Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.

TOPIC: Ιδιωτική ασφάλεια υγείας

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 11 May 2013 18:17 #10

  • Nexus (nexus)
  • Nexus (nexus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-4)
Απο περιέργεια, τι σου είπε ο ασφαλιστής σου ?
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 11 May 2013 21:31 #11

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Αυτό που λές ειναι λίγο "παράνομο". Καμία ασφάλεια δεν καλύπτει προυπάρχουσες ασθένειες. Προφανώς αυτό σου είπε ο ασφαλιστής σου. Επίσης κάποιες επεμβάσεις καλύπτονται μετά απο 6μήνες ή 2 χρόνια συμβολαίου, για να αποφύγουν οι ασφάλειες το να ασφαλίζεται κάποιος μόνο όταν του συμβεί κάτι. Απο εκεί και πέρα εξαρτάται τί έχεις και τί θές να κάνεις. Οι ασφάλειες ζητάνε στοιχεία, βιβλιάριο υγείας και κάποιες φορές σου κάνουν εξετάσεις πρίν σε ασφαλίσουν. Δε θα πάς ποτέ να πείς έχω σπάσει το πόδι μου και θέλω να κάνω εγχείρηση οπότε ασφαλίστε με... Λογικά πράγματα λοιπόν. Τώρα "παράθυρα" μπορεί να υπαρχουν, αν πχ αυτό που θές να κάνεις δεν ανήκει στις επεμβάσεις 6μήνου και πάνω ή αν ο γιατρός σου δεν έχει γράψει οτι το είχες πρίν το καλύψει το συμβόλαιο. Το δικό μου πχ συμβόλαιο δε μου κάλυπτε για κάποιο διάστημα εγχειρησεις οπως αφαίρεση πέτρας στη χολή......
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 12 May 2013 02:42 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus wrote:
Έχω ασφαλιστή αλλα θέλω μια άποψη απο εσάς.


Optimus, αφού διάβασα τις 2 σελίδες, πάρε την άποψη μου:

Είναι σαφές τι θέλεις να κάνεις.
Θέλεις να πληρώσεις 100, 200, 300 ευρώ, για να πάρεις υπηρεσίες που κοστίζουν 2.000 ευρώ. Και να βάλεις κάποιον άλλο (μια ασφαλιστική εταιρεία) να πληρώσει τη διαφορά.

Για τις ασφαλιστικές έχω σούρει πολλά εδώ μέσα (και αλλού), αλλά για μαλάκες δεν τους έχω.
Λες να δεχτούν να κάνουν μαζί σου μια σύμβαση που θα τους βάζει στον κίνδυνο (ή μάλλον στην βεβαιότητα) ότι θα σκάσουν ένα δυάρι, για να εισπράξουν από σένα ένα διακοσάρι?
Λες να μην έχουν προβλέψει περιπτώσεις σαν την δική σου?
Η δουλειά τους είναι, φίλε. Και την ξέρουν.
Δε νομίζω να βρεις αυτό που ζητάς.
Κι αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, καλώς δεν θα το βρεις.

Η ασφάλιση έχει σχεδιαστεί για να καλύπτει απρόοπτα και τυχερά (αρνητικώς) περιστατικά που αν συμβούν θα σου ανατρέψουν τον ομαλό ρυθμό της ζωής σου (άλλο θέμα είναι το ότι δεν το κάνουν αυτό).
Δεν έχει σχεδιαστεί για να πληρώνει ανασφάλιστους που τους έτυχε κάτι. Και έχουν λάβει πρόνοια να το αποφεύγουν αυτό.

Χώρια από όλα τα ανωτέρω, είναι επιχειρήσεις, πρέπει να βγάζουν τα έξοδα τους (μισθούς, νοίκια κλπ), να βγάζουν κάποιο κέρδος, και να καλύπτουν και τις χασούρες από τα διάφορα PSI και τα κουρέματα.
Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Εσύ ψάχνεις για τέτοιο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 19 Aug 2013 13:52 #13

Καλημέρα και από εμένα,
Γράφτηκα σήμερα και οφείλω να πω πως το site και το forum είναι υπέρ χρήσιμα.

Σκέφτομαι να κάνω το www.anytimeonline.gr/portal/health-insurance (μου φαίνεται ότι είναι το φθηνότερο ). Απλά δεν έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στις κάρτες καθώς δεν ξέρω ποιοι τις βγάζουνε.
Είμαι 32 ετών, και μου έρχεται περίπου στα 32 ευρώ το μήνα. Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά...

Σας ευχαριστώ πολύ.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 03 Jun 2014 21:47 #14

  • sonicsotos
  • sonicsotos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-7)
Καλησπερα...
Ειμαι ασφαλιστικος συμβουλος της Εθνικης...οποιαδηποτε απορια σας θα χαρω να σας την λυσω
Last Edit: 03 Jun 2014 21:48 by sonicsotos.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 04 Jun 2014 01:35 #15

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
soto51 wrote:
Optimus wrote:
Έχω ασφαλιστή αλλα θέλω μια άποψη απο εσάς.


Για τις ασφαλιστικές έχω σούρει πολλά εδώ μέσα (και αλλού), αλλά για μαλάκες δεν τους έχω.
Λες να δεχτούν να κάνουν μαζί σου μια σύμβαση που θα τους βάζει στον κίνδυνο (ή μάλλον στην βεβαιότητα) ότι θα σκάσουν ένα δυάρι, για να εισπράξουν από σένα ένα διακοσάρι?
Λες να μην έχουν προβλέψει περιπτώσεις σαν την δική σου?
Η δουλειά τους είναι, φίλε. Και την ξέρουν.
Δε νομίζω να βρεις αυτό που ζητάς.
Κι αν θέλεις την προσωπική μου γνώμη, καλώς δεν θα το βρεις.

Η ασφαλιστική αποκλείεται να το κάνει όπως σωστά λες, ο ασφαλιστής όμως θα το κάνει για να μαζέψει πελατολόγιο και να πάρει το ποσοστό του.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 04 Jun 2014 02:10 #16

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
sonicsotos wrote:
Καλησπερα...
Ειμαι ασφαλιστικος συμβουλος της Εθνικης...οποιαδηποτε απορια σας θα χαρω να σας την λυσω

Mε πηρατε ως Εθνικη τηλεφωνο στο σπιτι & στο γραφειο. Δεν ειστε ευπροσδεκτοι και δεν θελω να λυσω καμμια ασφαλιστικη απορια.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 04 Jun 2014 02:46 #17

sonicsotos wrote:
Καλησπερα...
Ειμαι ασφαλιστικος συμβουλος της Εθνικης...οποιαδηποτε απορια σας θα χαρω να σας την λυσω

Ποιας εθνικης ? Εγω πηγα να κανω στην εθνικη ασφαλιστικη , ασφαλιση κυριων κ εξοχικων κατοικιων εναντι σεισμου,
Κ ταλαιπωρηθηκα αφανταστα, επιπλεον πηγαιναν να με κοροιδεψουν με την υπασφαλιση κατοικιων, που μειωνει το ασφαλιστρο/ετος
λογω κρισης, κυκλοφορουν διαφορα τρωκτικα.
Το νου σας
Last Edit: 04 Jun 2014 02:47 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας 04 Jun 2014 12:17 #18

Ωραιο κολπακι ακουγεται αυτο, μας μπαινουν ιδεες :)

Καποιος μπορει να εχει κανονισει μια επεμβαση και με διαφορες συνοδευτικες της δαπανηρες εξετασεις(πχ. μαγνητικη τομογραφια), κανονιζει λοιπον μια ιδιωτικη ασφαλιση, πληρωνει το φτηνο ασφαλιστρο και μετα η ασφαλιστικη πληρωνει ολα του τα εξοδα...
Last Edit: 07 Jun 2014 06:12 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.085 seconds