Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: DeGiro

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 00:08 #28

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
starmaker wrote:
Μενέλαος wrote:
starmaker:
«Επισης μολις τωρα πηρα τηλεφωνο και εμαθα οτι ναι μεν ειναι 20χιλ/λογαριασμο η προστασια (ανεξαρτητων συνδικαιουχων) αλλα και οτι μπορεις να κανεις πολλους λογαριασμους αν και θα προτιμουσαν να συνδεσεις τον καθε λογαριασμο με διαφορετικο iban.»

Το γεγονός ότι θα ανοίξεις πολλούς λογαριασμούς (με τον ίδιο ή τους ίδιους δικαιούχους) δεν σημαίνει ότι έτσι αυξάνεις το όριο του εγγυημένου ποσού. Η εγγύηση είναι ανά καταθέτη και ανά λογαριασμό σε αυτούς. Εκτός και αν το έχεις ψάξει.

Λόγω βιασύνης δεν το διατύπωσα όπως θα επρεπε. Ακούστε τι ακριβώς μου ειπε μετα απο 2 τηλεφωνα ενας κύριος σε αψογα ελληνικα απο το call center τους στην Βουλγαρια.

Καταρχην η προστασια ειναι ανα λογαριασμο και υστερα ανα καταθετη. Παραδειγματα: ο Α ανοιγει εναν λογαριασμο τοτε εχει εγγυηση 20χιλ/λογαριασμο, ο Α και ο Β ανοιγουν ενα λογαριασμο με πρωτο τον Α και διατηρει και τον προηγουμενο τοτε παλι εχει 20χιλ και για τους 2 λογαριασμους. Αν ομως στον δευτερο λογαριασμο ο Β ειναι πρωτος και ο Α δευτερος, τοτε ισχυουν αλλες 20χιλ προστασια. Δηλαδη το πρωτο ονομα μετραει στον κοινο λογαριασμο. Επομενως αν 2 ατομα θελουν να ανοιξουν 2 λογαριασμους και να εχουν προστασια 20χιλ εκαστος τοτε πρεπει ειτε να ανοιξει ο καθενας ατομικο λογαριασμο ειτε 2 κοινους λογαριασμους που ομως θα εχουν διαφορετικο πρωτο ονομα. Πραγματικα μου ακουγεται μπερδεμενο, δεν το εψαξα περαιτερω ενω και μια κοπελα αρχικα μου ειχε πει οτι ισχυει 20χιλ/λογαριασμο και μπορεις να ανοιξεις οσους θελεις αρκει να τους συνδεσεις με διαφορετικα iban τραπεζων, κατι που οπως ομως φαινεται δεν ισχυει. Επαναλαμβανω οτι δεν το εχω ψαξει το θεμα και δεν μπορεσα να επικοινωνησω με εναν φιλο μου- εξπερ σε αυτα τα θεματα. Ελπιζω οταν εχω χρονο θα δω απο καποια εγκυρη πηγη περα απο ντεχιρο τι ακριβως συμβαινει με το ολλανδικο ταμειο προστασιας του επενδυτη. Μαλιστα οταν ευκαιρήσω σκοπευω να τους γραψω για να παρω και επισημη απαντηση για το τι ισχυει τελικα.


Αυτη την φορα θα κανω κατι "μυθικο": θα διαψευσω τον εαυτο μου!! Παλι επικοινωνησα με την degiro γιατι μου φανηκε παραλογο ο ισχυρισμος του πρωτου ονοματος συνδικαιουχου. Αυτη την φορα μου ειπαν οτι τελικα σε εναν κοινο λογαριασμο ειναι 20χιλ/ατομο οπως ειναι αλλωστε το λογικο. Δηλαδη σε εναν λογαριασμο 2 ατομων ισχυει εγγυηση 40 χιλιαδων (αυτη ειναι η τριτη και τελευταια εκδοχη τους για το τι γινεται). Τελικα αποφασισα να τους στειλω ενα γραπτο mail ωστε να μου απαντησουν επισημα τι στο καλο ισχυει!!!!! Μετα μενει να απαντηθει τι γινεται με την σχεση ΣΑΤ/de giro. Για την ωρα κρατιεμαι απο το γεγονος οτι εχει πολυ φτηνες τιμες.

Σημερα με πηραν εκ νεου. Τελικα ισχυει το 20χιλ ανα λογαριασμο ανεξαρτητων δικαιουχων. Επομενως σε ποσα 40χιλ συμφερουν 2 ατομικοι λογαριασμοι καθοτι σε ενα κοινο 2 ατομων δεν ισχυουν 40χιλιαδες ευρω αλλα 20χιλιαδες. Εννοειται οτι μου ζητησαν συγγνωμη για το λαθος απο μονοι τους αλλα μου φαινεται καπως μετα απο καμια 10αρια τηλεφωνα να μαθαινω τι συμβαινει για και τοσο βασικο. Θα το διορθωσω και στα αρχικα μου ποστς μην τα διαβασει κανεις κατα λαθος και παραπληροφορηθει.
Last Edit: 31 Mar 2015 20:50 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 00:31 #29

degiro εχει φθηνες χρεωσεις αλλα πληρωνεις για live παρακολουθηση χρηματιστηρου...ενώ στην fxcm & saxobank ειναι δωρεαν....
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 00:47 #30

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
degiro εχει φθηνες χρεωσεις αλλα πληρωνεις για live παρακολουθηση χρηματιστηρου...ενώ στην fxcm & saxobank ειναι δωρεαν....


δεν ισχυει αυτο, εχει χρεωσεις σε ολα η Sazobank. Πχ ακομη και στο ελληνικο χρηματιστηριο εχει ενα ευρω το μηνα σε απλους επενδυτες για να παρακολουθησεις λαιβ 15 ελληνικες μετοχες (που δεν μπορεις ομως να διαπραγματευτεις αν δεν εχεις μεταφερεις το ΣΑΤ, ενω την Τραπεζα Κυπρου την εχει απλα να την βλεπεις αλλα δεν εχει καν δυνατοτητα διαπραγματατευσης). Αντιθετως η degiro το εχει δωρεαν σε ολους τους λογαριασμους εκτος στον custody ...αν θυμαμαι καλα. Επισης οι χρεωσεις που εχει για live οπου τις εχει ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες της saxobank ενω η τελευταια σε κλασικ λογαριασμους (<100χιλ ευρω) εχει και εξαμηνιαια χρεωση φυλαξης 100 ευρω. Για την fxcm δεν ξερω τιποτα αλλα αν πας στα subscriptions στην saxobank θα δεις οτι ολα μα ολα τα λαιβ τα χρεωνει (και παροτι εχω premium λογαριασμο).

www.degiro.gr/data/pdf/GR_Feeschedule.pdf

(δες σελιδα 4 εχει σε ολα χρεωση εκτος ελλαδος) Xetra αν θυμαμαι καλα στην saxo ειναι μεταξυ 32-37 ευρω για επιπεδο 1 ενω στην degiro ειναι 21. Γενικα οι χρεωσεις ειναι λογικες με την εξαιρεση οτι δεν εχει καποιες πολυ σημαντικες επιλογες οπως την δυνατοτητα παρακολουθησης live του NYSE αν και στην saxo κατι τετοιο εχει πανακριβη συνδρομη. Βεβαια παρατηρω οτι προσθετουν διαρκως νεες υπηρεσεις και το παλευουν γενικα. Αυτο που θελω να δω ειναι η ποιοτητα της ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΝΤΟΛΩΝ που για μενα ειναι το πλεον σημαντικο.


Για fcxm μπραβο που το εθιξες. Αν γινεται πες εμπειρια (εγγυηση κεφαλαιων αν ξερεις) γιατι ενδιαφερει πολυ κοσμο και φυσικα εμενα.
Last Edit: 31 Mar 2015 00:49 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 01:35 #31

starmaker wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
degiro εχει φθηνες χρεωσεις αλλα πληρωνεις για live παρακολουθηση χρηματιστηρου...ενώ στην fxcm & saxobank ειναι δωρεαν....


δεν ισχυει αυτο, εχει χρεωσεις σε ολα η Sazobank. Πχ ακομη και στο ελληνικο χρηματιστηριο εχει ενα ευρω το μηνα σε απλους επενδυτες για να παρακολουθησεις λαιβ 15 ελληνικες μετοχες (που δεν μπορεις ομως να διαπραγματευτεις αν δεν εχεις μεταφερεις το ΣΑΤ, ενω την Τραπεζα Κυπρου την εχει απλα να την βλεπεις αλλα δεν εχει καν δυνατοτητα διαπραγματατευσης). Αντιθετως η degiro το εχει δωρεαν σε ολους τους λογαριασμους εκτος στον custody ...αν θυμαμαι καλα. Επισης οι χρεωσεις που εχει για live οπου τις εχει ειναι πολυ λιγοτερες απο αυτες της saxobank ενω η τελευταια σε κλασικ λογαριασμους (<100χιλ ευρω) εχει και εξαμηνιαια χρεωση φυλαξης 100 ευρω. Για την fxcm δεν ξερω τιποτα αλλα αν πας στα subscriptions στην saxobank θα δεις οτι ολα μα ολα τα λαιβ τα χρεωνει (και παροτι εχω premium λογαριασμο).

www.degiro.gr/data/pdf/GR_Feeschedule.pdf

(δες σελιδα 4 εχει σε ολα χρεωση εκτος ελλαδος) Xetra αν θυμαμαι καλα στην saxo ειναι μεταξυ 32-37 ευρω για επιπεδο 1 ενω στην degiro ειναι 21. Γενικα οι χρεωσεις ειναι λογικες με την εξαιρεση οτι δεν εχει καποιες πολυ σημαντικες επιλογες οπως την δυνατοτητα παρακολουθησης live του NYSE αν και στην saxo κατι τετοιο εχει πανακριβη συνδρομη. Βεβαια παρατηρω οτι προσθετουν διαρκως νεες υπηρεσεις και το παλευουν γενικα. Αυτο που θελω να δω ειναι η ποιοτητα της ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΝΤΟΛΩΝ που για μενα ειναι το πλεον σημαντικο.


Για fcxm μπραβο που το εθιξες. Αν γινεται πες εμπειρια (εγγυηση κεφαλαιων αν ξερεις) γιατι ενδιαφερει πολυ κοσμο και φυσικα εμενα.
FXCM δεν εχει efts μονο cfds, επισης...

Πώς είναι ασφαλή τα κεφάλαιά μου με την FXCM;
Σύμφωνα με τους κανόνες του FCA σχετικά με τα κεφάλαια των πελατών και την προστασία ενάντια στις απώλειες, τα κεφάλαια των ιδιωτών πελατών της FXCM τηρούνται σε ξεχωριστούς τραπεζικούς λογαριασμούς, χωριστά από τους λογαριασμούς εταιρικών κεφαλαίων της FXCM. Στην απίθανη περίπτωση αφερεγγυότητας, οι ιδιώτες πελάτες θα λάβουν πίσω το μερίδιό τους από τα διαχωρισμένα κεφάλαια. Σε περίπτωση ανεπάρκειας κεφαλαίων, οι ιδιώτες πελάτες θα είναι επιλέξιμοι να λάβουν μέχρι £50,000, σύμφωνα με το Financial Services Compensation Scheme (FSCS).

H FXCM προσφέρει διάφορες επιλογές σε spreads ώστε να ταιριάζουν σε όλες τις κατηγορίες των επενδυτών. Οι τύποι λογαριασμών περιλαμβάνουν: No Dealing Desk εκτέλεση εντολών και Active Trader spread + χρέωση προμήθειας. Για να δείτε τα spreads στα 56 νομισματικά ζεύγη της FXCM κάντε εγγραφή για έναν δοκιμαστικό λογαριασμό.

Ποιο είναι το κόστος και οι χρεώσεις για το trading σε CFDs;
Η FXCM πληρώνεται για τις υπηρεσίες της μέσα από το spread, το οποίο αποτελεί και το βασικό κόστος για κάθε συναλλαγή. Το spread είναι η διαφορά μεταξύ της τιμής πώλησης και της τιμής αγοράς για κάθε προϊόν και μετριέται σε pips. Η FXCM σας δίνει πολύ μικρά spreads, τα οποία μπορείτε να δείτε μέσα από το παράθυρο Dealing Rates της πλατφόρμας συναλλαγών. Εκτός από το spread υπάρχουν και άλλες χρεώσεις ή πιστώσεις. Αυτές οι χρεώσεις ή πιστώσεις πραγματοποιούνται σε θέσεις που είναι ανοιχτές στις 5μμ EST / 12πμ ώρα Ελλάδος , όπως ακριβώς συμβαίνει και στις ανοιχτές θέσεις στο FOREX. Μπορείτε να δείτε ποια είναι η χρέωση ή η πίστωση για κάθε συμβόλαιο που παραμένει ανοιχτό τις παραπάνω ώρες μέσα από τα πεδία RollS και RollB του παραθύρου Dealing Rates. Μπορείτε επίσης να διαβάσετε περισσότερα για τον τρόπο υπολογισμού των χρεώσεων αυτών στον Οδηγό για τα CFDs

www.fxcm.gr/files/charges_and_fees_ltd.pdf
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 02:27 #32

  • filippos
  • filippos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Karma: -1
starmaker wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
degiro εχει φθηνες χρεωσεις αλλα πληρωνεις για live παρακολουθηση χρηματιστηρου...ενώ στην fxcm & saxobank ειναι δωρεαν....


. Αυτο που θελω να δω ειναι η ποιοτητα της ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΝΤΟΛΩΝ που για μενα ειναι το πλεον σημαντικο.


.

Οι τιμές που παίρνω από την De Giro πιστεύω ότι είναι ακριβείς. Οι εντολές μου καταχωρούνται γρήγορα και εκτελούνται επίσης γρήγορα.

Οι χρεώσεις της είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με τη Saxobank. Υπάρχουν και χρεώσεις που δε φαίνονται πχ αν δεν έχεις λογαριασμό σε δολάρια στη saxobank πληρώνεις 1% για τη μετατροπή από ευρώ σε δολάρια και πάλι ευρώ αν αγοράσεις κάτι από Αμερική ενώ στη Degiro είναι 0,2% περίπου.
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 02:37 #33

  • filippos
  • filippos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Karma: -1
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
starmaker wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
degiro εχει φθηνες χρεωσεις αλλα πληρωνεις για live παρακολουθηση χρηματιστηρου...ενώ στην fxcm & saxobank ειναι δωρεαν....


.
FXCM δεν εχει efts μονο cfds, επισης...

Πώς είναι ασφαλή τα κεφάλαιά μου με την FXCM;
Σύμφωνα με τους κανόνες του FCA σχετικά με τα κεφάλαια των πελατών και την προστασία ενάντια στις απώλειες, τα κεφάλαια των ιδιωτών πελατών της FXCM τηρούνται σε ξεχωριστούς τραπεζικούς λογαριασμούς, χωριστά από τους λογαριασμούς εταιρικών κεφαλαίων της FXCM. Στην απίθανη περίπτωση αφερεγγυότητας, οι ιδιώτες πελάτες θα λάβουν πίσω το μερίδιό τους από τα διαχωρισμένα κεφάλαια. Σε περίπτωση ανεπάρκειας κεφαλαίων, οι ιδιώτες πελάτες θα είναι επιλέξιμοι να λάβουν μέχρι £50,000, σύμφωνα με το Financial Services Compensation Scheme (FSCS).

www.fxcm.gr/files/charges_and_fees_ltd.pdf

Πόσο ασφαλής μπορεί να είναι μια εταιρεία που δραστηριοποιείται μόνο στο συνάλλαγμα και στα CFDs από ότι διάβασα; Αν χρεωκοπήσει στην ουσία δεν έχεις τίποτα.

Το πόσο εύκολο είναι να πτωχεύσει μια τέτοια εταιρεία φάνηκε στην τελευταία αναταραχή με το ελβετικό φράνκο. Και η ίδια η FXCM που είναι ίσως η μεγαλύτερη εταιρεία του χώρου θα είχε μεγάλα προβλήματα αν δεν έπαιρνε ένα περίεργο δάνειο για να διασωθεί.
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 02:58 #34

τελικα είναι να μην σου τυχει.....γι αυτο και διαλεξα την fxcm επειδη ειναι ισως η μεγαλυτερη......
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 03:58 #35

  • filippos
  • filippos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Karma: -1
Και οι μεγάλες εταιρείες έχουν τα προβλήματά τους.
Η fxcm έχει πάρει δάνειο που δε θα μπορέσει να αποπληρώσει ποτέ και θα περάσει στα χέρια των δανειστών της.

forexmagnates.com/fxcm-inc-loan-leucadia...asing-1-5-quarterly/
The administrator has disabled public write access.

Ενδιαφέρον της Degiro για τμήμα της Banco De Madrid 31 Mar 2015 10:42 #36

filippos wrote:
Και οι μεγάλες εταιρείες έχουν τα προβλήματά τους.
Η fxcm έχει πάρει δάνειο που δε θα μπορέσει να αποπληρώσει ποτέ και θα περάσει στα χέρια των δανειστών της.

forexmagnates.com/fxcm-inc-loan-leucadia...asing-1-5-quarterly/
αλλά τουλάχιστον εκτιμώ δεν θα κλείσει κάποια στιγμη....ενώ η degiro-saxobank τι πιθανοτητες έχει να παρει εστω και δάνειο..???
Last Edit: 31 Mar 2015 11:39 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds