Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 02 Jan 2019 07:21 #1

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ανοιγω νεο θεμα για να καταλαβω τη λογικη καποιου που παιρνει τα χρηματα του απο την Ελλαδα και τα πηγαινει στο Εξωτερικο για να επενδυσει σε εταιρικα ομολογα (Ταυλανδη στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα θα μπορουσε καλλιστα να ειναι οποιαδηποτε υπο αναπτυξη χωρα).

Το θεμα ξεκιναει απο εδω:PARIS33 wrote:
Aπο το 2012 τα εχω παει και π.ο.τ.ε δεν φοβηθηκα τι να ρευστοποιησω κλπ γραφεις αφου εχουν οπισθογραφημενη Εγγυηση Τραπεζας οτι το Εταιρικο Ομολογο πληρωνετε στην ληξη του.


Συνεχιζει εδω:CV wrote:
1ον απο το 2012 και μετα δεν υπηρξε καποια ιδιαιτερη οικονομικη κριση στην περιοχη, αν εξαιρεσεις μερικα μεμονωμενα σκασιματα (πχ Sahaviriya Steel). Διαφερει καπως απο το 1997-98 που τα σκασιματα θυμιζανε στρακαστρουκες. ο καιρος γαρ εγγυς που λεει κι ο αλλος.

2ον η Τραπεζα που λες, ενδεχεται να σκασει μαζι με τα διαμαντια εταιρειες που λες κι εσυ. Διαβαζεις τους ισολογισμους των εταιρειων για να ξερεις οτι ειναι διαμαντια; Αντιλαμβανεσαι τι διαφθορα υπαρχει εκει περα;

3ον αν μια εταιρεια ειναι της προκοπης, τι να την κανει την εγγυηση της τραπεζας; Λες τα ομολογα της Microsoft να εχουν εγγυητη τη Lehman Brothers απο πισω;

4ον, την κανεις που την κανεις τη μακακια σου, ελπιζω να μην την κανεις σε ξενο νομισμα (πχ baht).


Και φτανει μεχρι στιγμης εδω:PARIS33 wrote:
Δεν τα λες καθολου καλα φιλε μου ενω επιπροσθέτως αμα βαλω μεσα στην συζητηση για την καρτοκινητη και τον Gus που απο το bitcoin παμε στοιχημα …….τρια πουλακια καθονταν.

Εγραψες
. 3ον αν μια εταιρεια ειναι της προκοπης, τι να την κανει την εγγυηση της τραπεζας; Λες τα ομολογα της Microsoft να εχουν εγγυητη τη Lehman Brothers απο πισω;
Απαντηση
Τα Εταιρικα Ομολογα …...οι Τραπεζες που φερουν και την ευθυνη οπως και δινουν την εγγύηση τα εκδιδουν και δεν παει η …….ιδια η εταιρεια στο τυπογραφειο και λεει τύπωσε μου “τοσα” αριθμο Ομολογων “χαρτιων” οσο και $ δις καλυψης.
Τωρα αν η Τραπεζα αυτη ειναι γιγαντας σαν την Mitsubishi Bank ,Hitachi Bank κλπ αυτο ειναι προσθετο στοιχειο πλήρους εμπιστοσύνης του καθε επενδυτη.

Εγραψες
. 2ον η Τραπεζα που λες, ενδεχεται να σκασει μαζι με τα διαμαντια εταιρειες που λες κι εσυ. Διαβαζεις τους ισολογισμους των εταιρειων για να ξερεις οτι ειναι διαμαντια; Αντιλαμβανεσαι τι διαφθορα υπαρχει εκει περα;
Απαντηση
Γιατι εδω στην Ελλαδα ειχαμε ποτε “καλους” προυπολογισμους?
Με δανεικα διαχρονικα χρηματα κουναγαμε τον πωπο μας και τωρα μας φταινε “ολοι”.
Οσο για διαφθορα …….στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε…...για σχοινι.
Δηλαδη στο εξωτερικο ειναι τα κολοπαιδα και “εμεις” που βαρεσαμε κανοναρα και κοιτανε τα λαμογια Φεσσας,Μυτιληναιος και “σια” οι λερες να κοψουν συνταξεις και μισθους μονο ιδιωτικου τομεα και με Εγγυητικες επιστολες να “δανειζονται” στο ονομα ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ειμαστε τα καλοπαιδα?
Αυτες οι λερες τα λαμογια που χρωστανε σε οποιον μιλαει Ελληνικα και Αγγλικα περιμεναν με τον Νομο Βρουτση Ν.Δ (κατρουγκαλου) να κοπουν περιπου €1,2 δις απο συνταξεις συν αλλα €2,5 δις απο μισθους εργαζομενων ιδιωτικου τομεα και με Εγγυητικες επιστολες αναλαμβανουν Κρατικα εργα εκατομμυριων και “δανειζονται” αναντάμ παπαντάμ ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Α.Ε.

Κοιτα απο το 2012 επι Σαμαρα -Βενιζελου κουρεα της Σεβιλλης ειχανε βγει “τσαρκα” στην αγορα οσοι ειχαν ρευστοτητα και αγοραζαν ξενοδοχεια ,σπιτια κλπ και τους πλακωσαν οι Φοροι ακινητων και την πατησαν.
Αυτα εβλεπα και την “εκανα” απο Ελλαδα (οριστικα και αμετακλητα) αλλα δυστυχως (ευχομαι να μην επαληθευτει) για τον φορο ακινητων τα ιδια “σκοτωμενα” ακινητα λογω χρεων θα υπαρξουν στην Thailand -αρα τα επομενα χρονια.
Τελος ο κοινος νους λεει εξαρταται ποιος σου εγγυάται γιατι εαν ειναι να μου “εγγυηθεί” σε “χαρτια” ενα χρεοκοπημενο State σαν την Ελλαδα …...φεξε μου και γλίστρησα.
Εαν ομως μου εγγυαται Τραπεζα κολοσσος σαν την Mitsubishi Bank κλπ τοτε τα πραγματα αλλαζουν προς το πολυ καλυτερο.
Την Lehman Brothers τι την αναφερες?
Οταν στην Αμερικη εδιναν “αερα πατερα” Στεγαστικα δανεια στον καθε European -African μεταναστη με 6 χρονια παραμονης λογικο δεν ειναι να γινοταν το “μπαμ”?

Ωραια περναγαν το payroll μισθοδοσια τους πρωτα στην Τραπεζα που χρωσταγαν και λοιπον ηταν “εγγυηση” αυτο οτι τα δανεια τους θα αποπληρωθουν?
Στην Ελλαδα εχουμε τον Νομο Κατσελη του καθε αλεκοτσαμη που δεν πληρωνε το Στεγαστικο του Δανειο και οι “τραπεζες” περνανε το κοστος στα επιτοκια δανειων επιχειρησεων μεχρι και τις τιμες στο ραφι στα super market και για αυτο βλεπουμε εδω οι τιμες να πετανε και στο εξωτερικο με πολλαπλασιους μισθους να μενουν ειτε στασιμες ειτε να μειωνονται λογω υγιους ανταγωνισμου.
Προτασεις τους εχουμε κανει για μεταβιβαση χρεων στα παιδια τους να δειτε πως θα μειωθούν τα “κοκκινα” δανεια.
Ολα αυτα τα λαμογια τζαμπατζηδες βασιστηκαν στο εξης:
Οταν χρωσταω πχ €150,000 -€200,000 και χαμηλοτερα τοτε το προβλημα το εχω εγω που πηρα το δανειο.
Οταν ομως το δανειο μου επειδη “δεν πληρωνω” εχει ανέλθει στα €800,000 τοτε το “κλαρινο” το “αναλαμβανουν” αλλοι!


Δηλαδη bail in κουρεμα καταθεσεων ειτε bail out το κολπο "ανακεφαλιοποιηση" και μου πληρωνουν αλλοι το σπιτι μου!
Οσο για την προστασια πρωτης κατοικιας του Νομου Κατσελη ειναι κουραφεξαλα τι πρωτη κατοικια ρε λαμογια αφου το ακινητο ανηκει με υ.π.ο.θ.η.κ.η στην Τραπεζα χορηγο του Στεγαστικου δανειου των τζαμπατζηδων!
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 02 Jan 2019 07:48 #2

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
PARIS,

Επαναλαμβανω τη λιστα γιατι το 1ο και το 4ο το περασες στο ντουκου.
Και αναρωτιεμαι: σοβαρα τα αγοραζεις σε ξενο νομισμα;
1ον απο το 2012 και μετα δεν υπηρξε καποια ιδιαιτερη οικονομικη κριση στην περιοχη, αν εξαιρεσεις μερικα μεμονωμενα σκασιματα (πχ Sahaviriya Steel). Διαφερει καπως απο το 1997-98 που τα σκασιματα θυμιζανε στρακαστρουκες. ο καιρος γαρ εγγυς που λεει κι ο αλλος.

2ον η Τραπεζα που λες, ενδεχεται να σκασει μαζι με τα διαμαντια εταιρειες που λες κι εσυ. Διαβαζεις τους ισολογισμους των εταιρειων για να ξερεις οτι ειναι διαμαντια; Αντιλαμβανεσαι τι διαφθορα υπαρχει εκει περα;

3ον αν μια εταιρεια ειναι της προκοπης, τι να την κανει την εγγυηση της τραπεζας; Λες τα ομολογα της Microsoft να εχουν εγγυητη τη Lehman Brothers απο πισω;

4ον, την κανεις που την κανεις τη μακακια σου, ελπιζω να μην την κανεις σε ξενο νομισμα (πχ baht).

Οσον αφορα την απαντηση σου στο 2ο, δεν εχει σχεση με το θεμα. Η ερωτηση ειναι απλη: Διαβαζεις τους ισολογισμους των τραπεζων και των εταιρειων που επενδυεις; Τους καταλαβαινεις; Εμπιστευεσαι οτι αντικατοπτριζουν πραγματικα στοιχεια; Αντιλαμβανεσαι τη διαφθορα που υπαρχει εκει;

Οσον αφορα την απαντηση σου στο 3ο, και χωρις να εχω δει τα ομολογα που αγοραζεις, πρωτη φορα μαθαινω για τραπεζα που εγγυαται ομολογο αλλης εταιρειας. Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν μια εταιρεια θελει να εκδωσει χρεος, παει σε μια ή περισσοτερες (επενδυτικες) τραπεζες που την βοηθανε να εκδωσει και να πουλησει τα ομολογα. Η τραπεζα δεν προσφερει γενικα καμια εγγυηση για την αποπληρωμη του ομολογου -> η εταιρεια ειναι αποκλειστικα υπευθυνη. Η τραπεζα μπορει απλα να ειναι broker ή dealer, αλλα και παλι δεν αναλαμβανει ευθυνη.

Οσον αφορα τις τραπεζες που αναφερεις, ψαχνοντας στο google βρηκα τα εξης:
1. Mitsubishi bank: Δεν υπαρχει πλεον. Εγινε συγχωνευση και πλεον ονομαζονται: MUFG Bank, Ltd. Εχουν λιστα στο σαιτ τους με τα ομολογα που εχουν εκδωσει (δεν περιλαμβανονται ομολογα αλλων εταιρειων): www.bk.mufg.jp/global/aboutus/investorinfo/bond/index.html
2. Hitachi Bank: Δεν υπαρχει. Βρηκα οτι προσφερουν χρηματοκοικονομικα προιοντα, αλλα δεν αναφερονται ως τραπεζα.
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 02 Jan 2019 11:39 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13073
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Και Ταϊλάνδη, και Ινδονησία, και Κένυα, μέχρι και Αιθιοπία, παρουσιάζουν πολύ καλύτερες επενδυτικές ευκαιρίες από την Σοβιετική Δικτατορία των αναρχικών Συνιστωσών της Ελλάδος.
Θυμίζω πως capital controls κι απώλεια χρημάτων από επενδύσεις σε Κρατικά Ομόλογα υπήρχαν μονάχα στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια, ούτε η εμπόλεμη Συρία δεν είχε!

Γνωστός μου έβγαλε εκατομμύρια καλλιεργώντας σε Αφρικανικές λίμνες και εισάγοντας στην Ευρώπη υψηλής ποιότητας σπιρουλίνα!

Άλλος γνωστός μου ίδρυσε εξαγωγική εταιρία στο Χονγκ Κονγκ, με 0% φορολογία!
Τα έφτιαξε και με μια μικρή ζουμερή Κινεζούλα, που τον έχει σαν Αυτοκράτορα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 02 Jan 2019 20:54 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 02 Jan 2019 12:56 #4

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Και Ταϊλάνδη, και Ινδονησία, και Κένυα, μέχρι και Αιθιοπία, παρουσιάζουν πολύ καλύτερες επενδυτικές ευκαιρίες από την Σοβιετική Δικτατορία των αναρχικών Συνιστωσών της Ελλάδος.

Εξαρταται τι εννοεις "επενδυτικές ευκαιρίες". Οι ευκαιρειες εχουν και ρισκα. Αν καποιος αντιλαμβανεται τα ρισκα -> πραττει αναλογως. Αν καποιος νομιζει οτι "αντε παμε Ταιλαντη να αγορασουμε ομολογα να βγαλουμε λεφτα" -> χαιρετισματα.

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Θυμίζω πως capital controls κι απώλεια χρημάτων από επενδύσεις σε Κρατικά Ομόλογα υπήρχαν μονάχα στην Ελλάδα, ούτε η εμπόλεμη Συρία δεν είχε!
Λαθος και τα τρια.
α. Για capital controls κοιτα εδω: en.wikipedia.org/wiki/Capital_control εδω: corporatefinanceinstitute.com/resources/...cs/capital-controls/ και εδω: ase.tufts.edu/gdae/Pubs/rp/KGCapControlsPERIFeb11.pdf
Αποσπασμα απο το τελευταιο: "numerous countries have deployed capital controls in the run up to and in the wake of the crisis, including Brazil, Colombia, Indonesia, South Korea, Taiwan, Thailand, and others"

β. Για απωλειες απο κρατικα ομολογα κοιτα εδω: en.wikipedia.org/wiki/Sovereign_default#...of_sovereign_default και εδω: www.investopedia.com/articles/investing/...ountries-default.asp
Tο θεμα αφορα εταιρικα ομολογα παντως.

γ. Για Συρια που το ξερεις; Ξερεις κανεναν που να εχει Συριακα ομολογα;
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Γνωστός μου έβγαλε εκατομμύρια καλλιεργώντας σε Αφρικανικές λίμνες και εισάγοντας στην Ευρώπη υψηλής ποιότητας σπιρουλίνα!

Άλλος γνωστός μου ίδρυσε εξαγωγική εταιρία στο Χονγκ Κονγκ, με 0% φορολογία!
Τα έφτιαξε και με μια μικρή ζουμερή Κινεζούλα, που τον έχει σαν Αυτοκράτορα.

Και καλα εκαναν (ειδικα το παληκαρι με την κινεζουλα). Αυτες ομως ειναι επιχειρησεις. Ο γνωστος σου δεν πηγε στο Χονγκ Κονγκ να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο να αγοραζει εταιρικα ομολογα!!!
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 02 Jan 2019 20:48 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Για να δούμε και τον Απρίλιο τι θα γίνει με τις εκλογές γιατί κάτι παίζει για επεισόδιο.
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 02 Jan 2019 23:34 #6

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Τι είδους επεισόδιο;
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία European Apartheid! 03 Jan 2019 00:31 #7

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Ρε φιλαρακι γιατι το παιζεις “κοντρα” αφου οπως σε κοβω η δεν εχεις παει …...αλλα εχεις αποψη και δευτερον αν πηγες στους “υποαναπτυκτους” δεν εψαξες (οπως και εγω) την αγορα εταιρικων Ομολογων (και εμενα αλλοι με εβαλαν).

Πρωτο λαθος “καραμπινατο” που εγραψες
. Το θεμα ξεκιναει απο εδω:PARIS33 έγραψε:
Aπο το 2012 τα εχω παει και π.ο.τ.ε δεν φοβηθηκα τι να ρευστοποιησω κλπ γραφεις αφου εχουν οπισθογραφημενη Εγγυηση Τραπεζας οτι το Εταιρικο Ομολογο πληρωνετε στην ληξη του.

Ποιος στο ειπε αυτο οτι δεν υφισταται αρμοδια Τμηματα Εκδοσης -Διαθεσης -Εγγυησης εταιρικων Ομολογων απο την Εκδοτρια Τραπεζα?
Για να δινει η Τραπεζα εγγυηση παει να πει οτι ο επιχειρηματιας εχει καταθεσει το αναλογο ποσον ασφαλιστρου του Ομολογου.
Τι λογικη ειναι αυτη που λαθος καλλιεργεις?
Δηλαδη συμφωνα με την αποψη σου αμα χρεοκοπησει μια εταιρεια που εχει εκδοσει Ομολογο τοτε οι επενδυτες παιρνουν τον “κουλη” παραμασχαλα?
Οχι φιλε μου “αυτα” σας τα μαθανε στο Europa apartheid οι Βενιζελοι ,Σαμαραδες κλπ οπου κατακταμε μια χωρα μεσω δανεισμου και διαχειριζομαστε κουρευουντας Καταθεσεις,,Ομολογα κλπ.
Δεν ξερω σε αλλες χωρες τι κανουν με τα Εταιρικα Ομολογα γιατι σας βλεπω “μπρεδευτηκατε” με τα Εταιρικα Γ.ρ.α.μ.μ.α.τ.ι.α που ναι μεν “μοιαζουν” αλλα δεν εχουν καμια σχεση ως προς την Εγγυηση και το νομισμα αποπληρωμης.
Στο Εξωτερικο ο αλλος προσεχει την επιχειρηση του και την κραταει καθαρη και δεν ειναι σαν την Ελλαδα οπου η διαχρονικη διαφθορα πολιτικων με τον επιχειρηματικο κοσμο εμφανιζουν διαχρονικα το Κρατος να ομοιαζει με εγκληματικη οργανωση.

Εγραψες
. Εγραψες
Οσον αφορα την απαντηση σου στο 2ο, δεν εχει σχεση με το θεμα. Η ερωτηση ειναι απλη: Διαβαζεις τους ισολογισμους των τραπεζων και των εταιρειων που επενδυεις; Τους καταλαβαινεις; Εμπιστευεσαι οτι αντικατοπτριζουν πραγματικα στοιχεια; Αντιλαμβανεσαι τη διαφθορα που υπαρχει εκει;

Απαντηση
Γιατι ρε παιδια …...εσεις διαβαζατε και καταλαβαινατε μεχρι τωρα τους Ισολογισμους των Τραπεζων και αν ναι απο ποτε?
Μην τρελλαθουμε κιολας εδω επαγγελματιες την πατησαν ετσι που εκρυβαν τα χρεη τους οι “τραπεζες”.
Πριν…...η μετα το “κολοχερο” που καλα τους εκαναν οι Γερμανοι να γραφουν τους “ισολογισμους” τους συμφωνα με τα Δ.Λ.Π (λογιστικα διεθνη προτυπα)?
Οτι γουσταρε ο καθε αλεκοτσαμης “τραπεζιτης” εγραφε στον ισολογισμο του λογω εγκληματικης οργανωσης του Κρατους και διαχρονικης διαφθορας με τους “επιχειρηματιες”.

Κοιτατε τους “λειπουν” πανω απο €32 δις και δεν ξερουν που εχουν παει γιατι στο”στρωμα” το ελεγαν τα πρωτα χρονια μετα “μπαγιατεψε”.
Ριξανε τον χρυσο ,βγαλανε τα crypto αλλα μαλα δεν ειναι ο αλλος να τα παει στο 5,5% χρονο που δινει ο χρυσος.
Εγω ημουν straight οπως σας εχω γραψει πλακωθηκα στα καντηλια με τον “διευθυντη” σε μια τραπεζα που τα ειχα μεχρι το 2012 (μεχρι αστυνομια θα φωναζα ενω απο τα καντηλια “αδειασε” το μπουρδελο τους αφου περιμενα μια ωρα αποστολη να τους φερουν στους ξεφτιλες €500,000 ειχαν ξεμεινει.
Αναφερομαι επι εποχης Διοικητη ΤτΕ του Προβοπουλου και επι Σαμαρα -Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης
Τα πηρα on hands και “τσιου” for ever αλλα αλλοι τα πηραν πιο light με Αμοιβαια Εξωτερικου και τα ρευστοποιησαν μετα απο 3 μηνο -αλλοι 6 μηνο και μετα παλι on hands “τσιου” σε “tourists” accounts.
Τελος τα Εταιρικα Ομολογα τα τεσσερα κομματια τα αγορασα σε thai baht το 2012 υποτιμημενο ηταν τοτε στα TB52 -TB53 με €1 και μεχρι τωρα εχει ανατιμηθει στα TB 38 -TB 39 με €1 γιατι για υποτιμηση forget it.
Ειναι χροοονια παντως παρα πολλοι απο την HolIand,German,Scandinavians,Swiss.

Τι να ψαξουν οι μαριοριτσες τον "κουλη" θα βρουνε αφου ειναι ανωνυμα τα Ομολογα οχι τα Εταιρικα γραμματια........
Ειναι αυτο που λενε να σας φυλαει ο καλος θεουλης απο μαγισσα γυναικα και το κακο συναπαντημα αλλα σε εμενα μου “ηρθε λουκουμι” απο γκομενοδουλεια ηθελα να παω μια ωρα απο Bangkok και “στραβωσα” να πληρωνω €30 taximeter.
Επινα τον καφε μου στην Sukhumvit και ρωτησα τυχαια εναν δυτικο πως να παω με λεωφορειο γιατι “γουσταρα” απο κοντα να ζησω πως πανε και ερχονται οι Thailanders.
Να μην μακρυγορώ ο Ολλανδος που ρωτησα ηταν “μουτρο” και “πικραμενος” με τα μουνο Europeans (ειχε φυγει οριστικα απο το 2010 πουλησε €700,000 το σπιτι του στο Amsterdam) συν κατι “οικονομιες” που ειχε.
Ρωτησε τι δουλεια κανω στην Ελλαδα και “κολλησε” παροτι συφιλιαστικα τα πρωτα λεπτα της κουβεντας τελος παντων πηγα σπιτι του γνωρισα την γυναικα του Τhai και το επομενο πρωι με “ξυπνησε” και “τρουπωσα”.
Εκτοτε εχω ρευστοποιησει και εχω ξαναμπει πολλες φορες (γιατι ημουν μαλα φοβομουν και τα εκλεινα 6-μηνα).
Αυτοι ειναι χοντρα μεσα με πακετα σε θυγατρικες της Unilever εταιρειες στην Thailand -Viet-nam.


Εφυγα παιδακια και “ξαλαφρωσα” γιατι με τους κουληδες ,λουληδες μπατιρο επιχειρηματιες εδω Ελλαδα οπου με Εγγυητικες επιστολες δανειζονται τα χρηματα μας απο την εγκληματικη Οργανωση που διαχρονικα ονομαζουμε “κρατος” δεν ξερω εσεις τι θα κανατε.
Εγω θα ειχα παει φυλακη και για να τους…...προστατέψω απο εμενα εφυγα γιατι “απαγορευεται” στα χρηματα μ.ο.υ δεν γουσταρω απο κ.α.ν.ε.ν.α. transman.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 03 Jan 2019 00:45 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 03 Jan 2019 07:24 #8

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Και Ταϊλάνδη, και Ινδονησία, και Κένυα, μέχρι και Αιθιοπία, παρουσιάζουν πολύ καλύτερες επενδυτικές ευκαιρίες από την Σοβιετική Δικτατορία των αναρχικών Συνιστωσών της Ελλάδος.
Θυμίζω πως capital controls κι απώλεια χρημάτων από επενδύσεις σε Κρατικά Ομόλογα υπήρχαν μονάχα στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια, ούτε η εμπόλεμη Συρία δεν είχε!

Γνωστός μου έβγαλε εκατομμύρια καλλιεργώντας σε Αφρικανικές λίμνες και εισάγοντας στην Ευρώπη υψηλής ποιότητας σπιρουλίνα!

Άλλος γνωστός μου ίδρυσε εξαγωγική εταιρία στο Χονγκ Κονγκ, με 0% φορολογία!
Τα έφτιαξε και με μια μικρή ζουμερή Κινεζούλα, που τον έχει σαν Αυτοκράτορα.

Μαρακι,
Ερωτηση, μιας και εισαι πιο αντικειμενικη απο πχ τον Batista επι του θεματος: Διακρινεις καποια ομοιοτητα μεταξυ των επιχειρηματικων κινησεψν που εκαναν οι γνωστοι σου και αυτων που γραφει ο Παρισ παραπανω?
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 03 Jan 2019 07:25 #9

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
gus (gus326) wrote:
Για να δούμε και τον Απρίλιο τι θα γίνει με τις εκλογές γιατί κάτι παίζει για επεισόδιο.

Και μετα τον Απριλιο τι; Τα επεισοδια θα τελειωσουνε;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds