Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια

Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 14:18 #1

  • prwtos
  • prwtos's Avatar
Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση, ολοι ξερουμε οτι για να ''πιασουμε'' το αφορολογητο πρεπει να δηλωσουμε στην φορολογικη δηλωση καποια εξοδα πχ 10,000 ευρω θελω να ρωτησω εαν παω και αγορασω χρυσες λιρες μπορω να βαλω την αποδειξη στην εφορια οπως βαζουμε ολες τις αλλες αγορες πχ μπακαλικο , ρουχα κλπ

ευχαριστω:)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 14:47 #2

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Βρε συ τι prwtos είσαι, μόνο κατ' όνομα; τι ερώτηση είναι αυτή;

Φυσικά και όχι, αυτή φίλε είναι επένδυση δεν είναι αγορά καταναλωτικών αγαθών ή παροχή υπηρεσιών.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 15:15 #3

  • Tagaras
  • Tagaras's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 128
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1 (4)
Σωστος ο Κωστας,η αγορα χρυσων λιρων ειναι επενδυση (μαλιστα τους τελευταιους μηνες ανεβηκε νομιζω αρκετα η αξια τους,οποτε οποιος ειχε προβει σε αγορα τοτε ειναι σημερα κερδισμένος).

Μονο αποδειξεις απο καταναλωτικά αγαθα νομιζω
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 15:47 #4

Tagaras wrote:
Σωστος ο Κωστας,η αγορα χρυσων λιρων ειναι επενδυση (μαλιστα τους τελευταιους μηνες ανεβηκε νομιζω αρκετα η αξια τους,οποτε οποιος ειχε προβει σε αγορα τοτε ειναι σημερα κερδισμένος).

Μονο αποδειξεις απο καταναλωτικά αγαθα νομιζω

Ναι αλλά εάν του πουλήσει τις λίρες κάποιος άλλος ΙΔΙΩΤΗΣ;
(Τροφή για σκέψη... ) :lol:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 17:14 #5

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Κωνσταντίνος wrote:
Ναι αλλά εάν του πουλήσει τις λίρες κάποιος άλλος ΙΔΙΩΤΗΣ;
(Τροφή για σκέψη... ) :lol:
Οποιος και να του τις πουλήσει δεν παύει να είναι επένδυση και όχι καταναλωτικό αγαθό ή παροχή υπηρεσιών.

Επίσης η διακίνηση λιρών μεταξύ ιδιωτών νομίζω δεν θερείται νόμιμη και όταν γίνεται δεν εκδίδεται απόδειξη, αν κάνω λάθος και γνωρίζει κάποιος άλλος φίλος κάτι διαφορετικό ας σχολιάσει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 17:47 #6

Κώστας1 wrote:
Κωνσταντίνος wrote:
Ναι αλλά εάν του πουλήσει τις λίρες κάποιος άλλος ΙΔΙΩΤΗΣ;
(Τροφή για σκέψη... ) :lol:
Οποιος και να του τις πουλήσει δεν παύει να είναι επένδυση και όχι καταναλωτικό αγαθό ή παροχή υπηρεσιών.

Επίσης η διακίνηση λιρών μεταξύ ιδιωτών νομίζω δεν θερείται νόμιμη και όταν γίνεται δεν εκδίδεται απόδειξη, αν κάνω λάθος και γνωρίζει κάποιος άλλος φίλος κάτι διαφορετικό ας σχολιάσει.

Δεν μπορεί η απόδειξη που θα του εκδώσει ο άλλος ιδιώτης να αναγράφει ως αιτιολογία κάποιον άσχετο λόγο (π.χ. εκτίμηση αξίας ακινήτων, υπηρεσίες consulting / business intellignece κλπ. = αέρα κοπανιστό δηλαδή που δεν μπορεί να αποδειχθεί). Με αυτό τον τρόπο δεν καλύπτεται η συναλλαγή από έναν ψευδο-μανδύα νομιμότητας; Δεν έχω εμπειρία από αυτά τα θέματα, απλά υποθέσεις κάνω. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να πας στο εξωτερικό, να αγοράσεις τις λίρες σου και να επιστρέψεις Ελλάδα, θα τις βάλεις στο πορτοφόλι σου, το οποίο θα έχεις πάνω, σου και όλα καλά;;; ή όχι;;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 18:45 #7

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Κωνσταντίνος wrote:
Δεν μπορεί η απόδειξη που θα του εκδώσει ο άλλος ιδιώτης να αναγράφει ως αιτιολογία κάποιον άσχετο λόγο (π.χ. εκτίμηση αξίας ακινήτων, υπηρεσίες consulting / business intellignece κλπ. = αέρα κοπανιστό δηλαδή που δεν μπορεί να αποδειχθεί). Με αυτό τον τρόπο δεν καλύπτεται η συναλλαγή από έναν ψευδο-μανδύα νομιμότητας; Δεν έχω εμπειρία από αυτά τα θέματα, απλά υποθέσεις κάνω. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να πας στο εξωτερικό, να αγοράσεις τις λίρες σου και να επιστρέψεις Ελλάδα, θα τις βάλεις στο πορτοφόλι σου, το οποίο θα έχεις πάνω, σου και όλα καλά;;; ή όχι;;

Κωσταντίνε ούτε και εγώ έχω τέτοιες εμπειρίες. Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε ιδιώτης μπορεί να εκδώσει τέτεια απόδειξη παροχής υπερεσιών Αυτός που θα εκδώσει τέτοια απόδειξη πρέπει να έχει αντίστοιχη επαγγελματική συνάφεια και ο λήπτης της απόδειξης επίσης να έχει κάποια αντίστοιχη συνάφεια με την υπηρεσία που θα λάβει ώστε να μπορεί να την αιτιολογήσει, οπότε το θεωρώ κοματάκι αρκετά δύσκολο.

Ούτε και αυτό με την αγορά λιρών στο εξωτερικό και την μεταφορά τους στο πορτοφόλι νομίζω πως είναι ενδεδειγμένο. Χωρίς να έχω και εδώ εμπειρία, δεν θεωρώ (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι θα αγοράσεις τις λίρες πιο φθηνές στο εξωτερικό και στην συνέχεια να διακινδυνεύσεις την μεταφορά τους στο πορτοφόλι σου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 14 Oct 2010 21:26 #8

Εντάξει, δεν είπα ότι είναι εύκολο να γίνει. Πάντως δεν θεωρώ γενικά ότι είναι τόσο δύσκολο να καλύψεις με πλαστές αποδείξεις ανύπαρκτες υπηρεσίες. Νομίζω ότι αυτό γίνεται συστηματικά στην Ελλάδα για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος. Και από την άλλη υπάρχουν και τα τυχερά παιχνίδια για να ξεπλύνεις χρήμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγορα χρυσων λιρων ( απο τραπεζα της ελλαδος ) και εφορια 15 Oct 2010 16:14 #9

  • G-Man
  • G-Man's Avatar
Μια σημείωση, η αγορά επενδυτικού χρυσού (ψαξτε τον ορισμό αν σας ενδιαφέρει τόσο, μην τα περιμένετε όλα στο χέρι), στον ορισμό του οποίου εμπίπτουν και οι χρυσές λίρες νέας και παλαιάς κοπής ούτε παράνομη είναι, ούτε σε ΦΠΑ υπόκειται, ούτε σε περιορισμούς, πέραν του ενδεχόμενου πόθεν έσχες. Το τελευταίο σε μια ανάγκη καλύπτεται με το κλασσικό "Τις βρήκα απ'τον παππού μου πριν από είκοσι χρόνια". Ο κάθε ιδιώτης μπορεί να κατέχει και να αγοράζει επενδυτικό χρυσό, τόσο εντός όσο και εκτός συνόρων.
Ισχύουν οι προβλέψεις για ξέπλυμμα μαύρου χρήματος και πόθεν έσχες που ισχύουν για όλα τα αγαθά από κάποια αξία και πάνω (κοσμήματα, έργα τέχνης κτλ). Αν αγοράσεις στο εξωτερικό και τις μεταφέρεις μαζί σου ισχύει το όριο των 10000 ευρώ, πάνω από το οποίο είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις ότι μεταφέρεις χρήματα ή τιμαλφή. Δεν υπόκεινται σε φορολόγηση ή τελωνειακό έλεγχο, αλλά καταγράφεται η δήλωση και προωθείται στην αρμόδια αρχή για τυχόν έλεγχο, όπως συμβαίνει και με τις κινήσεις ποσών πάνω από ένα όριο.
Μία καλή λύση για αγορές μικρών ποσοτήτων είναι από ελεγμένα καταστήματα on-line, τα premium (ψαξτε και αυτό...) που χρεώνουν μπορεί να είναι λιγότερα απο την ΤτΕ, ειδικά για περισσότερα τεμάχια.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds