Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε χρυσό

Χάνει συνεχώς αγοραστική αξία το δολάριο! 14 Aug 2020 21:07 #532

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Αυτό δεν είναι επιχείρημα, είναι εικασία.
Ναι, αν οι θεσμικοί (smart money) αποφασίσουν όλοι μαζί να αγοράσουν χρυσό, προφανως η τιμή του θα εκτοξευτεί. Ομοίως αν αποφασίσουν να αγοράσουν μαζικά μπιτκονια, πετρέλαιο ή π.χ. πιτογυρα. Αλλά γιατί να το κάνουν αυτο; Αν μη τι άλλο, αν ήταν να το κάνουν, θα το είχαν ήδη κάνει.

Το ίδιο ισχύει και για τους απλούς επενδυτές (dumb money). Αν όλοι έτρεχαν να αγορασουν κατι, η τιμή θα εκτοξευοταν. Αλλά γιατί να το κάνουν αυτό; Εδω η απαντηση εν μέρει ειναι: γιατι την πατάνε.

Συνήθως οι αγορές, ειδικά σε απότομα φουσκωματα όπως τώρα, ευνοούν τη μεταφορά πλούτου από dumb σε smart. Ο εύκολος τρόπος για να μην την πατησεις, είναι απλά να μην παίξεις.

Αν ο στόχος σου είναι να έχεις 50-60 λίρες για ώρα ανάγκης, αγορασετες, δεν διαφωνώ. Πληρωνεις για μια εξασφάλιση όπως καποιος πληρώνει για μια ασφαλεια ζωής ή αυτοκινήτου. Η τιμή που θα τις πάρεις ειναι άσχετος παράγοντας. Αν και όταν έχεις περίσσευμα, τις αγοραζεις και τις θάβεις, ευελπιστώντας ότι θα είναι χρήσιμες οταν θα έρθει αυτή η ανάγκη (το οποίο δεν είναι καθόλου σίγουρο).

Αν ο στόχος σου είναι να αγοράσεις τώρα πριν ανεβει κι άλλο η τιμη και να πουλησεις μετά ακριβότερα στο επόμενο κορόιδο (FOMO), μάλλον θα χάσεις. Αν ο στόχος σου είναι να αγοράσεις λίρες σαν επένδυση ότι μετά από 20-30 χρονια θα αξίζουν πολύ παραπάνω, πάλι μάλλον θα χάσεις.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Is Gold A Safe Life Boat Now? 28 Aug 2020 19:30 #533

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Χάνει συνεχώς αγοραστική αξία το δολάριο! 05 Nov 2020 02:19 #534

  • Ελίνα
  • Ελίνα's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
καλησπέρα σε όλους!!
Ειμαι εντελως καινουρια στο φορουμ
Λοιπον,ψωνισα κάτι ψιλά δοκιμαστικά απο το bullions by post και πραγματικά ειμαι κατενθουσιασμένη. Εχουν και μια προσφορά αυτον τον καιρό, όποιος ανοίξει λογαριασμό δίνοντας σαν referral code: LKTD NLD0 και ψωνίσει πάνω απο 300 ευρώ παίρνει δώρο και μία ασημένια Μπριτάννια μιας ουγγιάς. Επειτα, θα έχει και αυτος το δικό του ρηφέραλ κωδικό, που θα του δίνει δωρο μια Μριτάννια όποτε κάποιος άλλος τον χρησιμοποιήσει. Ετσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, και το σάιτ κάνει και πολύ έξυπνο μάρκετινγκ.
Παντως πραγματικά ειμαι ευχαριστημένη, και η εξυπηρετηση τους αλλά και η ποιότητά τους είναι απίστευτη. Η εδρα τοςυ ειναι στο Μπέρμινγχαμ, μίλησα με το κεντρο εξυπηρέτησης στο τηλέφωνο, και στελνουν σε όλη την ευρωπη με δωρεάν μεταφορικά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Χάνει συνεχώς αγοραστική αξία το δολάριο! 05 Nov 2020 14:46 #535

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Ελίνα wrote:
καλησπέρα σε όλους!!
Ειμαι εντελως καινουρια στο φορουμ
Λοιπον,ψωνισα κάτι ψιλά δοκιμαστικά απο το bullions by post και πραγματικά ειμαι κατενθουσιασμένη. Εχουν και μια προσφορά αυτον τον καιρό, όποιος ανοίξει λογαριασμό δίνοντας σαν referral code: LKTD NLD0 και ψωνίσει πάνω απο 300 ευρώ παίρνει δώρο και μία ασημένια Μπριτάννια μιας ουγγιάς. Επειτα, θα έχει και αυτος το δικό του ρηφέραλ κωδικό, που θα του δίνει δωρο μια Μριτάννια όποτε κάποιος άλλος τον χρησιμοποιήσει. Ετσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, και το σάιτ κάνει και πολύ έξυπνο μάρκετινγκ.
Παντως πραγματικά ειμαι ευχαριστημένη, και η εξυπηρετηση τους αλλά και η ποιότητά τους είναι απίστευτη. Η εδρα τοςυ ειναι στο Μπέρμινγχαμ, μίλησα με το κεντρο εξυπηρέτησης στο τηλέφωνο, και στελνουν σε όλη την ευρωπη με δωρεάν μεταφορικά.

Ναι όντως καλοί είναι. Δες και το coininvest ειναι νομίζω φθηνότεροι και εξισου εξυπηρετικοί.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 29 Jun 2021 22:23 #536

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Why Basel III regulations are poised to shake up the gold market

European banks face beefed up liquidity requirements under the “Net Stable Funding Ratio’ on Monday

Under the new regime, physical, or allocated, gold, like bars and coins, will be reclassified from a tier 3 asset, the riskiest asset class, to a tier 1 zero-risk weight —putting it “right alongside with cash and currencies as an asset class,” said Adam Koos, president of Libertas Wealth Management Group.

Since physical gold will have a risk-free status, this could cause banks around the world to continue to buy more, Koos said, adding that central banks already have stepped up purchases of physical gold to be held in the institutions’ vaults, and not held in unallocated, or paper form.

Allocated gold is owned directly by an investor, in physical form, such as coins or bars. Unallocated gold, or paper contracts, often are owned by banks, but investors are entitled to that gold, and avoid storage and delivery fees.

Under the new rules, paper gold would be classified as more risky than physical gold, and no longer counted as an asset equal to gold bars or coins.

Πηγή:
www.marketwatch.com/story/why-basel-iii-...d-market-11624561325
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 29 Dec 2021 08:19 #537

Η επένδυση σε τουβλάκια Lego είναι πιο κερδοφόρα από την επένδυση σε χρυσό, διαπιστώνει έρευνα
www.protothema.gr/economy/article/119563...-diapistonei-ereuna/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε χρυσό 29 Dec 2021 15:33 #538

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
γιώργης (yorgi) wrote:
Η επένδυση σε τουβλάκια Lego είναι πιο κερδοφόρα από την επένδυση σε χρυσό, διαπιστώνει έρευνα
www.protothema.gr/economy/article/119563...-diapistonei-ereuna/

Ο χρυσός δεν ειναι για εμένα επενδυτικό προιόν αλλά αποταμιευτικό για δύσκολες περιόδους. Σαφώς υπάρχουν πολύ καλύτερες κινήσεις για επένδυση και από τα τουβλάκια lego. Αν στραβώσει η δουλειά όμως δε νομίζω να σε σώσουν τα τουβλάκια. Διασπορά είναι η λέξη κλειδί.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 29 Dec 2021 16:07 #539

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
O χρυσός ειναι καταφύγιο δεν ειναι επένδυση το οποιον σημαίνει δεν χάνεις ποτέ τα χρήματά σου σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα.
Το οτι παει να κλείσει η χρονιά με απώλειες απο την αρχή του χρόνου αυτό δεν σημαίνει οτι οσοι εχουν αγοράσει χρυσό θα χασουν.
Το κεφάλι τους ησυχο εχουν και καλά κάνουν και υπόψιν δεν εχω αγοράσει ποτε χρυσό αλλά αμα ειχα δεν θα ημουνα απογοητευμένος.
Καταλάβετε τα απλά πράγματα εχετε ησυχο το κεφάλι σας.
Επένδυση ειναι..........το Bitcoin που αμα ημουνα Αμερικάνος καλυτερα θα ηταν οπως δήλωσε και ο Νεος Δήμαρχος New York να με πλήρωναν και να ειχα τα χρήματά μου σε bitcoin παρά σε $USA.
O "συγχωρεμένος" ο Soto51 τον ειχατε δει να ανησυχεί ποτε;
Mας δούλευε ολους στο forum (με την καλή εννοια) και αλλο αμα ηταν "παλιά καραβάνα" χρυσόμυγα και πανω απο ολα φιλότιμος βλέποντας την αγνοια του κόσμου μας εδωσε τα φωτα του.
Εμείς οι μλκ ανησυχούσαμε 24 ωρες το 24ωρο κυρίως επι Σαχλαμαρά -Βουβουζέλου και μετέπειτα με τον μλκ τον Αλέξη Τζίπρα που πρωτα ο Hitler και επειτα αυτός ο Αλέξης Τζίπρας εφάρμοσαν στον πλανήτη τα Capital Controls.
Τους "πρόλαβα" και τα ειχα "κάτω" Asia απο εποχής Σαχλαμαρο-Βουβουζέλο "εποχή" αλλά αμα ειχα τα χρήματά μου Ελλαδα λέτε να ημουνα ευχαριστημένος "μην ανησυχώ" μπορεί και να μην τα ξαναδείς με αυτούς τους κοπρίτες που ειχαμε;
Οσο χρήμα "αερα" και να φουσκώσουν την οικονομία οι πολιτικάντηδες ο χρυσός θα ανατιμηθεί αναλογα.
Προσοχή ομως ειναι καταφύγιο και οχι αλητο -επένδυση ......bitcoin και crypto ......και ουτε ειναι "πουλάω -αγοράζω" στην πτώση και ανοδο της τιμής του.
Status quo ειναι ο χρυσός .............ειδαλλως να παμε στα ντοματίνια και πιπεριές......
Εγω δεν θα ανησυχούσα πάντως αμα ειχα χρυσό πάντως.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 29 Dec 2021 16:12 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε χρυσό 30 Dec 2021 04:18 #540

gus (gus326) wrote:
Ο χρυσός δεν ειναι για εμένα επενδυτικό προιόν αλλά αποταμιευτικό για δύσκολες περιόδους. Σαφώς υπάρχουν πολύ καλύτερες κινήσεις για επένδυση και από τα τουβλάκια lego. Αν στραβώσει η δουλειά όμως δε νομίζω να σε σώσουν τα τουβλάκια. Διασπορά είναι η λέξη κλειδί.

Ε ναι, αλλά τουλ. με τα τουβλάκια, ακόμη & αν δεν σου πάει καλά η επένδυση/αποταμίευση/διασπορά, μπορείς & να παίξεις.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.080 seconds