Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ??

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 25 Mar 2019 12:45 #19

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Τα μαζευω σε ενα για να μαθω καλυτερα απο την εμπειρια του μελετητη.

Stefan wrote:
Σου ειπα να μη λες κουταμαρες, δεν προκειται για δομημενο ομολογο που... σκαει.
Ο μελετητης εδω οφειλει να καταλαβει οτι το προϊον ειναι δομημενη προθεσμιακη καταθεση. Αν ηταν καταθετικο, θα καλυπτοταν απο το ΤΕΚΕ.

Stefan wrote:
Ποιος παιρνει τελικα τις προμήθειες, θα μας πεις καμια φορα? ο χρηματιστης? ή ο τραπ. υπαλληλος
Εδω ο μελετητης πρεπει να αναφερει το ονομα του υπαλληλου στην Εθνικη, που τον εχει πιασει κοτσο και του πλασαρει οτι να'ναι.

Stefan wrote:
Aυτα συμβαινουν μονο στη κοσμαρα σου, δε με εβαλε καποιος, εγω επελεξα το πρόγραμμα κατοπιν μελετης και, οπως σου εξηγησα πολλες φορες, δεν είναι δομημενο αλλα προθεσμιακη ειδικου τυπου. Δεν εχω κανει συνταξιοδοτικο στην Εθνικη, να σκεπαζεσαι καλα το βραδυ γιατι βλεπεις τρελα ονειρα :laugh:
Εδω ο μελετητης οφειλει να μελετησει πώς δουλευουν αυτα τα προϊοντα. Οταν το κανει, θα καταλαβει (ισως).

Stefan wrote:
Αν πιστευεις ότι οι καταθεσεις στη τραπεζα εχουν κοστη και ρισκο τοτε να μην ασχολείσαι καθολου.
Και κυριως κανεις το ξυπνιο σε πραγματα για τα οποια δεν εχεις ιδεα.
Ρε μελετητη, εχω τραπεζικες καταθεσεις εντος και εκτος συνορων. Λες η Εθνικη μονο να πουλαει δομημενες καταθεσεις;;;;
Αλλα αφου εσυ το εχεις μελετησει το πραγμα, για πες: Πως γινεται το επιτοκιο μιας προθεσμιακης καταθεσης να εξαρταται απο το δεικτη του ΧΑΑ; Τι ειδικος τυπος ειναι αυτος; Για ριξε φως στο πως δουλευει το προϊον να μαθαινουν κι υπολοιποι.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 25 Mar 2019 19:02 #20

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Ρε μελετητη, εχω τραπεζικες καταθεσεις εντος και εκτος συνορων. Λες η Εθνικη μονο να πουλαει δομημενες καταθεσεις;;;;
Αλλα αφου εσυ το εχεις μελετησει το πραγμα, για πες: Πως γινεται το επιτοκιο μιας προθεσμιακης καταθεσης να εξαρταται απο το δεικτη του ΧΑΑ; Τι ειδικος τυπος ειναι αυτος; Για ριξε φως στο πως δουλευει το προϊον να μαθαινουν κι υπολοιποι.

Για πόλλοστη φορα σου λεω ότι δε προκειται για δομημενο ομολογο και δεν υπαρχει περιπτωση να σκασει. Πως θα σκασει και τι? Δεν εξαρτάται απο το δεικτη του χαα αλλα απο το δεικτη large cup του χαα(η σκαλα του επιτοκίου). Θα μπορουσε να εξαρτάται από κατι άλλο, πχ. τις διακυμανεις της θερμοκρασιας. Εχεις κολλημα με το χαα και φανταζεσαι ρισκα, μιζες, σκοτεινες υποθεσεις...
Αλλα και δομημενο ομολογο να ηταν γιατι τραβας τοσο ζορι?

CV wrote:
Εδω ο μελετητης πρεπει να αναφερει το ονομα του υπαλληλου στην Εθνικη, που τον εχει πιασει κοτσο και του πλασαρει οτι να'ναι..

Ζεις σε ένα συνωμοσιολογικο κοσμο οπου οι πελατες των τραπεζων πιανονται κοτσο και τους πλασαρουν διαφορα ληστρικα και οτι ναναι προϊοντα για να επωφεληθουν οι αετονυχηδες υπαλληλοι προμηθειες και κερδη τριτων :woohoo:
Βγες απ αυτο το κοσμο, προσγειωσου και σοβαρεψου. Εξω απ το χορο και η γιαγια μου λεει πολλα τραγουδια.

CV wrote:
Αν ηταν καταθετικο, θα καλυπτοταν απο το ΤΕΚΕ.

Δε ξερω για το τεκε, ξερω οτι είναι εγγυημενο από την Εθνικη. Και φυσικα αν καταρρευσουν οι τράπεζες το τεκε δε θα μπορεσει να αποζημιωσει το κοσμακη.
Last Edit: 25 Mar 2019 19:29 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 26 Mar 2019 07:03 #21

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Εχω σκάσει στα γέλια μιλάμε.. :laugh:

Εσυ μπορει να γελας. Κι εγω το ιδιο κανω. Αλλα αν εβλεπες τι ειχε γραψει για τον Large "Cup" θα εκλαιγες απο τα γελια. Μετα το διορθωσε. Σοβαρη συζητηση με το Στεφαν απλα δεν γινεται.

Πραγματικο περιστατικο:
- Παω σε μια υπηρεσια χτες και καθομαι διπλα απο εναν τυπά.
- Ο τυπας απο τη Metlife. Μου πιανει κουβεντα και πουλαγε συνταξιοδοτικα / επενδυτικα.
- Στο λεπτο ειχε γινει καπνος.

Φταιει η Metlife, που ειναι απο τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες του πλανητη; Προφανως οχι.

Φταιει ο "συμβουλος"; Οχι. Το ψωμι του παει να βγαλει. Και προφανως κοιταει να πουλησει προϊοντα που του βαζουν λεφτα στην τσεπη. Αμα τον ρωταγα για ασφαλεια αυτοκινητου, που εχει μικρες προμηθειες, δεν θα ενδιαφεροταν.

Ποιος φταιει; Ο μακακας που θα παει και θα τα αγορασει, χωρις να ξερει τι ειναι αυτο που αγοραζει, ποσο κοστιζει και τι ρισκο εχει σε σχεση με το αναμενομενο κερδος. Και νομιζει οτι τα εχει μελετησει κι ολας.

Το ιδιο ισχυει για τις δομημενες καταθεσεις κλπ επενδυτικα προϊοντα.
The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 26 Mar 2019 11:04 #22

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
CV wrote:
Εσυ μπορει να γελας. Κι εγω το ιδιο κανω. Αλλα αν εβλεπες τι ειχε γραψει για τον Large "Cup" θα εκλαιγες απο τα γελια. Μετα το διορθωσε. Σοβαρη συζητηση με το Στεφαν απλα δεν γινεται.

Πραγματικο περιστατικο:
- Παω σε μια υπηρεσια χτες και καθομαι διπλα απο εναν τυπά.
- Ο τυπας απο τη Metlife. Μου πιανει κουβεντα και πουλαγε συνταξιοδοτικα / επενδυτικα.
- Στο λεπτο ειχε γινει καπνος.

Φταιει η Metlife, που ειναι απο τις μεγαλυτερες ασφαλιστικες του πλανητη; Προφανως οχι.

Φταιει ο "συμβουλος"; Οχι. Το ψωμι του παει να βγαλει. Και προφανως κοιταει να πουλησει προϊοντα που του βαζουν λεφτα στην τσεπη. Αμα τον ρωταγα για ασφαλεια αυτοκινητου, που εχει μικρες προμηθειες, δεν θα ενδιαφεροταν.

Ποιος φταιει; Ο μακακας που θα παει και θα τα αγορασει, χωρις να ξερει τι ειναι αυτο που αγοραζει, ποσο κοστιζει και τι ρισκο εχει σε σχεση με το αναμενομενο κερδος. Και νομιζει οτι τα εχει μελετησει κι ολας.

Το ιδιο ισχυει για τις δομημενες καταθεσεις κλπ επενδυτικα προϊοντα.
Δικιο εχεις, αλλα αμα ο αλλος δεν καταλαβαινει, αστον να πιστευει οτι θελει. Τα δικα του λεφτα παιζει, δικαιωμα του να τα χασει, αν τα χασει. Οποιος διαβαζει καταλαβε καποια πραγματα απο τα 5-6 πρωτα ποστ. Απο εκει και περα, απλα τσακωνεστε στο τελος. Για ολους μας το λεω με αφορμη εσας.
The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 26 Mar 2019 23:37 #23

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Εσυ μπορει να γελας. Κι εγω το ιδιο κανω. Αλλα αν εβλεπες τι ειχε γραψει για τον Large "Cup" θα εκλαιγες απο τα γελια. Μετα το διορθωσε.
................................

Ποιος φταιει; Ο μακακας που θα παει και θα τα αγορασει, χωρις να ξερει τι ειναι αυτο που αγοραζει, ποσο κοστιζει και τι ρισκο εχει σε σχεση με το αναμενομενο κερδος. Και νομιζει οτι τα εχει μελετησει κι ολας.

Mη ψευδολογεις για να δημιουργησεις εντυπωσεις και να δικαιολογησεις το καραγκιοζιλικι σου. Δεν εγραψα κατι λαθος για τον large cap, μονο μια ανορθογραφια απο βιασυνη(την οποια εκανες σημαια...)

Μακακες σιγουρα θα βρεις πολλους στο κυκλο σου, προσωπικα δε βαζω πουθενα τα λεφτα μου αν δεν το εχω ψαξει πρωτα. Αλλιως θα ημουν επιπολαιος και ασχετος όπως εσυ.

sosimple wrote:
Δικιο εχεις, αλλα αμα ο αλλος δεν καταλαβαινει, αστον να πιστευει οτι θελει. Τα δικα του λεφτα παιζει, δικαιωμα του να τα χασει, αν τα χασει. Οποιος διαβαζει καταλαβε καποια πραγματα απο τα 5-6 πρωτα ποστ.

Δικιο που εχει, στη συνωμοσιολογια? Εσυ τι καταλαβες δηλαδή, οτι η καταθεση για την οποια μιλαμε είναι... δομημενο ομολογο με προμηθεια που μπορει κιολας να σκασει?
Last Edit: 26 Mar 2019 23:43 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 27 Mar 2019 07:52 #24

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Στεφάν,
τον κλαιγανε.
Εισαι τοσο στοκος που δεν εχει νοημα.
Για την ιστορια, αυτο που εγραψες ειναι γιατι αναφερομαι στο ΧΑΑ οταν το προϊον ακολουθει το το large cup. :blink:
Οπως ειχες γραψει παλιοτερα για το δεικτη "unit linked".
Χωρις να εχεις ιδεα τι ειναι τα παραγωγα που αγοραζουν για να ακολουθουν τους δεικτες. Χωρις να εχεις ιδεα τι ειναι ο δεικτης.
Αφου δεν καταλαβαινεις πως δουλευουνε, γιατι πας και τα παιρνεις;
Αν εχω γραψει για δομημενο ομολογο πουθενα, το παραθετεις να το διορθωσω.

Το θεμα με αυτα τα προϊοντα, οπως εγραψα παραπανω, ειναι:
- Δεν φταιει η τραπεζα. Λεφτα παει να βγαλει.
- Δεν φταιει ο υπαλληλος. Το ψωμι του παει να βγαλει.
- Ο μαλακας που τα αγοραζει φταιει. Παγκοσμιο φαινομενο.

Τι να κανεις σαν εναλλακτικη;
1. Ενημερωσου. Μαθε. Ψαξε. Δυσκολα θα σε πιανει μαλακα ο καθενας μετα. Σου εγραψα να γκουγκλαρεις για να βρεις πληροφοριες και παρεξηγηθηκες. Τα ξερεις ολα, αρα τι να το κανεις το γκουγκλε; Το θεμα δεν ειναι να μην ξερεις. Το θεμα ειναι να μην θελεις να μαθεις.
2.Εγραψα παραπανω για μια εναλλακτικη που πας και αγοραζεις το δεικτη μονος σου. Καντο. Κερδισμενος/η θα βγεις.
3. Αλλαξε τραπεζα. Το προβλημα ειναι οτι αν σε εχουν πιασει κοτσο στην Εθνικη, τοτε σε Πειραιως και Eurobank θα σε λιανισουνε. Κοιταξε για Alpha. Εκτος απο (α) συνταξιοδοτικο/επενδυτικο και (β) δομημενη προθεσμιακη, τι αλλο σου πουλησε η Εθνικη;


Παρε και παραδειγμα τη Σαρα που τα βαζει στη UBS:

The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 27 Mar 2019 17:49 #25

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Στεφάν,
τον κλαιγανε.
Εισαι τοσο στοκος που δεν εχει νοημα.
Για την ιστορια, αυτο που εγραψες ειναι γιατι αναφερομαι στο ΧΑΑ οταν το προϊον ακολουθει το το large cup. :blink:
Οπως ειχες γραψει παλιοτερα για το δεικτη "unit linked".


O τροπος και η χυδαιοτητα με την οποια εκφραζεις τις μπουρδες και τα ψεμματα σου μαρτυρανε ποιος ειναι στη πραγματικοτητα ο στοκος. Αυτο που ειπα ειναι ότι η διακυμανση του επιτοκίου εξαρτάται από το δεικτη large cap του χαα.
Προσπαθεις να προκαλεσεις κιολας, αυτό είναι που λενε 'θρασος χιλιων πιθηκων'...
Πιαστηκες από το 'cup' και το εκανες σημαια :laugh:
Ότι σου ειχα πει για το unit linked ισχυει, ενημερωσου αντι να πιθηκιζεις ολη την ωρα.
Last Edit: 27 Mar 2019 17:56 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 28 Mar 2019 07:16 #26

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Στοκε,
τα υπολοιπα κοιτα:
CV wrote:
...
Χωρις να εχεις ιδεα τι ειναι τα παραγωγα που αγοραζουν για να ακολουθουν τους δεικτες. Χωρις να εχεις ιδεα τι ειναι ο δεικτης.
Αφου δεν καταλαβαινεις πως δουλευουνε, γιατι πας και τα παιρνεις;
Αν εχω γραψει για δομημενο ομολογο πουθενα, το παραθετεις να το διορθωσω.

Το θεμα με αυτα τα προϊοντα, οπως εγραψα παραπανω, ειναι:
- Δεν φταιει η τραπεζα. Λεφτα παει να βγαλει.
- Δεν φταιει ο υπαλληλος. Το ψωμι του παει να βγαλει.
- Ο μαλακας που τα αγοραζει φταιει. Παγκοσμιο φαινομενο.

Τι να κανεις σαν εναλλακτικη;
1. Ενημερωσου. Μαθε. Ψαξε. Δυσκολα θα σε πιανει μαλακα ο καθενας μετα. Σου εγραψα να γκουγκλαρεις για να βρεις πληροφοριες και παρεξηγηθηκες. Τα ξερεις ολα, αρα τι να το κανεις το γκουγκλε; Το θεμα δεν ειναι να μην ξερεις. Το θεμα ειναι να μην θελεις να μαθεις.
2.Εγραψα παραπανω για μια εναλλακτικη που πας και αγοραζεις το δεικτη μονος σου. Καντο. Κερδισμενος/η θα βγεις.
3. Αλλαξε τραπεζα. Το προβλημα ειναι οτι αν σε εχουν πιασει κοτσο στην Εθνικη, τοτε σε Πειραιως και Eurobank θα σε λιανισουνε. Κοιταξε για Alpha. Εκτος απο (α) συνταξιοδοτικο/επενδυτικο και (β) δομημενη προθεσμιακη, τι αλλο σου πουλησε η Εθνικη;


Παρε και παραδειγμα τη Σαρα που τα βαζει στη UBS:

The administrator has disabled public write access.

Κεφάλαιο Plus ΕΤΕ ?? 28 Mar 2019 07:57 #27

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
CV wrote:
Στοκε,

Σου εχω πει να μη μεταφερεις στο φορουμ την ανατροφη που ελαβες απ το σπιτι σου.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds