Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Συνταξιοδοτικο προγραμμα

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 09 Sep 2018 23:10 #64

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Δεν εχει δει πιο οικονομικο (ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο) -> ενα τυπικο "συνταξιοδοτικο" προγραμμα ειναι. Εριξα μια ματια και στους τρεις μεγαλους και τα ιδια φαινεται να προσφερουν:
www.allianz.com.gr/v_1522324150120/media...nsion_Flexi_KIID.pdf
www.axa.gr/el/investment/retirement-insurance/
www.metlife.gr/content/dam/alico/greece/...tor_product_card.pdf

Ή εχεις βρει το υπερπρογραμμα ή κατι παιζει. Αν ποσταρεις το συμβολαιο σου (σβησε ποσά, ονοματα κτλ) το κανουμε ενα ριβιου.

Να ρωτησει καποιος τον ασφαλιστη του για τις επενδυσεις του ειναι σαν να πηγαινει στον ΩΡΛ για πονους στο ποδι. Αν χρειαζεσαι πληροφοριες για επενδυσεις πας σε επενδυτικο συμβουλο που τον πληρωνεις ενα στανταρ ποσο (οχι ποσοστο) και σε καθοδηγει. Ο ασφαλιστης ειναι salesman για επενδυτικα προγραμματα και παιρνει μεγαλυτερη προμηθεια σε οσο πιο ακριβο προγραμμα σε βαλει. Και προφανως, δεν χρειαζεσαι ουτε επενδυτικο συμβουλο αν ξερεις αγγλικα. Ξεκινας απο εδώ: www.bogleheads.org/wiki/Main_Page

Ισως να εχασες το λινκ για τα PEPP παραπανω, ριξε μια ματια να δεις πως ειναι τα επενδυτικα προγραμματα στην Ευρωπη και πως θα γινουνε και στην Ελλαδα. Αυτο που αγορασες ειναι μια μορφη "whole life insurance".

Φιλε μου στο ποστ σου κυριαρχει η συγχιση.
Ζητησα να μου υποδείξεις το συγκεκριμενο πολυετες και ανευ ασφαλειας επενδυτικο πρόγραμμα, αλλα με παραπέμπεις σε λινκς εταιριων.
Μετα μου λες ότι "εχω βρει ένα υπερπρογραμμα ή κατι παιζει".
Στη συνεχεια μου λες ότι δε πρεπει να ρωτας τον ασφαλιστη σου για τις επενδυσεις σου... Από ποιον ειπωθηκε κατι τετοιο?
Επισης μου λες ότι "αυτο που αγορασα ειναι μια μορφη whole life insurance" χωρις να εχεις ιδεα για ποιο πραγμα μιλαω. Είναι αυτό εδώ whole life Insurance? Eγω το εκανα γιατι δινει επιτοκιο τουλαχιστον 24% σε 10 χρονια, η ασφαλιστικη πλευρα του δε με ενδιαφερει.
Last Edit: 09 Sep 2018 23:27 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 01:38 #65

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Stefan wrote:
Eγω το εκανα γιατι δινει επιτοκιο τουλαχιστον 24% σε 10 χρονια, η ασφαλιστικη πλευρα του δε με ενδιαφερει.

24% καθαρά; Δηλαδή αν καταβάλω σήμερα (εφάπαξ) 10000Ε, σε 10 χρόνια θα πάρω (εφάπαξ) 12400Ε (τουλάχιστον);
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 04:36 #66

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
vortex wrote:
24% καθαρά; Δηλαδή αν καταβάλω σήμερα (εφάπαξ) 10000Ε, σε 10 χρόνια θα πάρω (εφάπαξ) 12400Ε (τουλάχιστον);

Με τα τοτε δεδομενα: Αν δωσεις 10,000 μετα τη δεκαετια είναι 12,535 (25%). Συν ότι παραπανω προκυψει από τον δεικτη Unit Linked με τον οποιο είναι συνδεδεμενο το πρόγραμμα. Πιο συγκεκριμενα με 10.000 παιρνεις 97 μεριδια των 100€, 300€ είναι το ασφαλιστικο μερος, θα δωσεις και αλλα 41€ εξοδα φακελου [τους τελευταιους μηνες η αξια του μεριδιου εχει ανεβει, ενώ για χρονια ηταν στασιμη στα 100].

Σημερα μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα, πηγαινε σε ένα Κατ/μα της Εθνικης να σου πουν πόσο ακριβως ειναι το εγγυημενο ποσό.
Last Edit: 10 Sep 2018 04:45 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 07:30 #67

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Stefan wrote:
Με τα τοτε δεδομενα: Αν δωσεις 10,000 μετα τη δεκαετια είναι 12,535 (25%). Συν ότι παραπανω προκυψει από τον δεικτη Unit Linked με τον οποιο είναι συνδεδεμενο το πρόγραμμα. Πιο συγκεκριμενα με 10.000 παιρνεις 97 μεριδια των 100€, 300€ είναι το ασφαλιστικο μερος, θα δωσεις και αλλα 41€ εξοδα φακελου [τους τελευταιους μηνες η αξια του μεριδιου εχει ανεβει, ενώ για χρονια ηταν στασιμη στα 100].

Σημερα μπορει να εχουν αλλαξει τα πραγματα, πηγαινε σε ένα Κατ/μα της Εθνικης να σου πουν πόσο ακριβως ειναι το εγγυημενο ποσό.
Δεν υπάρχει απόδοση 24% εγγυημενη. Μάλλον 2.4% ΤΟ ΕΤΟΣ ήθελες να πεις. Και με επιτόκιο 2% σε τραπεζα αν βαλεις 10χ μετα 10 χρονια παίρνεις 12χ+. Αμφιβάλλω αν δίνει ΤΩΡΑ αυτη την απόδοση (2,4%). Στο παρελθόν μπορεί. Νομος 100%: Οποιος εχει κατι πραγματικά καλύτερο του ανταγωνισμού, στο γραφει στο site. Οταν σου λεει ελατε στο κατάστημα να μάθετε την εγγυημενη αποδοση, συνήθως για θύματα ψαχνουν.
Επισης σε κοροιδευει με τίτλους όπως "ασφαλιστική κάλυψη του προγράμματος" οπου αν διαβάσεις τι εννοεί, αν πεθάνεις οσο πληρώνεις δεν χάνονται τα λεφτά αλλα κάποιος συγγενείς σου θα παρει ψιχουλα (τα λεφτά που εδωσες μειον εξοδα, μειον το ασφαλιστικό κοματι οσα χρόνια πληρώνεςκλπ. Κατά κανονα χάνεις ΠΟΛΛΑ απο τα λεφτά που εδωσες. Και φυσικά 0 τοκο, στο λεει).
Αυτο ακριβώς εγραφα στην αρχη οτι ίσως παρεις κατι παραπάνω σε σχεση με καταθέσεις απο την πιθανότητα θανατου.
Σε χιλιάδες συμβόλαια μιας εταιρείας, στατιστικά ενα ποσοστό πελατών πεθαινει πριν λήξει η ασφαλεία. Αυτα ειναι και τα πραγματικά μεγαλα "θύματα" του προγράμματος αφου ούτε τα λεφτά που πηρε δε δινει η ασφαλιστική πάρα ψιχουλα. Αυτο οδηγει σε υπέρ κέρδη την εταιρία, ένα μερος εκ των οποίων δινει στην ουσία στους υπόλοιπους αυξάνοντας τη δικη τους απόδοση.
Με λιγα λογια ακομα και αν παρεις ενα ελαφρως καλύτερο επιτόκιο σε σχεση με κατάθεση προθεσμιακη, το εχεις πληρωσει αυτο, γιατί αν πεθάνεις θα πάρεις τον πουλο, ενω στην προθεσμίακη θα παρουν οι δικοι σου τα πάντα, οτι θα έπαιρνες και εσυ. Συν οτι για 10 χρόνια εισαι δεσμεμευμενος, αν τα χρειαστείς παλι χανεις λεφτα, ενω σε προθεσμιακη καθε χρονο τα παιρνεις.
Αν κρίνεις οτι αυτο θες οκ.
Last Edit: 10 Sep 2018 08:09 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 07:56 #68

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Ζητησα να μου υποδείξεις το συγκεκριμενο πολυετες και ανευ ασφαλειας επενδυτικο πρόγραμμα, αλλα με παραπέμπεις σε λινκς εταιριων.

Τα επαναλαμβανω παρακατω. Αυτα δεν ειναι απλα λινκ εταιρειών: Ειναι ETF (διαπραγματευσιμα αμοιβαια κεφαλαια) των μεγαλυτερων επενδυτικων εταιρειων παγκοσμιως στα οποια μπορει να επενδυσει κανεις. Δεν πληρωνεις ασφαλεια, εχουν τη μεγιστη διαπορα, χαμηλο κοστος, δεν υπαρχει χρονικο lock-in, κτλ. Προφανως και δεν υπαρχει εγγυηση κεφαλαιου ειτε ελαχιστη ειτε μεγιστη, την οποια και δεν χρειαζεται κανεις οταν επενδυει με μακροχρονιο οριζοντα. Υπαρχει ομως αμεση ρευστοτητα αν χρειαστει (εγγυηση οτι η εταιρεια δεν θα σου αρπαξει κεφαλαιο οταν πουλησεις).
Στην 5-ετια, σε ευρω, το πρωτο εχει βγαλει 75% και το δευτερο 20% (το οποιο ειναι και ομολογιακο).
CV wrote:
Το επενδυτικο προγραμμα μεγαλης διαρκειας το φτιαχνεις μονος σου επενδυοντας καθε φορα οσα λεφτα μπορεις να βαζεις στην ακρη για πολλα χρονια. Απο τη στιγμη που τα αμοιβαια κεφαλαια των σοβαρων/αμιγως επενδυτικων εταιρειων (Vanguard, Blackrock, κτλ) δεν εχουν ερθει ακομα στην Ελλαδα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγοραζεις τα αντιστοιχα προϊοντα σε μορφη ETF. Δεν ειναι κατι δυσκολο.
Καποιος Ελληνας (πχ εγώ) θα μπορουσε να επενδυει σε αυτα τα δυο 50-50:
americas.vanguard.com/institutional/mvc/...ode=EQUITY##overview
www.ishares.com/uk/individual/en/product...ent-bond-ucits-etf#/


Stefan wrote:
Στη συνεχεια μου λες ότι δε πρεπει να ρωτας τον ασφαλιστη σου για τις επενδυσεις σου... Από ποιον ειπωθηκε κατι τετοιο?

Αυτο καταλαβα απο το παρακατω.
Ξανα: Αλλο η ασφαλεια και αλλο οι επενδυσεις. Οταν βλεπεις προϊοντα που τα συνδυαζουν, απλα μεινε μακρια (συμβουλη μου παντα και προφανως ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο γι' αυτον)
Stefan wrote:
Συνηθως υποτιθεται ότι παρακολουθεις και ζητας ο ιδιος που να επενδυσουν το χρημα σου, αλλωστε πληρωνεις εξτρα για την υπηρεσια αυτή, μαζι με τα εξοδα τηρησης φακελου. Αν δε ξερεις το αφηνεις στη κριση του ασφαλιστη σου.

Stefan wrote:
Επισης μου λες ότι "αυτο που αγορασα ειναι μια μορφη whole life insurance" χωρις να εχεις ιδεα για ποιο πραγμα μιλαω. Είναι αυτό εδώ whole life Insurance? Eγω το εκανα γιατι δινει επιτοκιο τουλαχιστον 24% σε 10 χρονια, η ασφαλιστικη πλευρα του δε με ενδιαφερει.

Εδω υπαρχει θεμα:
1. Ναι, αυτο το προϊον που εχεις, απο τη στιγμη που συνδυαζει ασφαλεια + επενδυσεις, ειναι μια μορφη "whole life insurance".
2. Το λινκ σου παραπεμπει στο "Εφαπαξ Εθνικης". Οροι, κοστοι, που επενδυει, εγγυησεις, πινακες εξαγορας κτλ δεν υπαρχουν στο site και σε παραπεμπει να πας απο καταστημα (για να σε ψησει ο πωλητης)
3. Το λινκ που ποσταρα ειναι απο την ιδια εταιρεια, απλα το λενε "Συνταξη Εθνικης". Γιατι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο προϊον;
4. Στο δικο σου (εαν δεν υπαρχουν αλλα κοστη που αμφιβαλλω) βγαινει 2,25% ετησιο αλλα τους εχεις δωσει το κεφαλαιο απο την αρχη. Στο "δικο μου" 1,73% μεσο επιτοκιο, αλλα τους δινεις το κεφαλαιο σταδιακα. Το ιδιο πραγμα ειναι!
5. Ο δεικτης που ειναι συνδεδεμενο το προγραμμα ειναι black-box. Κανεις δεν ξερει και ουτε αναφερεται πουθενα τι δεικτης ειναι αυτος;

Καλη Τυχη
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 08:05 #69

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Δεν υπάρχει απόδοση 24% εγγυημενη. Μάλλον 2.4% ΤΟ ΕΤΟΣ ήθελες να πεις.
Υποθετω οτι εννουν 24% συνολικη αποδοση μετα απο 10 χρονια. Βγαινει περιπου 2,25% ετησια. Αμφιβαλλω προφανως οτι αυτο ειναι σωστο αλλα ας το υποθεσουμε.
Οταν το 5-ετες αμερικανικο ομολογο (σε δολλαρια) σου δινει 2,82% και το 10-ετες ελληνικο (σε ευρω) 4,30% γιατι δεν αγοραζεις αυτα; Πιστευεις οτι η Εθνικη Ασφαλιστικη ειναι πιο ασφαλης;
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 08:45 #70

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Αν το 2.25 ειναι καθαρο (προκύπτει έχοντας αφαιρεθούν ολα τα έξοδα, χλωμο το κοβω, αλλα μπορει, δεν ειναι και καμια εξωπραγματικη αποδοση), είναι μια τίμια πρόταση. Ουτε καλο ουτε κακο, απλα τιμιο. Με την έννοια οτι καποιος που εχει ενα μικρο κεφάλαιο πχ 10χ θα παρει μια "σίγουρη" απόδοση 2.25% που για τοσο μικρο κεφάλαιο σε τράπεζα δε έπαιρνε ουτε το μισο πχ σε ετήσια προθεσμίακη. Βεβαια σήμερα.. Αν μεσα στα 10 χρόνια τα επιτόκια φτάσουν ξανα 3.5% θα χάσεις την ευκαιρία να πάρεις αυτη την απόδοση..
Το σίγουρη το βαζω σε εισαγωγικά γιατί στην ελληνική πραγματικότητα, σε 10 χρονια δέσμευσης, δεν ξερεις ουτε αν θα υπάρχει η ασφαλιστική, ουτε, κυρίως, σε τι νόμισμα θα τα παρεις.. :)
Αλλιως θα ηταν όντως σίγουρη. Αυτη τη διαφορά του επιτόκιου την έχεις πληρωσει αν διάβασες την ανάλυση που έκανα παραπάνω. Έπαιξες σε ενα στοιχημα χωρίς πιθανόν να το καταλάβες καν που λέει :
Αν ζω σε 10 χρονια παιρνω 2.25 απόδοση. Αν όχι παιρνω ΜΕΙΟΝ30% απόδοση.
Εφοσον προβλέψεις σωστα οτι θα ζεις τοτε εισαι ελαφρως κερδισμένος.

Το θεμα είναι οτι αυτού του τύπου τα προγράμματα θελουν πολλα λεφτα για να βγάλεις κατι. Οκ παρκαρες 10χ για 10 χρόνια, πηγαν ολα καλα και έβγαλες 2χ ευρω μετα 10 χρόνια.. Συνχαρητηρια.., Σώθηκες? Πιθανότατα λογω πληθωρισμού και μονο τα 12χ τοτε θα έχουν μικρότερη αγοραστική δυναμη απο τα 10 τωρα. Οπότε ο πραγματικός σκοπός της ασφάλειας δεν ικανοποιηται ετσι.
Βγαζω καθαρα 3χ ευρω τοκους ΤΟ ΧΡΟΝΟ απο προθεσμίακη ετησια, φυσικα για πολυ μεγαλύτερο κεφάλαιο 200χ. (έχω βγάλει την 10 ετια ακομα και 10χ το χρόνο με επιτόκια εως και 7%, Το μεσο επιτόκιο μου στη 15ετια είναι καπου 3.5-4%, και βαζω μεσα και τα τελευταία χρόνια χαμηλότατων επιτοκίων. Για να δωσω ενα παράδειγμα οτι αν ειχα κανει το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα ειχα βγει χαμένος. Επίσης έχω αφαιρέσει το κεφάλαιο μου τις χρονιές στιγμές που εγω πιστεύα οτι υπαρχει σοβαρός κίνδυνος. Αν είχα τοσα λεφτα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, θα είχα πάθει έμφραγμα κάποιες χρονικές περιόδους ).
Θες πολλα λεφτα για να εχεις αποδοσεις σοβαρες με επιτοκια του 2-2.5%
Το οποίο σημαίνει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα, οτι αν θες να πεις οτι κατι εκανες, να βάλεις 100-150χ ωστε μετα 10 χρόνια να παρεις συν 25-35χ. .
Δεσμεύεις τετοια πόσα για 10 χρονια στη σημερινή πραγματικότητα? Για μενα ουτε με σφαίρες, και πιστευω για το 95%.
Last Edit: 10 Sep 2018 09:18 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 22:34 #71

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
sosimple wrote:
Δεν υπάρχει απόδοση 24% εγγυημενη. Μάλλον 2.4% ΤΟ ΕΤΟΣ ήθελες να πεις. Και με επιτόκιο 2% σε τραπεζα αν βαλεις 10χ μετα 10 χρονια παίρνεις 12χ+. Αμφιβάλλω αν δίνει ΤΩΡΑ αυτη την απόδοση (2,4%). Στο παρελθόν μπορεί. Νομος 100%: Οποιος εχει κατι πραγματικά καλύτερο του ανταγωνισμού, στο γραφει στο site. Οταν σου λεει ελατε στο κατάστημα να μάθετε την εγγυημενη αποδοση, συνήθως για θύματα ψαχνουν.
Επισης σε κοροιδευει με τίτλους όπως "ασφαλιστική κάλυψη του προγράμματος" οπου αν διαβάσεις τι εννοεί, αν πεθάνεις οσο πληρώνεις δεν χάνονται τα λεφτά αλλα κάποιος συγγενείς σου θα παρει ψιχουλα (τα λεφτά που εδωσες μειον εξοδα, μειον το ασφαλιστικό κοματι οσα χρόνια πληρώνεςκλπ. Κατά κανονα χάνεις ΠΟΛΛΑ απο τα λεφτά που εδωσες. Και φυσικά 0 τοκο, στο λεει).
Αυτο ακριβώς εγραφα στην αρχη οτι ίσως παρεις κατι παραπάνω σε σχεση με καταθέσεις απο την πιθανότητα θανατου.
Σε χιλιάδες συμβόλαια μιας εταιρείας, στατιστικά ενα ποσοστό πελατών πεθαινει πριν λήξει η ασφαλεία. Αυτα ειναι και τα πραγματικά μεγαλα "θύματα" του προγράμματος αφου ούτε τα λεφτά που πηρε δε δινει η ασφαλιστική πάρα ψιχουλα. Αυτο οδηγει σε υπέρ κέρδη την εταιρία, ένα μερος εκ των οποίων δινει στην ουσία στους υπόλοιπους αυξάνοντας τη δικη τους απόδοση.
Με λιγα λογια ακομα και αν παρεις ενα ελαφρως καλύτερο επιτόκιο σε σχεση με κατάθεση προθεσμιακη, το εχεις πληρωσει αυτο, γιατί αν πεθάνεις θα πάρεις τον πουλο, ενω στην προθεσμίακη θα παρουν οι δικοι σου τα πάντα, οτι θα έπαιρνες και εσυ. Συν οτι για 10 χρόνια εισαι δεσμεμευμενος, αν τα χρειαστείς παλι χανεις λεφτα, ενω σε προθεσμιακη καθε χρονο τα παιρνεις.
Αν κρίνεις οτι αυτο θες οκ.

Tι δεν υπαρχει? 25% εγγυημενο στα 10,000 μετα από 10 χρονια το εγγυαται η Εθνικη(συν ότι τυχον παραπανω δωσει ο χρηματιστηριακος δεικτης). Λες να λενε ψεμματα? Υποστηριζεις ότι ψεμματα λενε γενικα ή μόνο στο συγκεκριμενο?
Ονειρευεσαι παντου θυματα. Δεν ανακοινωνει η ΕΤΕ επιτοκια απ το ιντερνετ το ξερεις, σου τα λενε αν πας απο κει.
Οσο αφορα τι θα γινει αν πεθανεις, δηλαδη η ασφαλιστικη καλυψη για την οποια δινεις 300€(εφάπαξ παντα), εκει οντως κατι δε παει καλα, στο site τωρα που το ειδα λεει ότι απλα δινεται πισω το χρημα σου, ο συμβουλος αλλιως μου τα χε πει, αλλα τεσπα, όπως ειπα πολλες φορες δε με ενδιαφερει το ασφαλιστικο, δε ψαχνω τι θα γινει αν ψοφησω, τι θα κερδισω οσο είμαι ζωντανος με ενδιαφερει.
Το άλλο που αυθαιρετα λες "για 10 χρόνια εισαι δεσμεμευμενος, αν τα χρειαστείς παλι χανεις λεφτα" είναι επισης λαθος, είναι προκαθορισμενο το χρημα που θα παρεις εάν σπασεις νωρίτερα το πρόγραμμα, δε το διαβασες φαινεται. Απ το πρωτο μηνα μπορεις να το σπασεις ή και να το μειωσεις ανέξοδα μεχρι τα 50 μεριδια.
Last Edit: 10 Sep 2018 22:39 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 10 Sep 2018 23:12 #72

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Τα επαναλαμβανω παρακατω. Αυτα δεν ειναι απλα λινκ εταιρειών: Ειναι ETF (διαπραγματευσιμα αμοιβαια κεφαλαια) των μεγαλυτερων επενδυτικων εταιρειων παγκοσμιως στα οποια μπορει να επενδυσει κανεις. Δεν πληρωνεις ασφαλεια, εχουν τη μεγιστη διαπορα, χαμηλο κοστος, δεν υπαρχει χρονικο lock-in, κτλ. Προφανως και δεν υπαρχει εγγυηση κεφαλαιου ειτε ελαχιστη ειτε μεγιστη, την οποια και δεν χρειαζεται κανεις οταν επενδυει με μακροχρονιο οριζοντα. Υπαρχει ομως αμεση ρευστοτητα αν χρειαστει (εγγυηση οτι η εταιρεια δεν θα σου αρπαξει κεφαλαιο οταν πουλησεις).
Στην 5-ετια, σε ευρω, το πρωτο εχει βγαλει 75% και το δευτερο 20% (το οποιο ειναι και ομολογιακο).

Μη μου βαζεις λινκς γενικα, δε κανουμε τιποτα ετσι, ουτε εχω απειρο χρονο για να διαβαζω διάφορα. Δειξε μου το συγκεκριμενο, τι εγραφε για τη περιπτωση του θανατου σου?
(75% ε, 57% μόνο ειχα βγαλει εγω από το προηγουμενο μου, πεσαμε στη κριση και συγκρατηθηκα καπως)


CV wrote:
Αυτο καταλαβα απο το παρακατω.
Ξανα: Αλλο η ασφαλεια και αλλο οι επενδυσεις. Οταν βλεπεις προϊοντα που τα συνδυαζουν, απλα μεινε μακρια (συμβουλη μου παντα και προφανως ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο γι' αυτον)

Bρε φιλε, παρουσιασες ένα αφαλιστικο συμβολαιο λιγο θολο σε καποια σημεια και σου ειπα να απευθυνθεις στον ασφαλιστη -αυτον δηλαδη που σου το προτεινε- για τις λεπτομερεις, τοσο πολυπλοκο και περιεργο σου ακουστηκε? Που θα επρεπε να απευθυνθεις δηλαδη, σε μελλοντολογο?
Μαλλιασε η γλωσσα μου να σου εξηγω οτι δεν ενδιαφερομαι για ασφαλειες. Αλλα όλα τα μακροχρονια προγράμματα εχουν τη στοιχειωδη ασφαλεια μεσα, δηλαδή ως προς το τι θα γινει αν πεθανεις.

CV wrote:
Εδω υπαρχει θεμα:
1. Ναι, αυτο το προϊον που εχεις, απο τη στιγμη που συνδυαζει ασφαλεια + επενδυσεις, ειναι μια μορφη "whole life insurance".
2. Το λινκ σου παραπεμπει στο "Εφαπαξ Εθνικης". Οροι, κοστοι, που επενδυει, εγγυησεις, πινακες εξαγορας κτλ δεν υπαρχουν στο site και σε παραπεμπει να πας απο καταστημα (για να σε ψησει ο πωλητης)
3. Το λινκ που ποσταρα ειναι απο την ιδια εταιρεια, απλα το λενε "Συνταξη Εθνικης". Γιατι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο προϊον;
4. Στο δικο σου (εαν δεν υπαρχουν αλλα κοστη που αμφιβαλλω) βγαινει 2,25% ετησιο αλλα τους εχεις δωσει το κεφαλαιο απο την αρχη. Στο "δικο μου" 1,73% μεσο επιτοκιο, αλλα τους δινεις το κεφαλαιο σταδιακα. Το ιδιο πραγμα ειναι!
5. Ο δεικτης που ειναι συνδεδεμενο το προγραμμα ειναι black-box. Κανεις δεν ξερει και ουτε αναφερεται πουθενα τι δεικτης ειναι αυτος;
1. Επειδή δινεις 300€ στα 10 χιλιαρικα για 10 χρονια σημαινει ότι απoκτας "whole life insurance"?
2. Nαι γιαυτο μιλαμε. Το site δε μπορει να τα γραφει όλα, θα πας στο Κατ/μα να τα μαθεις. Η ενημερωση δεν είναι... ψησιμο, ουτε κανεις θα σε υποχρεωσει να γραφτεις.
3. Για ποιο λινκ μιλας, πες συνοπτικα τι αφορα.
4. Να μην αμφιβαλεις, περιεγραψα τα κοστη, τα οποια δινεις εφάπαξ στην αρχη. Και κάθε χρονο εχεις ταχυδρομικη ενημερωση για τη πορεια της επενδυσης σου. Αμα διαιρεσεις δια 10 μπορεις να βγαλεις το ετησιο, αλλα δεν υπαρχει ισομερεια/αναλογια. Άλλο ποσό παιρνεις αν σπασεις στη τριετια, άλλο στη 5ετια κοκ. Δεν εκανα συγκριση με το δικο σου, μπορει το δικο σου να είναι καλυτερο, που να το ξερω?
5. Ο δεικτης είναι ο Unit Linked, εβαλα λινκ, τελευταια καλπαζει... Δεν αναφερεται στο site αλλα το γραφουν τα χαρτια του συμβολαιου.


CV wrote:
Οταν το 5-ετες αμερικανικο ομολογο (σε δολλαρια) σου δινει 2,82% και το 10-ετες ελληνικο (σε ευρω) 4,30% γιατι δεν αγοραζεις αυτα; Πιστευεις οτι η Εθνικη Ασφαλιστικη ειναι πιο ασφαλης;

Ελληνικα ομολογα?? Αυτα που κουρευτηκαν?
Για Εθνικη Τραπεζα μιλαω, όχι Εθνικη Aσφαλιστικη.

sosimple wrote:
Το θεμα είναι οτι αυτού του τύπου τα προγράμματα θελουν πολλα λεφτα για να βγάλεις κατι. Οκ παρκαρες 10χ για 10 χρόνια, πηγαν ολα καλα και έβγαλες 2χ ευρω μετα 10 χρόνια.. Συνχαρητηρια.., Σώθηκες? Πιθανότατα λογω πληθωρισμού και μονο τα 12χ τοτε θα έχουν μικρότερη αγοραστική δυναμη απο τα 10 τωρα.

Nαι, παρκαρεις 10χιλ. για 10 χρονια και κερδιζεις >2500€ χωρις να κανεις τιποτα. Σκέφτεσαι κατι καλυτερο?
Στο ευρω ειμαστε γιατι δεν υπαρχει πληθωρισμος, και μετα απο 10 χρονια την ιδια αξια θα εχει το χρημα μας.
Last Edit: 10 Sep 2018 23:27 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.085 seconds