Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Επενδυση σε αγροτουρισμο

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 02:21 #1

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
δεν ξερω κατα ποσο κολλαει ενα τετοιο θεμα εδω μεσα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. εχουμε ενα πετρινο σπιτι και σκεφτομαστε να το ενταξουμε στον αγροτουρισμο αν γινεται. πηγα σε 3 διαφορετικες υπηρεσιες και κανεις δεν μου εδωσε μια απαντηση κατατοπιστικη. ειλικρινα τωρα καταλαβαινω γτ δε θα ερθουν ποτε επενδυσεις στην ελλαδα.

μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες πανω στο θεμα. δηλαδη τι πρεπει να εχει το σπιτι για να ενταχθει τι επιδοτησεις παιζουν, που πρεπει να απευθυνθω κλπ
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 06:49 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
nick (nick6) wrote:
δεν ξερω κατα ποσο κολλαει ενα τετοιο θεμα εδω μεσα αλλα δεν εχω αλλη επιλογη. εχουμε ενα πετρινο σπιτι και σκεφτομαστε να το ενταξουμε στον αγροτουρισμο αν γινεται. πηγα σε 3 διαφορετικες υπηρεσιες και κανεις δεν μου εδωσε μια απαντηση κατατοπιστικη. ειλικρινα τωρα καταλαβαινω γτ δε θα ερθουν ποτε επενδυσεις στην ελλαδα.

μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες πανω στο θεμα. δηλαδη τι πρεπει να εχει το σπιτι για να ενταχθει τι επιδοτησεις παιζουν, που πρεπει να απευθυνθω κλπ

Δε νομίζω να υπάρχει ο θεσμός αυτός στη χώρα μας.
Σε αντίθεση με την Ιταλία, όπου κάθε χωριό έχει 3-4 παλιά αρχοντικά σπίτια που έχουν μετατραπεί σε ωραιότατους (και φτηνούς: €50) ξενώνες.
Έχω μείνει σε τέτοια, μου τα εύρισκε το GPS.
Εδώ για να πάρεις άδεια "ενοικιαζόμενα δωμάτια" θα πρέπει να περάσεις από 40 κύματα και τους 40 κλέφτες του Αλή Μπαμπά.
Για επιδότηση δεν το συζητάω καθόλου. Θα πρέπει να ακουμπήσεις φακελλάκια ίσα (αν όχι περισσότερα) με την επιδότηση που ΘΑ πάρεις (κι αν τη πάρεις).

Δοκίμασε καλύτερα κάτι τέτοιο στην επαρχία, αν έχεις το σπίτι:


Kainouria_2015-09-23.jpg



Σίγουρα και γρήγορα λεφτά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 13:08 #3

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Λοιπόν είναι κρίμα να τον αποκαρδιώνουμε τον φίλο . Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία και τι έκανα εγώ στο νησί των γονιών μου . Σημειώνω κάτι πολύ σημαντικό το τι έκανα εγώ ειναι πριν απο 3 χρόνια που αν και είμασταν με΄σα στο μνημονιο ορισμένα πράγματα λειτουργούσαν ακόμα . Και το πιο βασικό οι τράπεζες και θα σου εξηγήσω τι θέλω να πω .
Πρώτον το ακίνητο θα πρέπει να ανήκει σε εσένα που θα κάνεις την αίτηση και θα τρέχεις την υπόθεση.
Δευτερον θες ένα καλό μηχανικό που θα εντάξει το ακίνητο σε όλα τα δυνατά προγράμματα με τον καλύτερο φάκελο . Θα πρέπει να εκμεταλευτεις προγράμματα οπως ενεργειακης αναβάθμισης ( κουφώματα στεγες ηλιακο ή γενικα συστηματα θέρμανσης ) και έπειτα να σε εντάξει σε κάποιο απο τα προγράμματα . Leader πχ ή κάποιο άλλο τρέχον προγραμα . Ολα μα ολα αυτά θα περάσουν μέσα απο τράπεζα δηλαδή το δανειο που θα πάρεις επιδοτούμενο αυτή την στιγμή ανάλογα με την περιοχή ( πχ υπήρχε προγραμμα για τα μικρά νησια ή πρόγραμμα που ηταν για την αναπτυξη μικρών μονάδων παραγωγής παραδοσιακων προιοντων ) ολα αυτά πρεπει αν τα συνδιασεις για να πετυχεις το μέγιστο δυνατο αποτέλεσμα . Ξεχνα το να ξεκινήσεις χωρίς δικό σου κεφάλαιο και να τα περιμένεις ολα απο επιδοτήσεις δεν παίζει ....
Τώρα στο σήμερα αυτή την στιγμή που μιλάμε τα προγράμματα μεν τρέχουν αλλά λόγω capital controls και αδειάσματος αποθεματικών έχουν όλα παγώσει για πολύ μα πάρα πολύ καιρό . Με κλειστες τράπεζες ουσιαστικά δεν μπορεί να λειτουργήσει τίποτα . Οταν όλα αυτά ενεργοποιηθούν πάλι μετά από καιρό θέλεις ένα καλο μηχανικό που θα καταρτήσει ένα πολύ καλό φάκελο και θα κυνηγήσει ολα τα τρέχοντα προγράμματα μαζί με ανάλογο γραφείο που κυνηγάει τα προγράμματα αυτά με το αζημειωτο . Και πάνω από όλα οχι υπερβολές στον υπολογισμο που θα κάνεις εσύ . Θα ακους πχ οτι μπορεις να δουλέψεις 120 ημέρες με 90 ευρώ το δωμάτιο εσύ θα υπολογίζεις 60 ημέρες με 50 ευρώ το δωμάτιο . Θα ακους οτι έφτιαξε κάποιος 120 τετραγωνικά με 50.000 ευρώ εσύ θα λες θα το φτιάξω με 70.000 ευρώ . Και ποτέ μα ποτέ μην υπολογίσεις οτι μπορεις να ζησεις μονο απο αυτό . Ειναι ένας απλός αστικός μύθος άλλων εποχών .
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 14:15 #4

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
soto εβαλα τα ελια με τη φωτογραφια..εχεις απολυτο δικιο σιγουρα λεφτα!!

σταματη εχουμε ενα πετρινο σπιτι και το ανακαινιζουμε με δικα μας λεφτα κυριως..εχουμε βαλει ενεργειακα τζακια , ενεργειακα κουφωματα ξυλινη εσωτερικη σκαλα ξυλινο δαπεδο. απλα θα θελαμε να το ενταξουμε σε καποιο προγραμμα για ναμπορεσουμε να το τελειωσουμε (διαμορφωση εξωτερικου χωρου πχ) και επειδη ειμαστε σε μια ζωνη καλη για αγροτουρισμο να το δουλεψουμε κιολας!
καποιος αλλος κοντα στο δικο μας σπιτι που εφτιαξε εβαλε μεσα και εσωτερικο ασανσερ, υπαρχει περιπτωση να σε αναγκασουν να βαλεις κατι τετοιο?
στις επιδοτησεις σε τι ποσοστο βαζεις δικα σου λεφτα

παντως το θεωρω αδιανοητο να ειμαστε σε μια αγροτικη περιοχη και να μην υπαρχει οργανωση για τετοια θεματα. γι αυτο το λοο κιολας δεν πηγα να ψηφισω! μονο οταν καποιος τα φτιαξει αυτα θα ατον ψηφισω !
Last Edit: 23 Sep 2015 14:17 by nick (nick6).
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 14:54 #5

nick (nick6) wrote:

παντως το θεωρω αδιανοητο να ειμαστε σε μια αγροτικη περιοχη και να μην υπαρχει οργανωση για τετοια θεματα. γι αυτο το λοο κιολας δεν πηγα να ψηφισω! μονο οταν καποιος τα φτιαξει αυτα θα ατον ψηφισω !

Aφού δεν πήγες να ψηφίσεις, δηλ δεν διάλεξες εσύ αυτόν που θα ήθελες να σε εκπροσωπήσει, έχασες το δικαίωμα να αποφασίσεις για τον εαυτό σου..
Κάποιος άλλος αποφασισε για σένα..

Να δώσω ένα παράδειγμα;
Σου λένε, θα ψηφίσεις το τι τρως για μια βδομαδα.Πατσά(κοιλιά ομως), είτε βατραχοπόδαρα..

Εσύ λες"χαλια κ τα δυο, να πάτε να γαμ....τε"..
Ωραία...
Όμως, τότε, θα αποφασίσουν άλλοι για σένα κ αντί για τα δυο αυτά...θεσπέσια φαγητά, αποφασίσουν να τρως ακρίδες με σάλτσα μολόχας...

Τι θα προτιμούσες;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 15:12 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Πατσά (κοιλιά ομως), είτε βατραχοπόδαρα..

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Ο πατσάς (ή "η" πατσά - δε ξέρω) είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φαγητό.

Βατραχοπόδαρα δεν έχω φάει, και έτσι δεν έχω άποψη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 17:05 #7

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:

Πατσά(κοιλιά ομως), είτε βατραχοπόδαρα..

να τρως ακρίδες με σάλτσα μολόχας...

Τι θα προτιμούσες;

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτες, αλλά:
Πατσά δεν παλεύεται με τίποτα.
Τα βατραχοπόδαρα είναι σαν κοτόπουλο. Εκτός αν δεις το επόμενο video:


Οι ακρίδες με τις μολόχες είναι δικιά σου συνταγή ;
Last Edit: 23 Sep 2015 17:06 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 17:54 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Filoxrimatos wrote:
Εκτός αν δεις το επόμενο video
Πολύ ενδιαφέρον.
Αλλά την κατάλαβα την εξήγηση:
Προφανώς με το αλάτι αλλάζουν οι τιμές των ηλεκτρολυτών στα υγρά των κυτάρων (που δεν έχουν "πεθάνει" ακόμα, αν τα ποδαράκια είναι φρέσκα), και αυτό δημιουργεί ηλεκτρικά σήματα στους μύες των ποδιών μέσω των νευρικών κυτάρων.
Ως γνωστόν, οι μύες κινούνται με εντολές από τα νεύρα, που μεταβιβάζουν ηλεκτρικά σήματα.
Οπότε πέφτει το αλάτι, και κάνουν σπασμούς τα ποδαράκια.
Παρ' όλα αυτά:
Προτιμώ την πατσά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Επενδυση σε αγροτουρισμο 23 Sep 2015 18:07 #9

Filoxrimatos wrote:


Πατσά δεν παλεύεται με τίποτα.
Τα βατραχοπόδαρα είναι σαν κοτόπουλο.
Οι ακρίδες με τις μολόχες είναι δικιά σου συνταγή ;

Συμφωνώ για τον πατσά..
Είναι για πολύ σκληροπυρηνικούς..
Βατραχοπόδαρα είχα φάει πριν πολλά χρόνια, στα Γιάννενα..
Όντως, έμοιαζαν με κοτόπουλο...με φτερούγες, ειδικότερα..

Είχαν κ φαγητό απο κρέας κροκοδείλου, αλλα δεν έφαγα..

Όσο για τις μολόχες με ακρίδες, κάπου είχα διαβάσει, οτι το τρώνε..
Νομίζω στο Βιετνάμ...

Συνταγή δική μου, δεν είναι..

Όμως, μην ανησυχείς, μπορώ να την βρω αν τη θέλεις πολύ!! :cheer:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.069 seconds