Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: DeGiro

DeGiro 22 Feb 2015 14:49 #1

Καλημέρα. Έχει κανείς εμπειρία από την DeGiro ?
Με ενδιαφέρει επένδυση στο Nasdaq.
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 22 Feb 2015 15:57 #2

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Έχω λογαριαμσό εκεί αν και έχουν αναφερθεί και πριν μια εβδιμάδα φίλοι αναλυτικά για εκεί πες μου τι θες συγκεκριμένα .
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 22 Feb 2015 18:59 #3

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Δεν το ήξερα αγαπητέ Σταμάτη ότι έχεις κι εσύ λογαριασμό. Ευκαιρία να σε «εκμεταλλευτώ» λοιπόν, εσένα που γνωρίζεις καλά τα τραπεζικά, αν θέλεις βέβαια. Για να έχεις γίνει πελάτης, θα πρέπει πρώτα να την έχεις μελετήσει καλά όπως καταλαβαίνω. Θα στα γράψω σε λίγο.
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 22 Feb 2015 19:20 #4

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Για Σταμάτη και για όποιον άλλο γνωρίζει:

Έχει συζητηθεί και το γνωρίζομε όλοι ότι η Degiro δίνει δικαιώματα εμπράγματης εξασφάλισης μέρους χρημάτων και Αξιογράφων των πελατών της, τα οποία διατηρεί σε τρίτους (τράπεζες, επενδυτικούς οργανισμούς κλπ) για την εκκαθάριση συναλλαγών ανοιχτής πώλησης. Τα αξιόγραφα ασφαλώς και φυλάσσονται από τους τρίτους χωριστά από τα περιουσιακά τους στοιχεία (κάτι σαν omnibus account που προστατεύει την ταυτότητα των μεμονωμένων κατόχων λογαριασμού σε περίπτωση πτώχευσης των τρίτων ). Αυτή όμως η προστασία ακυρώνεται από το δικαίωμα χρήσης από αυτούς τους τρίτους.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΩΤΗ: Είναι συνήθης πρακτική στις άλλες ξένες μεγάλες χρηματιστηριακές εταιρείες να χρησιμοποιούν και να εκχωρούν αξιόγραφα κάποιων πελατών τους προκειμένου να μπορούν να ολοκληρώσουν τις συναλλαγές ανοιχτής πώλησης άλλων πελατών τους; Ή μήπως το κάνουν ορισμένες μόνο χρηματιστηριακές όπως η Degiro;

ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΥΤΕΡΗ: Θα εμπιστευόσουν έναν λογαριασμό της Degiro, εκτός από το προφίλ Custody, προκειμένου να γλιτώσεις τις υψηλότερες χρεώσεις κατά την είσπραξη μερισμάτων;

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΡΙΤΗ: Γράφει ότι μπορείς να ανοίξεις κοινούς λογαριασμούς και ότι υπάρχει εγγύηση 20.000 ευρώ «κατά άτομο το μέγιστο ανά επενδυτική εταιρεία» από το BCS. Σκέφτηκα να ανοίξω μερικούς κοινούς λογαριασμούς από μέλη της οικογένειάς μου (γιατί ο κάθε λογαρισμός δεν δέχεται πάνω από 2 άτομα) και μου λένε το εξής περίεργο: «Το μέγιστο ποσό εγγύησης είναι 20.000€ για επενδυτή ή επενδυτικό λογαριασμό. Στην περίπτωση του κοινού λογαριασμού, προφανώς, ισχύει το δεύτερο
Δηλ. και κοινούς λογαριασμούς να ανοίξω δεν αυξάνεται το όριο της εγγύησης ανάλογα με τον αριθμό των δικαιούχων. Ξέρεις τι ισχύει στο BCS; Είναι έτσι; Ακούγεται πολύ περίεργο!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΕΤΑΡΤΗ: Έχεις κάνει και συναλλαγές ομολόγων μέσω της Degiro; Το έχεις δοκιμάσει;
********
Εν τέλει τους εμπιστεύεσαι; Κάπου είδα ότι οι κύριοι μέτοχοι είναι ιδιοκτήτες κάποιου hedge fund. Είναι έτσι; Δεδομένου ότι αυτά έχουν συνήθως ανοιχτές θέσεις, ανησυχώ περισσότερο.
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 22 Feb 2015 20:22 #5

Μιλώντας τηλεφωνικά με δαύτους, αποκόμισα τις χειρότερες εντυπώσεις. Αρχικά το σήκωσε ένα παιδάκι (κατά πως ακούστηκε στο τηλέφωνο) το οποίο γνώριζε ελάχιστα και γενικά, με τρεμάμενη φωνή τελικά μου είπε ότι είναι φροντ ντεσκ κ δεν γνωρίζει. Άφησα τηλ κ μετά από κάνα τέταρτο με πήρε ένας άλλος. Αφού κάναμε μία συζήτηση καταλήξαμε ότι λογαριασμό δεν σου ανοίγουν αλλά πιστώνεις χρήματα σε ένα δικό τους στην DB με ολλανδικό ΙΒΑΝ και από κει κάνουν τις κινήσεις καθώς και εκεί πέφτουν οποιοδήποτε τόκοι μερίσματα κλπ. Τα χρήματα πρέπει να προέρχονται από λογαριασμό με τα στοιχεία σου (όχι τρίτου) και δεν δέχονται εμβάσματα από ύποπτες (κατά τον τυπάκο στο τηλ) όπως Κύπρο, Βουλγαρία, Μάλτα κλπ κλπ.
Όταν ρώτησα ποιος είναι θεματοφύλακας σε ομόλογα μου είπαν ανάλογα το ομόλογο και να τους στείλω ISIN σε ένα email. Τα έστειλα πριν δυο βδομάδες και ακόμα περιμένω απάντηση.

Θα συνιστούσα να αποφευχθούν. Παρόλαυτα εάν τους παρεξήγησα και κάποιος άλλος σχημάτισε καλύτερη γνώμη μπορεί να την μοιραστεί.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μενέλαος

DeGiro 23 Feb 2015 03:00 #6

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Χρήσιμες οι εμπειρίες του κάθε συναλλασσόμενου. Άρα ήδη από πλευράς μη αυτόματων ηλεκτρονικών εντολών που πρέπει να γίνουν με κάποιον ενδιάμεσο (όπως ομόλογα που τα περιλαμβάνουν στις υπηρεσίες τους) απορρίπτονται πλήρως. Αλλά και για οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία. Βέβαια τα ερωτήματά μου αφορούν την ασφάλεια και σε αυτό δεν πήρα απάντηση.
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 23 Feb 2015 03:43 #7

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Θα ειμαι οσο πιο συντομος μπορω . Λοιπον για trade μετοχων δεν το συζητώ ειναι πολύ φθηνοί γλυτωνεις χρήμα . Αν θες νς επενδύσεις δηλαδή να παραμεινεις ειτε αλαζεις την μορφη του λογαριασμού σου ειτε πας σε ελληνικη χρηματιστηριακή . Για ομολογα προσωπικα θα εβαζα ξενη τραπεζα θεματοφυλακα οχι αυτούς τι καλό εχουν στα ομολογα και τα αμιβαια; παιζεις σε μεριδια μικρες τοποθετησεις λιγοτερα χρηματα της ονομαστικης . Custody λοιπον ισον μεγαλύτερη χρεωση πρεπει να συγκρινεις .Αλλο θεμα θες 2 μερες να πανε τα χρηματα με χρεωση βεβαια γελοια 1 ευρω . Ναι και αλλες χρηματιστηριακες σελιδες ιντερνετ το κανουν οχι η saxo και γενικα οιμτραπεζες αλλα πλατφορμες ναι .η εγγυηση ειναι 20000 ανα επενδυτη πανευρωπαικα . Οχι ανω των 20000 και εγω ηθελα να την χρησιμοποιησω για να παρκαρω χρημα δενντο εκανα . Για trade ok κορυφη . Σχετικα με οσα ειπε για ξενους λογαριασμους εκτος ελλαδας δεν τους δεχονται λογω ελλειψης δυνατοτητας διασταυρωσης φορολογικων στοιχειων . Συνεργαζονται σε οτι ξερουν ειναι επισης νεο το help dwsk ελλαδα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Μενέλαος

DeGiro 23 Feb 2015 15:09 #8

Ευχαριστώ φίλε Σταμάτη.
Διάβασα και το άλλο thread και έχω διαμορφώσει άποψη.
Βασικά γύρω στα 15.000 θέλω να παρκάρω σε Google & GSK.
Ομόλογα, ETF, options κλπ. μακριά από μένα.
The administrator has disabled public write access.

DeGiro 23 Feb 2015 15:25 #9

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Για την ασφάλεια και το δανεισμό που έγραψα δεν απαντάει κανείς. Είναι συνήθης πρακτική να εκχωρούν - ενεχυριάζουν οι χρηματιστηριακές τίτλους και χρήματα πελατών τους σε τρίτους, χωρίς οι ίδιοι να το θέλουν, προκειμένου να μπορούν να ολοκληρώσουν τις συναλλαγές ανοιχτής πώλησης άλλων πελατών τους; Ή το κάνουν κάποιες λίγες όπως η Degiro; Πόσο επικίνδυνο είναι αυτό;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.103 seconds