Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Συνταξιοδοτικο προγραμμα

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 01:33 #73

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Έκανα εναν υπολογισμό ποιο ακριβες με βαση τα τελευταία που υποθηκαν.
Δινεις 10χ+300+41 και παιρνεις σε 10 χρόνια 12,535. Αυτο δινει ετήσιο καθαρό "επιτόκιο" να το πω απλα 1,93%, ούτε καν 2.25 που αναφέρθηκε. Δε με ενδιαφερει αν σου είπαν ψεματα ή οχι, δεν ξερω καν τι σου είπαν. Αυτα ειναι πάντως τα νούμερα οτι και να σου είπαν.
Stefan: καποια που απάντησες δείχνουν οτι ή δεν διαβασες καν τι έγραψα πριν ή δεν κατανοησες.
Αυτο το 25% αποδοση που αναφέρεις ξανα και ξανα , δεν ειναι καμια σοβαρή απόδοση ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 χρόνια.
Στην τράπεζα να τα εβαζες 10 χρόνια, αν έβρισκες επιτόκιο 1,93% θα έπαιρνες ακριβώς την ιδια απόδοση (οκ στην πράξη για να κυριολεκτισω θες λιγο μεγαλύτερο επιτόκιο στην τράπεζα γιατι υπάρχει και η φορολογία τοκων 15%). Έχω αφαιρέσει 340€ εξοδα μονο με βαση αυτο που εγραψες ότι δεν υπάρχουν αλλα έξοδα.
Ποιο απλα δεν μπορώ να στο εξηγησω, αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να στο κάνω ποιο απλο. Σε 10 χρόνια ακομα και με τόσο χαμηλά επιτόκια παίρνεις σωρευτηκη αποδοση 24% περιπου η οποία δεν ειναι τίποτα σπουδαίο για 10 χρόνια. Σου έχω γράψει ηδη ότι εγω εχω παρει μεγαλύτερη απόδοση απο αυτη σε 10 χρόνια απο προθεσμίακες καταθέσεις και μονο.
Τα άλλα που σου ανέλυα για το αν πεθάνεις, οκ εσενα δε σε ενδιαφέρει, ειναι αλλοι που έχουν παιδιά οικογένεια και αν πάνε στα θυμάρακια τους ενδιαφέρει, δεν τα γράφω μονο για σενα.
Θα βγεις χαμένος σε αυτη την περίπτωση, οκ κατα ποσο δεν εχω δει τα στοιχεία να σου πω σίγουρα, αλλά με βαση οσα γράφεις αμφιβάλλω αν εχεις καταλάβει και εσυ. Εχω μια εμπειρία πανω στο θεμα και δεν εχω δει συμβόλαιο να κερδισεις σε αυτη την περίπτωση. Αν το δικο σου οντως δεν χάνεις τιποτα οποτε και αν το σπάσεις μπραβω. Σε συμβουλεύω πάντως να το ξανα ψάξεις και όχι ρωτώντας τον ασφαλιστή.
Δειχνεις μια τεράστια εμπιστοσύνη γενικά στο τι σου είπε ο ασφαλιστής το οποίο είναι εντελώς λαθος. Το συμφέρον σου και το συμφέρον του ασφαλιστή είναι εντελώς αντίστροφα. Ακου το απο εναν που εχει τελειώσει οικονομικο πανεπ και έχει δουλέψει και σε ασφαλιστική. Αν και αυτο δεν το καταλαβαίνεις παλι δεν μπορώ να κάνω κατι.
Τα 2χ ευρώ σε 10 χρόνια ειναι τίποτα και μια χαρα πληθωρισμός υπαρχει στο ευρώ.
Ενα αγγούρι ειχε 30 δραχμές και εφτασε μεχρι και 1 ευρώ, 340 δραχμες και ο πληθωρισμός εδω μετραγανε 1%..
Το αμαξι που αγόρασα 16χ σε 2 χρόνια πηγε 17χ.
Τωρα εσυ πιστεύε οτι δεν υπάρχει πληθωρισμός επειδή ετσι τον μετράει η στατιστική υπηρεσία, παλι δεν μπορώ να κάνω κατι σε αυτό ..
Προσωπικά δεν σου είπα καν οτι ειναι κακο, είπα ειναι τιμιο, ουτε κρύο ουτε ζεστη για μενα.
Και οκ έχει και ενα επενδυτικό κομμάτι λες, που είναι θετικό αλλα ουτε καν ξέρεις τι ποσοστό κεφαλαίου επενδυεται εκει. Πιθανοτατα ελαχιστα, οσο καλα και να παει λιγα θα πάρεις αλλα οκ δεν το εχω μπροστά μου να μιλήσω σίγουρα.
Αρκει να σου πω ότι πχ η millennium εδινε 5% για αντίστοιχο πρόγραμμα 3-4 (πριν φύγει από Ελλάδα) . Εκει θα έπαιρνες 16400.. Τα 12500 τα λες 25% απόδοση, υπολόγισε και εδω.. :)
Αυτα, δεν εχω να προσθέσω κατι παραπάνω ειδικα με το επιθετικό σου υφος λες και προσβαλαμε την επιλογή σου.
Καθενας κρίνει και αποφασίζει. Αν με τα δικα σου δεδομενα αυτο κρίνεις οτι σε καλύπτει καλα έκανες. Το να αμφισβήτεις ομως εντελως δεδομένα πράγματα πχ οτι υπαρχει πληθωρισμός, ή οτι το παρκάρισμα κεφαλαίου για 10 χρόνια έχει ρίσκο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, ή να θεωρεις οτι το ομολογο του ελληνικού δημοσίου θα κουρεύει ενω η συγκεκριμένη επένδυτικη επιλογη (η όποια δεν καλύπτεται απο την εγγύηση 100χ των τραπεζών πχ στις καταθέσεις) είναι ασφαλής, δεν αντέχει σε καμια συζήτηση και δείχνει άγνοια βασικων οικονομικών στοιχείων.
Καλη συνέχεια εύχομαι γιατι οπως ειπα το κουράσαμε..
Last Edit: 11 Sep 2018 01:45 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 03:20 #74

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Παμε παλι σε απαντησεις/επαναληψεις και αποκατασταση γιατι καποιοι το εχουν κανει σκοπο της ζωης τους να με κρατουν διαρκως απασχολημενο :laugh:

sosimple wrote:
Δινεις 10χ+300+41 και παιρνεις σε 10 χρόνια 12,535. Αυτο δινει ετήσιο καθαρό "επιτόκιο" να το πω απλα 1,93%, ούτε καν 2.25 που αναφέρθηκε.

Τα 300 είναι μεσα στα 10,000. Ειπωθηκε αναλυτικα: 9700 σε 97 μεριδια των 100(τοτε τιμη)+300 η ασφαλιστικη καλυψη+41. Στο τελος της δεκαετιας είναι 12535/12735 συν ότι δωσει ο δεικτης. Μη το υπολογιζεις με το χρονο γιατι αν ρευστοποιήσεις ενδιαμεσα είναι αλλιως τα επιτόκια.

sosimple wrote:
Δε με ενδιαφερει αν σου είπαν ψεματα ή οχι, δεν ξερω καν τι σου είπαν

Πρωτα ειπες ότι λενε ψεμματα, τωρα οτι δε σε ενδιαφερει.
Οτι μου ειπαν το ειπα, αρα τωρα ξερεις τι μου ειπαν.

sosimple wrote:
Αυτο το 25% αποδοση που αναφέρεις ξανα και ξανα , δεν ειναι καμια σοβαρή απόδοση ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 χρόνια.
Στην τράπεζα να τα εβαζες 10 χρόνια, αν έβρισκες επιτόκιο 1,93% θα έπαιρνες ακριβώς την ιδια απόδοση (οκ στην πράξη για να κυριολεκτισω θες λιγο μεγαλύτερο επιτόκιο στην τράπεζα γιατι υπάρχει και η φορολογία τοκων 15%). Έχω αφαιρέσει 340€ εξοδα μονο με βαση αυτο που εγραψες ότι δεν υπάρχουν αλλα έξοδα.

Μια φορα το ειπα, από κι επειτα αν καποιοι με ρωτάτε και με αναγκαζετε να το επαναλάβω πρεπει να το επαναλαμβάνω.
Στη τραπεζα τα εβαλα κι εγω τα λεφτα, μιλας για προθεσμιακη? Υπαρχει προθεσμιακη που να βαζεις και να παιρνεις ότι ειπα? Και να επιτρεπεται ενδιαμεσο σπασιμο?
Το περι φορολογιας δε το συζητήσαμε, ισως το κανουμε σε χωριστο κεφαλαιο.

sosimple wrote:
Τα άλλα που σου ανέλυα για το αν πεθάνεις, οκ εσενα δε σε ενδιαφέρει, ειναι αλλοι που έχουν παιδιά οικογένεια και αν πάνε στα θυμάρακια τους ενδιαφέρει, δεν τα γράφω μονο για σενα.

Σ αυτό εχεις δικιο, προς τον CV ηταν η σχετικη επισημανση.

sosimple wrote:
Θα βγεις χαμένος σε αυτη την περίπτωση, οκ κατα ποσο δεν εχω δει τα στοιχεία να σου πω σίγουρα, αλλά με βαση οσα γράφεις αμφιβάλλω αν εχεις καταλάβει και εσυ. Εχω μια εμπειρία πανω στο θεμα και δεν εχω δει συμβόλαιο να κερδισεις σε αυτη την περίπτωση. Αν το δικο σου οντως δεν χάνεις τιποτα οποτε και αν το σπάσεις μπραβω. Σε συμβουλεύω πάντως να το ξανα ψάξεις και όχι ρωτώντας τον ασφαλιστή.
Δειχνεις μια τεράστια εμπιστοσύνη γενικά στο τι σου είπε ο ασφαλιστής το οποίο είναι εντελώς λαθος. Το συμφέρον σου και το συμφέρον του ασφαλιστή είναι εντελώς αντίστροφα

Οσοι κανουν τετοια προγραμματα στην ΕΤΕ θεωρεις λοιπον ότι βγαινουν χαμενοι, μα αν ηταν ετσι θα το ξεραμε ηδη απ τους παλιους. Αφου θα παρω περισσοτερα απ οσα θα δωσω, που δε τα βρισκω κι αλλου, πως ακριβως θα βγω χαμενος?
Ποιον ασφαλιστη, εχω συμβουλο στο private banking της Εθνικης, μεσω αυτου εκανα το πρόγραμμα. Aν δε δειξω εμπιστοσυνη στην Εθνικη που θα δειξω, στη Συνεταιριστικη χψ που σημερα είναι και αυριο δεν είναι?


sosimple wrote:
..........Τωρα εσυ πιστεύε οτι δεν υπάρχει πληθωρισμός επειδή ετσι τον μετράει η στατιστική υπηρεσία, παλι δεν μπορώ να κάνω κατι σε αυτό ..

Αυτός ο τροπος συζητησης που κανεις, "Ποιο απλα δεν μπορώ να στο εξηγησω, αν δεν το καταλαβαίνεις δεν μπορώ να στο κάνω ποιο απλο - Αν και αυτο δεν το καταλαβαίνεις παλι δεν μπορώ να κάνω κατι.- παλι δεν μπορώ να κάνω κατι σε αυτό " κλπ δεν ειναι μονο αστειος, είναι και κουραστικος.
Κριση υπαρχει, όχι πληθωρισμος.

sosimple wrote:
Και οκ έχει και ενα επενδυτικό κομμάτι λες, που είναι θετικό αλλα ουτε καν ξέρεις τι ποσοστό κεφαλαίου επενδυεται εκει. Πιθανοτατα ελαχιστα, οσο καλα και να παει λιγα θα πάρεις αλλα οκ δεν το εχω μπροστά μου να μιλήσω σίγουρα.

Όχι, είναι επενδυτικο προγραμμα με ένα πολύ μικρο κομματι ασφαλισης. Ειπαμε, επενδυεις σε μεριδια συγκεκριμενου χρηματιστηριακου δεικτη ο οποιος δεν είναι κρυφος, το δε μίνιμουμ κερδος ειναι εγγυημενο.

sosimple wrote:
Αυτα, δεν εχω να προσθέσω κατι παραπάνω ειδικα με το επιθετικό σου υφος λες και προσβαλαμε την επιλογή σου

Που το ειδες το επιθετικο υφος αυτο το εχεις εσυ, τοσο εδώ οσο και στο άλλο θρεντ που μιλησαμε περι ακινητων. Ειρωνια και χαρακτηρισμοι.
Απαντησεις και εξηγησεις δινω. Το να διορθωνω καποια ακυρα που θα πεις δε με κανει επιθετικο.
Last Edit: 11 Sep 2018 03:34 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 06:09 #75

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan,
Χωρις να ποσταρεις συμβολαιο, κουραζουμε ενα θεμα με αερολογιες.

Καλα να ειμαστε και μπορουμε να γεμισουμε 10 σελιδες ποστς με το τι ειναι πληθωρισμος, τι σημαινει "unit linked" και εαν ειναι χρηματιστηριακος δεικτης, τι διαφορα εχει μια προθεσμιακη ετους με ενα προγραμμα 10-ετιας, τι διαφορα εχει το προγραμμα που ποσταρα εγω με αυτο που πηρες εσυ, τι σου ειπαν προφορικα και τι γραφουν στο site κτλ, κτλ.

Στην τελικη, εαν στη δεκαετια τα επιτοκια δεν εχουν ανεβει, η τραπεζα/χωρα δεν εχει φαληρησει και εσυ ζεις, ισως και να παρεις τα λεφτα σου πισω με κερδος.

Τη στιγμη που απο εδω...Stefan wrote:
Aν ο soto ειχε κανει ασφαλεια οι κληρονομοι του θα χαν κονομησει τωρα, συνηθως αυτα τα προγραμματα σε περιπτωση θανατου σου προβλεπουν ενα γενναιο εφάπαξ σε αυτόν που εχεις ορισει,

εφτασες εδω...Stefan wrote:
Οσο αφορα τι θα γινει αν πεθανεις, δηλαδη η ασφαλιστικη καλυψη για την οποια δινεις 300€(εφάπαξ παντα), εκει οντως κατι δε παει καλα, στο site τωρα που το ειδα λεει ότι απλα δινεται πισω το χρημα σου, ο συμβουλος αλλιως μου τα χε πει

βγηκε κατι χρησιμο απο την ολη κουβεντα. Οχι μονο για εμας που συζηταμε, αλλα και για καποιον που θα τα διαβασει.

Καλη Τυχη
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 06:18 #76

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Stefan,
Χωρις να ποσταρεις συμβολαιο, κουραζουμε ενα θεμα με αερολογιες.

Καλα να ειμαστε και μπορουμε να γεμισουμε 10 σελιδες ποστς με το τι ειναι πληθωρισμος, τι σημαινει "unit linked" και εαν ειναι χρηματιστηριακος δεικτης, τι διαφορα εχει μια προθεσμιακη ετους με ενα προγραμμα 10-ετιας, τι διαφορα εχει το προγραμμα που ποσταρα εγω με αυτο που πηρες εσυ, τι σου ειπαν προφορικα και τι γραφουν στο site κτλ, κτλ.

Aερολογιες μπορει να φαινονται σε σενα που εχεις προβληματικη αντιληψη. Απαντησα σε ότι ρωτηθηκα, διευκρινησα οπου υπηρξε παρανοηση. Περιεγραψα το συμβολαιο, δε χρειαζεται να το ποσταρω.

Ότι άλλο δεν εχεις καταλαβει μου λες.


CV wrote:
Στην τελικη, εαν στη δεκαετια τα επιτοκια δεν εχουν ανεβει, η τραπεζα/χωρα δεν εχει φαληρησει και εσυ ζεις, ισως και να παρεις τα λεφτα σου πισω με κερδος.

Συνεπως εσυ κρατα τα λεφτα σου στο μπαουλο για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου.


CV wrote:
Τη στιγμη που απο εδω...

βγηκε κατι χρησιμο απο την ολη κουβεντα. Οχι μονο για εμας που συζηταμε, αλλα και για καποιον που θα τα διαβασει.

Καλη Τυχη

Τωρα που επικαλεστηκες και το μακαριτη μας επεισες τελειως :laugh:

Και καλη τυχη επισης (μεχρι το επομενο τρολοποστ σου).
Last Edit: 11 Sep 2018 06:24 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 08:48 #77

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Aερολογιες μπορει να φαινονται σε σενα που εχεις προβληματικη αντιληψη. Απαντησα σε ότι ρωτηθηκα, διευκρινησα οπου υπηρξε παρανοηση. Περιεγραψα το συμβολαιο, δε χρειαζεται να το ποσταρω.

Ότι άλλο δεν εχεις καταλαβει μου λες.

Δυστυχως, ουτε που εχεις καταλάβει τι γραφει το συμβολαιο σου. Θα σε ρωτησω, για να πας στον ασφαλιστη σου, να τον ρωτησεις να μου πεις. Απλα μην παραπλανεις τον κοσμο με την αντιληψη σου. Εσυ την πατησες, ασε κανεναν αλλον να σωθει.
Stefan wrote:
Τωρα που επικαλεστηκες και το μακαριτη μας επεισες τελειως :laugh:

Για ξανακοιτα ποιος το εγραψε. Παρτο και σε φωτο απο κατω.
Stefan wrote:
Oxι δε με καταλαβες, δε μιλαω για το κανονικο ποσο που εχει μαζευτεί, αυτό αφορα το επενδυτικο σκελος. Μιλαω την εφαπαξ αποζημιωση που δινεται αν πεθανεις και αφορα το ασφαλιστικο σκελος.

Τα χρηματα που παιρνεις είναι πλεον σαφως περισσοτερα από αυτά που εδωσες, αφου δεν υπαρχει ο πληθωρισμος της δραχμης. Εκτος αν το εχεις συνδεσει με κατι χρηματιστηριακο και χωρις ελαχιστο εγγυημενο κερδος.

Stefan wrote:
Και καλη τυχη επισης (μεχρι το επομενο τρολοποστ σου).
Ασε ρε Στεφάν τωρα. Διαδυκτιακη κοντρα θα ανοιξουμε; Πατησα και like, ειδες;
Attachments:
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 11 Sep 2018 10:04 #78

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Δυστυχως, ουτε που εχεις καταλάβει τι γραφει το συμβολαιο σου. Θα σε ρωτησω, για να πας στον ασφαλιστη σου, να τον ρωτησεις να μου πεις. Απλα μην παραπλανεις τον κοσμο με την αντιληψη σου. Εσυ την πατησες, ασε κανεναν αλλον να σωθει.

Eχεις αρχισει να γινεσαι ενοχλητικος, δε θα καταφερεις παντως το σκοπο σου σε διαβεβαιωνω.

Μετεφερα ακριβως τι γραφει το συμβολαιο. Σ αρεσει δε σ αρεσει, το πιστευεις ή οχι ετσι είναι και οποιος εχει αμφιβολιες μπορει να το επαληθευσει στην Tραπεζα.
Εξηγησα ότι δεν εχω ασφαλιστη, μονο συμβουλο δηλαδη τον υπαλληλο του premier banking της Εθνικης. Κανε μια προσπαθεια να διαβαζεις τι γραφει ο άλλος, μονο κερδισμενος θα βγεις(εκτος αν τα στρεβλωνεις επίτηδες, που είναι και το πιθανοτερο).
Γιατι τη πατησα, επειδή θα βγαλω ευκολο κερδος που δε θα εβγαζα αλλιως? Δε πειθεις κανενα.
Last Edit: 11 Sep 2018 10:05 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 13 Sep 2018 00:10 #79

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Εχεις γίνει κουραστικός.....
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 13 Sep 2018 03:24 #80

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
folion2008 wrote:
Εχεις γίνει κουραστικός.....

Δηλαδη να μην απαντω στους τυπους που πανε να κανουν το ασπρο μαυρο? Σωνει και καλα λεει ψεμματα η Εθνικη για να ικανοποιηθει η λανθασμενη εντυπωση τους?
Λιγη σοβαροτητα επιτελους!

CV wrote:
Ασε ρε Στεφάν τωρα. Διαδυκτιακη κοντρα θα ανοιξουμε; Πατησα και like, ειδες;

Αρνητικο καρμα μου εβαλες... το ιδιο και ο συναδελφος σου ο sosimple.
Last Edit: 13 Sep 2018 03:27 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Συνταξιοδοτικο προγραμμα 31 May 2019 12:25 #81

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Stefan wrote:
Πηγαινε στο site της Eθνικης να δεις.
Αυτό που συζητούσαμε (και τρολαρες ακατάσχετα) σε άλλο νημα, ολοκληρωθηκε και το χρημα αποδωθηκε κανονικα.

Ουτε θα επρεπε να απαγορευονται ουτε και υποτιμουν τη νοημοσυνη. Ολα αναφερονται στους ορους, και αν δεν ενημερωθείς εισαι υπευθυνος για ότι τυχον απωλεια εχεις.

Ποσταρε συμβολαιο - αερολογιες τελος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple
Time to create page: 0.080 seconds