Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 09 Mar 2018 01:47 #478

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Ο coininvest δεν επιτρέπει ακύρωση παραγγελίας σε χρυσά

Απλώς τρέχουν τοκοι και το ποσό κοκκινίζει
Όμως πρέπει να επικοινωνήσεις με email ή τηλεφωνικά για να μάθεις πόσο είναι το σύνολο του ποσού δεν φαίνεται στο order status

Αν ψάξετε στο Ίντερνετ θα βρείτε πολλούς που είχαν παρόμοιο πρόβλημα
Από εκεί και πέρα δεν γνωρίζω αν το τραβήξει δικαστικά για να τα διεκδικήσει

ολα αυτά βέβαια ισχύουν στην πληρωμή με έμβασμα, με κάρτα δεν ξέρω γιαυτο ρώτησα τον Ikast να μας ενημερώσει
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Last Edit: 09 Mar 2018 02:21 by miou (ΜΑΝΘΟΣ).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 09 Mar 2018 08:24 #479

Κατσε κατσε! Ποιους τοκους λες; αφου δεν εγινε η πληρωμη! Σοβαρα τωρα δηλαδη οταν πληρωνεις με εμβασμα σου κανουν τετοια κολπα!;
Αν συμβαινει αυτο, ακυρωση το συντομοτερο.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 09 Mar 2018 11:52 #480

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
soto51 wrote:
Το "δεν περνάει" η κάρτα οφείλεται στα CC δηλ. στο ότι η τράπεζα (η εδώ) κόβει τη συναλλαγή, γιατί (προφανώς) έχει κατατάξει τον coininvest στην κατηγορία των επιχειρήσεων με τις οποίες απαγορεύεται να κάνεις συναλλαγή στο εξωτερικό (όπως τα μπουρδέλα - τα έχουμε ξαναπεί αυτά).
Η παραγγελία σου όμως παραμένει "pending".
Αυτό δεν είναι καλό, ούτε για την επιχείρηση (coininvest), ούτε για σένα. Γιατί (ίσως) κάποια στιγμή αρθούν τα CC, επομένως και αυτοί οι περιορισμοί, και θα προσπαθήσεις να ξανακάνεις συναλλαγή.
Καλό θα είναι λοιπόν (με ένα απλό email) να τους πεις ότι την παραγγελία τάδε δεν μπόρεσες να την πληρώσεις λόγω CC, και ότι παρακαλείς να την ακυρώσουν.
Στοιχειώδης ευγένεια.

Καλημερα,

Η παραγγελια δεν προχωρησε.Δεν αφορουσε χρυσο. Αφορουσε καποια αναλωσιμα των 160 ευρω. Ουτε υπηρξε χρεωση στις καρτες, ουτε στα orders το προφιλ μου υπαρχει κατι. Επισης δεν εχει γινει καμμια χρεωση σε καρτα μου, καθως η συναλλαγη δεν προχωρησε.

Αρα, υπαρχει καποιος λογος να ενημερωσω το καταστημα ? Αγορασα εν συνεχεια τα αγαθα μου με εμβασμα και περιμενω την αποστολη.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 09 Mar 2018 11:59 #481

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
lkast wrote:
Αγορασα εν συνεχεια τα αγαθα μου με εμβασμα και περιμενω την αποστολη.

Αφού τα πλήρωσες με άλλο τρόπο, δεν υπάρχει πια "pending" παραγγελία. Πληρώθηκε. Έληξε. Επομένως είσαι ΟΚ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 11 Mar 2018 14:35 #482

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
Καλησπερα,

Ηθελα εδω και καιρο να ρωτησω πως ειναι δυνατον οι εμποροι χρυσου-ασημιου να κανουν delivery τη στιγμη που ανα τον κοσμο υπαρχει περιοριστικος/απαγορευτικος ορος που αφορα τη συγκεκριμενη μεταφορα μεσω των couriers.

Περαν απο coininvest ακομα και το royal mint που ειναι "αγγλικο δημοσιο" αλλα και οι υπολοιποι πως αποστελλουν την ωρα που κατα την αποστολη ο κουριερ ζητα και βλεπει το περιεχομενο του δεματος.


ΑΠΟ ΤΟ SITE THS UPS
3. Προϋποθέσεις Μεταφοράς
Αυτό το άρθρο θέτει τους διάφορους περιορισμούς και προϋποθέσεις οι οποίοι εφαρμόζονται στη μεταφορά αποστολών από τη UPS. Εξηγεί επίσης ποιες είναι οι
συνέπειες για τον αποστολέα ο οποίος παρουσιάζει αποστολές για μεταφορά οι οποίες δεν πληρούν αυτές τις προϋποθέσεις.
3.1 Περιορισμοί και Προϋποθέσεις της Υπηρεσίας
Οι αποστολές πρέπει να πληρούν τους περιορισμούς που αναφέρονται στις παραγράφους (i) έως (v) κατωτέρω.
(i) Tα δέματα δεν πρέπει να ζυγίζουν περισσότερο από 70 χιλιόγραμμα (ή 150 λίβρες) ή να υπερβαίνουν τα 270 εκατοστά (ή 108 ίντσες) σε μήκος ή συνολικά τα 419
εκατοστά (ή 165 ίντσες) σε μήκος και περίμετρο σε συνδυασμό. Οι παλέτες υπόκεινται σε περιορισμούς μεγέθους και βάρους οι οποίοι ποικίλλουν ανάλογα με την
προέλευση και τον προορισμό, και ορίζονται στη διεύθυνση www.ups.com.
(ii) Η αξία κάθε δέματος δεν μπορεί να υπερβαίνει το ισόποσο σε τοπικό νόμισμα των δολαρίων ΗΠΑ 50.000. Επιπροσθέτως η αξία κάθε κοσμήματος ή ωρολογίου,
πλην από ψεύτικα κοσμήματα (faux bijoux) ή ψεύτικα ωρολόγια, σε ένα δέμα δεν θα υπερβαίνει το ισόποσο σε τοπικό νόμισμα των δολαρίων ΗΠΑ 500. Η αξία
οποιασδήποτε παλέτας δεν θα υπερβαίνει το ισόποσο των 100.000 δολαρίων ΗΠΑ σε τοπικό νόμισμα.
(iii) Οι αποστολές δεν πρέπει να περιέχουν οποιοδήποτε από τα απαγορευμένα είδη τα οποία καταγράφονται στον Οδηγό περιλαμβανομένων (αλλά όχι περιοριστικά)
ειδών ασυνήθιστης αξίας (όπως έργα τέχνης, αντίκες, πολύτιμοι λίθοι, γραμματόσημα, μοναδικά είδη, χρυσός ή ασήμι), χρήματα ή αξιόγραφα (όπως επιταγές,
συναλλαγματικές, ομόλογα, βιβλιάρια καταθέσεων, προπληρωμένες πιστωτικές κάρτες, τίτλοι μετοχών ή άλλα χρεόγραφα), πυροβόλα όπλα και επικίνδυνα
αντικείμενα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 12 Mar 2018 06:27 #483

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
lkast,

Τα "terms and conditions" είναι κανόνες που βάζει η κάθε εταιρεία μεταφορών, δεν είναι νόμοι.
Και ισχύουν γενικώς για όλους τους πελάτες της, για να μην πρήζουν την εταιρεία οι πελάτες της (λιανικής) με ερωτήσεις και συζητήσεις.
Όμως οι έμποροι (όπως και το Royal Mint) δεν είναι "πελάτες λιανικής". Αυτοί κάνουν πολλές (ίσως χιλιάδες) αποστολές κάθε μέρα, και βέβαια διαπραγματεύονται με τον μεταφορέα διαφορετικούς όρους από αυτούς που ισχύουν "γενικώς". Τόσο ως προς την τιμή, όσο και ως προς τους λοιπούς όρους.
Επειδή οι χρυσέμποροι διακινούν πράματα αξίας, στην υπόθεση μπλέκεται και κάποια ασφαλιστική εταιρεία,
Προφανώς λοιπόν έχουν συμφωνηθεί (μεταξύ των τριών) διαφορετικά πράματα απ' αυτά που βλέπεις εσύ στα "terms and conditions" του κάθε μεταφορέα/courier.

Πελάτες "μη λιανικής" υπάρχουν και παραλήπτες. Η εταιρεία μου π.χ., έχει μόνιμη συνεργασία με αυτούς όλους (τους courier). Λέω στον αμερικάνο, εγγλέζο, καναδό, κινέζο, κορεάτη, γερμανό, ιάπωνα, αλβανό, ρώσο κλπ που θέλω να μου στείλει κάτι:
"Τηλεφώνησε στην DHL / UPS / FedEx της περιοχής σου και πες τους ότι έχεις ένα δέμα για τον πελάτη του (της DHL) 123456789". Ούτε διεύθυνση δεν χρειάζεται να δώσει, την έχει ο courier.
Το αυτοκινητάκι της DHL (στην Ιαπωνία) πάει στο γιαπωνέζο, παίρνει το δέμα μου και μου το φέρνει εδώ.
Στο τέλος του μήνα μου κόβουν ένα τιμολόγιο που λέει: "Σας φέραμε αυτά κι αυτά κι αυτά, σύνολο τόσα λεφτά".

Σε πληροφορώ ότι με κυνηγάνε (οι courier) για να κάνω τέτοιες συνεργασίες μαζί τους.
Σκέψου πόσο κυνηγάνε τον Coininvest (και όλους αυτούς, που το 90% της δουλειάς τους είναι από mail orders) για να τους κάνουν πελάτες τους. Κώλο στήνουν για να τους κάνουν πελάτες, όχι να τους πουν "Δεν κουβαλάμε χρυσά".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: lkast

Επένδυση σε χρυσό 12 Mar 2018 13:33 #484

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
soto51 wrote:
lkast,

Τα "terms and conditions" είναι κανόνες που βάζει η κάθε εταιρεία μεταφορών, δεν είναι νόμοι.
Και ισχύουν γενικώς για όλους τους πελάτες της, για να μην πρήζουν την εταιρεία οι πελάτες της (λιανικής) με ερωτήσεις και συζητήσεις.
Όμως οι έμποροι (όπως και το Royal Mint) δεν είναι "πελάτες λιανικής". Αυτοί κάνουν πολλές (ίσως χιλιάδες) αποστολές κάθε μέρα, και βέβαια διαπραγματεύονται με τον μεταφορέα διαφορετικούς όρους από αυτούς που ισχύουν "γενικώς". Τόσο ως προς την τιμή, όσο και ως προς τους λοιπούς όρους.
Επειδή οι χρυσέμποροι διακινούν πράματα αξίας, στην υπόθεση μπλέκεται και κάποια ασφαλιστική εταιρεία,
Προφανώς λοιπόν έχουν συμφωνηθεί (μεταξύ των τριών) διαφορετικά πράματα απ' αυτά που βλέπεις εσύ στα "terms and conditions" του κάθε μεταφορέα/courier.

Πελάτες "μη λιανικής" υπάρχουν και παραλήπτες. Η εταιρεία μου π.χ., έχει μόνιμη συνεργασία με αυτούς όλους (τους courier). Λέω στον αμερικάνο, εγγλέζο, καναδό, κινέζο, κορεάτη, γερμανό, ιάπωνα, αλβανό, ρώσο κλπ που θέλω να μου στείλει κάτι:
"Τηλεφώνησε στην DHL / UPS / FedEx της περιοχής σου και πες τους ότι έχεις ένα δέμα για τον πελάτη του (της DHL) 123456789". Ούτε διεύθυνση δεν χρειάζεται να δώσει, την έχει ο courier.
Το αυτοκινητάκι της DHL (στην Ιαπωνία) πάει στο γιαπωνέζο, παίρνει το δέμα μου και μου το φέρνει εδώ.
Στο τέλος του μήνα μου κόβουν ένα τιμολόγιο που λέει: "Σας φέραμε αυτά κι αυτά κι αυτά, σύνολο τόσα λεφτά".

Σε πληροφορώ ότι με κυνηγάνε (οι courier) για να κάνω τέτοιες συνεργασίες μαζί τους.
Σκέψου πόσο κυνηγάνε τον Coininvest (και όλους αυτούς, που το 90% της δουλειάς τους είναι από mail orders) για να τους κάνουν πελάτες τους. Κώλο στήνουν για να τους κάνουν πελάτες, όχι να τους πουν "Δεν κουβαλάμε χρυσά".

Κατανοητο και αντιληπτο κυριε Σωτηρη,

Εαν λοιπον εγω, ο "no name" θελησω να στειλω κατι, π.χ μια Britannia σε εναν φιλο μου στη Γερμανια, θα υποβληθω σε ελεγχο κατα την αποστολη του δεματος ?
Δηλαδη θα πρεπει να γνωριζει ο υπαλληλος της κουριερ το περιεχομενο του δεματος ? Εαν ναι, δεν θα ειναι προκλητικο/περιεργο ενα τετοιο περιεχομενο ?
Η εστω οτι θελω να χρησιμοποιησω την διαδικασια "buy back" του κοινινβεστ για να στειλω πισω στην Γερμανια καποια coins, αυτο
με λιγα λογια ειναι παρανομο ή όχι, αφου εγω κανω kick off την διαδικασια αποστολης του δεματος ?
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 12 Mar 2018 14:34 #485

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
lkast wrote:
Εαν λοιπον εγω, ο "no name" θελησω να στειλω κατι, π.χ μια Britannia σε εναν φιλο μου στη Γερμανια, θα υποβληθω σε ελεγχο κατα την αποστολη του δεματος ?
Δηλαδη θα πρεπει να γνωριζει ο υπαλληλος της κουριερ το περιεχομενο του δεματος ? Εαν ναι, δεν θα ειναι προκλητικο/περιεργο ενα τετοιο περιεχομενο ?
Η εστω οτι θελω να χρησιμοποιησω την διαδικασια "buy back" του κοινινβεστ για να στειλω πισω στην Γερμανια καποια coins, αυτο
με λιγα λογια ειναι παρανομο ή όχι, αφου εγω κανω kick off την διαδικασια αποστολης του δεματος ?

Τι να σου πω φίλε μου....
Αν δεν έχω κάνει κάτι, δεν το ξέρω, και όταν δεν ξέρω κάτι δεν μιλάω.
Μπορώ να σου πω όμως αυτό που ξέρω, γιατί το έχω κάνει:

Κάποτε (πάνε χρόνια, προ CC) ήθελα να στείλω έξω (UK) τρεις λίρες. Για δοκιμή, να δω πως γίνεται, τι εκτίμηση θα μου έκανε ο ξένος έμπορος, τέτοια.
Τις έστειλα ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ ΕΛΤΑ. Έφτασαν χωρίς πρόβλημα. Κανείς δε με ρώτησε τι περιέχει το δεματάκι. Και ήταν και σχεδόν τσάμπα, όπως ξέρεις.
Tips:
1) Κάνεις πολύ καλή συσκευασία. Πολλά περιτυλίγματα, και τα νομίσματα να μην κουδουνίζουν μέσα σε κάποιο κουτί ή φάκελλο. Σταθερά στερεωμένα κάπου μέσα, ή σφηνωμένα με αφρώδες.
2) Κανονίζεις ώστε το (βαρύ) περιεχόμενο να μην είναι εμφανές "στο χέρι" από κάποιον που πιάνει το φάκελλο. Δηλαδή βάζεις πολύ μεγαλύτερο φάκελλο, που σαν αίσθηση συνόλου (μέγεθος/βάρος) να μην προκαλεί υποψίες.
3) Αν ο παραλήπτης έχει όνομα φίρμας που παραπέμπει σε εμπόριο χρυσού, π.χ. Tax Free Gold Ltd. ΔΕΝ γράφεις αυτό το όνομα. Γράφεις το όνομα κάποιου υπαλλήλου του (συνήθως αυτόν με τον οποίο έχεις συνεννοηθεί), και το οποίο δεν βάζει σε υποψίες τους ταχυδρομικούς. Στη διεύθυνση του μαγαζιού τον ξέρουν βεβαίως, ούτως ή άλλως υπογράφουν για να παραλάβουν το συστημένο (η κοπέλα στην είσοδο που παραλαμβάνει την αλληλογραφία) και του το δίνει.
4) Αν θέλεις να στείλεις πολλά πράματα (μεγάλης αξίας) "σπας" την αποστολή σε περισσότερες μικρότερες. Όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι. Ας χαθεί ένα, όχι όλα μαζί. Και τα δίνεις στο ταχυδρομείο ένα κάθε μέρα, όχι όλα μαζί. Ή σε διαφορετικά ταχυδρομεία.
5) Κάνεις και την προσευχή σου, αν νομίζεις ότι βοηθάει.

Όσο για το αν είναι παράνομο, είναι με την έννοια των CC. Αφού απαγορεύεται η εξαγωγή κεφαλαίων (νομίζω είναι 2.300 ανά ταξίδι τώρα), το να στέλνεις χρυσό (που είναι λεφτά) μάλλον επίσης απαγορεύεται. Αν σε πιάσουν θα πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Voukes, lkast, Thanasis (atsi)

Επένδυση σε χρυσό 17 Mar 2018 16:49 #486

Αορατο το κειμενο! καποιος του εβαλε αζαξ...
Last Edit: 17 Mar 2018 16:50 by Δημήτρης (amstrad79).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.092 seconds