Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Καταθεσεις σε συναλλαγμα

Καταθεσεις σε συναλλαγμα 03 Jan 2017 16:53 #73

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 241
  • Thank you received: 59
  • Karma: 4
Καλά όλα αυτά που λες και σωστά είναι, γιαυτό να στρώσουν τον κώλο τους κάτω να γίνει η κατάθεση κανονικά. :)
The administrator has disabled public write access.

Καταθεσεις σε συναλλαγμα 03 Jan 2017 17:05 #74

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
soto51 wrote:
Καλή χρονιά και σε σένα.

Το "να τη στείλεις πίσω" μια κουβέντα είναι.
Διότι "ΚΑ-ΝΟ-ΝΙ-ΚΑ", απαγορεύεται. Βάσει των CC. Είναι εξαγωγή συναλλάγματος, κεφαλαίου.

Όπως δεν μπορείς να βάλεις σε ένα φάκελλο λεφτά, ή μια δική σου επιταγή, ή οποιοδήποτε αξιόγραφο και να το στείλεις έξω, όπως δεν μπορείς να "εξάγεις" κεφάλαια με έμβασμα, όπως δεν μπορείς να πάρεις πάνω από €2.000 μετρητά στο ταξείδι σου. Υπάρχουν περιορισμοί, που τους ορίζουν τα CC.
Δεν ξέρω αν τέτοιου τύπου αποστολή προβλέπεται από τις διατάξεις περί CC για το πως αντιμετωπίζεται, πάντως αν η επιταγή σου ήταν π.χ. 20.000 δολλάρια (και όχι 500) σίγουρα δε θα στην άφηναν έτσι. Και γενικώς οι διατάξεις περί CC είναι γραμμένες στο γόνατο και έχουν τρύπες. Ίσως αυτή η περίπτωση να είναι μια απ' αυτές.

Ντάξει τώρα, δε νομίζω ότι θα γίνει τίποτα, και ο φάκελλος θα φτάσει στη (δυσκίνητη) θεία με τον ταχυδρόμο κανονικά, αλλά να ξέρουμε τι σημαίνει (και τυπικά) κάθε μας πράξη...

Ετσι για ενημέρωση. Εκανα ένα ταξίδι με ΙΧ Βουδαπέστη οικογενειακώς τα Χρ/να έχοντας μαζί μου μετρητά πολύ άνω του ορίου. Πέρασα 5 σύνορα (τα 3 με οικογένεια τα 2 μόνος μου) εντός / εκτός ΕΕ ουτε που κοίταξε κανένας τίποτε. Τα πατήκωσα και εγώ στη θυρίδα και γύρισα πίσω. Αρα με ΙΧ είναι ευκολες οι διακομιδές.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vlass

Καταθεσεις σε συναλλαγμα 03 Jan 2017 18:48 #75

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
gus (gus326) wrote:
Ετσι για ενημέρωση. Εκανα ένα ταξίδι με ΙΧ Βουδαπέστη οικογενειακώς τα Χρ/να έχοντας μαζί μου μετρητά πολύ άνω του ορίου. Πέρασα 5 σύνορα (τα 3 με οικογένεια τα 2 μόνος μου) εντός / εκτός ΕΕ ουτε που κοίταξε κανένας τίποτε. Τα πατήκωσα και εγώ στη θυρίδα και γύρισα πίσω. Αρα με ΙΧ είναι ευκολες οι διακομιδές.

Και δεκαπλάσιο του ορίου ποσό να είχες πάνω σου, πόσο δύσκολο είναι να τα κρύψεις;
Σαράντα 500άρικα είναι, όχι καμιά βαλίτσα.
The administrator has disabled public write access.

Καταθεσεις σε συναλλαγμα 03 Jan 2017 21:25 #76

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
TEV wrote:
Και δεκαπλάσιο του ορίου ποσό να είχες πάνω σου, πόσο δύσκολο είναι να τα κρύψεις;
Σαράντα 500άρικα είναι, όχι καμιά βαλίτσα.

Τα ψιλά (50ρικα) διώχνεις με το αυτοκίνητο, τα χοντρά τα κρατάς για το πετούμενο...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.049 seconds