 1 που είναι το πιο δύσκολο
4.Ναι το ότι το ομόλογο είναι στο 44 σημαίνει ότι είναι εξαιρετικά αναξιόπιστος ο εκδότης ( η πτωχή πλην τίμια Ελλάδα),έχει μεγάλο δανεισμό και είναι πολύ πιθανό να χρεοκοπήσει και να μη σου δώσει τα 100.Υποθετικά μιλώντας αν αγοράσεις το ομόλογο στο 44 και δεν χρεοκοπήσει η χώρα,θα δώσεις ( για 10.000 ονομαστική) 4400+ προμήθεια τράπεζας+ δεδουλευμένοι τόκοι ( 3,5% σήμερα) και θα πάρεις το Μάρτιο 10.000+ κουπόνι (4,3%)
3.Η ελάχιστη ποσότητα διαπραγμάτευσης διαφέρει από ομόλογο σε ομόλογο.Σε εταιρικά είναι συχνά 50.000, αλλά στα περισσότερα κρατικά 1.000 ευρώ.Τα γερμανικά θεωρητικά,δεν έχουν μίνιμουμ,αλλά πολλές τράπεζες δεν μπαίνουν στη διαδικασία αγοραπωλησίας ομολόγου για μικρά ποσά.
2.Μπορείς να πας σε οποιαδήποτε τράπεζα ή μεγάλη χρηματιστηριακή.Πρέπει πρώτα να υπογράψεις σύμβαση παροχής επενδυτικών υπηρεσιών.Αφού αγοράσεις το ομόλογο μπορείς να δώσεις εντολή για μεταφορά θεματοφυλακής.Η τράπεζα δεν έχει καμιά σχέση με την ανεύρεση θεματοφύλακα,είναι δικιά σου δουλειά.
1.Θέλει ασφαλώς πολύ ψάξιμο.Πρέπει να βρεις τράπεζα που να παρέχει υπηρεσίες θεματοφυλακής ανάλογα με το ύψος των επενδύσεων σου.Μερικές τράπεζες του εξωτερικού παρέχουν τις υπηρεσίες αυτές μόνο σε μεγάλους πελάτες στα τμήματα private banking.Ασφαλώς θα χρειαστεί ταξίδι στη Γερμανία.Για τράπεζα θα πρότεινα( με επιφύλαξη καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία) να δοκιμάσεις να έρθεις σε επαφή με την Commerzbank, που διαθέτει και on line πλατφόρμα παρακολούθησης ομολόγων www.comdirect.de
0.Ελπίζω να βοήθησα

Αγαπητέ Nick. Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.
4-3. Απ' ότι καταλαβαίνω δλδ. κάθε ομόλογο έχει ονομαστική αξία 1.000€ και εσυ στο παράδειγμα σου μίλησες για ενα σύνολο 10 ομολόγων; Γιατί αυτή την πληροφορία δεν μπόρεσα να την εντοπίσω σε όποιο από τα site έψαξα.
Και το 3,5% δεδουλευμένοι τοκοι πώς το υπολόγισες; Είναι γραμμένο κάπου ή υπάρχει τρόπος να το υπολογίσει κάποιος;
Όσον αφορά την προμήθεια της τράπεζας, φαντάζομαι δεν υπάρχει και μεγάλη διαφάνεια εκεί, σωστα;
2-1. Από ό,τι συμπέρανα και από τα λόγια του Ανώνυμου, μπορω αρχικά να αγοράσω ομόλογο γερμανικού δημοσίου και να ασχοληθώ λίγο αργότερα με την μεταφορά του θεματοφύλακα (όταν θα εχω περισσότερο χρόνο).

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 12 Jan 2012 19:17 #11

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
@Κouf
Nαι το παράδειγμα αφορά συνολική ονομαστική αξία 10.000.Οι δεδουλευμένοι τόκοι πληρώνονται από τον αγοραστή ενός ομολόγου στον πωλητή(μέσω του θεματοφύλακα) και είναι οι τόκοι του κουπονιού που αναλογούν στον πωλητή για τις μέρες του έτους που είχε το ομόλογο στην κατοχή του.Στο παράδειγμα θα πληρώσεις 3,5 % για 4,3% κουπόνι που αναλογούν σε 300/360 περίπου ημέρες του έτους ( το έτος υπολογίζεται από την τελευταία αποκοπή) που ο πωλητής είχε το ομόλογο.Σε πολλά site όπως αυτό του Χρηματιστηρίου της Φραγκφούρτης www.boerse-frankfurt.de έχει yield calculator όπου υπολογίζει αυτόματα και τους δεδουλευμένους.
@ MaryG
Η τράπεζα Κύπρου έχει γενικά καλό service σε επενδυτικές υπηρεσίες και μάλλον ανταγωνιστικές προμήθειες.Δεν αρκεί η ύπαρξη ενός απλού προθεσμιακού λογαριασμού,χρειάζεται και σύμβαση για επενδυτικές υπηρεσίες.Συνήθως μετά από μπόλικη χαρτούρα,δίνεις τηλεφωνικά εντολή αγοράς,
ο broker βρίσκει το ομόλογο επιβεβαιώνει ότι συμφωνεις με την τελική τιμή και στο αγοράζει.Η εκκαθάριση και αφαίρεση των χρημάτων από το λογαριασμό σου γίνεται σε 3-4 εργάσιμες.Στο ενδιάμεσο σου στέλνουν με fax ή mail τους όρους του ομολόγου που πρέπει να υπογράψεις και να του ξαναστείλεις πίσω.
@ Aνώνυμο Κατά την ταπεινή μου γνώμη η αξία ενός ασφαλούς θεματοφύλακα στα ομόλογα έχει υπερτιμηθεί.Και αυτό μπορεί η ελληνική Τράπεζα και η Γερμανική να δρουν ως υποθεματοφύλακες όπως συμβαίνει συνήθως και ο θεματοφύλακας να είναι ο ίδιος,ένας μεγάλος οίκος του εξωτερικου(π.x Euroclear, Clearstream)
Πάντως αν μιλήσεις με Barclays(καλή επιλογή) ενημέρωσε μας για λεπτομέρειες
The administrator has disabled public write access.

Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 13 Jan 2012 16:19 #12

  • gtzi
  • gtzi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
Nick Pap ευχαριστώ για την απάντηση.
Γράφω πλέον ως επώνυμος.
Το δικό μου ομόλογο είναι μέσω της marfin (έχω ένα φόβο και γι'αυτό) και φυλάσσεται στην clearstream.
To θέμα είναι το εξής:
Αν έχει πτωχεύσει το κράτος ή η τράπεζα (υποθεματοφύλακας), πριν τη λήξη του ομολόγου (και εγώ δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω τις διαδικασίες με το εξωτερικό) τι θα συμβεί με τα χρήματα στη λήξη;,
Μπορώ να απευθυνθώ άμεσα στην Clearstream ως ιδιώτης;
ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 16 Jan 2012 02:17 #13

gtzi wrote:
Nick Pap ευχαριστώ για την απάντηση.
Γράφω πλέον ως επώνυμος.
Το δικό μου ομόλογο είναι μέσω της marfin (έχω ένα φόβο και γι'αυτό) και φυλάσσεται στην clearstream.
To θέμα είναι το εξής:
Αν έχει πτωχεύσει το κράτος ή η τράπεζα (υποθεματοφύλακας), πριν τη λήξη του ομολόγου (και εγώ δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω τις διαδικασίες με το εξωτερικό) τι θα συμβεί με τα χρήματα στη λήξη;,
Μπορώ να απευθυνθώ άμεσα στην Clearstream ως ιδιώτης;
ευχαριστώ

Αγαπητέ gtzi.
Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω επακριβώς την διαδικασία για την αγορά ενός τέτοιου ομολόγου, γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος. Σκέφτομαι να στραφώ προς την Πειραιώς, γιατί είμαι εκεί πελάτης και είμαι και εν γένει ευχαριστημένος. Απαιτείται λοιπόν κάποια ιδιαίτερη ενέργεια ή μόνο με την ταυτότητά μου και μέσα σε μία ημέρα μπορώ να τα φέρω όλα εις πέρας; Το ρωτάω αυτό γιατί μένω και σε μέρος που δεν υπάρχει υποκατάστημα και πρέπει να μεταβώ σε πόλη προετοιμασμένος.
Η προμήθεια που ζητά η τράπεζα για τέτοια αγορά ποιάς τάξης είναι;
Και μια ερώτηση που απευθύνεται σε όλα τα μέλη του φόρουμ, αν γνωρίζουν: με ποιο κριτήριο διαλέγουμε διάρκεια ομολόγου; Δεδομένου ότι ο εκδότης είναι ο ίδιος (Deutschland Republik) με μία δεδομένη αξιοπιστία και το επιτόκιο το λάβουμε υπόψη μας (που δεν ειναι συνηθως πάνω από 1%), δεν μένει άλλο να δουμε παρά πότε λήγει; Σωστα; Είναι κάτι άλλο που μου ξεφεύγει και θα έπρεπε να εξετάσω;

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 16 Jan 2012 04:02 #14

  • Nick Pap
  • Nick Pap's Avatar
@ Kouf
Πρέπει πρώτα να έχεις υπογράψει σύμβαση παροχής επενδυτικών υπηρεσιών,ίσως χρειαστείς εκ νέου πιστοποίηση δηλαδή εκκαθαριστικό και λογαριασμό ΔΕΚΟ.
Η Πειραιώς χρεώνει προμήθεια αγοράς έως 0,5% και αμοιβή θεματοφυλακής 0,1% συνολικά το χρόνο που πληρώνεται σε 4 δόσεις ανά τρίμηνο, επι της συνολικής αξίας του χαρτοφυλακίου.Από έρευνα αγοράς που έχω κάνει μάλλον υστερεί έναντι του ανταγωνισμού σε θέματα προμηθειών.
Τώρα για το κριτήριο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (ρευστότητα,μελλοντικές ανάγκες,επενδυτικό προφίλ κτλ) Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά θα σου αναφέρω ενδεικτικά τιμές και αποδόσεις μερικών γερμανικών ομολόγων (η απόδοση είναι μεικτή ετησιοποιημένη και ΔΕΝ περιλαμβάνει την τραπεζική προμήθεια)
ISIN DE0001137354 λήξη 13/9/13 τιμή 101,25 κουπόνι 0,75% απόδοση 0%
ISIN DE0001137362 λήξη 13/12/13 τιμή 101,20 κουπόνι 0,25 απόδοση 0,14%
ISIN DE0001141554 λήξη 10/10/14 τιμή 106,25 κουπόνι 2,5% απόδοση 0,2%
ISIN DE0001141588 λήξη 9/10/15 τιμή 104,8 κουπόνι 1,75% απόδοση 0,44
ΙSIN DE0001135341 λήξη 4/1/18 τιμή 117,2 κουπόνι 4% απόδοση 1%
Συμπέρασμα,πρόκειται για επένδυση ασφαλείας μεν ,αλλά με μηδενική απόδοση που μπορεί να γίνει και λίγο αρνητική λόγω προμηθειών ειδικά σε κοντινές λήξεις.Ενα όμως πλεονέκτημα που δεν πρέπει να υποτιμάται είναι η μεγάλη ρευστότητα της αγοράς,υπάρχουν πάντα αγοραστές αν θελήσει κανείς να πουλήσει πριν τη λήξη.
@ gtzi
To ερώτημά σου είναι καίριο στην εποχή μας,δεν θα ήθελα να απαντήσω επιπόλαια.Υποτίθεται ότι η τράπεζα φυλάει τους τίτλους σε ξεχωριστό λογαριασμό οπότε θεωρητικά ακόμα και σε περίπτωση χρεοκοπιας της δεν κινδυνεύει αυτό το υγιές κομμάτι.Επίσης σε μεμονομένες τραπεζικές χρεοκοπίες πάντα βρίσκεται κάποιο άλλο τραπεζικό ίδρυμα να αναλάβει τα υγιή τμήματα του ισολογισμού.Όμως εάν θέλεις αξιόπιστη ενημέρωση καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς στην Clearstream για την πρακτική που ακολουθείται σε παρόμοιες περιπτώσεις
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 16 Jan 2012 13:44 #15

  • gtzi
  • gtzi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0
O φίλος Nick Pap είναι κατατοπιστικότατος.
Αυτό που μπορώ να συμπληρώσω είναι ότι οι διαδικασίες όπου ρώτησα (marfin, alpha, eurobank) ήταν 1-2 ημέρες, εφόσον υπήρχε διαθέσιμο ομόλογο με τη διάρκεια που ήθελα, και με λίγη χαρτούρα.
Στη marfin δε που ήμουν πελάτης τέλειωσα σε δύο ώρες.
Επίσης συγκράτησα τις αποδόσεις:
Στη marfin έχω ελάχιστο κέρδος, ενώ στην alpha και στη eurobank θα είχα ελάχιστη ζημιά.
Το βασικότερο για εμένα είναι όμως τελικά τα χρήματα στη λήξη, να μην μείνουν στην Ελλάδα.

θα προχωρήσω την Barclay's τελικά και θα σας ενημερώσω
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 17 Jan 2012 20:53 #16

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Μηπως γνωριζει καποιος πως μπορω να αγορασω ομολογα του Ελληνικου δημοσιου?
Π.χ μπορω να αγορασω αυτο που ληγει τωρα στις 20 Μαρτιου?
Η το επομενο στις 20 Αυγουστου του 2013?
Η αποδοση ειναι απο τωρα συγκεκριμενη? Η μπορουν να υπαρξουν αυξομειωσεις?
Υπαρχει καποιο ελαχιστο ποσο που πρεπει να εχω για να αγορασω, ή μπορω με οποιοδηποτε ποσο?
Ευχαριστς εκ το προτερων για τις απαντησεις,
Νικος
The administrator has disabled public write access.

Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 02 Jul 2015 01:45 #17

  • nkaran
  • nkaran's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Karma: 0
Καλησπέρα,
Αν και το νήμα είναι παλιό ελπίζω να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας. Κατέχω ομόλογα αμερικανικού δημοσιίου μέσω της eurobank. Αρα βάσει αυτών που λέτε αυτή πρέπει να είναι ο θεματοφυλακάς μου. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι λήγουν στις 15/7. Από ότι καταλαβαίνω το ποσό στη λήξη του θα μπεί στο λογαριασμό της eurobank και δεδομένου των capital controls δεν θα μπορέσω να ξαναγοράσω ομόλογο. Και φύσικα υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να γίνει κούρεμα καταθέσεων ή υποτίμηση με μετατροπή σε νέο εθνικό νόμισμα. Η καλύτερη λύση από ότι διαβάζω στο νήμα είναι η μεταφορά του ομολόγου σε ξένη τράπεζα. Καθότι κάτοικος Γαλλίας εδώ και μερικούς μήνες έχω λογαριασμό σε γαλλική τράπεζα. Ποια είναι η διαδικασία αλλαγής θεματοφύλακα; Πως μεταφράζεται ο όρος θεματοφύλακας στα αγγλικά ή στα γαλλικά; Μπορούν να γίνει η διαδικασία αν τα υποκαταστήματα εδώ είναι κλειστά; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
The administrator has disabled public write access.

Ομόλογα γερμανικού δημοσίου 02 Jul 2015 02:25 #18

Θα κάνεις αίτηση στη τράπεζα σου (τη γαλλική) και εκείνοι θα επικοινωνήσουν με το τμήμα θεματοφυλακής της eurobank. Εάν στα capital controls ο γίγας της οικονομίας μπαρουφάκης έχει σκεφτεί να συμπεριλάβει και τις κινητές αξίες την έκατσες. Εάν όχι φεύγεις κύριος.

Κάνε τη κίνηση σου άμεσα
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds