Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Kουφώματα Αλουμινίου

Kουφώματα Αλουμινίου 27 Aug 2015 00:25 #10

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
maria (mb361) wrote:
MG wrote:
Έχω τοποθετήσει και τα 2 είδη. Και τα αλουμινίου και τα συνθετικά. Εκτός του οικολογικού θέματος , αν ανακυκλώνεται φτηνά ή όχι , το συνθετικό έρχεται οικονομικότερο σε σχέση την θερμομόνωση και ηχομόνωση. Έχω χρησιμοποιήσει και ακριβές σειρές αλουμινίων. Δεν λέω οτι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Απλά μου κόστισε.

Σε αυτό το σημείο να σου επισημάνω το εξής : Ό,τι και να βάλεις πρέπει να προσέξεις να είναι καλός ο μάστορας. Αφενός στο μοντάρισμα , ειδικά αν βάλεις θερμοδιακοπή σε αλουμίνιο , αφετέρου στην τοποθέτηση. Είναι κρίμα να πληρώσεις καμιά ακριβή σειρά και να στα μοντάρει χάλια. Δεν είναι κακό να πάρεις και τηλέφωνο σε παλιούς πελάτες του οποιοδήποτε μάστορα και να πάρεις κριτικές. Εγώ το έχω κάνει.

Αν δεν κανω λαθος η νεα ευκολη μεθοδος ειναι η τοποθετηση στις κασες να γινεται με αφρο (πολυουρεθανη).

Δεν μου αρεσει σαν μεθοδος.Προτιμω την πατροπαραδοτη μεθοδο με τα μασκουλα.

τις ξύλινες κάσες πρέπει να τις βγάζουν ή να τις αφήνουν;

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο αλουμίνιο και pvc και δεν ξέρω. Σίγουρα το πλαίσιο pvc εχει καλύτερη θερμομόνωση γιατί είναι κακός αγωγός της θερμότητας. Δεν χρειάζομαι άρθρα για να το ξέρω αυτό.
Τώρα, πόσο χρόνο ζωής έχει το pvc και πόση το αλουμίνιο(νομίζω 50 χρόνια); Ψυχρά αν είναι θα βάλω δεν δίνω τόσα χρήματα για θερμοδιακοπή. Kαι απο pvc Κοmmerling

Για σπίτι στα 50 μέτρα απ την θάλασσα αλλα που δεν βλέπει θάλασσα(δεν έχει οπτική επαφή) τις προτείνετε;
Last Edit: 27 Aug 2015 00:28 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Kουφώματα Αλουμινίου 27 Aug 2015 00:43 #11

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Optimus (optimus) wrote:
maria (mb361) wrote:
MG wrote:
Έχω τοποθετήσει και τα 2 είδη. Και τα αλουμινίου και τα συνθετικά. Εκτός του οικολογικού θέματος , αν ανακυκλώνεται φτηνά ή όχι , το συνθετικό έρχεται οικονομικότερο σε σχέση την θερμομόνωση και ηχομόνωση. Έχω χρησιμοποιήσει και ακριβές σειρές αλουμινίων. Δεν λέω οτι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Απλά μου κόστισε.

Σε αυτό το σημείο να σου επισημάνω το εξής : Ό,τι και να βάλεις πρέπει να προσέξεις να είναι καλός ο μάστορας. Αφενός στο μοντάρισμα , ειδικά αν βάλεις θερμοδιακοπή σε αλουμίνιο , αφετέρου στην τοποθέτηση. Είναι κρίμα να πληρώσεις καμιά ακριβή σειρά και να στα μοντάρει χάλια. Δεν είναι κακό να πάρεις και τηλέφωνο σε παλιούς πελάτες του οποιοδήποτε μάστορα και να πάρεις κριτικές. Εγώ το έχω κάνει.

Αν δεν κανω λαθος η νεα ευκολη μεθοδος ειναι η τοποθετηση στις κασες να γινεται με αφρο (πολυουρεθανη).

Δεν μου αρεσει σαν μεθοδος.Προτιμω την πατροπαραδοτη μεθοδο με τα μασκουλα.

τις ξύλινες κάσες πρέπει να τις βγάζουν ή να τις αφήνουν;

Είμαι και εγώ ανάμεσα στο αλουμίνιο και pvc και δεν ξέρω. Σίγουρα το πλαίσιο pvc εχει καλύτερη θερμομόνωση γιατί είναι κακός αγωγός της θερμότητας. Δεν χρειάζομαι άρθρα για να το ξέρω αυτό.
Τώρα, πόσο χρόνο ζωής έχει το pvc και πόση το αλουμίνιο(νομίζω 50 χρόνια); Ψυχρά αν είναι θα βάλω δεν δίνω τόσα χρήματα για θερμοδιακοπή.

Για σπίτι στα 50 μέτρα απ την θάλασσα αλλα που δεν βλέπει θάλασσα(δεν έχει οπτική επαφή) τις προτείνετε;

Καλησπερα,

Νομιζω οτι αναγκαστικα θα τις βγαλουν τις ξυλινες κασες για τοποθετησουν τις αλουμινενιες και να μπορει να ταιριαξει/στεγανωσει το συρομενο αλουμινενιο πλαισιο στην αλουμινενια κασα.

Τουλαχιστον ζητησε τους να σου τοποθετησουν τις αλουμινενιες κασες με μασκουλα και οχι με αφρο. Με τον αφρο στηνονται σε λιγα λεπτα, αλλα δεν ειναι τοσο ανθεκτικες, οσο με τον πατροπαραδοτο τροπο που ενδεχομενως κοστιζει και περισσοτερο.

Τωρα το αλουμινιο κοντα στην θαλασσα σιγουρα υφισταται ταχυτερη οξειδωση (γινεται ασπρο και αυτοδιαλυεται στις εχμηρες του ακμες 'η στα σημεια που εφαπτεται απευθειας με χαλυβα). Οποτε μην υπολογιζεις με 50 χρονια, εκτος και εαν τους ζητησεις πιο προσεγμενο κραμα αλουμινιου (δεν ειναι ολα τα αλουμινια ιδια). Φυσικα, και αυτο θα κοστισει περισσοτερο, υποθετω.

Τεχνικη λεπτομερεια: Στα σημεια που το αλουμιιο ακουμπα με χαλυβα, ζητησε ενδιαμεσα αλουμινενιας επιφανειας και χαλυβδινης/σιδερενιας επιφανειας να τοποθετηθει λαστιχενιο παρεμβυσμα (λαστιχο) 4-6 mm καθως και να χρησιμοποιησουν καλης ποιοτητας inox βιδες (οχι Κινεζικες) γιατι αλλιως θα εχεις προβληματα με την οξειδωση. Τα δε κεφαλια στις βιδες τακτικα να τα περνας με λιγη βαζελινη για να τα προστατευψεις απο την αλμυρα της θαλασσας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Optimus (optimus)

Kουφώματα Αλουμινίου 27 Aug 2015 01:11 #12

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Μήπως για τη θάλασσα (και Ηλιο) είναι καλύτερο το συνθετικό; Κάποιοι ψείρες λένε οτι επηρεάζει αρνητικα την υγεία(το pvc).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Kουφώματα Αλουμινίου 27 Aug 2015 01:23 #13

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Optimus (optimus) wrote:
Μήπως για τη θάλασσα (και Ηλιο) είναι καλύτερο το συνθετικό; Κάποιοι ψείρες λένε οτι επηρεάζει αρνητικα την υγεία(το pvc).

Δεν γνωριζω οτι επηρεαζει. Τουλαχιστον παρε κατι σε απομιμιση ξυλου, ωστε να δεσει αισθητικα με τις ξυλινες κασες.

Και οπως ειπαμε προσοχη στις τεχνικες λεπτομερειες. Το καλυτερο που νομιζω οτι μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις τον μαραγκο που θα κανει την τοποθετηση των pvc , να παρει και τα μετρα, πριν τα παραγγειλεις.

Αλλιως, θα αντιμετωπισεις εκ των υστερων συμπεριφορα του τυπου : ''Στραβα μου τα εφερες, στραβα στα τοποθετω!!! ''
(Το εχω ακουσει απειρες φορες απο μαραγκους οι οποιοι καλουνται να τοποθετησουν ετοιμα κουφωματα)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Μεταλλικά πανέλ 10 Jul 2018 20:57 #14

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13073
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 11 Jul 2018 01:33 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.055 seconds