Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: USD

USD 18 Nov 2016 08:06 #73

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
some are ass (antwnis) wrote:
1.062 αυτή τη στιγμή.Γενικά απο την εμπειρία μου πιστέυω οτι θα κάνει μια απότομη άνοδο στο 1.08 περίπου για να ''βουτήξει στο 1.05 με 1.06 στο τέλος του χρόνου λόγω της ιστορίας με τα επιτόκια.Bέβαια μακάρι να μας κάνει την χάρη και να πέσει και 1.02 και 1.03 αλλα το 1.049 είναι χαμηλό δεκαετίας και ίσως μας ζορίσει λίγο.Οσο για το πότε να βγεί κάποιος η γνώμη μου είναι είτε λίγο πρίν το parity(δηλαδή 1.01-1.02) αν έχει αγοράσει 1.15+ αλλιώς κάπου στο 0.95 αν μπήκε τώρα.

Συμφωνώ για την τιμή εξόδου στο parity το θέμα είναι η κατεύθυνση. Γιατί μακροπρόθεσμα τα βλέπω και τα δυο usd/euro για φούντο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: lkast, some are ass (antwnis)

USD 18 Nov 2016 12:28 #74

Συμφωνώ για το οτι και τα δυο πάνε για φούντο.Εγω εκτός του δολλαρίου δεν γνωρίζω πολλά για άλλες ισοτιμίες,αλλά έχω μιλήσει με άτομα απο το φόρουμ που γνωρίζουν πολλά.Γενικά απο οτι κατάλαβα για συντήρηση και μικρο ρίσκο αξίζει η νορβηγική κορώνα(και το ελβετικό φράγκο βέβαια χωρίς περιθώριο κέρδους όμως κατά την γνώμη μου,σε αντίθεση με την κορώνα),και με αρκετό ρίσκο υπάρχει το κινέζικο yuan αλλά και το bitcoin.Γενικά με το bitcoin έχω σκοπό να ασχοληθώ πολύ όταν βρώ χρόνο γιατί κατά την γνώμη μου έχει πολύ περιθώριο να ανέβει ακόμα.Οι κυβερνήσεις δεν θέλουν να το ακούνε γιατί χρησιμοποιείται πολλές φορές για παρανομίες αλλά η αλήθεια είναι οτι το χρησιμοποιεί ο κόσμος λόγω της ανωνυμίας που προσφέρει.Είναι επένδυση υψηλού ρίσκου,κοινώς για γερά στομάχια αλλά με σωστή πληροφόρηση(δεν μιλάω για εσωτερικές πληροφορίες,απλά να γνωρίζει κάποιος πως αντιδρούν οι κυβερνήσεις,τι κινήσεις κάνουν,αν για παράδειγμα κάποιος κολοσσός βάλει το bitcoin ως τρόπο πληρωμής etc.) μπορεί να γίνει μια πολύ κερδοφόρα επένδυση.
Last Edit: 18 Nov 2016 12:31 by some are ass (antwnis).
The administrator has disabled public write access.

USD 18 Nov 2016 23:51 #75

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Καθόλου καλά δεν πάνε τα πράγματα στην Αμερική ενώ ο πρώην Πρόεδρος Mr Obama bin Landen συνεχίζει τις «τσάρκες» Germany /Europa.
Εκανε δηλώσεις ότι «αγαπάει» το Berlin (μην γελάτε του ……τόσα χρόνια ΠΛYΝΤHΡΙΟ εκαναν την Ελλάδα οπου τα χρήματα των Δανείων ΔΕΝ «ΠΕΡΝΑΝΕ» ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ «ΟΔΟ» ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΛΛΑΔΑ -ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΑΛΛΑ «ΠΑΝΕ» ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΞΑΓΟΡΑΣΑΝ ΓΕΡΜΑΝΟΙ).
Σοβαρά πράγματα!

Μας είπε ότι θα ξαναπάει στο Berlin :) χωρίς την πολυμελή συνοδεία των securities ;) με την « Michelle and his daughters»….. :) και ότι θα αφήσει γένια ,μούσι και μουστάκι. :ohmy:
www.spiegel.de/international/world/the-d...ref=nl-international

Τα πράγματα πάνε πάρα πολύ άσχημα στην Αμερική και αυτό που προσωπικά τρέμω είναι μην αρχίσει και αριστερό-φέρνει η Αμερική τα επόμενα χρόνια.
Οι «δημοσκόποι» είναι πλέον προφανές «την έκαναν» τα λάθος gallops για τον Trump,όπως τα ίδια είχαν κάνει και με την εκλογή του Cameron και τα Brexit ένα δημοσκοπικό λάθος που αποκαλείτε “Caltons problem” τα λάθη που γίνονται στην συσχέτιση διαφόρων πινάκων στα προς εξαγωγή στοιχεία.
en.wikipedia.org/wiki/Galton's_problem

Η συμμετοχή στην αγορά εργασίας ανθρώπων που ειχαν την εργασία τους και αναζητούσαν μειώνετε λόγω απογοήτευσης και ανεργίας.
www.bls.gov/opub/ils/pdf/opbils74.pdf

Οι αναζητούντες εργασία είναι δύσκολο να βρούν καθώς προηγούμενες αναλύσεις βασιστηκαν σε λάθος “data”. (διαμάχη της W.P και της WSJ)
www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2013...tion-debate-matters/

Τα επίσημα στοιχεία για την αγορά εργασίας είναι όντως ανησυχητικά.
Labor force participation: what has happened since the peak?
www.bls.gov/opub/mlr/2016/article/labor-...d-since-the-peak.htm

Ενώ σε παραγωγικές ηλικίες 25-54 ετών αυξάνετε το ποσοστό ανεργίας.
www.whitehouse.gov/sites/default/files/p...rimeage_male_lfp.pdf

Πάρα πολύ ανησυχητικά τα στοιχεία για την Αμερική και δεν θα περάσει καιρός αν Παγκοσμίως δεν γίνει «κάτι» που αναγκαστικά με αυτά τα δεδομένα θα βρεθεί στην «απομόνωση»
Κλείνοντας διαβάζοντας τον τύπο τυχαία έπεσα σε ένα link για τον επαναπατρισμό 12.000 Afghans μετανάστες από την Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας στο Afghanistan.
Germany to send over 12,000 back to Afghanistan: report
www.panarmenian.net/eng/news/225934/

TO ΠΛυΝΤηΡΙΟ Η ΕΛΛΑΔΑ

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

USD 05 Dec 2016 04:24 #76

Έπεσε 1 λεπτό με τα εξιτ πολ.Άυριο και με την παραίτηση(?) του ρεντζι ίσως πιάσει το χαμηλό δεκαετίας.Έιδωμεν.
The administrator has disabled public write access.

USD 05 Dec 2016 15:57 #77

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
some are ass (antwnis) wrote:
Έπεσε 1 λεπτό με τα εξιτ πολ.Άυριο και με την παραίτηση(?) του ρεντζι ίσως πιάσει το χαμηλό δεκαετίας.Έιδωμεν.

Αυτοί που συντηρούν τη φούσκα, σπρώχνουν χρήμα και το κρατάνε.
The administrator has disabled public write access.

USD 05 Dec 2016 21:16 #78

Κερδισε 1 cent και εχασε 1.5. Πραγματικα περιεργο στα ματια μου, οσο περιεργο ηταν η ανοδος του δολλαριου με την εκλογη τραμπ.
Oι κινεζοι το αποδιδουν στο οτι ηταν φαβορι το οχι των ιταλων, και προβλεπουν parity στον επομενο χρονο.
Εδω αναφερουν οτι οι επομενες εξελιξεις για την ισοτιμια ειναι στις 8/12 που προβλεπουν πτωση το ευρω αν τα πραγματα πανε οπως ειναι σχεδιασμενα.
Εχω πει σε παλαιοτερο ποστ, οτι το 1.0450-1.05 ειναι ισοτιμια κλειδι οταν φτασει, και οπως ειχα γραψει θα μας ζορισει μεχρι να το πιασει γιατι ειναι χαμηλο (τουλαχιστον) δεκαετιας.
Last Edit: 05 Dec 2016 21:19 by some are ass (antwnis).
The administrator has disabled public write access.

USD 15 Dec 2016 10:39 #79

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Χαμηλό δεκαετίας. Άντε και του χρόνου parity. Όσοι είχαν μπει στο 1,15-1,20 πήγαν καλά όσο για όσους είχαμε μπει στο 1,40 τι να πω. Σιγά σιγά να τα μαζεύουμε για άλλες πολιτείες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: some are ass (antwnis)

USD 15 Dec 2016 22:40 #80

Σίγουρα στο τέλος του 17 θα έχουμε ισοτιμία , μπορεί και πιο κάτω.
The administrator has disabled public write access.

USD 16 Dec 2016 00:34 #81

  • mixalis (furbygr)
  • mixalis (furbygr)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 103
  • Thank you received: 24
  • Karma: 5
ηταν που αμα εβγαινε ο Τραμπ, θα βουλιαζε η οικονομια.
συμμοριτοτραπεζιτες...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds