Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν έχετε εντοπίσει κάποια καλή προσφορά ή ενναλακτικούς τρόπους αγοράς, που βοηθούν στην εξοικονόμηση χρημάτων, για προϊόντα ή υπηρεσίες, μπορείτε να την δημοσιεύσετε σε αυτό το νήμα.

TOPIC: ebay Αγορές μούφα ?

ebay Αγορές μούφα ? 23 May 2016 14:38 #28

  • Sadeness1990
  • Sadeness1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 264
  • Thank you received: 130
  • Karma: 19
Zis (teris3) wrote:
Sadeness1990 wrote:
maria (mb361) wrote:

Yποθτω μεχρι 60 ευρω/ημερα 'η μεχρι 420 ευρω/βδομαδα (λογω cc). Σωστα ?

Η τελευταία μου αγορά ήταν πριν την επιβολή του περιορισμού κεφαλαίων. Υποθέτω κι εγώ ότι ισχύουν τα προαναφερθέντα.

1 χρονο με CC και ακόμα μπερεδευετε το όριο αναλήψεων από ΑΤΜ με τις αγορές μέσω internet

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Για αγορές από το internet μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, χωρίς περιορισμούς εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και

εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:

1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.

4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).

7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.

8. Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.

9. Αγορές οικιακού εξοπλισμού.

10. Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.

11. Αγορές καλλυντικών.

12. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 23 May 2016 16:53 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Sadeness1990 wrote:
Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον .....

Γιατί δε λένε τι επιτρέπεται, αντί για όλα αυτά?

Λιγότερα είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 24 May 2016 03:16 #30

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Είναι ανάλογα πώς ειναι δηλωμένο το pos της επιχειρησης. Πχ στο amazon το βλέπει σα βιβλιοπωλείο και απότι έχω ακούσει τις περνάει η κάρτα. Για τα άλλα η λύση ειναι Revolut!
The administrator has disabled public write access.

ebay Αγορές μούφα ? 05 Jul 2016 13:22 #31

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
soto51 wrote:
Optimus (optimus) wrote:
Πως βάζετε χρήματα στο paypal;
Λέμε σε ένα φίλο που ζει έξω "Βάλε μου ένα χιλιάρικο στο paypal μου, και τον άλλο μήνα που θα έρθεις εδώ, στο δίνω".

Υπ' όψιν:
Αν του κάνεις "money request" σε γαμούν στις προμήθειες (κάπου 3.5%).
Αν στα βάλει σαν "donation to a friend or relative" είναι σκεδόν τσάμβα.

Σώτο, επειδή βλέπω πως το κατέχεις καλά το paypal. Εχω το εξής θέμα - αν ξέρεις να με διαφωτίσεις τι κάνω λάθος:

Εστω πως έχω υπόλοιπο 100 ευρώ και παω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 60 ευρώ. Το paypal δεν πληρώνει από το υπόλοιπο αυτό, ούτε μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω, αλλά πληρώνει από τη συνδεδεμένη κάρτα - και αν δεν έχει υπόλοιπο δεν "παίζει" τη συναλλαγή.

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα επομένως φαντάζομαι πως κάτι κάνω λάθος εγώ και δεν γίνεται να υπάργει τέτοιο bug.
The administrator has disabled public write access.

ebay Αγορές μούφα ? 05 Jul 2016 13:48 #32

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George (geo821) wrote:
Σώτο, επειδή βλέπω πως το κατέχεις καλά το paypal. Εχω το εξής θέμα - αν ξέρεις να με διαφωτίσεις τι κάνω λάθος:

Εστω πως έχω υπόλοιπο 100 ευρώ και παω να αγοράσω κάτι που κοστίζει 60 ευρώ. Το paypal δεν πληρώνει από το υπόλοιπο αυτό, ούτε μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω, αλλά πληρώνει από τη συνδεδεμένη κάρτα - και αν δεν έχει υπόλοιπο δεν "παίζει" τη συναλλαγή.

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα επομένως φαντάζομαι πως κάτι κάνω λάθος εγώ και δεν γίνεται να υπάργει τέτοιο bug.

Αν έχεις ΚΑΙ υπόλοιπο στο λογαριασμό σου Paypal ΚΑΙ συνδεδεμένη κάρτα, τότε κάπου σε ρωτάει από που θέλεις να πληρώσεις. Μάλλον πας βιαστικά τα κλικ και δεν το είδες.
Αυτή είναι η εντύπωση μου, ότι έτσι συμβαίνει (αλλά δεν το δοκίμασα τώρα).
Αν δεν έχω δίκιο, και πράγματι δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα επιλογής, τότε κάνε το εξής:
"Αποσύνδεσε" την κάρτα σου από το λογαριασμό Paypal.
Τότε θα πάει αναγκαστικά να πάρει λεφτά από το υπόλοιπο.
Και μετά την ξανασυνδέεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), George (geo821)

ebay Αγορές μούφα ? 05 Jul 2016 14:17 #33

  • y (t8)
  • y (t8)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 244
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4
Νομίζω ότι παίρνει χρήματα από το υπόλοιπο, όταν αυτό και η αγορά που θα γίνει είναι στο ίδιο νόμισμα. Αλλιώς παίρνει το ποσό από την κάρτα. Πχ, αν έχεις υπόλοιπο USD 50 και αγοράσεις κάτι αξίας EUR 10, παίρνει το ποσό από την κάρτα. Αν αγοράσεις κάτι αξίας USD 100, θα πάρει τα USD 50 από το υπόλοιπο και για τα άλλα USD 50 θα τραβήξει το ισόποσο από την κάρτα.
The administrator has disabled public write access.

ebay Αγορές μούφα ? 05 Jul 2016 18:00 #34

Να πω και γω οτι αν φτανει το υποληπο στο παυπαλ τραβάει απο κει πρωτα αλλιώς τα συνδιάζει ή σου εχει επιλογή για να πληρώσεις απο την κάρτα.

Απλά αν εχεις πει το φιλαράκι σου να σου στείλει τοσα ακριβώς για να κανεις μια αγορά που ειναι σε $ ή £ ή αλλο νόμισμα δε θα σου φτάσει και θα ζήτησει καρτα.

Αυτο γινετε γιατι ως γνωστό το παυπαλ μας κατακλέβει στην ισοτιμία και το ποσοστο του φτανει μεχρι και 5% προμήθεια ισοτιμίας!!!

Να τονίσω οτι αυτο δεν το ξερει πολύς κόσμος και δεν το δίνει σημασία διότι ισχύει μονο αν εχεις υποληπο στο παυπαλ, αν πληρώσεις μέσω κάρτας και γίνει η μετατροπή νομίσματος ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ, ειναι πολυ καλυτερα!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ebay Αγορές μούφα ? 05 Jul 2016 18:04 #35

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εγώ δεν είχα τίποτα σύνθετο.
Είχα στο λογαριασμό κάνα 50ρικο ευρώ και ήθελα να πληρώσω πάλι σε ευρώ ένα μικρό ποσό. 7-8 ευρώ. Αλλά το paypal απευθείας πήγαινε να τραβήξει από κάρτα και λόγω των CC δεν μπορούσε να εκτελεστεί η συναλλαγή. Προσπάθησα 2-3 φορές αλλά δεν είδα κάποια επιλογή και απλά έφαγα 2-3 φορές άκυρο στη συναλλαγή.
Προφανώς, θα έκανα κάποιο λάθος. Θα το ελέγξω και πάλι με την πρώτη ευκαιρία
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds