Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 02:58 #46

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
CV wrote:
Γιατι να το ξεπερασουμε. Ηδη ποσταρα τα διαγραμματα - παρτα απο εδω: www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=THB&view=10Y
Κυριως για να αντιληφθεις τι μαλακιες γραφεις: 38.5 με 40.5 ακριβως. Σημερα εχει 36. Ουτε τις προμηθειες που πληρωσες στους σπεσιαλ οριτζιν δεν εβγαλες - χαμενος εισαι.

Γιατί είναι χαμένος ο άνθρωπος αν αγόρασε THB το 2012 στα 38.5-40.5 και πουλήσει σήμερα στα 36; Έστω ότι έδωσε 1000 EUR το 2012 για να αγοράσει 39500 ΤΗΒ (μέση ισοτιμία 1EUR=39.5THB). Αν τα πουλήσει σήμερα στα 36 τότε θα πάρει 39500/36=1097.22 EUR. Εμένα πάντως μου φαίνεται από το διάγραμμα που παρέθεσες ότι το THB έχει άνοδο σε σχέση με το EUR την τελευταία δεκαετία (με μεγάλες βέβαια διακυμάνσεις).
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 08:35 #47

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
vortex wrote:
Γιατί είναι χαμένος ο άνθρωπος αν αγόρασε THB το 2012 στα 38.5-40.5 και πουλήσει σήμερα στα 36; Έστω ότι έδωσε 1000 EUR το 2012 για να αγοράσει 39500 ΤΗΒ (μέση ισοτιμία 1EUR=39.5THB). Αν τα πουλήσει σήμερα στα 36 τότε θα πάρει 39500/36=1097.22 EUR. Εμένα πάντως μου φαίνεται από το διάγραμμα που παρέθεσες ότι το THB έχει άνοδο σε σχέση με το EUR την τελευταία δεκαετία (με μεγάλες βέβαια διακυμάνσεις).

Κυριως γιατι δεν αγορασε τοσο - ουτε θα πουλησει τοσο. Ξεχνας τις προμηθειες που του τσιμπανε οι σπεσιαλ οριτζιν και τα σπρεντ (το xe.com δινει μεσες τιμες αγορας/πωλησης).

Δευτερευοντως:
1. Τα κερδη φορολογουνται και πρεπει να το λαβεις υποψιν στην αποδοση σου. Ο πα-Pa απλα δεν τα δηλωνει, ητοι φοροδιαφευγει.
2. Διακυμανσεις = ρισκο. Δεν εχει σημασια το ποσα εβγαλες - σημασια εχει ποσα εβγαλες σε σχεση με το ρισκο που πηρες. Ο αλλος παει κι αγοραζει εταιρικα ομολογα (μαλλον) σε ξενο νομισμα και νομιζει οτι ειναι ρισκ-φρι. Ε, απλα δεν ειναι. Θα παει μια μερα να κανει αναληψη και τα λεφτα θα εχουν κανει φτερα.
3. Ο πα-Pa πιστευει οτι ειναι κακο να παιζεις με το μπιτκοιν, αλλα απο την αλλη ειναι οκ να παιζει με το μπαχτ. Δεν εχει λογικη αυτο.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 18:36 #48

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Συμπλήρωμα στο 3: www.coinbase.com/price/bitcoin

Το 2012 που ο πα-Pa τα βρόντηξε και είπε να πάει στα ξένα είχε 100. Σήμερα έχει 3500+. Αυτό σημαίνει ότι είναι καλη επενδυση;
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 20:27 #49

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
CV wrote:
Συμπλήρωμα στο 3: www.coinbase.com/price/bitcoin

Το 2012 που ο πα-Pa τα βρόντηξε και είπε να πάει στα ξένα είχε 100. Σήμερα έχει 3500+. Αυτό σημαίνει ότι είναι καλη επενδυση;

Οντως τεράστιο ρίσκο αλλά εξαρτάται από το % του προς επένδυση κεφαλαίου σου που ρισκάρεις. Θεωρώ καλό ε΄να 5-10% (το πολύ) να τζογάρεται σε προϊόντα υψηλού ρίσκου με γνώμονα κιόλας τη μέγιστη διασπορά. Το έπραξα κι εγώ τον 6/15 εν μέσω CC παίζοντας με το άγνωστο ακόμη τότε bitcoin. Αγόρασα στα 250-280 δε θυμάμαι και καλά. Πουλησα σταδιακά από 5000-17000. Τώρα έχω κρατήσει 5 κομμάτια για πλάκα. Εδώ και 4-5 μήνες βλέπω κάποια άλλα φουσκονομίσματα (πχ XRP, LTE, TRY, ARS) όπως και συμμετοχή σε κάποια εταιρικά σχήματα μέσω πλατφορμών (πχ seedrs). Η αλήθεια είναι οτι τα μεγάλα κέρδη έρχονται από τις ιδέες. Το έχω ξαναγράψει ότι όσο τα ποσοστά προς ρίσκο είναι μικρά δεν είναι κακό να ρισκάρει κανείς ασε που έχει πλάκα το παιχνίδι. Αρα και ο PARIS33 καλά κάνει με τα ρισκα του αρκει σε περίπτωση αστοχίας (ολα μπορούν να συμβούν) να μη φουντάρει σε καμιά Πατάγια.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 21:24 #50

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Κοιτα, κι εγω την κανω την ιστορια του υψηλου ρισκου με λιγα λεφτα, αλλα αντιλαμβανομαι πριν το κανω οτι αυτα τα λεφτα ειναι πιθανο να χαθουν. Νο προμπλεμ. Αυτο ειναι τζογος - διαχωριζεται πληρως απο επενδυσεις και για μενα ειναι φιξ ποσο - οχι ποσοστο.

Tο προβλημα με το να το κανεις αυτο σε ποσοστο του κεφαλαιου ειναι τι γινεται οταν το χασεις. Παιρνεις ενα ακομη 10%; Οταν το χασεις κι αυτο; Βαζεις κι αλλο;

Οπως και να 'χει, οταν καποιος αντιλαμβανεται τα ρισκα, πραττει αναλογα.

Οταν ο αλλος νομιζει οτι παιρνει εταιρικα ομολογα στην Ταιλαντη, με σφραγιδα μικι μαους απο πισω, σε ξενο νομισμα που ανα πασα στιγμη μπορει να χασει 20% της αξιας του σε μια μερα, με βισμα φιλους σπεσιαλ οριτζιν που τον εχουνε μαδησει σιγουρα, αφορολογητα επειδη φοροδιαφευγει (σε συνεργασιμη χωρα) ---> η καταληξη ειναι προφανης.
Τι χρωμα θα εχει το μαγιουδακι δεν ξερω...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 21:36 #51

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
CV wrote:
Κοιτα, κι εγω την κανω την ιστορια του υψηλου ρισκου με λιγα λεφτα, αλλα αντιλαμβανομαι πριν το κανω οτι αυτα τα λεφτα ειναι πιθανο να χαθουν. Νο προμπλεμ. Αυτο ειναι τζογος - διαχωριζεται πληρως απο επενδυσεις και για μενα ειναι φιξ ποσο - οχι ποσοστο.

Tο προβλημα με το να το κανεις αυτο σε ποσοστο του κεφαλαιου ειναι τι γινεται οταν το χασεις. Παιρνεις ενα ακομη 10%; Οταν το χασεις κι αυτο; Βαζεις κι αλλο;

Οπως και να 'χει, οταν καποιος αντιλαμβανεται τα ρισκα, πραττει αναλογα.

Οταν ο αλλος νομιζει οτι παιρνει εταιρικα ομολογα στην Ταιλαντη, με σφραγιδα μικι μαους απο πισω, σε ξενο νομισμα που ανα πασα στιγμη μπορει να χασει 20% της αξιας του σε μια μερα, με βισμα φιλους σπεσιαλ οριτζιν που τον εχουνε μαδησει σιγουρα, αφορολογητα επειδη φοροδιαφευγει (σε συνεργασιμη χωρα) ---> η καταληξη ειναι προφανης.
Τι χρωμα θα εχει το μαγιουδακι δεν ξερω...

Το απόλυτο ποσό ειναι % τη συγκεκριμένη στιγμή αρα για το ίδιο πράγμα μιλάμε. Και βεβαια σταματάς σε αυτό. Το τι κάνει ο τύπος στην Thailand-αρα (αυτό το -αρα να πω την αλήθεια ποτέ δεν το κατάλαβα) γούστο του και καπέλο του. Το μόνο που με χαλάει προσωπικά είναι το υποτιμητικό έναντι όλων ημών των πληβείων ύφος του και οι απρεπείς εκφράσεις του. Εντάξει μπορεί να έχει βρεί την κότα με τα χρυσά αυγά μαγκιά του ισως κάποτε τη βρούμε και εμείς. Οσο δε με το περιουσιολόγιο οψόμεθα οταν και αν εφαρμοστεί.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη 24 Jan 2019 21:59 #52

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
gus (gus326) wrote:
Και βεβαια σταματάς σε αυτό.
Προφανως κι εγω αυτο κανω, αλλα αυτο δεν ειναι καθολου βεβαιο για τον πολυ κοσμο.

gus (gus326) wrote:
Το τι κάνει ο τύπος στην Thailand-αρα (αυτό το -αρα να πω την αλήθεια ποτέ δεν το κατάλαβα) γούστο του και καπέλο του. Το μόνο που με χαλάει προσωπικά είναι το υποτιμητικό έναντι όλων ημών των πληβείων ύφος του και οι απρεπείς εκφράσεις του. Εντάξει μπορεί να έχει βρεί την κότα με τα χρυσά αυγά μαγκιά του ισως κάποτε τη βρούμε και εμείς.

Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι δεν ξερει τι κανει και το παιζει οτι κατι κανει. Κοτα με χρυσα αυγα σε ενα προϊον που βλεπουν και εχουν προσβαση ολοι ανα πασα ωρα και στιγμη (εταιρικα ομολογα) δεν υπαρχει. Αν υπηρχε, θα επεφταν ολοι πανω και η αξια του θα χανοταν.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 02 Feb 2019 15:12 #53

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
πα-Pa:
Τελικα να καταληξουμε οτι ο νομος που λες και ξαναλες δεν υπαρχει;
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε ομολογα στην Ταϋλάνδη - ΤΕΛΟΣ 18 Apr 2019 18:24 #54

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
πα-Pa:
Σχολιαζω τα παρακατω. Δεν ειμαι σιγουρος αν εχω χασει καμια αλλη ατακα
PARIS33 wrote:
CV
Δεν κανει να γραφεις "κακα" λογια ειδικα εσυ που ελεγες οτι........θα χασω τα χρηματα μου στα Corporate Bonds στην Thailand.....
Aσουπη που ελεγε και ο Χατζηχρηστος.........για τα "κυβικα" μου χιλιες χαρες ειναι ενα 14% α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.ο!
Ο Βουδας εβαλε τα χερια του :)
Κατσε ρε φιλαρακι κανουμε και ενα "bustop" ενα 28%-29% σε δυο χρονια δεν ειναι και λιγο και εκανα και τις διακοπες μου.
Εκλογες -Ευρωεκλογες με ακροδεξιους ακουμε, βγαινει ξαναμπαινει το Brexit, Αμερικη πανε για εκλογες τον αλλο χρονο.......καλο ειναι να "μαζευτουμε" ......... plus παλι τον επομενο χρονο την "αλλαγη" στην E.C.B Mario Draghi ,και στο I.M.F Christine Lagard........!
PARIS33 wrote:
Gus (gus326) εγραψε
Για την Thailand-αρα οι κομπλεξικοι και οι "τατσοπουλοι" τι το εγραψαν οταν ημουν προ μηνος και ουτε εχασα τα χρηματα μου στα Corporate Bonds οπως ελεγε η "κασανδρα" του forum ,ουτε μου εβαλαν ουτε μου εβγαλαν στην βαλιτσα μου τιποτα.
Απλα "εβγαλα" και ειμαι standby εκανα τις μπαναρες μου,,εφαγα τα spicy noodles και σαλαταρες,φιλοξενηθηκα σε "φιλαρακια" που η "κασανδρα" του forum εγραψε οτι με .......κοροιδεψαν κλπ.
Το μεμπτον και παραξενο δεν καταλαβαινω!
Την μλακια σας και το complex προσπαθειτε να βγαλετε απλα και υποτιθετε ειστε και "τσακαλια" στα οικονομικα και πετατε οι "τσατσοπουλοι" την "παπαρουνα" σας υποτιθετε σαν αντεπιχειρημα .........!


1ον συγχαρητηρια. Οχι μονο ρευστοποιησες, αλλα πηρες και τα λεφτα σου. Αφου δεν στα κρατησανε, μια χαρα εισαι. Συνιστω πιο λογικες κινησεις απο δω και στο εξης.

2ον Τα κερδη δεν ειναι αφορολογητα. Απλα φοροδιαφευγεις.

3ον Σου πηρε δυο χρονια και εβγαλες μονο 28%-29%; Στο καζινο μπορεις να βγαλεις περισσοτερα, σε λιγοτερο χρονο. Το ιδιο ρισκο ειναι.

4ον Οι σπεσιαλ οριτζιν εβγαλαν περισσοτερα ή λιγοτερα απο εσενα, με τα δικα σου λεφτα;

Πάντως, μπραβο ρε μπαγασα. Λογικευτηκες. Και εις ανωτερα ;)
Last Edit: 18 Apr 2019 18:27 by CV.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds