Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω;

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 01:36 #10

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Έχει να κάνει ίσως με το ποσό που έχεις. Λογικά στην Τράπεζα της Ελλάδος εαν είναι μεγάλο. Υποθέτω θα πεις ότι τα έχεις από κάποιο ταξίδι σου στο εξωτερικό. Δεν νομίζω να σου ζητήσουν το διαβατήριό σου, για να δουν πού ταξίδεψες και πότε. Αν το ποσό είναι μικρό δεν θα στο αλλάζουν. (δεν νομίζω να έχεις κέρματα σεντς )
Καλό θα ήταν να δεις τις οδηγίες στην ιστοσελίδα τους και ποιο υποκατάστημα σε βολεύει εαν είσαι επαρχία. Μπορείς και να τους τηλ να τους ρωτήσεις, για να είσαι σίγουρος 100%. Είναι έγκυροι και για τις συναλλαγματικές ισοτιμίες σου λένε να τσεκάρεις το site της Ευρωπαικής κεντρικής τράπεζας.
Δεν ξέρω για την προμήθεια, αλλά έχω μια υποψία ότι δεν παίρνουν. Δεν είμαι σίγουρη.
Πάντως εαν είχες λογαριασμό σε δολλάρια στην τράπεζα, δίνουν καλύτερα επιτόκια από ότι σε ευρώ. Νομίζω η Πειραιώς για 5000 δολλάρια Αμερικής (γιατί υπάρχουν Καναδά κοκ) δίνει 1,25% Τώρα θα μου πείτε τί να τα κάνεις αυτά τα επιτόκια, αλλά οκ. Οι ναυτικοί συνήθως έχουν λογαριασμούς σε δολ(λ)άρια. Τουλάχιστον στον Πειραιά.
Στις ιδιωτικές τράπεζες όταν τα πας για κατάθεση, νομίζω ότι τα τσεκάρουν, τα νούμερά τους.
Παλιότερα για ένα ταξίδι στην Αμερική, είχα ζητήσει συνάλλαγμα. Μου είχαν δώσει serial number στη σειρά. Γιατί τα ελέγχουν πολύ. Υπάρχει μια φήμη ότι τα βγάζουν φωτοτυπία όταν τα στέλνουν στα κεντρικά για να κρατάνε αρχείο της κίνησής τους.
The administrator has disabled public write access.

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 13:32 #11

  • mixalis (furbygr)
  • mixalis (furbygr)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 103
  • Thank you received: 24
  • Karma: 5
Gynaika38 wrote:
Υπάρχει μια φήμη ότι τα βγάζουν φωτοτυπία όταν τα στέλνουν στα κεντρικά για να κρατάνε αρχείο της κίνησής τους.

δεν ειναι φημη, ειναι πραγματικοτητα. Μου εχει τυχει στην Alpha Bank για καταθεση 12.000. Το serial number ειναι το στανταρ οπου πασχουν τα δολλαρια για πλαστογραφια, ειχε τυχει στον πατερα μου σε μισθοδοσια στον Περσικο. Τοτε βεβαια η μισθοδοσια γινοταν στο χερι, σημερα λογικα θα ειναι λιγοτερα τετοια κρουσματα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Gynaika38

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 17:06 #12

  • vlass
  • vlass's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 241
  • Thank you received: 59
  • Karma: 4
tsarkalakos wrote:
Καλησπερα εχω καποια χαρτονομισματα, που μπορω να τα αλλαξω με την καλυτερη δυνατη τιμη? Τι να προσεξω? Η καλυτερη ισοτιμια το τελευταιο διαστημα ποσο ειναι? Τι θα μου ζητησουν για να μου τα μετατρεψουν σε ευρω? Τι προμηθεια πληρωνω?

Έχεις π.μ. αγοράζω δολάρια στην τρέχουσα ισοτιμία 1,05 :)
The administrator has disabled public write access.

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 18:51 #13

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
vlass wrote:
Έχεις π.μ. αγοράζω δολάρια στην τρέχουσα ισοτιμία 1,05 :)

Οποιος προλάβει....για δείτε και το ρούβλι όμως....
The administrator has disabled public write access.

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 20:21 #14

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Έχω μερικά που είναι αρκετά παλιάς κοπής οπως ένα μονοδολλαροτου 1977 κΙ ένα άλλο του 1969.Αυτα ισχύουν κανονικά ?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Last Edit: 03 Jan 2017 20:22 by tsarkalakos.
The administrator has disabled public write access.

Μετατροπη δολαρίων σε Ευρω, που να παω; 03 Jan 2017 21:24 #15

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
tsarkalakos wrote:
Έχω μερικά που είναι αρκετά παλιάς κοπής οπως ένα μονοδολλαροτου 1977 κΙ ένα άλλο του 1969.Αυτα ισχύουν κανονικά ?

Δολλάρια είναι όχι δρχ...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds