Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη

European Apartheid! ..............Thailand -αρα "τσιου" for ever! ......και π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο! 04 05 Jan 2019 22:52 #19

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
CV εγραψε απερισκεπτα
. Μια εταιρεια της προκοπης για να βγαλει ομολογα (χρεος) δεν χρειαζεται εγγυητη.
Αυτα τα "διαμαντια εταιρειες" που αγοραζεις (που δεν ξερεις τι σου γινεται) αν δεν βαλουνε εγγυητη δεν θα πουλησουνε ομολογα στον αιωνα τον απαντα. Ο εγγυητης απο την αλλη, γιατι να μην τα σφραγισει; Μπας και τον ελεγχει κανενας; Αν σκασουνε τα "διαμαντια εταιρειες", σκαει κι ο εγγυητης, και παει αλλου να βρει μαλακες.
Βολευει οταν ο "επενδυτης" δεν εχει ιδεα τι του γινεται και νομιζει οτι εχει εγγυηση απο την Mitsubishi bank και τη Hitachi bank που δεν υπαρχουν.

Απαντηση
Ποιος στο ειπε αυτο?
Απο την στιγμη που επαναλαμβανω Τραπεζα εκδιδει ,πουλαει corporate bonds τοτε δια Νομου ειναι υποχρεωμενη να βαλει εγγυηση πισω απο το κουπονι του corporate bond (ειναι νομιμα δεν ειναι......παρανομα τα Εμπορικα Ομολογα).
Αλλα σας τον πιασανε μαλλον χοντροπιασανε τον π@πο οι πολιτικοι σας και τωρα οσα δεν φθανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια συν σας "χωσανε" το περιουσιολογιο........
Η Τραπεζα εκδιδει βασει Νομου εναν περιορισμενο αριθμο Εμπορικων Ομολογων καθε φορα που μια επιχειρηση καταφευγει σε δανεισμο στην ονομαστικη αξια του Εμπορικου Ομολογου.
Συμφερει και τις ιδιες τις επιχειρησεις προκειμενου να κρυψουν τον δανεισμο τους κυριως οταν κανουν επεκταση δραστηριοτητων τους και να προσελκυσουν νεους μεγαλομετοχους.
Ειναι μια συνηθης πρακτικη κυριως μεγαλων Επιχειρησεων προκειμενου να κανουν επεκταση των δραστηριοτητων τους και ειτε να βαλουν και αλλους μεγαλομετοχους ειτε ακομα να αυξησουν τον Τραπεζικο τους δανεισμο να "βγαζουν" εμπορικα Ομολογα για αντληση κεφαλαιων.


Αυτα οταν αγοραζονται κατευθειαν απο τις ιδιες τις Τραπεζες γιατι οταν (εδω προσοχη γιατι μπερδευετε τις "βουρτσες" με "κατι αλλο") οταν το ιδιο Ομολογο αλλαξει τριτον,τεταρτο επενδυτη τοτε διαπραγματευουνται στην δευτερογενη αγορα και ο επενδυτης (ξανα προσοχη ασχετηλες) τοτε δεν το αγοραζει με κουπονι αλλα σαν Εντοκο γραμματιο με ονοματεπωνυμο.
Δεν ειναι πια και τοσο δυσκολα που να επικαλειστε μεχρι τον Soros.

Ειδικοτερα στην Ασια η αγορα των Εμπορικων Ομολογων ειναι ανεπτυγμενη......εδω και χρονια ενω ενα απο τα μειονεκτηματα στην Thailand-αρα ειναι οτι η διαρκεια τους σπανια ειναι τριετης ,διετης.
Συνηθως εχουν διαρκεια ενα χρονο ,εξαμηνη κλπ σε ενα ποσοστο 21% ΑΕΠ που καλυπτουν ενω στα γειτονικα Κρατη το αντιστοιχο ποσοστο ανερχετε στο 63% και παντα σε (€) ,($) αποπληρωμη τους.

Τοσες φορες πηγαν ρευστοποιησα τα εβαλα στην Τραπεζα τα ξανα εβγαλα και "μπεικα" παλι και ποτε δεν εχασα και το ιδιο θα ξανακανω το επομενο διαστημα.

CV εγραψε
. Εγω για την υποτιμηση την εχω φοργκετ ιτ ουτως ή αλλως. Αλλα το '98 επεσε 20% σε σχεση με το δολλαριο σε μια ημερα. Παιρνεις χαμπαρι οτι δεν διαφερει ιδιαιτερα αυτη η ιστορια απο το μπιτκοιν;

Απαντηση
Παλι τα ιδια?
Τι εγινε .........πριν απο 21 χρονια.........2019 εχουμε τι δουλεια και σχεση εχει το bitcoin με το εθνικο νομισμα κυριως οταν και το ΙMF προβλεπει υψηλοτερους ρυθμους αναπτυξης απο αυτους που ειχε προβλεψει?

CV εγραψε
. Για τα "ανωνυμα", που παλι υπερηφανευεσαι, δεν εχεις ιδεα. Τα πιο πολλα ομολογα ανωνυμα ειναι: δεν γραφουν το ονομα σου πανω. Αν διαπραγματευονται σε οργανωμενη αγορα, οποτε θελεις τα πουλας (αν βρεις καποιον να τα αγορασει). Οι κινησεις ομως καταγραφονται ηλεκτρονικα (εκτος κι αν σου δινουν μια κολλα χαρτι και ρευστοποιει ο υπαλληλος οποτε θελει απο μονος του, οποτε χαιρετισματα).

Απαντηση
Παλι μπερδευτηκες με την δευτερογενη αγορα οπου οι αγοραπωλησιες ειναι ηλεκτρονικα αμα εισαι ασχετηλας δεν σου φταιω εγω.
Επιπροσθετως για τις κυριες special origins που εγραψα δεν το εγραψα τυχαια γιατι "καπου" παω και αμμεσα ρευστοποιω οποτε θελω.
Καταλαβες οτι αναφερομαι στην Asia και οχι Europa -USA που ειναι ολοι απατεωνες στα εμπορικα ομολογα?

CV εγραψε
. Παιρνεις χαμπαρι οτι στα εχουν αρπαξει διπλα και τριδιπλα; Μηπως σου δινουν τιποτα κι εχεις κολλησει εκει περα; Κανε reset - μερικες φορες δουλευει.

Απαντηση
Η αναιδεια και το θρασος σου σε ολο της το "μεγαλειο" τι να σχολιασω αφου εισαι ασχετηλας και ενω εχω γραψει οτι απο το 2012 επι Σαμαρα -Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης εφυγα οριστικα και επεξηγω χωρις να παροτρυνω κανενα να παει εσυ καθεσαι επιμονως και σχολιαζεις προσβλητικα και ασχετα με το θεμα.

Αλλα σας τσουζουν ..........εγω δεν σας φταιω να τους χαιρεσται και......να σας χαιρονται τα "μπουμπουκια" που ψηφιζετε!

Κατά ριπάς τα κατασχετήρια από την εφορία - Στο στόχαστρο 1,8 εκάτ. πολίτες

Κατά ριπάς φεύγουν τα κατασχετήρια από την Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων προς φορολογούμενους οι οποίοι έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το δημόσιο άνω των 500 ευρώ.

Μόνο το Νοέμβριο του 2018, 7.084 πολίτες είδαν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς να αδειάζουν ή να μπλοκάρονται μετά από εντολή των αρμόδιων υπηρεσιών του υπουργείο Οικονομικών. Ταυτόχρονα αλλά 46.000 άτομα προστέθηκαν στην τεράστια λίστα των υποψήφιων AΦM που απειλούνται με αναγκαστικά μέτρα είσπραξης.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) οι οφειλέτες με ληξιπρόθεσμα χρέη τον Νοέμβριο του 2018 είχαν φτάσει τους 4.200.472, με το ύψος των οφειλών να αγγίζει τα 103,7 δισ. ευρώ. Τα ΑΦΜ που εμφανίζονται με χρέη άνω των 500 ευρώ ανήλθαν σε 1.836.926, αυξημένα κατά 46.186 σε σχέση με τον Οκτώβριο του 2018.

Πάραλληλα ο αριθμός των φορολογούμενων εναντίον των οποίων έχουν ήδη επιβληθεί μέτρα αναγκαστικής είσπραξης ανήλθε τον Νοέμβριο στους 1.162.737. Πρόκειται για τον υψηλότερο αριθμό που έχει καταγραφεί, καθώς τον Οκτώβριο του 2018 ήταν 1.155.649


Τα βασικότερα μέτρα αναγκαστικής είσπραξης που μπορεί να λάβει η φορολογική διοίκηση εναντίον των οφειλετών είναι η κατάσχεση υπολοίπων τραπεζικών λογαριασμών, η κατάσχεση ακινήτων τα οποία στη συνέχεια εκπλειστηριάζονται καθώς και η κατάσχεση εισοδημάτων στα χέρια τρίτων όπως είναι για παράδειγμα τα τα ενοίκια.

Πηγη:
www.newsbomb.gr/bomb-tv/oikonomia/story/...tro-1-8-ekat-polites

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 05 Jan 2019 22:58 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 06 Jan 2019 07:21 #20

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Κοιτα τι παθαινει ο ανθρωπος και "ξεχναει". "Ξεχασες" να "απαντησεις" σε αυτο:

ΟΚ, αλλα το 2012 η ισοτιμια EUR-THB ηταν μεταξυ 38 και 42. Αν εσυ τα αγορασες με 52, πληρωσες 25% παραπανω απο την τιμη της αγορας. Ητοι, κι αυτοι κοτσο σε πιασανε. Οι "κυριες special origin" στα πουλησανε κι αυτα;
The administrator has disabled public write access.

European Apartheid! ..............Thailand -αρα "τσιου" for ever! ......και π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο! 06 Jan 2019 23:08 #21

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Δεν ηταν αυτη η ισοτιμια που γραφεις αλλα ηταν στα B45 =€1 αλλα οπως επομενως στην τωρινη συναλλαγματικη ισοτιμια B36-B37 =€1 ........λες να εχασα?
Το οτι εχω παει αρκετα χρηματα "κατω" σας "ετσουξε" και δεν ειμαι......ο μονος (μην τρελλαθουμε) αλλα απλα τα corporate bonds ειναι ανεπτυγμενη η αγορα τους στην Asia δεν ειναι κοπριταριο Europa που χρεοκοπουμε οποιο κρατος θελουμε.
Τι να σου πω ομως να μιλας απο τα "στοιχηματα" και το bitcoin που απο τα €17,000 το "βυθησαν" σε μενα που ειμαι ηδη εξι (6) χρονια στην αγορα τους και απλα "κατεβαινω" και "ανανεωνω" + vacations πλεονεκτημα στην καρδια του χειμωνα.
Ειναι μικρη η αγορα των corporate bonds στην Ευρωπη γιατι θελουν οι "τραπεζες" να σας τα μασανε!
Εδω "ψαχνομαι" μπας και τα κανω πανω απο χρονο για να μην εχω ανανεωσεις αλλα δεν αφηνουν (και λογω βασει Νομου) αλλα και τους ιδιους δεν συμφερει γιατι εχει καλα επιτοκια.(αφορολογητα φυσικα).
Πολλες χαρες οχι μονο μια χαρα ειναι η αγορα τους και σημειωτεον πραξικοπημα εγινε,καθαιρεθηκε η Πρωθυπουργος τους αλλα στον χωρο των επιχειρησεων ολα λειτουργησαν και λειτουργουν αψογα.
Ειναι και αλλοι απο την Europe και Ελληνες αλλα αυτοι ηταν κολοφαρδοι προλαβαν τις αλυσιδες μπακαλικων και επιχειρησεων σε mall και "χωθηκαν" στα Corporate Bonds οχι γραμματια απο την δευτερογενη.
Αμα τα ειχα Ελλαδα.........Π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο και θα πληρωνα τους ρεμπεσκιεδες ..........!
Κατι αλλο απο το Β38 -Β42 =€1στο Β52 =€1 ειναι ανατιμηση δεν ειναι υποτιμηση!
Μηπως κανεις λαθος?
Οσο η συναλλαγματικη ισοτιμια "πεφτει" με το € τοτε το νομισμα thaibaht ανατιμαται δεν......υποτιμαται (το αντιστροφο).
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 06 Jan 2019 23:10 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 07 Jan 2019 15:37 #22

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Αγαπητε πα-Paris τρια-τρια:

Ειμαι σιγουρος οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν Ελληνες στην Ταιλαντη που κανουν μια αξιοπρεπεστατη ζωη: ειτε εχουν επιχειρησεις, μαγαζια, δουλειες ειτε οτιδηποτε αλλο. Δεν ειναι ευκολο.
Εσυ απο την αλλη γραφεις σαχλαμαρες.

Οσον αφορα τα συναλλαγματικα:
Μεχρι και διαγραμμα απο το xe.com ποσταρα για να σου δειξω οτι λες ασυναρτησιες. Λες και το xe.com να κανει συνομωσια εναντιον σου ή απλα εισαι βλαμμενος; Βαλε την εμπειρια σου να δουλεψει και ξανα κοιτα το: www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=THB&view=10Y

Εναλλακτικα πανε στις "κυριες special origin" που σε πιασανε κοτσο να στο εξηγησουν.

Ουδεποτε μεσα στο 2012 ειχε EUR/THB = 45. Εστω ομως οτι ειχε 45. Αν εσυ τα πηρες με 52 πληρωσες (52-42)/42=17% spread. Χαμπαριαζεις τι λεω;
PARIS33 wrote:
Κατι αλλο απο το Β38 -Β42 =€1στο Β52 =€1 ειναι ανατιμηση δεν ειναι υποτιμηση!
Μηπως κανεις λαθος?
Οσο η συναλλαγματικη ισοτιμια "πεφτει" με το € τοτε το νομισμα thaibaht ανατιμαται δεν......υποτιμαται (το αντιστροφο).

Αν η τιμη του ηταν 38 - 42 (που τοσο ηταν) και εσυ το πηρες με 52 => :woohoo: Δεν αισθανεσαι λιγο μακακας;

Οσον αφορα την ανατιμηση του baht λογω "καλης οικονομιας":
Στις 21-04-2013 ειχε 37.42. Μεσα σε 7 μηνες πηγε στα 45.12 => 21% χασουρα
Στις 15-04-2015 ειχε 34.57. Μεσα σε 4 μηνες πηγε στα 41.34 => 20% χασουρα

Προφανως και η ισοτιμιες γυριζουν. Αλλα αυτο που δεν γινεται συχνα ειναι το εξης:
"The Thai stock market dropped 75%. Finance One, the largest Thai finance company until then, collapsed."

Εν κατακλειδι: το να παιζεις με τα νομισματα δεν εχει διαφορα με το να παιζεις με το bitcoin ή με αλλα πραγματα (για εμας που εχουμε ακομα).

Οσον αφορα τα corporate bonds: σε εχουν πιασει κοτσο.
Εισαι σοβαρος που θα μου κανεις αναλυση και δεν εχεις ιδεα;

Δεν βλεπω ιδιαιτερες διαφορες, αν και εχουν δρομο ακομα μεχρι να φτασουν τους υπολοιπους: www.thaibma.or.th/Doc/annual/SummaryMarket2017.pdf

PARIS33 wrote:
Η Τραπεζα εκδιδει βασει Νομου εναν περιορισμενο αριθμο Εμπορικων Ομολογων καθε φορα που μια επιχειρηση καταφευγει σε δανεισμο στην ονομαστικη αξια του Εμπορικου Ομολογου.
Συμφερει και τις ιδιες τις επιχειρησεις προκειμενου να κρυψουν τον δανεισμο τους κυριως οταν κανουν επεκταση δραστηριοτητων τους και να προσελκυσουν νεους μεγαλομετοχους.
Ειναι μια συνηθης πρακτικη κυριως μεγαλων Επιχειρησεων προκειμενου να κανουν επεκταση των δραστηριοτητων τους και ειτε να βαλουν και αλλους μεγαλομετοχους ειτε ακομα να αυξησουν τον Τραπεζικο τους δανεισμο να "βγαζουν" εμπορικα Ομολογα για αντληση κεφαλαιων.

Τι λες ρε παιδι μου. Ποιος νομος ειναι αυτος;

Σοβαρα τωρα:
Μια εταιρεια CCC βγαζει ομολογα. Αυτα τα παιρνει μια τραπεζα ή μια ασφαλιστικη ΑΑΑ, τα ασφαλιζει, παιρνει το ποσοστο της και τα πουλαει σαν ΑΑΑ. Ο ανιδεος που τα αγοραζει δεν καθεται να κοιταξει το CCC -> κοιταει το ΑΑΑ. Και εκει το πινει.

Σε μια πιο χαρουμενη νοτα για τους υπολοιπους αναγνωστες (εσυ εισαι καμμενος): Ο σοβαρος κοσμος λεει οτι τα corporate bonds πρεπει να αποφευγονται. Αν φαληρισει η εταιρεια παιρνεις τον πουλο. Αν παει καλα η εταιρεια, δεν θα παρεις κατι παραπανω.

PARIS33 wrote:
Τοσες φορες πηγαν ρευστοποιησα τα εβαλα στην Τραπεζα τα ξανα εβγαλα και "μπεικα" παλι και ποτε δεν εχασα και το ιδιο θα ξανακανω το επομενο διαστημα.
Να πας παιδι μου. Να πας.
PARIS33 wrote:
Τι εγινε .........πριν απο 21 χρονια.........2019 εχουμε τι δουλεια και σχεση εχει το bitcoin με το εθνικο νομισμα κυριως οταν και το ΙMF προβλεπει υψηλοτερους ρυθμους αναπτυξης απο αυτους που ειχε προβλεψει?

Αμα το προβλεπει το IMF... ετσι θα ειναι.


PARIS33 wrote:
Η αναιδεια και το θρασος σου σε ολο της το "μεγαλειο" τι να σχολιασω αφου εισαι ασχετηλας και ενω εχω γραψει οτι απο το 2012 επι Σαμαρα -Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης εφυγα οριστικα και επεξηγω χωρις να παροτρυνω κανενα να παει εσυ καθεσαι επιμονως και σχολιαζεις προσβλητικα και ασχετα με το θεμα.

Θελεις να γλιτωσεις απο τους κουρεις και πεφτεις στα διχτυα των "κυριων special origin".
Ρε απο το να στα τρωει ο καθε παιδεραστης, λειντιμποϊς και Kanokwan, γιατι να μην στα τρωει ο Σαμαρας κι ο Βενιζελος καλυτερα; Τουλαχιστον αυτοι δεν τον εχουνε κοψει να γυρνανε στους δρομους και να τους φωναζουνε Τζεσικα.
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 07 Jan 2019 19:05 #23

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Εμένα CV, από όλο αυτό μου έμεινε ότι σε ... "τσούζουν" τα λεφτά του ανθρώπου :whistle: , ότι είσαι ... "Σαμαροβενιζελικός" :whistle: και ότι ... προφανέστατα δεν πας καθόλου τον ... Νίκο Οικονομόπουλο :whistle: και την (όποια) ... Τζέσικα. :whistle:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Jan 2019 19:06 by batista.
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 07 Jan 2019 19:45 #24

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Για το τι κάνει τα λεφτά του αντιλαμβάνεσαι πόσο ενδιαφέρομαι. Αλλά το παίζει ότι κάτι κάνει κι όλας.

Για σαμ-βεν: :blink:

Τον οικονομοπουλο δεν τον πάω, είναι γεγονός

Με την Τζέσικα no problem, αρκεί να μη μου τρώει λεφτά. Αν όμως φτάσουμε στο σημείο να μου τρώει λεφτά, τουλάχιστον να είναι original μωρο διμετρο και όχι immitation Μπαμπης "κυρία special origin"
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 08 Jan 2019 09:35 #25

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
CV wrote:
Για το τι κάνει τα λεφτά του αντιλαμβάνεσαι πόσο ενδιαφέρομαι. Αλλά το παίζει ότι κάτι κάνει κι όλας.

Για σαμ-βεν: :blink:

Τον οικονομοπουλο δεν τον πάω, είναι γεγονός

Με την Τζέσικα no problem, αρκεί να μη μου τρώει λεφτά. Αν όμως φτάσουμε στο σημείο να μου τρώει λεφτά, τουλάχιστον να είναι original μωρο διμετρο και όχι immitation Μπαμπης "κυρία special origin"


Απα πα πα πα...

"Φαρμάκι" στάζει το ... πληκτρολόγιό σου.... :cheer:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη και οι κοροιδαρες των Athenes τον χαβα τους! 11 Jan 2019 22:16 #26

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Το ετος 2012 η συναλλαγματικη ισοτιμια του τοπικου νομισματος thai baht /€ ηταν τουλαχιστον στα μεγαλα ανταλλακτηρια στο 45 αν και υπηρχε και καλυτερη.
Τωρα αμα εισαστε κοροιδαρες και πηγαινετε και ανταλλασετε το νομισμα οπου εχει χαμηλοτερη αξια αυτο ειναι αλλο "θεμα".
Τοσες φορες εγραψα οτι πηρα τα χρηματα μου και τα εχω Ο.μ.ο.λ.ο.γ.α επιχειρησεων που οι "τραπεζες" εδω στην Ελλαδα ειναι περπτερα μπροστα τους συν την ανωνυμια και αφορολογητα που ειναι κατα την ληξη τους.
Αμαν πια τοσο ζορια τραβατε να καταλαβετε τα απλα πραγματα οι αλογομουρηδες bitcoin ,cds κλπ?
Η αγορα Corporate bonds ειναι τεραστια στην Ασια με οπισθογραφημενη εγγυηση της Τραπεζας και χωρια που ειναι μια συνηθης διαδικασια και συμφερει τις ιδιες τις επιχειρησεις να κρυψουν τον δανεισμο τους και την εισαγωγη νεων επενδυτων.
Απο το 2012 τα εχω αγορασει -ρεστοποιησει τοσες φορες τα corporate bonds .........!
Τωρα αμα στην αγορα αυτη (οχι μεσω δευτερογενους να πληρωνω νταβατζιλικια τραπεζων) σας εβαζαν φιλοι special origin θα λεγατε οχι?
Ο καθενας ειναι ελευθερος να παει τα χρηματα του στο "ασφαλες" bitcoin ,cds και των αλογομουρηδων αλλα δεν εχετε το δικαιωμα οι ασχετοι να παραφραζετε τα γραφομενα μου.
Οταν μαλιστα δεν εχω γραψει και ουτε θα το κανω (να μην μου τα κανουν κουδουνια οι european clowns) σε ποια επιχειρηση ανωνυμως τα εχω παει οριστικα και μετακλητα.
Την Ελλαδα των ρεμπεσκιεδων ψιλικατζηδων Μυτηληναιων ,Φεσσα κλπ που χρωστανε σε οποιον μιλαει Ελληνικα και Αγγλικα + τους Κουληδες λουληδες πολιτικαντηδες δ.ε.ν τους εμπιστευομαι.
Να τους χαιρεσται και να σας χαιρονται.

Το μονο αβολο (κατα καποιον τροπο) ειναι οτι καθε χρονο πρεπει να πηγαινω "κατω" ειτε για ανανεωση ειτε για αγορα και αλλων corporate bonds (ευρωπη ειναι πολλυ μικρη η αγορα) γιατι αλλοι και δικοι μας και βορειοι Ευρωπαιοι τα εχουν ειτε 5 ετης διαρκειας ειτε μεγαλυτερης.
Ανωνυμα και κυριως Α.φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.η.τ.α!
Προσωπικα δεν με χαλαει αλλωστε πηγαινω καθε χειμωνα (δικο μας) για διακοπες στην πανεμορφη αυτη Χωρα Βασιλειο.
. H πρωην Πρωθυπουργος της Thailand Yingluck Shinawatra Προεδρος και Νομικος Εκπροσωπος Κινεζικης Εταιρειας Μεταφορων.

Η πρωην Πρωθυπουργος της Thailand Yingluck Shinawatra Προεδρος και Νομικος εκπρόσωπος της SICT Shantou International Container Terminals (SICT) στην South China's Guangdong επαρχιας.
Η ιδιοκτησια ηρθε στο φως της επικαιροτητας στις 12 Δεκεμβριου συμφωνα με δημοσιευματα τοπικων Κινεζικων portals οπως και το μετοχικο Κεφαλαιο υψους $88 εκατ ητοι 70% ιδιοκτησιας της με μειοψηφια τοπικα κεφαλαια της κινεζικης επαρχιας.
Η εταιρεια μεταφορων SICT εξυπηρετει τρεις γραμμες εμπορικης μεταφορας στην Chinese ενδοχωρα, Hong Kong και South Korea
Για την ιστορια η πρωην Πρωθυπουργος Yingluck Shinawatra εγκατελειψε την Thailand τον Αυγουστο 2017 για τα United Arab Emirates ενω προηγουμενως ειχε ταξιδεψει στην Britain με διαβατηριο τριτης Χωρας.
Tον Σεπτέμβριο 2017 ειχε καταδικαστει απο το Ανωτατο Δικαστηριο ερημην σε πενταετη (5) φυλακιση.

Πηγη:
www.globaltimes.cn/content/1134963.shtml

Former Thailand prime minister Yingluck Shinawatra does have a Cambodian passport, and may have used it to flee in 2017

Πηγη:
www.scmp.com/news/hong-kong/politics/art...shinawatra-does-have



Οπως βλεπετε υπαρχουν οντως ελευθερες Χωρες Βασιλεια οπου το Κρατος εχει το δικαιωμα να καταδικαζει επισημα το Ανωτατο Δικαστηριο πρωην Πρωθυπουργους με φυλακιση και αναρτηση καταζητουμενου επισημα στο site της Interpol.
Απεναντιας στην "δημοκρατικη" και "αναπτυγμενη" Ελλαδα μολις η "ανεξαρτητη" Δικαιοσυνη διερευνησει σκανδαλαρες οπου "ολοι μαζι τα φαγαμε" ειναι μπλεγμενοι η λερα των πολιτικων ........τοτε "παραπεμπουν" την "υποθεση" στην "Βουλη" και το καλυπτουν.

Επομενως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι αφενος να καθομαστε και να κανουμε τα "κουνελια" τους στραβους και τους μουγγους "παιζοντας" την περιουσια μας στα χερια του καθε τυχαρπαστου "δημοκρατη" λερα της διαφθορας.
Υπαρχουν και αλλου ........πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια!
Ουτε και ολα τα Κρατη ειτε γεωγραφικοι προσδιορισμοι ειναι τα ιδια!
Απλα εγω οτι .......εγραφα απο το 2012 (και ειχα σταματησει να γραφω στο forum για πολλα χρονια μετα) το εκανα πραξη!
Ειπα ενα οριστικο "αντιο" στο ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ του Σαμαρα -Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης .
Καυλα "ξεμπερδεματα" τωρα με το Π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο οσοι δεν με διαβαζατε!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 11 Jan 2019 22:19 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 11 Jan 2019 23:51 #27

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Αγαπητε πα-Paris τρια-τρια:

Την παλευεις;

Τα διαβαζω και φοβαμαι:
www.bot.or.th/Thai/PressandSpeeches/Press/News2561/n1161e.pdf
ratings.spglobal.com/rs/583-TMS-002/imag...IS%20Thai%20Bond.pdf
www.nationmultimedia.com/detail/Economy/30329539

Extract απο το τελευταιο. To παληκαρι (ανδρας φαινεται αλλα δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος με αυτους εκει περα) ειναι president of the Thai Bond Market Association:

Retail corporate bond holders warned of risksEconomy October 18, 2017 01:00 By WICHIT CHAITRONG
THE NATION 2,345 Viewed
RETAIL investors in Thailand hold too much in debentures, leaving them exposed to default and timing risks, Tada Phutthitada, president of the Thai Bond Market Association (ThaiBMA), warned yesterday.



Για τη συναλαγματικη ισοτιμια -> δεν παιρνεις πρεφα. Μακακα σε πιασανε.
Για τα εταιρικα ομολογα -> δεν παιρνεις πρεφα (καταλαβαινω οτι μπερδευεις τον underwriter με τον insurer). Μακακα σε πιασανε.

Ρε θα πας μια μερα και τα λεφτα θα εχουν κανει φτερα -> απο αυτο παιρνεις πρεφα;

Εφυγες για να γλυτωσεις και θα καταληξεις Pattaya με κοκκινα κολαν για να βγαλεις το εισιτηριο επιστροφης ρε -> παρε πρεφα ρεεεεεε!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.096 seconds