Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Pockee

Pockee 13 Jan 2016 04:25 #10

maria (mb361) wrote:
Panagiotis (panosvr) wrote:
Κι εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο κι έχω πάνω από 200 ευρω επιστροφή.

Φανταστειτε λοιπον τι κλεψιμο πεφτει απο τους ''παντοτε αδικημενους'' Ελληνες εμπορους...

Δε ξερω τι κερδίζει το καρφουρ όταν βγάζει την oral b οδοντόκρεμα 1+1 δώρο με αρχική τιμή 3.5 ευρώ τη μία και εγώ παίρνοντας δύο εξαργυρωνω 2 κουπονια των 1.5 ευρώ το ένα, δηλαδή 3 ευρώ σύνολο και εμένα μου βγαίνει 25 λεπτά ή μια. Πόσο τις παίρνει το καρφουρ δηλαδή?
The administrator has disabled public write access.

Pockee 13 Jan 2016 08:30 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Panagiotis (panosvr) wrote:
Δε ξερω τι κερδίζει το καρφουρ όταν βγάζει την oral b οδοντόκρεμα 1+1 δώρο με αρχική τιμή 3.5 ευρώ τη μία και εγώ παίρνοντας δύο εξαργυρωνω 2 κουπονια των 1.5 ευρώ το ένα, δηλαδή 3 ευρώ σύνολο και εμένα μου βγαίνει 25 λεπτά ή μια. Πόσο τις παίρνει το καρφουρ δηλαδή?
Το κόστος ορισμένων από τα καταναλωτικά προϊόντα είναι εξωφρενικά χαμηλό, σε σχέσημε την τιμή που πουλιούνται.
Μπορεί π.χ. η οδοντόπαστα να έχει βιομηχανικό κόστος €0,05, ή 0,03.
Πάνω σ' αυτό μπαίνουν τα γενικά έξοδα της βιομηχανίας που το παρασκευάζει (και που μπορεί να διπλασιάσει, ή και τριπλασιάσει το καθαρό βιομηχανικό κόστος) αλλά αυτό που ανεβάζει πολύ την τιμή πώλησης του είναι το κόστος της διαφήμησης.
Σκέψου πόσο πληρώνονται αυτά που βλέπεις στην TV ή στα περιοδικά σε σχέση με την οδοντόπαστα σου, και πόσο κοστίζουν οι "ιατρικοί επισκέπτες" που γυρνάνε στους οδοντογιατρούς και τους ψήνουν να έχουν φυλλάδια και δείγματα στα τραπεζάκια τους αναμονής πελατών, και όλα αυτά τα έξοδα προβολής.
Με άλλα λόγια το κόστος καθαρής βιομηχανικής παραγωγής του προϊόντος είναι αμελητέο μπροστά στα υπόλοιπα.
Συνήθως, τέτοια είδη έχουν και μεγάλα περιθώρια κέρδους για τον λιανοπουλητή. Μπορεί και 100%.
Μου έλεγε γνωστός μου τύπος που έχει μαγαζιά ρούχων και παπουτσιών, ότι δεν υπάρχει περίπτωση το κέρδος του λιανεμπόρου γι' αυτά τα 2 είδη να είναι κάτω από 300%. Φτάνει και το 1000%.
Δηλαδή: Αγοράζει 10, και πουλάει από 30 έως 100.

Και ξέρω από άλλο άτομο (ρούχα επίσης), ότι τα λεφτά τα κάνουν από τις μαϊμούδες. Γιατί οι "φίρμες" είναι ακριβές, οπότε:
Αγοράζουν από την εμπορική "φίρμα" 50 κομμάτια αντί π.χ. €40 το κομμάτι, αλλά πουλάνε 500. Πως? Αγοράζουν και 450 τεμ. από τον εισαγωγέα των τούρκικων (ή κινέζικων) μαϊμούδων (τις οποίες είναι αδύνατο να ξεχωρίσει κάποιος καταναλωτής) αντί €5 το κομμάτι. Όλα και τα 500 βέβαια πουλιώνται στην ίδια τιμή.

Κάθε δουλειά έχει και τα μυστικά της, Παναγιώτη. Και δεν μαθαίνεται εύκολα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Pockee 13 Jan 2016 11:08 #12

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Τα κουπόνια ειναι θέμα marketing και διαφήμισης. Δε τα πληρώνει το κάθε σουπερμάρκετ απο τη τσέπη του, αλλά πάνε σε 2η φάση στην εταιρία που έχει το προιόν ή τη διαφημιστική και εξαργυρώνονται.
The administrator has disabled public write access.

Pockee 13 Jan 2016 12:04 #13

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Panagiotis (panosvr) wrote:
maria (mb361) wrote:
Panagiotis (panosvr) wrote:
Κι εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο κι έχω πάνω από 200 ευρω επιστροφή.

Φανταστειτε λοιπον τι κλεψιμο πεφτει απο τους ''παντοτε αδικημενους'' Ελληνες εμπορους...

Δε ξερω τι κερδίζει το καρφουρ όταν βγάζει την oral b οδοντόκρεμα 1+1 δώρο με αρχική τιμή 3.5 ευρώ τη μία και εγώ παίρνοντας δύο εξαργυρωνω 2 κουπονια των 1.5 ευρώ το ένα, δηλαδή 3 ευρώ σύνολο και εμένα μου βγαίνει 25 λεπτά ή μια. Πόσο τις παίρνει το καρφουρ δηλαδή?

Να είσαι σίγουρος ότι οτιδήποτε κι αν αγοράσεις και σε οποιαδήποτε τιμή (ακόμη και με έκπτωση 70& ή 80%), ο έμπορος βγάζει κέρδος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.060 seconds