Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 25 Jan 2019 23:53 #1

  • KAss (Kass)
  • KAss (Kass)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: -1
Κάπου στις συζητήσεις είχα διαβάσει ότι από συνταξιοδοτικό πρόγραμμα επενδυτικό κερδίζει μόνο αυτός που στο πούλησε. Θα με ενδιέφερε να μου το αναλύσετε λίγο.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 26 Jan 2019 00:41 #2

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
KAss (Kass) wrote:
Κάπου στις συζητήσεις είχα διαβάσει ότι από συνταξιοδοτικό πρόγραμμα επενδυτικό κερδίζει μόνο αυτός που στο πούλησε. Θα με ενδιέφερε να μου το αναλύσετε λίγο.
Νομίζω αυτο λες. Ξαναδιάβασε το γιατι έχουν γραφτεί εκει ηδη τα περισσότερα και οτι θες νομίζω καλύτερα να το ρωτήσεις εκει.
Σε γενικές γραμμές δεν ειναι απολυτο οτι κερδίζει μονο ο πωλητής. Απλα, αυτος ειναι ο μονος που κερδίζει σίγουρα.
Απο εκει και περα, ανάλογα το προϊόν, σε αλλο θα εχεις μια ελαφρώς καλύτερη απόδοση απο απλή προθεσμιακή, σε αλλο θα μπεις και μεσα.. Εκτος απο προϊόντα που επενδυουν σε μετοχές επικίνδυνες που μπορεί όντως να εχεις μεγάλη απόδοση, ή να τα χάσεις ολα. Αν και τα νορμάλ συνταξιοδοτικα γενικά επενδυουν σε ποιο νορμάλ προϊόντα.

tsig.gr/lang-el/forum/7-Εναλλακτικές-επε...ογραμμα?limitstart=0
Last Edit: 26 Jan 2019 00:42 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 26 Jan 2019 07:22 #3

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Kass,
συνιστώ να μείνεις όσο πιο μακριά γίνεται από αυτά τα προϊόντα. Αυτά που σου λένε οι πωλητές είναι δελεαστικά, συμφωνώ. Αλλά απλά δεν σου λένε όλη την αλήθεια, που κρύβεται στα ψιλά γράμματα. Αν σου έχουν κάνει προσφορά, ποστάρε την να την σχολιάσουμε. Αν έχεις ήδη συμβόλαιο, ομοίως.
sosimple wrote:
Εκτος απο προϊόντα που επενδυουν σε μετοχές επικίνδυνες που μπορεί όντως να εχεις μεγάλη απόδοση, ή να τα χάσεις ολα. Αν και τα νορμάλ συνταξιοδοτικα γενικά επενδυουν σε ποιο νορμάλ προϊόντα.
Από αυτά που έχω δει: ούτε με αυτά θα κερδίσεις την προθεσμιακη, λόγω υψηλότερου κοστους. Το ρίσκο θα το πάρεις βέβαια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 13:23 #4

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12979
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
"Όλα τα συνταξιοδοτικά προγράμματα, σε όλες τις Χώρες, είναι έντονα υποχρηματοδοτούμενα, κι όταν γεράσει ο πληθυσμός και χρειαστεί να πληρωθούν οι συντάξεις τους, θα σκάσει τρομακτική φούσκα εκατοντάδων τρισεκατομμυρίων δολαρίων", μας πληροφορεί ενδελεχής ανάλυση επιφανών Οικονομολόγων του Διεθνούς Οικονομικού Φόρουμ.
Θα λείψουν $400 τρις σε 3 δεκαετίες!


www.weforum.org/agenda/2017/05/5-things-...obal-pension-crisis/
www3.weforum.org/docs/WEF_White_Paper_We_Will_Live_to_100.pdf
www.zerohedge.com/news/2017-05-26/global...years-world-economic
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Jan 2019 13:28 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), Δημήτρης (amstrad79), CV

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 26 Jan 2019 17:00 #5

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Από αυτά που έχω δει: ούτε με αυτά θα κερδίσεις την προθεσμιακη, λόγω υψηλότερου κοστους. Το ρίσκο θα το πάρεις βέβαια.
Ενας φίλος μου είχε κανει ενα τέτοιου τύπου συνταξιοδοτικο. Του είχαν βγάλει τη θα πάρει σε 20 χρόνια. Προ κρίσης. Έδειχναν τις προηγ αποδόσεις των τελευταίων 5 ετων, και βάση αυτών του "υποσχονταν" κατι παλαβά ποσά 300.000 στη λήξη. Μονο που το χρηματιστήριο ειναι τζόγος. Οπως ακριβώς αυτα τα προϊόντα είχαν βγάλει τεράστιες αποδόσεις τα προηγ χρονιά, τα επόμενα μπορεί να μπαιναν μεσα κανονικά. Που ειναι και το ποιο λογικο. Οτι υπεραποδιδει κατά κανόνα μετα διορθώνει, δε συνεχίζει να υπεραποδιδει μονιμα. Δυστυχώς ο πολύς ο κόσμος εχει απο τους πατεράδες τους την αθώα ιδέα της αποταμίευσης. Που την ταυτιζουν με συνταξιοδοτικα. Αυτο εκμεταλευεονται οι ασφαλιστές και ψάχνουν για κοροιδα. Η αποταμίευση ειναι πάντα υγιές. Στη μορφή του συνταξιοδοτικου, όχι παντα.
Να μη τα πολυλογώ, 15 χρονιά μετα και εχοντας δώσει γυρω στα 20.000 ευρώ, πήγε να δει τι εγινε το κεφαλαιο του (μετα απο δικη μου προτροπη πηγαινε βγαλε οτι εχει απομεινει γιατι δε θα παρεις τιποτα).
Ο ασφαλιστης που σχεδον τον διαβεβαιωνε για 300.000 , και στην χειροτερη "σχεδον" αποκλειεται κατω των 50.000 στη ληξη, οσο χαλια και να πανε τα πραγματα, με τα 1000 ζορια του ειπε στο τελος τι παιρνει τωρα, 15 χρονια μετα. Σχεδον τσακωθηκε για να τον εξαναγκασει να του πει.
500€. Αυτα παιρνει. Τον εψησε να μη τα παρει και αυτα, υποσχομενος οτι αν τα αφησει μεχρι τη ληξη θα ειναι πολυ παραπανω.
Τουλαχιστον σταματησε να πληρωνει για αλλα 5 ετη.
Και το παραδειγμα δεν ειναι καθολου ακραιο, αλλα το ποιο συνηθισμενο για αυτου του τυπου τα συνταξιοδοτικα με την πορεια που ειχε η χωρα απο τοτε.
Κανονικα αυτα δεν λεγονται καν συνταξιοδοτικα οπως ανεφερα και παραπανω. Ειναι προιοντα καθαρα επενδυτικα με υψηλο ρισκο που απευθυνονταν στους αδαεις με το τυρακι των τεραστιων αποδοσεων.
Καποτε μαλιστα απαγορευονταν να βαφτιζονται συνταξιοδοτικα. Ετσι λεγοταν μονο οσα επενδυαν σε ποιο σταθερα προιοντα πχ ρεπος, ακινητα κλπ, τα οποια φυσικα δεν ειχαν τεραστιες αποδωσεις και δε φευγαν τοσο ευκολα.
Επισης γιναν ασφαλιστες τυποι που εκχαν καφενειο και απλα τελειωσαν λυκειο.
Θυμαμαι τελειωνοντας οικον. Πανεπ, με εξειδικευση στα ασφαλιστικα, και με υποτροφια το 1ο ετος λογω καλων βαθμων, οταν τελειωσα δεν εβρισκα δουλεια πουθενα. Πηγα ,λοιπον σε μια ασφαλιστικη εταιρια.
Ειχαμε παει εκεινη τη χρονια 10 ατομα. Ο μονος σχετικος με το αντικειμενο ειμουν εγω. Οι υπολοιποι ηταν να μη πω τι..
Απο την αρχη πιστευα οτι καριερα απο εκει μεσα θα κανει ενας. Αυτος που ειχε καφενειο και δεν ειχε τελειωσει ουτε το λυκειο.
Προκειται καθαρα για πωληση, δεν παιζουν ρολο οι γνωσεις.
Φορανε και μια γραβατα και κουστουμι και το παιζουν επιστημονες. Αυτος ειναι ο κανονας. Οταν εχεις οικιοτητα με πολυ κοσμο και πολλους γνωστους (καφενειο) θα πουλησεις περισσοτερο. Οντως αποσυρθηκαμε ολοι, μονο αυτος εβγαλε λεφτα. Εγω 1ος απο ολους ειδικα λογω της φυσης μου να μη λεω ψεματα εν γνωση μου με σκοπο την πωληση.
Αυτο δε σημαινει οτι ολα τα συνταξιοχοτικα ειναι αχρηστα. Αλλα κανενα δεν ειναι καμια τεραστια ευκαιρια οπως νομιζουν πολλοι.
Οποιος διαβασει το thread που εβαλα παραπανω, ο φιλος εκει εβλεπε ως μεγαλη ευκαιριο το προιον εκει που εδινε αποδοση 2%.
Το οποιο οκ ηταν ενα τιμιο προιον οπως το χαρακτηρισα και εκει, που μπορει οντως να συμφερει καποιους.
Ελεγα ομως οτι σε 10 χρονια και προθ. καταθεση να τα βαλεις, θα βρεις αναλογες και καλυτερες ευκαιριες, με λιγοτερο ρισκο, πληρη καλυψη του κεφαλαιου κλπ. Και οντως πχ αυτη τη στιγμη που τα επιτοκια ακομα ειναι μηδενικα, παρολα αυτα υπαρχει αποδοση 2,1% σε τραπεζα (οκ ακομα ειναι ελαφρως χειροτερο γιατι εχει φορο 15%, αλλα μεσα στη 10ετια θα βρεις μπορει και καλυτερη αποδοση και με μικροτερα ρισκα).
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 26 Jan 2019 18:34 #6

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
500€. Αυτα παιρνει. Τον εψησε να μη τα παρει και αυτα, υποσχομενος οτι αν τα αφησει μεχρι τη ληξη θα ειναι πολυ παραπανω. Τουλαχιστον σταματησε να πληρωνει για αλλα 5 ετη.

Το κολπο τους στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι ναι μεν ο φιλος δεν βαζει αλλα μεσα για 5 χρονια αλλα η ασφαλιστικη τραβαει τις χρεωσεις κανονικα απο το cash value που εχει μαζεψει. Συνεχιζει να χανει λεφτα απο τα 500 δηλαδη. Οι χρεωσεις σταματανε μονο οταν κανσελαρεις το προγραμμα και παρεις οτι εχει απομεινει.

Τωρα βεβαια, απο τα 20,000 στα 500 ειναι σαν να λεμε μηδεν ουτως ή αλλως.

Και αμα τσαντιστει που του φαγανε τα λεφτα και θελει να τους παει δικαστικα μαντεψε τι θα του πουνε στο δικαστηριο: "εχεις υπογραψει για ολα αυτα φιλε μου. Η εταιρεια δεν εκανε κατι παρανομο. Ας διαβαζες το συμβολαιο καλυτερα."

sosimple wrote:
ο φιλος εκει εβλεπε ως μεγαλη ευκαιριο το προιον εκει που εδινε αποδοση 2%
Εγω παλι εχω μια υποψια οτι ο φιλος εκει ουτε αντιγραφο του συμβολαιου δεν εχει κρατησει. :P
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 18:55 #7

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
"Όλα τα συνταξιοδοτικά προγράμματα, σε όλες τις Χώρες, είναι έντονα υποχρηματοδοτούμενα, κι όταν γεράσει ο πληθυσμός και χρειαστεί να πληρωθούν οι συντάξεις τους, θα σκάσει τρομακτική φούσκα εκατοντάδων τρισεκατομμυρίων δολαρίων", μας πληροφορεί ενδελεχής ανάλυση επιφανών Οικονομολόγων του Διεθνούς Οικονομικού Φόρουμ.
Θα λείψουν $400 τρις σε 3 δεκαετίες!


www.weforum.org/agenda/2017/05/5-things-...obal-pension-crisis/
www3.weforum.org/docs/WEF_White_Paper_We_Will_Live_to_100.pdf
www.zerohedge.com/news/2017-05-26/global...years-world-economic

Μαρια, καπου το μπερδευεις το θεμα.
συνιστω να διαβασεις πληροφοριες για τους τρεις πυλωνες του συνταξιοδοτικου συστηματος.

Απο αυτο που παρεθεσες:There are three main sources of income during retirement: government sponsored pensions, work or occupational pension plans, and personal savings.
1. Η συνταξη απο το κρατος ειναι το ΕΦΚΑ. Εστω οτι εχουμε ολοι.
2. Ταμεία Επαγγελματικής Ασφάλισης. Απο αυτο εχουμε ελαχιστοι σημερα και να σου πω την αληθεια απο τα λιγα που εχω δει, το μονο ελκυστικο ειναι οι φοροαπαλλαγες.
3. Αποταμιευση. Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Αν θελεις να εχεις λεφτα στη συνταξη -> μαζευε απο τωρα. Απλα τα πραγματα.

Εν ολιγοις: Οποιος περιμενει απο τον ΕΦΚΑ και τα ταμεια, μαλλον θα τη βγαλει στην πεινα (διεθνως)
Last Edit: 26 Jan 2019 19:06 by CV.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 19:42 #8

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
CV wrote:
Μαρια, καπου το μπερδευεις το θεμα.
συνιστω να διαβασεις πληροφοριες για τους τρεις πυλωνες του συνταξιοδοτικου συστηματος.

Απο αυτο που παρεθεσες:There are three main sources of income during retirement: government sponsored pensions, work or occupational pension plans, and personal savings.
1. Η συνταξη απο το κρατος ειναι το ΕΦΚΑ. Εστω οτι εχουμε ολοι.
2. Ταμεία Επαγγελματικής Ασφάλισης. Απο αυτο εχουμε ελαχιστοι σημερα και να σου πω την αληθεια απο τα λιγα που εχω δει, το μονο ελκυστικο ειναι οι φοροαπαλλαγες.
3. Αποταμιευση. Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Αν θελεις να εχεις λεφτα στη συνταξη -> μαζευε απο τωρα. Απλα τα πραγματα.

Εν ολιγοις: Οποιος περιμενει απο τον ΕΦΚΑ και τα ταμεια, μαλλον θα τη βγαλει στην πεινα (διεθνως)

συμφωνώ.
Το πρόβλημα ειναι ομως πως θα διαχειριστεις αυτη την αποταμίευση.
Σήμερα εχουμε χαμηλό πληθωρισμό και θεωρητικά μπορείς να διατηρήσεις ενα μεγάλο κομμάτι της αποταμίευσης μόνο με προθεσμιακες λιγο χρηματιστηριο ακολουθώντας τους δεικτες κτλ.
Αλλα δεν ξέρουμε αν το εκρεμμες γυρίσει και ο πληθωρισμος αρχίσει να ανεβαίνει και τα χρηματιστηρια κατεβαίνουν κοκ
Lagom
Last Edit: 26 Jan 2019 19:43 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 20:25 #9

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Thanasis,
Δεν βλέπω πως θα σε βοηθήσουν αυτά τα συνταξιοδοτικά που πουλάνε να καταπολεμήσεις τον πληθωρισμό. Αν μη τι αλλο, θα το χειροτερεψουν.

Ειδικά τη σήμερον ημέρα με τα inflation linked bonds, πιστεύω ότι είναι ευκολο να λύσεις αυτο το πρόβλημα.
Π.χ.:
www.ishares.com/uk/individual/en/product...nment-bond-ucits-etf
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Thanasis (atsi)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.079 seconds