Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας

Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 29 Sep 2010 15:37 #1

  • Δημητρης
  • Δημητρης's Avatar
Ξερει κανεις, αν συμφερει να μπει καποιος στην αυξηση μετοχικου της Εθνικης
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 29 Sep 2010 19:23 #2

Μην μπεις στην ΑΜΚ θα χασεις τα λεφτα σου...Προσπαθουν να "ξαλαφρωσουν" τη μαρίδα.Τέτοιο promotion για ΑΜΚ δεν έχει ξαναγίνει...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 29 Sep 2010 19:23 #3

Μην μπεις στην ΑΜΚ θα χασεις τα λεφτα σου...Προσπαθουν να "ξαλαφρωσουν" τη μαρίδα.Τέτοιο promotion για ΑΜΚ δεν έχει ξαναγίνει...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 29 Sep 2010 19:35 #4

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
kwstas έγραψε:
Μην μπεις στην ΑΜΚ θα χασεις τα λεφτα σου...Προσπαθουν να "ξαλαφρωσουν" τη μαρίδα.Τέτοιο promotion για ΑΜΚ δεν έχει ξαναγίνει...


Τι εννοεις να ξαλαφρωσουν τη μαριδα?Γινε πιο συγκεκριμενος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 29 Sep 2010 20:46 #5

H μαρίδα είμαστε εμείς οι μικροκαταθέτες.....και φυσικά όσοι δεν έχουν κι πολύ μεγάλη εμπειρία απο χρηματιστήριο (εδώ ανήκω και εγώ). Επειδή δεν έχουν λεφτά να στηρίξουν το τραπεζικό τους σύστημα απευθυνονται στο λαό. Θα τα πάρουν από τους μικροκαταθέτες θα κάνουν τη δουλειά τους και μετά εσύ και εγώ θα ψάχνουμε τη μετοχή στον πάτο. Αλλά αυτά πάλι είνια προσωπική μου άποψη.... ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 30 Sep 2010 02:59 #6

  • lady
  • lady's Avatar
ΑΡΘΡΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ (το διαβασα μεσα στο νετ)

Όπως είναι γνωστό η ναυαρχίδα του χρηματιστηρίου μας ανακοίνωσε οτι ετοιμάζεται να προχωρήσει στην ΑΜΚ ύψους 1,2 δις ευρώ. Τα λεφτά είναι πολλά, ακόμα και για την Εθνική οπότε το dilution θεωρώ οτι είναι αρκετά πιθανό. Απο την μεριά των επενδυτών, το πιο αισιόδοξο σενάριο ειναι τα χρήματα να χρησιμοποιηθούν για την είναι η αποπληρωμή των Ελληνικών TARP αφού οι δυνητικές υποχρεώσεις προς το κράτος διαγράφονται (με πιο σημαντική την μη πληρωμή μερισμάτων). Βέβαια κάποιοι “κακόβουλοι” μπορεί να υποστηρίξουν οτι αυτό είναι το πιο αισιόδοξο σενάριο για τα μεγαλοστελέχη της τράπεζας αφού θα μπορέσουν να πάρουν ξανά μπόνους.

Στελέχη της ΕΤΕ αφήνουν να υπονοηθεί οτι τα χρήματα θα χρησιμοποιηθούν για εξαγορά άλλου τραπεζικού ομίλου και μάλιστα οχι του Ελληνικού αλλά του ευρύτερου Βαλκανικού χώρου. Μάλιστα, οι αναλυτές της Alpha θεωρούν ως πιο πιθανό στόχο Ρουμάνικη τράπεζα. Αμα το τελευταίο επαληθευτεί τότε η ΕΤΕ γίνεται αν όχι ο μεγαλύτερος τραπεζικός όμιλος ένας απο τους μεγαλύτερους της Ρουμανίας. Προσωπικά επειδή θεωρώ οτι η Ρουμανία δεν βρίσκεται στη καλύτερη οικονομική θέση θεωρώ οτι η ΕΤΕ δεν θα προχωρήσει σε τέτοια κίνηση εκτός άμα το αντίτιμο είναι αρκετά προσιτό.

Απο την αντίδραση της αγοράς (-10% μέσα σε 3 ημέρες) είναι φανερό οτι οι επενδυτές θεωρούν οτι και οι άλλες τράπεζες θα ακολουθήσουν με ΑΜΚ. Μέχρι στιγμής Eurobank και Πειραιώς έχουν διαψεύσει ανακοινώνοντας οτι δεν έχουν ανάγκη απο extra ρευστό. Εγώ εντάσσω τον ευατό μου στους επιφυλακτικούς και με θεωρώ χαζό αφού η ίδια ιστορία έγινε και στην Αμερική με τις εκει τράπεζες να σηκώνουν λεφτά για να ξεπληρώσουν τα χρέη τους προς το κράτος. Έπρεπε να το φανταστώ οτι κάτι παρόμοιο θα γίνει και στην Ελλάδα.

Το βασικό θέμα όμως που πρέπει να εστιάσει κάποιος όμως στην ΑΜΚ είναι οτι το discount. Τις περισσότερες φορές σε αντίστοιχες ΑΜΚ στις ΗΠΑ (π.χ Morgan Stanley) το discount ήταν πολύ μικρότερο (λιγότερο απο 10%). Θεωρώ οτι η μικρή τιμή που γίνεται η ΑΜΚ αποτελεί παραδοχή για αδυναμία εύρεσης ρευστότητας. Αυτη η αδυναμία δεν συμβαδίζει με την πρόσφατη υπεραπόδοση του Ελληνικού χρηματιστηρίου.


ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ

Δεν θα βαλω χρηματα στην Εθνικη γιατι δεν πιστευω οτι ειναι καλη τραπεζα- επιχειρηση. Παντως εχει τη στηριξη της κυβερνησης.....και δεν προκειται να εξαφανιστει ......

Θα προτιμησω την τραπεζα Κυπρου.....


Συμφερει να αγοραρεις μετοχες της Εθνικης?
Βασικα εαν μεσα στο χαρτοφυλακιο σου εχεις ηδη μετοχες της Εθνικης λογικα θα τις εχεις αγορασει με πιο ψηλη τιμη..... αρα σε συμφερει....γιατι θα εχεις χαμηλοτερη τιμη κατα μεσο ορο......οποτε οι πιο παλιοι επενδυτες σιγουρα θα αγορασουν.....
Εαν εισαι νεος και θελεις να αγορασεις καποιες μετοχες σε τραπεζες παλι ακουγεται λογικο και αυτο μια και ειναι μια τραπεζα που δεν θα εξαφανιστει απο τη μια μερα στην αλλη....Και εαν εισαι μεχρι 30 ετων μπορεις να περιμενεις μεχρι τα 40 σου για να τις πουλησεις....χαχαχαχαχα
σε μια υψηλοτερη τιμη.....ειναι ενας τροπος επενδυσης αυτος.....με χρηματα που φυσικα δεν εχεις αμεση αναγκη.....
Μπορει βεβαια να πεσουν ακομα πιο χαμηλα σε λιγους μηνες οι τιμες.....κανεις δεν ξερει να πει με σιγουρια....την κατωτερη τιμη μιας μετοχης......
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 03 Oct 2010 01:19 #7

  • Dimitris
  • Dimitris's Avatar
Lady, Eυχαριστω πολυ για την ενημερωση, εγω εχω 300 μετοχες απο παλια και δεν ξερω αν πρεπει να τις πουλησω τωρα πριν πεσει η τιμη ακομη χαμηλοτερα. Οχι βεβαια πως μου κανουν αναγκη τα χρηματα της πωλησης.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 03 Oct 2010 06:26 #8

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Dimitris έγραψε:
Lady, Eυχαριστω πολυ για την ενημερωση, εγω εχω 300 μετοχες απο παλια και δεν ξερω αν πρεπει να τις πουλησω τωρα πριν πεσει η τιμη ακομη χαμηλοτερα. Οχι βεβαια πως μου κανουν αναγκη τα χρηματα της πωλησης.

1. @Dimitris εφόσον έχεις την οικονομική ευχέρεια να διαθέσεις 941,2€ για τις νέες μετοχές, σου συνιστώ να μπεις στην αύξηση, στην θέση σου αυτό θα έκανα. Μακροπρόθεσμα είναι σίγουρο ότι θα τα βγάλεις αυτά τα λεφτά που θα δώσεις τώρα για την αύξηση και με το παραπάνω. Ετσι θα μειώσεις την μέση τιμή κτήσης των μετοχών σου.

α. Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου (ΑΜΚ), με αντιστοιχία 1 νέα / 5 παλαιές 300/5=60 νέες, 60*5,2€=312€.
β. Μετατρέψιμο Ομολογιακό Δάνειο σε μετοχές (ΜΟΔ), με αντιστοιχία 3 νέες / 8 παλαιές 300/8*3=37*3=121 νέες 121*5,2€=629,2€, (σου περισσεύουν και 6 δικαιώματα τα οποία μπορείς μεν να τα πουλήσεις στο ΧΑΑ έως και την Τρίτη 5-10-2010, αλλά δεν συμφέρει λόγω της πολύ μικρής αξίας τους (0,66€ κλείσιμο Παρασκευής 1-10-2010) και αντιθέτως των εξόδων της πώλησής τους (ελάχιστη δυνατή προμήθεια της χρηματιστηριακής σου και των λοιπών εξόδων).

2. Αν δεν μπορείς να διαθέσεις για οποιονδήποτε λόγο αυτά τα 941,2€ πούλησε μόνο τα δικαιώματα (της ΑΜΚ 300*0,36€=108€ και του ΜΟΔ 300*0,66€=198€) και κράτα τις αρχικές μετοχές σου.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 03 Oct 2010 21:22 #9

  • ΣΩΤΗΡΗΣ
  • ΣΩΤΗΡΗΣ's Avatar
Αν κάποιος θέλη πρώτη φορά να αγοράση μετοχές της Εθνικής,πρέπει να αγοράση αυτά τα δικαιώματα ή απλώς αγοράζει στα 7,5 ευρώ π.χ κατ`ευθείαν όπως πριν την αμκ;Μπορεί κάποιος να μου εξηγήση;Το δικαίωμα συμμετοχής στην αμκ έχει εκπνεύσει,σωστά;
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.070 seconds