Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο;

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 14:40 #64

george123 wrote:
στο ΕΣΥ, δεν πληρωνεις τπτ, μαλιστα ουτε καν τα 5 ευρω που ειχε βαλει ο Αδωνης Γεωργιάδης. Καλυτερα να περιμενω στην ουρα παρά
να με γδαρουνε στα ιδιωτικα νοσοκομεια και μετα να μπλεξω και με την ασφαλιστικη που θα προσπαθει να μην με πληρωσει

Εγω θα εκανα ιδιωτικη ασφαλιση υγειας, μονο εαν δεν πληρωνα εισφορες για τον κλαδο υγειας του ασφαλιστικου μου ταμείου και σν ειχα ετσι το δικαιωμα επιλογης, ΙΔΙΩΤΙΚΟ η Δημόσιο κλαδο υγειας

εφοσον μου κρατούν απο το βασικο μου μισθο, εισφορες,
τα κορακια που πουλανε ιδιωτικες ασφαλειες δεν θα τα πληρωσω

Καλά κάνεις george που υποστηρίζεις το ΕΣΥ.
Κ εγώ μαζί σου είμαι..
Υπάρχει όμως μια πολύ μικρή λεπτομέρεια...
Έστω οτι κάποιος παθαίνει έμφραγμα, είναι τυχερός κ ζεί μετά απ'αυτό.
Στο δημόσιο νοσοκομείο που νοσηλεύεται του λένε πως ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ πρέπει να χειρουργηθεί, γιατί οι στεφανιαίες αρτηρίες είναι όλες φραγμένες κ κινδυνεύει απο ώρα σε ώρα να πάθει κ νέο έμφραγμα, πιθανή ανακοπή κ μετά τέλος!!

Άρα,τι κάνεις; Περιμένεις στην ουρά; Ρισκάρεις; Πρόσεχε, αυτά τα συναντάμε κάθε μέρα..

Έτσι που το κατάντησαν το ΕΣΥ πάει ο κόσμος στα ιδιωτικά.

Στην καλύτερη περίπτωση θα βρείς θέση στο Ωνάσειο, που, ναι μεν η νοσηλεία είναι δωρεάν, αλλα πληρώνεις το γιατρό απ'την τσέπη σου..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 09 Apr 2015 14:41 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 14:55 #65

george123 wrote:

Εγω θα εκανα ιδιωτικη ασφαλιση υγειας, μονο εαν δεν πληρωνα εισφορες για τον κλαδο υγειας του ασφαλιστικου μου ταμείου και σν ειχα ετσι το δικαιωμα επιλογης, ΙΔΙΩΤΙΚΟ η Δημόσιο κλαδο

Δηλαδή εννοείς το σύστημα υγείας των ΗΠΑ; Χμμμμ.?

Για πάρε πληροφορίες πως αντιμετωπίζουν οι ιδιωτικές ασφαλιστικές τους πελάτες τους κ πες μου ,όταν μάθεις, αν τις θεωρείς
καλές...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 16:24 #66

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Στο ΕΣΥ δεν πληρώνεις τπτ!!!! αλλά
1. Κάνεις σκωληκοειδιτιδα με τομή 30 πόντους και πονάς για 1 μηνα.
2. Δίνεις φακελάκι για να μπεις χειρουργείο αλλιώς κάνεις 3 μήνες (αν προλάβεις).
3. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω....

Προσωπικά παραδείγματα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 17:16 #67

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
εννοείς το σύστημα υγείας των ΗΠΑ;

Οι ΗΠΑ δεν έχουν εθνικό σύστημα υγείας.
Η περίθαλψη στηρίζεται αποκλειστικά στο ιδιωτικό ασφαλστικό σύστημα (ή στη φιλανθρωπία).
Το οποίο δεν είναι κακό (σε σύγκριση με το δικό μας) αλλά όποιος δεν έχει να το πληρώσει, πεθαίνει στην ψάθα.

Αν πρέπει να ζηλέψουμε κάποιο εθνικό σύστημα υγείας τότε πρώτα στη σειρά έρχονται τα σκανδιναυικά (Δανία, Σουηδία, Νορβηγία - δεν ξέρω για τη Φιλανδία αλλά κι αυτοί μάλλον καλά πάνε) και κατά δεύτερον είναι το Εγγλέζικο.

Για όλες αυτές τις χώρες όμως, πριν πούμε "καλό σύστημα έχουν, να το αντιγράψουμε κι εμείς", πρέπει να εξετάσουμε μερικά βασικά νούμερα:
1) Το ποσοστό του ΑΕΠ τους που πάει στο εθνικό σύστημα υγείας τους.
2) Ποιο είναι το ΑΕΠ τους.
3) Ποιο είναι το κατά κεφαλήν εισόδημα τους.
και 4) Ποιο είναι (τελικά) το ποσό που κατά κεφαλήν δαπανάται για την υγεία.

Μετά απ' αυτά τα 4 βασικά υπάρχουν κι άλλα νούμερα, λεπτομερέστερα, π.χ. για πως σπάει το τελευταίο (4) σε:

α) Έξοδα εκπαίδευσης (ιατρικές σχολές)
β) Μισθοδοσία προσωπικού ΕΣΥ
γ) Λοιπά έξοδα λειτουργίας κρατικών νοσοκομείων και μονάδων περίθαλψης.
δ) "Τζίρος" μη κρατικών μονάδων περίθαψης (στον οποίο περιλαμβάνονται οι τζίροι όλων των ιδιωτικών μονάδων, καθώς και ο μαύρος τζίρος των φακελλακίων)
ε) Φαρμακευτική περίθαλψη (γενικώς), που κι αυτή όμως "σπάει" σε ακόμα λεπτομερέστερα κονδύλα.

Τα ανωτέρω, σαν παραδείγματα.
Θέλω να πω ότι δεν είναι εύκολο να σχεδιαστεί και να στηθεί ένα ολοκληρωμένο και ορθολογιστικά λειτουργικό σύστημα υγείας. Εκτός από τον βασικό σχεδιασμό (που είναι η κατανομή όλων των ανωτέρω αλλά και πολλών άλλων κονδυλίων) πρέπει αυτό να γίνει ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τη λειτουργία του υπάρχοντος συστήματος και με τη σταδιακή αποξήλωση του (ως προς τα "σκάρτα" κομμάτια του).
Και σ' αυτό πάνω (την αποξήλωση), εμφανίζονται οι αντιδράσεις, γιατί βέβαια όποιοι θίγονται από τις μεταβολές, δεν έχουν καμία διάθεση να τις αποδεχτούν.

Δεν είναι όμως μόνο αυτό το πρόβλημα μας.
Είναι και το ότι οι "κεφαλές" που καλούνται να στήσουν ή έστω βελτιώσουν το σύστημα δεν οδηγούνται μόνο από τον ορθολογισμό (και τα καλά παραδείγματα του εξωτερικού).
Ωθούνται και από διάφορα συμφέροντα, διαφορετικά ο καθένας τους. Και κάθε φορά που αλλάζει η κεφαλή, γίνεται το μπάχαλο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 18:37 #68

  • sin
  • sin's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 49
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
george123 wrote:
στο ΕΣΥ, δεν πληρωνεις τπτ, μαλιστα ουτε καν τα 5 ευρω που ειχε βαλει ο Αδωνης Γεωργιάδης. Καλυτερα να περιμενω στην ουρα παρά
να με γδαρουνε στα ιδιωτικα νοσοκομεια και μετα να μπλεξω και με την ασφαλιστικη που θα προσπαθει να μην με πληρωσει

Εγω θα εκανα ιδιωτικη ασφαλιση υγειας, μονο εαν δεν πληρωνα εισφορες για τον κλαδο υγειας του ασφαλιστικου μου ταμείου και σν ειχα ετσι το δικαιωμα επιλογης, ΙΔΙΩΤΙΚΟ η Δημόσιο κλαδο υγειας

εφοσον μου κρατούν απο το βασικο μου μισθο, εισφορες,
τα κορακια που πουλανε ιδιωτικες ασφαλειες δεν θα τα πληρωσω

Προφανώς τρολάρεις έτσι ? Δεν μπορεί να είσαι τόσο γκάου...
Last Edit: 09 Apr 2015 18:38 by sin.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 09 Apr 2015 18:41 #69

Ναί, οι ΗΠΑ δεν έχουν ΕΣΥ..Ειρωνικά το'γραψα πριν.

Σχετικά με τις εκεί ιδιωτικές ασφαλιστικές, να προσθέσω οτι βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να σε αφήσουν ακάλυπτο.

Για παράδειγμα, κοιτάνε αν καπνίζεις, τι καπνίζεις κ πόσο.

Αν πίνεις, αν είσαι υπέρβαρος ή πολύ αδύνατος, αν ο παππούς σου είχε κάποιο ιστορικό κλπ, κλπ.

Το κακό είναι οτι όλα αυτά στα ξεφουρνίζουν αφού υπογράψεις το συμβόλαιο κ ειδικότερα όταν χρειαστείς ιατρικές υπηρεσίες.

Κάτι πήγε να κάνει ο Ομπάμα, αλλα συνάντησε μεγάλη αντίσταση απο τους Ρεπουμπλικάνους, οτι δηλ θα δαπανηθούν τεράστια ποσά απο τον κρατικό προυπολογισμό κ το θέμα έμεινε εκεί για την ώρα, απ'όσο ξέρω.

Για να πάρετε μια ιδέα το πόσο ανάλγητες είναι αυτές οι εταιρίες, θα σας πω ένα περιστατικό.

Πριν χρόνια, ένας γνωστός μου είχε ένα σοβαρό ατύχημα έξω απο μεγάλο ιδιωτικό νοσοκομείο.
Μαζεύτηκε κόσμος, έτυχε να βρίσκεται στην είσοδο ο γιατρός εφημερίας(ήταν απόγευμα), τον μάζεψαν κ χωρίς να τον ρωτήσουν τίποτε τον έχωσαν στον αξονικό.

Ο τύπος είχε ρήξη κοιλιακής αορτής κ η κοιλιά του είχε γεμίσει αίμα.
Αμέσως μπήκε χειρουργείο, του έβαλαν πολλά λίτρα αίμα, τον χειρούργησαν κ τον έσωσαν.

Αν περίμεναν ασθενοφόρο να τον πάνε στο δημόσιο νοσοκομείο που εφημέρευε, σίγουρα θα είχε πεθάνει.

Όταν συνήλθε, μετά απο 4-5 μέρες δηλ κ μπορούσε να συννενοηθεί με τους γύρω του, τον ρώτησαν τι ασφάλεια έχει.Αυτός είπε οτι είχε ΙΚΑ.Του είπαν, εντάξει, κάποιο ποσό καλύπτεται απο το ταμείο, αλλα κάποιο άλλο, όχι.

Μην τα πολυλογώ, το υπόλοιπο ήταν 12000€, τα οποία ο άνθρωπος δεν τα είχε όλα.
Υπέγραψε τότε συναλλαγματικές ,δανείστηκε, ξερω γω τι έκανε, στο τέλος τα ξόφλησε κ ήταν ΖΩΝΤΑΝΟΣ.
Στις ΗΠΑ, σε ανάλογη περίπτωση, ΠΡΩΤΑ θα ρωτούσαν αν έχει ασφάλεια.
Αν όχι, απλά ΔΕΝ θα τον δεχόντουσαν κ θα τον άφηναν να πεθάνει. Τόσο απλά.

Σχετικά με την βελτίωση του δικού μας ΕΣΥ, έχω κάποιες σκέψεις.
Κατ'αρχήν, άρση της μονιμότητας στο δημόσιο, γιατί αποτελεί τροχοπέδη για ανάπτυξη, παραγωγικότητα, βελτίωση, κ μόρφωση του κάθε υπάλληλου.
Λεπτομερής καταγραφή ισολογισμών κάθε νοσοκομείου με δραστική περικοπή εξόδων.
Πχ, δεν είναι δυνατόν τα δημόσια νοσοκομεία, για τα ίδια υλικά που προμηθεύονται να πληρώνουν τα δεκαπλάσια απ'ότι τα ιδιωτικά.
Εκχώρηση σε ιδιώτες, με ανάλογη μίσθωση, τμημάτων του νοσοκομείου.Πχ, γιατί ένας ιδιώτης να μην αγοράσει καινούρια κ σύγχρονα μηχανήματα κ να μην τα χρησιμοποιεί στο δημόσιο νοσοκομείο πληρώνοντας μηνιαίο μίσθωμα; Κάτι σαν leasing δηλ.

Φορολογικός έλεγχος όλων των γιατρών του ΕΣΥ, καθώς κάποιο βγάζουν πολύ περισσότερο χρήμα απ'οτι φανταζόμαστε.

Αυτά, βέβαια είναι θεωρίες..Αν δεν καταπολεμηθεί η ανεργία, η μεγαλύτερη μάστιγα της Ελλάδας, προκοπή δεν θα δούμε.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 10 Apr 2015 00:44 #70

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
Isidoros wrote:
soto51 wrote:
Johan (larry) wrote:
'Η ρευστοποιεις τις μετοχες και τους τιτλους που εχεις στη κατοχη σου. Ή ακομα καλυτερα πωλεις τους ραβδους χρυσου που φυλας σε θυριδες στην Ελβετια.
Το πρόβλημα, βέβαια, που ανακύπτει από αυτή την εξέλιξη, ξέρεις ποιό είναι, φίλε Γιόχαν. Και θα ανακύψει ενόσω θα είσαι στο υγεία καλωδιωμένος με σωληνάκια:

Τηλεφωνάς στον τραπεζίτη:
"Άνοιξε τη θυρίδα, βγάλε 8 μπάρες του κιλού, σπάσ'τες σε χρήμα, και στείλ'το μου στην NBG, IBAN=GRτόσο, γιατί τα χρειάζομαι επειγόντως".

Υπακούει ο ελβετός, σου στέλνει €286.778 (τόσο κάνουν τα 8kg με τη σημερινή τιμή που είναι €1.115 η ουγγιά) και μπαίνουν στο λογαριασμό σου στην εθνική για να πληρώσεις το υγεία. Ναι?
Οεο?
Ρωτάει η Βαλαβάνη (ή η άλλη, η Σαββαϊδου - το ίδιο κάνει) :
"Τι είναι αυτά τα €287k που σας ήρθαν, κύριε Γιόχαν μας?"
"Τα είχα έξω και τα φερα" λες εσύ.
"Μάλιστα, δηλαδή είναι εισόδημα", συνεχίζει η κ. Βαλαβάνη.
Και στέλνει το φάκελλο στη ΔΟΥ σου, όπου σου κάνουν τον υπολογισμό:
"286.778 x 45% = 129.050 κύριε Γιόχαν μας".

Έτσι μένεις με 157.728 γα το υγεία.
Θα πρέπει να βολευτείς με λιγότερα σωληνάκια.
Εφόσον ο Γιόχαν τα έχει εκεί (στην Ελβετία) δηλωμένα, δεν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω πως δεν υφίσταται το 45%.

Ο Γιοχαν οπως ο Σοτο δε μιλουσαν μονο για τους εαυτους τους, αλλα για τον καθε ελληνα.

soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
τα υποπροϊόντα του μεταβολισμού σου.
Αυτή την έκφραση που την βρήκες?

Την κενωση των εντερων εννοουσε?

george123 wrote:
στο ΕΣΥ, δεν πληρωνεις τπτ, μαλιστα ουτε καν τα 5 ευρω που ειχε βαλει ο Αδωνης Γεωργιάδης.

Πληρωνεις τα κερατα σου σε φακελακια. Ακομα και για τη πιο απλη επεμβαση.

Τα 5€ τα κατηργησε προσφατα ο Κουρουμπλης
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 10 Apr 2015 00:49 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 10 Apr 2015 06:59 #71

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ναί, οι ΗΠΑ δεν έχουν ΕΣΥ.
Σχετικά με τις εκεί ιδιωτικές ασφαλιστικές, να προσθέσω οτι βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να σε αφήσουν ακάλυπτο.

Το κακό είναι οτι όλα αυτά στα ξεφουρνίζουν αφού υπογράψεις το συμβόλαιο κ ειδικότερα όταν χρειαστείς ιατρικές υπηρεσίες.
Παναγιώτη, πρόσεξε:

Είναι ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ το "Δεν σε ασφαλίζω για 1, 2, 3, 5, 10 λόγους" και το "αν πέφτεις με αλεξίπτωτα και πάθεις κάτι δεν σε πληρώνω", και ΑΛΛΗ το "Τώρα που με χρειάστηκες θα κοιτάξω πως ΔΕΝ θα σε πληρώσω".

Το πρώτο είναι μια έντιμη αντιμετώπιση. Καθαρές κουβέντες.
Το δεύτερο όμως, πέραν του ότι είναι πουστιά, είναι και ευθύνη του ασφαλισμένου, που άρχισε να πληρώνει χωρίς να έχει ψάξει τι λένε τα χαρτιά.
Στις ΗΠΑ ισχύουν και τα δύο. Αλλά αν φτάσεις στο δικαστήριο και καταδκαστεί η ασφαλιστική, την έχει βάψει. Εκεί δεν παίζουν τα δικαστήρια, και ούτε κάνουν 16 χρόνια να βγάλουν απόφαση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υγεία: αποταμίευση μετρητών ή ασφαλιστικό συμβόλαιο; 10 Apr 2015 07:01 #72

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Johan (larry) wrote:
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
τα υποπροϊόντα του μεταβολισμού σου.
Αυτή την έκφραση που την βρήκες?

Την κενωση των εντερων εννοουσε?

Διάβασα πρόσφατα, ΤΡΟΜΕΡΟ διάλογο:

Ξιπασμένη μάνα κόρης, ανακοινώνει τους αραβώνες της μικρής.
Όπως είναι φυσικό, η ομήγυρις τη ρωτάει:
"Και τι δουλειά κάνει ο γαμπρός, κυρία Φωτούλα μας?"

"Είναι διαχειριστής προϊόντων βιολογικής περαίωσης" απαντάει αυτή, έτοιμη ούσα από πριν για την ερώτηση.

Τι δουλειά έκανε ο γαμπρός?
Υπάλληλος σε γραφείο τελετών (ήταν ένας από την ομάδα των έξη που με μαύρο κουστούμι κουβαλάνε το φέρετρο).

Για όποιον θέλει να αγοράσει το βιβλιαράκι, είναι το ISBN 978-960-329-549-5.
€ 5,25 η τιμή του στο βιβλιοπωλείο.
Είναι από τα καλύτερα του είδους.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 11 Apr 2015 07:29 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds