Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Συνταξιοδοτικο προγραμμα

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 06 Sep 2018 12:09 #37

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Παντως, ανεξάρτητα απο το υφος του, γενικά αυτό που γράφει ισχυει.
Οπως έγραψα και παραπανω, και μπορείς να το επιβεβαιώσεις με καθε φίλο σου ασφαλιστη αν του έχεις εμπιστοσύνη οτι θα σου πει την αλήθεια, το συνταξιοδοτικο εχει μακραν τις μεγαλύτερες προμήθειες.
10 συνταξιοδοτικα θα σου δωσουν ως ασφαλιστή κέρδος οσο 200 ασφαλείες αυτοκίνητου.. Μπορεί και πολυ παραπάνω.
Εννοειται οτι ο πελάτης τις πληρώνει τις προμήθειες.
Απο που νομιζεις γίνανε τα τεράστια κτήρια των ασφαλιστικών και πληρώνονται τόσοι ασφαλιστες κάθε μηνα κλπ?
Απο τις προμήθειες που κρατάνε γιναν όλα..
Αν μπορείς να διαχείριστεις μονος σου τα οικονομικά σου συνήθως θα βγάλεις περισσότερα οσο και αν αυτο δεν γίνεται εύκολα κατανοητό απο το μεσο άνθρωπο.
Αν γίνοταν, δε θα υπήρχαν και συνταξιοδοτικα..
Τωρα καθε συμβόλαιο ειναι και διαφορετικο.
Συνήθως πανε πακετο συνταξιοδοτικο μαζι με ασφάλεια θανάτου, και αναλογως τις καλύψεις και αν κανουν σωστες επενδύσεις, συν καποιες φορές η πιθανότητα θανάτου των αλλων ισως σου δωσει κατι παραπάνω. Γενικά είναι αρκετά πολύπλοκο ωστε ο πελάτης να μη βγαζει ακρη. Ουτε ο ασφαλιστής συχνα..
Εγω που εχω τελειώσει οικονομικο Πανεπ και μάλιστα ασφαλιστικής κατεύθυνσης ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟ. Προτιμώ να διαχείριζομαι μόνος μου τα κεφάλαια μου. Βέβαια έχω φτάσει να εχω ενα αρκετά μεγαλο κεφάλαιο 200χ+ οποτε πετυχαίνω καλες αποδόσεις, καλύτερα επιτόκια κλπ που πραγματικά δε χάνω σε σχέση με τη διαχείριση μιας ασφαλιστικής καθόλου και φυσικά έχω 0 προμήθεια . Επενδύεται ολο το κεφάλαιο μου και όχι το 70% με το 30% να παει προμήθεια.. (χοντροί απλοϊκόι υπολογισμοί οχι μακριά απο την μεση πραγματικότητα ειδικά τα πρώτα χρόνια της ασφάλισης ).
Γιατι η ασφαλιστική αν εχει ενα πλεονέκτημα είναι οτι παιρνει πολλά μικρα κεφάλαιο και αποκτα ενα μεγαλο πετυχαινοντας ετσι καλύτερες αποδόσεις.
Σπάνια αυτη η διαφορά των αποδόσεων καλύπτει τις προμήθειες..
Last Edit: 06 Sep 2018 18:38 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Isidoros

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 06 Sep 2018 14:39 #38

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
CV wrote:
Δεν μπορεσα να βρω τους κανονες. Εχεις link;

https://ec.europa.eu/info/publications/170629-personal-pension-products_en

Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ένα γενικό Ευρωπαϊκό πλαίσιο, όπου θα αφήνει και κάποια ευελιξία στους παρόχους. Πάντως, από τη στιγμή που θα ψηφιστεί από το Ευρωκοινοβούλιο και θα γίνει νόμος θα περάσουν (περίπου) 2 χρόνια πριν να εμφανιστούν συνταξιοδοτικά προγράμματα στην αγορά.
Last Edit: 06 Sep 2018 14:42 by vortex.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 06 Sep 2018 18:08 #39

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
vortex wrote:
https://ec.europa.eu/info/publications/170629-personal-pension-products_en

Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για ένα γενικό Ευρωπαϊκό πλαίσιο, όπου θα αφήνει και κάποια ευελιξία στους παρόχους. Πάντως, από τη στιγμή που θα ψηφιστεί από το Ευρωκοινοβούλιο και θα γίνει νόμος θα περάσουν (περίπου) 2 χρόνια πριν να εμφανιστούν συνταξιοδοτικά προγράμματα στην αγορά.

Στο ΗΒ εχουν τα ISA: www.vanguardinvestor.co.uk/investing-exp...ed/stocks-shares-isa
Στη Γαλλια τα PEA: www.hsbc.fr/1/2/en/personal/investing/pr...und/more-details-pea
Βελγιο, Ισπανια, Ολλανδια κτλ, ο καθενας εχει τους δικου του κανονες. Οποτε ουσιαστικα εφτιαξαν ενα κανονιστικο πλαισιο για ολη την Ευρωπη. Εξαιρετικά νεα. Σε αναμονη λοιπον για Vanguard και Blackrock.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 06 Sep 2018 20:40 #40

  • dimos (finos)
  • dimos (finos)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
το συνταξιοδοτικο που εκανα το 2013 για 10 χρονια, εχει αποδοση 3% .δεν με συμφερει σε σχεση με τα επιτόκια τραπεζων.; εννοείται ότι εκανα ένα μερος της αποταμιευσης μου που δεν θα το χρειαστω. επισης η αποδοση επειδή δεν είναι τοκοι δεν φορολογειται
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 06 Sep 2018 22:10 #41

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
dimos (finos) wrote:
το συνταξιοδοτικο που εκανα το 2013 για 10 χρονια, εχει αποδοση 3% .δεν με συμφερει σε σχεση με τα επιτόκια τραπεζων.; εννοείται ότι εκανα ένα μερος της αποταμιευσης μου που δεν θα το χρειαστω. επισης η αποδοση επειδή δεν είναι τοκοι δεν φορολογειται

Αναλογα πως το βλεπεις και τι ρισκα πηρες (ειτε πηρε καποιος αλλος για εσενα).

3% ετησιο ειναι μια χαρα σήμερα και πρεπει να εισαι ευχαριστημενος.
Δεν συγκρίνεται ομως με τις τραπεζικες καταθεσεις γιατι τα λεφτα σου δεν τα επενδυσαν εκει, πηραν καποιο ρισκο για να σου δωσουν τετοια αποδοση.

Αν υποθεσεις οτι τα επενδυσαν σε ενα fund γερμανικων ομολογων ανω 10ετιας (που στην ουσια εχει μικροτερο ρισκο απο τις ελληνικές τράπεζες αλλα αγνοησε το) σαν κι αυτο, εβγαλαν 40% στην 5ετια: www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?g...000A0D8Q31&tab=chart.

Αν υποθεσεις οτι πηραν παραπανω ρισκο και τα εβαλαν στον S&P500 σε ενα fund σαν κι αυτο, εβγαλαν 120% στην 5ετια: www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?g...00B5BMR087&tab=chart
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Sep 2018 05:09 #42

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Για καποιο λογο σου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως δεν σε καταλαβαινω. Προφανως και καταλαβαινω γιατι εχω δει πως δουλευουν αυτα τα προγραμματα και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο. Συγγενεις και φιλοι την εχουν πατησει. Στην αρχη κι εγω μιλησα με ασφαλιστες που τα πλασαρουν, τωρα τους κλεινω το τηλεφωνο. Αν δεν εχεις προβλημα να πετας λεφτα στις ασφαλιστικες, προχωρα το. Κανε οτι σε κανει να αισθανεσαι ανετα.Το οτι δεν σε συμφερει ειναι σιγουρο!

Το ασφαλιστικο σκελος, το πληρωνεις ειτε το χρειαζεσαι ειτε οχι. Γιατι πληρωνεις για ενα προιον που δεν χρειαζεσαι; Το γενναιο ποσο που αναφερεις ειναι ψιχουλα, τυπικα δινουν πισω τα λεφτα που εχεις πληρωσει ατοκα. Ρωτησες ποσο ειναι;

Το ελαχιστο εγγυημενο κερδος το προσεξα, εσυ προσεξες τι ποσο ειναι και ποσο “εγγυημενο” ειναι; Το 10-ετες ελληνικο ομολογο εχει σημερα αποδοση 4,96% και ειναι πιο εγγυημενο. Το αμερικανικο εχει 2,90%.

Με τους ορους και τις χρεωσεις προσεχε και διαβασε το συμβολαιο καλα. Τυπικα ειναι γεματα με κρυφες χρεωσεις στα ψιλα γραμματα. Εχεις καταλαβει τι ποσο θα χασεις αν θελεις τα χρηματα πριν τη ληξη; Αν δεν το ταϊσεις για μερικους μηνες;

Ειναι δυνατον να μην τα πληρωνει ο πελατης τις προμηθειες; Απο που θα τα βρει η ασφαλιστική; Ρωτα τον ασφαλιστη σου απο τα λεφτα που θα εχεις πληρωσει μεχρι το τελος του προγραμματος ποσα θα παρει σε προμηθειες. Τυπικά τσεπωνει ενα μεγαλο ποσοστο απο το ποσο που πληρωσες τους πρωτους 18 μηνες και ενα μικροτερο ποσοστο μετεπειτα. Δικα σου λεφτα ειναι, γιατι δεν τον εχεις ρωτησει;

Προφανως ο κοσμος πρεπει να ενημερωθει. Στην εποχη μας ειναι απαραδεκτο αυτο που λες ειδικα για νεους ανθρωπους. Κατσε στο Google, πατα “Αμοιβαια κεφαλαια” ή “Mutual Funds” και ενημερωσου. Μαθε τι επιλογες υπαρχουν και παρε τις αποφασεις σου. Δεν χρειαζονται ιδιαιτερες γνωσεις και διατριβες.

Αν πληρωνεις 2% καποιον να διαχειριζεται τις επενδυσεις σου, αλλο 2% τον μανατζερ του fund, κι αλλο 2% για μια ασφαλεια που δεν χρειαζεσαι, εσενα τι θα σου μεινει; Καλυτερα αστα στην τραπεζα.

Οταν σου λεω 'ετσι' αλλα εσυ εχεις αντιληφθει 'γιουβετσι' σημανει ότι δεν εχεις καταλαβει. Όταν επανερχομαι και σου τα ξαναλεω κι εσυ επιμενεις, εκει πια μιλαμε για πρόβλημα αντιληψης :S
Αφου λες ότι με καταλαβαίνεις τοτε γιατι μου λες συνεχως περι εξασφαλισης της οικογενειας μου οταν σου ξεκαθαριζω πως δε παω για τετοιο πραγμα, δε με ενδιαφερει και ουτε που θελω να σκέφτομαι ή να προγραμματισω κατι στη περιπτωση θανατου μου.
Επισης δε διαβαζεις τι γραφω, ξανα μου λες "ρώτησες πόσο είναι?" ενώ σου εχω εξηγησει πως όλα αναφέρονται στους ορους και δεν υπαρχουν κρυφα κολπα.

Οσο για το θεμα τωνα ασφαλισεων ακολουθεις απλα τον ευκολο δρομο να καταδικαζεις, βεβαια οπως λενε και στο χωριο μου εξω απ το χορο κανεις λεει πολλα τραγουδια.
Last Edit: 07 Sep 2018 05:12 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Sep 2018 07:57 #43

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
dimos (finos) wrote:
το συνταξιοδοτικο που εκανα το 2013 για 10 χρονια, εχει αποδοση 3% .δεν με συμφερει σε σχεση με τα επιτόκια τραπεζων.; εννοείται ότι εκανα ένα μερος της αποταμιευσης μου που δεν θα το χρειαστω. επισης η αποδοση επειδή δεν είναι τοκοι δεν φορολογειται
Το συζητάμε αν συμφερει. Εχω παρει επιτόκια και αποδόσεις στο ίδιο διάστημα εως και 7% Αλλα ειχα αρκετά μεγάλο κεφάλαιο. . Όχι συνέχεια αλλα στο διάστημα που αναφέρεις. Το μέσο επιτόκιο μου είναι μεγαλύτερο μεχρι τωρα. Αλλα αυτο εξαρτάται από τις γνώσεις, τη διαχείριση του καθενος, το ρίσκο που ανελαβε και αν του βγηκε.
Αφού πέσαν τοσο τα επιτόκια πάντως, αν παρεις στη 10ετια καθαρη αποδοση στα κεφαλαια σου 3% εγγυημένη εξ αρχής, μια χαρα είναι. Κανε και εναν ελενχο πάντως, υπάρχουν ακομα και σε smartphone εφαρμογές, αν οντως είναι αυτή η απόδοση. Γιατι εχω δει πολλα περίεργα σε σύμβουλαια πχ η απόδοση να αναφέρεται στο επενδυμένο κεφάλαιο (ειχαν αφαιρέσει δηλαδή ενα μερος του κεφαλαίου που πήγαινε για προμήθεια, έξοδα κλπ οπότε η πραγματική αποδοση ηταν μικρότερη. Δεν το νομίζω γιατι δε σου δίνουν καμια τεράστια αποδοση, αλλα καλο είναι να ελενχουμε τα παντα.)
Επίσης δεν ειμαι καθόλου σίγουρος για το ρισκο που εχεις αναλαβει, που επενδύει το συγκεκριμένο δηλαδή.
Οι καταθέσεις γενικα εχουν μικροτερο ρισκο. Πρώτα κουρεύονται ολα τα υπολοιπα και τελευταίες αυτες ασχετως τι πιστεύει ο πολυς κόσμος. Επίσης αλλο καθε τακτο χρονικο διαστημα να μπορεις να αποσύρεις τα κεφάλαια σου για να τα σωσεις, και αλλο να εισαι δεσμευμένος 10 χρονια. Συν την υποχρέωση που έχεις αναλαβει να βάζεις χρήματα τακτικα. Αν αυριο δεν μπορείς, ανάλογως το συμβόλαιο εως και ποινη έχεις.
Συν αν χρειαστείς τα κεφάλαια σου.
Τα πάντα σχετικά είναι. Μπορεί να σε συμφέρει τελικά αυτο, μπορει και όχι.
Αν εκανα πάντως, θα εκανα κατι σαν το δικο σου. Με μια εγγυημένη αποδοση αρκεί να επενδύει σε χαμηλου ρίσκου επενδύσεις, και θα ελενχα αν το ποσο που θα παρω αντίστοιχει στην αποδοση που λενε.
Last Edit: 07 Sep 2018 08:09 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Sep 2018 17:52 #44

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Οταν σου λεω 'ετσι' αλλα εσυ εχεις αντιληφθει 'γιουβετσι' σημανει ότι δεν εχεις καταλαβει. Όταν επανερχομαι και σου τα ξαναλεω κι εσυ επιμενεις, εκει πια μιλαμε για πρόβλημα αντιληψης :S
Αφου λες ότι με καταλαβαίνεις τοτε γιατι μου λες συνεχως περι εξασφαλισης της οικογενειας μου οταν σου ξεκαθαριζω πως δε παω για τετοιο πραγμα, δε με ενδιαφερει και ουτε που θελω να σκέφτομαι ή να προγραμματισω κατι στη περιπτωση θανατου μου.
Επισης δε διαβαζεις τι γραφω, ξανα μου λες "ρώτησες πόσο είναι?" ενώ σου εχω εξηγησει πως όλα αναφέρονται στους ορους και δεν υπαρχουν κρυφα κολπα.

Οσο για το θεμα των ασφαλισεων ακολουθεις απλα τον ευκολο δρομο να καταδικαζεις, βεβαια οπως λενε και στο χωριο μου εξω απ το χορο κανεις λεει πολλα τραγουδια.

Γιατι το παιρνεις προσωπικα το θεμα; Κανε οτι νομιζεις οτι ειναι το καλυτερο για σενα.

Εγω εκανα αυτο που νομιζω καλυτερο για εμενα: πηγα σε ασφαλιστικη εταιρεια και εκανα απλη ασφαλεια ζωης (για να εξασφαλισω την οικογενεια μου σε περιπτωση θανατου) και σε επενδυτικη εταιρεια για τις επενδυσεις μου (για να εξασφαλισω οτι οταν θελησω να σταματησω να δουλευω θα εχω λεφτα για να ζησω).

Καλη τυχη
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 07 Sep 2018 18:12 #45

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Επισυναπτω και το φυλλαδιο απο το τελευταιο προγραμμα που μου στειλανε περσι το Μαρτιο, για πληροφορηση. Εχω σβησει τα στοιχεια της εταιρειας.
Το κοιταγα μιση μερα για να καταλαβω αν μου κανουν πλακα!
Last Edit: 07 Sep 2018 18:18 by CV.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.098 seconds