Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 03 Oct 2010 23:45 #10

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:
Αν κάποιος θέλη πρώτη φορά να αγοράση μετοχές της Εθνικής,πρέπει να αγοράση αυτά τα δικαιώματα ή απλώς αγοράζει στα 7,5 ευρώ π.χ κατ`ευθείαν όπως πριν την αμκ;Μπορεί κάποιος να μου εξηγήση;Το δικαίωμα συμμετοχής στην αμκ έχει εκπνεύσει,σωστά;
1. Για να γίνει κάτοχος πχ 300 μετοχών Εθνικής έχει τις παρακάτω επιλογές :

α. Αγοράζει απευθείας μέσω ΧΑΑ 300 μετοχές ΕΤΕ (κωδικός στο ΧΑΑ) με κόστος 300*7.2 €=2160 €.

β. Αγοράζει 1500 δικαιώματα ΕΤΕΔ (κωδικός στο ΧΑΑ) για την Αύξηση Μετοχικού Κεφαλαίου (ΑΜΚ) σύμφωνα με τους όρους, με την αντιστοιχία 1 νέα / 5 παλαιές με κόστος 5.2 € η μία, άρα 1500*0.36 €=540 € και 300*5.2 €=1560 €, δηλαδή σύνολο 2100 €.

γ. Αγοράζει 800 δικαιώματα ΕΤΕΟ2 (κωδικός στο ΧΑΑ) για το Μετατρέψιμο Ομολογιακό Δάνειο (ΜΟΔ) σε μετοχές, σύμφωνα με τους όρους, με την αντιστοιχία 3 νέες / 8 παλαιές με κόστος 5.2 € η μία, άρα 800*0.66€=528 € και 300*5.2 €=1560 €, δηλαδή σύνολο 2088 €.

2. Οι παραπάνω αναφερόμενες τιμές ΕΤΕ = 7.2 €, ΕΤΕΔ = 0.36 € και ΕΤΕΟ2 = 0.66 € είναι τιμές κλεισίματος της Παρασκευής 1-10-2010 και άρα μεταβαλλόμενες, αφού διαπραγματεύονται στο ΧΑΑ, η πρώτη καθημερινά και οι άλλες δύο σύμφωνα με τους όρους της αύξησης μέχρι και την Τρίτη 5-10-2010.

3. Η πρώτη περίπτωση φαίνεται ότι κοστίζει περισσότερο από την δεύτερη και την τρίτη, συνήθως έτσι συμβαίνει στις ΑΜΚ από την πρώτη ημέρα διαπραγμάτευσης των δικαιωμάτων, επειδή στην πρώτη περίπτωση οι μετοχές είναι άμεσα διαπραγματεύσιμες μετά την αγορά, ενώ στην περίπτωση μέσω των δικαιωμάτων οι μετοχές είναι διαπραγματεύσιμες μετά από διάστημα 10-20 ημερών (σύμφωνα με τους όρους του ενημερωτικού δελτίου της αύξησης) από την λήξη άσκησης δικαιώματος στην αύξηση, ειδικά στην τρίτη περίπτωση τώρα στην Εθνική, θα είναι επιπλέον μια εβδομάδα αργότερα.

4. Το δικαίωμα συμμετοχής στην αύξηση σαφώς και δεν έχει λήξει, νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι λήγει στις 11-10=2010.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 04 Oct 2010 04:06 #11

  • lady
  • lady's Avatar
Τελικα θα μπω και στην Εθνικη.....τι στην ευχη....τοσα ακινητα εχει.......και μαζευει πολυ φτηνο χρημα καθημερινα.....μαλιστα ενας γνωστος μου σε ιδιωτικη τραπεζα μου ειπε πως δεν εχει προβλημα ρευστοτητας....οι τραπεζες τα πανε καλα......αλλωστε αυτες μοιραζουν τα χρηματα σε ολους μας..... και ιδιως η Εθνικη......και οντως εχει δικιο......ολες οι επιδοτησεις απο εκεινη την τραπεζα μπαινουν.......ακομα και απο τα ασφαλιστικα ταμεια απο αυτην πληρωνουν.......με εξαιρεση τον ΟΠΑΔ που προτιμα την Πειραιως......αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα...... τωρα στο μελλον δεν ξερω τι θα γινει.... ποια τραπεζα θα φαει την αλλη ......εδω με το ΤΤ μας ελεγαν ενα σωρο ιστοριες......τα ποσα οντως δεν ειναι μεγαλα......ειναι και τζογος.....μου την σπαει να μου την λενε τα αγορακια που θα μπουν με τουπε....λες και εγω σαν γκομενα δεν μπορω......ενταξει καποια ειναι παπαγαλακια.....αλλα ομως ειναι πιο μεθοδικα......και σιγουρα καποια εχουν σπουδασει την τεχνη αυτη.....ενω εγω δεν ειμαι του κλαδου.....θυμαμαι τοτε που πηγαινα γυμνασιο πως ηταν τα χαρτια των μετοχων.....σαν τιτλοι σπουδων φανταζαν....σαν την συλλογη μου απο χαρτια αλληλογραφιας......με τα κουπονακια....ποσο λυπηθηκα οταν εγιναν αυλες.....κακο το συναισθηματικο δεσιμο με της μετοχες......θυμαμαι που πηγαινα στη Σοφοκλεους και χαζευα το αρχειο.....τωρα ολα ειναι στην Καβαλας.....σε ενα ψυχρο κτιριο σαν πυργος......τουλαχιστον ενα κοινο σημειο εχουν αυτα τα μερη....και στα δυο κανουν πιατσα γυναικες.....ή και αντρες......δεν ειναι τρομερο?... το χρημα τελικα ειναι οντως βρωμικο.....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 04 Oct 2010 21:21 #12

  • ΣΩΤΗΡΗΣ
  • ΣΩΤΗΡΗΣ's Avatar
Ευχαριστώ πολύ!Οι επιλογές 2 και 3 έχουν κάποια άλλη,πλην της τιμής,διαφορά εν σχέσει με την 1η επιλογή;Έχει π.χ άλλη προμήθεια προς την χρηματιστηριακή,άλλη διαδικασία εντολών ή ότιδηποτε άλλο;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 04 Oct 2010 21:24 #13

  • ΣΩΤΗΡΗΣ
  • ΣΩΤΗΡΗΣ's Avatar
ΣΩΤΗΡΗΣ έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ!Οι επιλογές 2 και 3 έχουν κάποια άλλη,πλην της τιμής,διαφορά εν σχέσει με την 1η επιλογή;Έχει π.χ άλλη προμήθεια προς την χρηματιστηριακή,άλλη διαδικασία εντολών ή ότιδηποτε άλλο;

Επίσης,Η εκτίμησή σας πε΄ρί του σωστού συγχρονισμού εισόδου στην ΕΤΕ ποιά είναι;Πότε δηλ είναι η καταλληλη στιγμή,τώρα με την αμκ ή αργότερα σε μια πιθανή αναδιάρθρωση χρέους όποτε λογικά θα πέσει πολύ το Χ.Α.Α;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 04 Oct 2010 22:05 #14

  • lady
  • lady's Avatar
Δεν εχω μαντικες ικανοτητες...... απορω με τις ερωτησεις που κανεις......και θα εκπλαγω εαν καποιος σου απαντησει......μαλλον θα εκνευριστω.......δεν φτανει που το αλλο παιδι σου απαντησε τοσο αναλυτικα, μηπως θελεις να σου κραταω το χερακι στο σκοταδι?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αυξηση Μετοχικου Κεφαλαιου Εθνικης Τραπεζας 05 Oct 2010 02:41 #15

  • lady
  • lady's Avatar
Για να δουμε τι λενε καποιοι αλλοι για τα ομολογα....τις ελληνικες τραπεζες..... το ποσο περιμενουν οι ξενοι να πεσουν οι μετοχες μας για να αγορασουν φτηνα...... το πως φτιαχνουν ενα χαρτοφυλακιο.......


... δηλωση...
Γ. Χαραλαμπάκης: "Οι ξένοι περιμένουν πτώση 35%-40% στις τράπεζες για να επενδύσουν"

Τον κώδωνα του κινδύνου για την αγορά ομολόγων παγκοσμίως κρούει ο επικεφαλής οικονομολόγος της Blackstone Financial Group.
O κ. Χαραλαμπάκης εκτιμά ότι το σκάσιμο της φούσκας θα έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ελληνική οικονομία και θεωρεί πολύ πιθανή την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του χρέους της Ελλάδας σε πρώτη φάση και το haircut σε δεύτερη.
Τι λέει για τις πληγές του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, και ποιο μείγμα επενδύσεων προτείνει αυτή την περίοδο.


Ας δουμε και την συνεντευξη......
www.capital.gr/capitaltv/player.aspx?id=808
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.094 seconds