Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επενδυσεις σε ομολογα στην Ταϋλανδη

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία European Apartheid! 03 Jan 2019 08:05 #10

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
PARIS33 wrote:
Ρε φιλαρακι γιατι το παιζεις “κοντρα” αφου οπως σε κοβω η δεν εχεις παει …...αλλα εχεις αποψη και δευτερον αν πηγες στους “υποαναπτυκτους” δεν εψαξες (οπως και εγω) την αγορα εταιρικων Ομολογων (και εμενα αλλοι με εβαλαν).

Να τους δωσεις συγχαρητηρια.

PARIS33 wrote:

Πρωτο λαθος “καραμπινατο” που εγραψες
. Το θεμα ξεκιναει απο εδω:PARIS33 έγραψε:
Aπο το 2012 τα εχω παει και π.ο.τ.ε δεν φοβηθηκα τι να ρευστοποιησω κλπ γραφεις αφου εχουν οπισθογραφημενη Εγγυηση Τραπεζας οτι το Εταιρικο Ομολογο πληρωνετε στην ληξη του.
Ποιος στο ειπε αυτο οτι δεν υφισταται αρμοδια Τμηματα Εκδοσης -Διαθεσης -Εγγυησης εταιρικων Ομολογων απο την Εκδοτρια Τραπεζα?
Για να δινει η Τραπεζα εγγυηση παει να πει οτι ο επιχειρηματιας εχει καταθεσει το αναλογο ποσον ασφαλιστρου του Ομολογου.
Τι λογικη ειναι αυτη που λαθος καλλιεργεις?
Δηλαδη συμφωνα με την αποψη σου αμα χρεοκοπησει μια εταιρεια που εχει εκδοσει Ομολογο τοτε οι επενδυτες παιρνουν τον “κουλη” παραμασχαλα?
Οχι φιλε μου “αυτα” σας τα μαθανε στο Europa apartheid οι Βενιζελοι ,Σαμαραδες κλπ οπου κατακταμε μια χωρα μεσω δανεισμου και διαχειριζομαστε κουρευουντας Καταθεσεις,,Ομολογα κλπ.
Δεν ξερω σε αλλες χωρες τι κανουν με τα Εταιρικα Ομολογα γιατι σας βλεπω “μπρεδευτηκατε” με τα Εταιρικα Γ.ρ.α.μ.μ.α.τ.ι.α που ναι μεν “μοιαζουν” αλλα δεν εχουν καμια σχεση ως προς την Εγγυηση και το νομισμα αποπληρωμης.
Στο Εξωτερικο ο αλλος προσεχει την επιχειρηση του και την κραταει καθαρη και δεν ειναι σαν την Ελλαδα οπου η διαχρονικη διαφθορα πολιτικων με τον επιχειρηματικο κοσμο εμφανιζουν διαχρονικα το Κρατος να ομοιαζει με εγκληματικη οργανωση.

Ναι σιγουρα. Ετσι τα λεφτα σου ειναι εγγυημενα.
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ;

Οσο η οικονομια παει καλα -> no problem. Μεχρι πότε; Ουτε να μπεις στο αεροπλανο δεν θα προλαβεις.
Μαθε τι εγινε στο παρελθον για να δεις τι μπορει να γινει στο μελλον: factsanddetails.com/southeast-asia/Thail...5_8g/entry-3309.html

Αν και αμα την εχεις προχωρησει τοσο πολυ τη μακακια, ισως η αγνοια να ειναι καλυτερη.

PARIS33 wrote:
Οσον αφορα την απαντηση σου στο 2ο, δεν εχει σχεση με το θεμα. Η ερωτηση ειναι απλη: Διαβαζεις τους ισολογισμους των τραπεζων και των εταιρειων που επενδυεις; Τους καταλαβαινεις; Εμπιστευεσαι οτι αντικατοπτριζουν πραγματικα στοιχεια; Αντιλαμβανεσαι τη διαφθορα που υπαρχει εκει;
Απαντηση
Γιατι ρε παιδια …...εσεις διαβαζατε και καταλαβαινατε μεχρι τωρα τους Ισολογισμους των Τραπεζων και αν ναι απο ποτε?
Μην τρελλαθουμε κιολας εδω επαγγελματιες την πατησαν ετσι που εκρυβαν τα χρεη τους οι “τραπεζες”.

Ακουγεται περιεργο ε;
Γενικα, ναι, αμα ειναι να πας να αγορασεις ομολογα εταιρειας, καλο ειναι να γνωριζεις τα οικονομικα στοιχεια ... της εταιρειας. Αλλιως, πανε Παρνηθα και βαλτα στο κοκκινο ή στο ζερό που εχει καλυτερες αποδοσεις.

PARIS33 wrote:
Εγω θα ειχα παει φυλακη και για να τους…...προστατέψω απο εμενα εφυγα γιατι “απαγορευεται” στα χρηματα μ.ο.υ δεν γουσταρω απο κ.α.ν.ε.ν.α. transman.

Πηγες Ταιλαντη να προστετευτεις απο τους trans; Σοβαρα; Με τα ladyboys ειναι πιο ασφαλες;


PARIS33 wrote:
Τελος τα Εταιρικα Ομολογα τα τεσσερα κομματια τα αγορασα σε thai baht το 2012 υποτιμημενο ηταν τοτε στα TB52 -TB53 με €1 και μεχρι τωρα εχει ανατιμηθει στα TB 38 -TB 39 με €1 γιατι για υποτιμηση forget it.

Εδω ειναι το χειροτερο: ο τζογος της συναλλαγματικης ισοτιμιας.
Προσπερναω τα καπιταλ κοντρολς που ειχαν, εχουν και θα εχουν εις τον αιωνα τον απαντα και το γεγονος οτι ο Γιωργακης ο Σορος ειναι ακομα εν ζωη και μπορει να κανει καμια επισκεγη παλι στην περιοχη.

Ξαναλεω: απο το 2012 και μετα δεν ειχαν καποια κριση. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχουν μια αυριο. Αυτα που εγιναν το 1997-1998 καλο ειναι να γινουν μαθημα. Ειδαλλως: και η αγνοια μια χαρα ειναι.

Απριλης 1997: η ισοτιμια ηταν 1 USD = 25 Baht.
Μαης 1997: Επισκεψη Σορος κλπ επενδυτων
Γεναρης 1998: η ισοτιμια ηταν 1 USD = 56 Baht.

"The Thai stock market dropped 75%. Finance One, the largest Thai finance company until then, collapsed."

Εσυ μπορει να μην βλεπεις υποτιμηση αλλα αυτα ειναι γεγονοτα. Να τζογαρεις στην Ελλαδα που στην τελικη εκει ζεις να το καταλαβω. Να τζογαρεις σε τετοιες χωρες δεν εχει νοημα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 03 Jan 2019 09:53 #11

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13111
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
CV wrote:
Μαρακι,
Διακρινεις καποια ομοιοτητα μεταξυ των επιχειρηματικων κινησεψν που εκαναν οι γνωστοι σου και αυτων που γραφει ο Παρισ παραπανω?

Όταν αγοράζει κάποιος Εταιρικό Ομόλογο, είναι σαν να αγοράζει-επενδύει στην ίδια την Εταιρία, σαν να κατέχει ένα κομμάτι της.
Οι γνωστοί μου ίδρυσαν/κατέχουν/διαχειρίζονται ολόκληρες εταιρίες σε αναδυόμενες αγορές με ισχυρή ανάπτυξη και πλουτίζουν.
Ο χρήστης PARIS33 δεν αγόρασε-επένδυσε σε ολόκληρη εταιρία σε αναδυόμενη αγορά με ισχυρή ανάπτυξη, αλλά σε ένα μονάχα κομμάτι της, αγόρασε μερικά Ομόλογα που του αποφέρουν ετήσια κέρδη.
Οπότε ναι, έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους τολμηρούς μετανάστες γνωστούς μου, κι απολαμβάνει κέρδη κι ασφάλεια, μακριά από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 03 Jan 2019 09:59 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 03 Jan 2019 10:57 #12

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Όταν αγοράζει κάποιος Εταιρικό Ομόλογο, είναι σαν να αγοράζει-επενδύει στην ίδια την Εταιρία, σαν να κατέχει ένα κομμάτι της.
Οι γνωστοί μου ίδρυσαν/κατέχουν/διαχειρίζονται ολόκληρες εταιρίες σε αναδυόμενες αγορές με ισχυρή ανάπτυξη και πλουτίζουν.
Ο χρήστης PARIS33 δεν αγόρασε-επένδυσε σε ολόκληρη εταιρία σε αναδυόμενη αγορά με ισχυρή ανάπτυξη, αλλά σε ένα μονάχα κομμάτι της, αγόρασε μερικά Ομόλογα που του αποφέρουν ετήσια κέρδη.
Οπότε ναι, έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους τολμηρούς μετανάστες γνωστούς μου, κι απολαμβάνει κέρδη κι ασφάλεια, μακριά από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας.

Μαρακι,
Οταν αγοραζεις ομολογα εταιρειας, ΔΕΝ κατεχεις κομματι της εταιρειας. Αν θελεις να το κανεις αυτο, αγοραζεις μετοχες. Με τα ομολογα κατεχεις το "χρεος" της εταιρειας. Αυτη ειναι η κυρια διαφορα μεταξυ ομολογων και μετοχων.

Για ομολογα κοιτα εδω: www.bogleheads.org/wiki/Bond_basics
Για μετοχες κοιτα εδω: www.bogleheads.org/wiki/Stock_basics

Επιπλεον, οταν καποιος παει και επενδυει φτιαχνοντας μια εταιρεια, αντιλαμβανεται και ξερει τα εσοδα, τα εξοδα και την οικονομικη κατασταση της εταιρειας. Γνωριζει τι του γινεται βρε αδερφε!

Τελος, η απολαυση κερδων και ασφαλειας σε τετοιες χωρες, διαρκει εως οτου σταματησει να διαρκει αλλο. Βαλε και το ρισκο της συναλλαγματικης ισοτιμιας = καλυτερα καζινο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Παντού καλύτερα από τη Σοβιετική Δικτατορία της Ελλάδας! 03 Jan 2019 17:30 #13

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
CV wrote:
Και μετα τον Απριλιο τι; Τα επεισοδια θα τελειωσουνε;
Λέω ότι οι δικτάτορες δε θα φύγουν εύκολα και με το καλό. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για μας.
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 03 Jan 2019 18:20 #14

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
PARIS33 wrote:
Δεν ξερω σε αλλες χωρες τι κανουν με τα Εταιρικα Ομολογα γιατι σας βλεπω “μπρεδευτηκατε” με τα Εταιρικα Γ.ρ.α.μ.μ.α.τ.ι.α που ναι μεν “μοιαζουν” αλλα δεν εχουν καμια σχεση ως προς την Εγγυηση και το νομισμα αποπληρωμης.

Ρε μπας και μιλάς για Credit Default Swaps? Τέτοια πας και αγοράζεις;

en.m.wikipedia.org/wiki/Credit_default_swap
The administrator has disabled public write access.

European Apartheid! ..............Thailand -αρα "τσιου" for ever! 03 Jan 2019 23:26 #15

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Πρωτα απο ολα στην Thailand-αρα βρεθηκαεντελως τυχαια για τις διακοπες μου που τις παιρνω π.α.ν.τ.α χειμωνα και γνωριστηκα οπως σου εγραψα με εναν Ολλανδο οπως και αυτο εγραψα και κατοπιν με μερικες κυριες special origin.
"Παρακατω" ειναι εντελως ιδιωτικα "μη εν δημω".
Και κατι ακομη π.ο.τ.ε δεν εχω γραψει πηγαινετε τα χρηματα σας "τυχαια" γιατι θα σας σκισουνε αμα δεν εχετε γνωριμιες καλες σε αυτα τα μερη.
Για καρτοκινητη .......…καταληξατε τελικα που θα στειλουμε μηνυμα και οχι να μηδενισετε τους λογαριασμους σας.
Για εταιρικα Ομολογα και επιμενω με υπογραφη σφραγιδα Ε.γ.γ.υ.η.σ.η.ς Τραπεζας μπρδευτηκατε με τα εταιρικα γραμματια ..........!
Αμα σας λειπουν χρηματα απο "καταθεσεις" για τον Νομο αλητο Κατσελη και για να τα δινετε δανεια σε μπατιροεπιχειρηματιες Μυτηλιναιους,Φεσσα κλπ που με Εγγυητικες επιστολες και μηδεν κεφαλαιο κινησης "υπογραφουν" Κρατικα εργα εκατομμυριων ......για να πανε να δανειστουν (εργα στην Πελοποννησο κλπ) ..........δεν φταιω εγω!

Η διαχρονικη σχεση δ.ι.α.φ.θ.ο.ρ.α.ς των πολιτικων στην Ελλαδα με την elit του κ@λου επιχειρηματιων εμφανιζει οχι την εικονα ενος συγχρονου Κρατους αλλα Εγκληματικης Οργανωσης.

Εχετε "κενα" ενημερωσης σας βλεπω και σε αλλα θεματα δεν ειναι μονο η Thailand -αρα αλλα δεν θα σας κανω τον "ξεναγο" να πεσουν ολα τα λαμογια στο πανεμορφο Βασιλειο και να τους τα κανουν κουδουνια.
Μονο good news εχει η Thailand-αρα!
Ποια συναλλαγματικη ισοτιμια που εγραψε καποιος για .......κινδυνους?
Αγορασα €1 = 52ΤΒ και τωρα εχει .......ηδη ανατιμηθει στα 38ΤΒ αρα ......…..πραξικοπημα εγινε,σκοτωθηκαν,βγεικαν καραμπινες αυτοματα οπλα με στρατο .........αλλα Τραπεζα καμμια "τανα" δεν πειραξε.
Τωρα που βαδιζουν για εκλογες ειναι ακομα καλυτερα!
Τελος η Thailand-αρα δ.ε.ν υποκειτε στην "λιστα" ελεγχου δικαιοδοσιας Ευρωπαιων καταθετων του European Apartheid! ...

Αφηστε πια αυτη την τρομοκρατια περι ......τζογου γιατι στον οντως τζογο που ηταν το bitcoin και τους τα μασησαν δεν διαβασα κανενα να ειχε γραψει.
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ τα "χρειαζονται" για τον Νομο αλητο Κατσελη και τα μπατιρια "επιχειρηματιες"
Το να επικαλειστε μια κριση πριν.......απο 21 χρονια και να μην γραφετε οτι οι Thais βγεικαν απο το I M F μετα απο 6-7 χρονια ειναι παραπλανητικο.
Tην Βρετανια εβαλαν την Πρωθυπουργο Mrs Thereza May να τιμωρησει τους πολιτες που ψηφισαν Brexit ενω Ελλαδα εχουμε αλλαξει καμμια δεκαρια Πρωθυπουργους .........μεχρι τωρα.........
Μην εισαστε ξεροκεφαλοι γιατι αλλοι και απο την Ελλαδα "χωθηκαν" σε μαγαζια σε Mall (εισπρατουν ενοικια) και αλλοι σε αλυσιδες μπακαλικα.


Ό,τι δε δηλώνεται θα κατάσχεται από το Δημόσιο
Τι είναι το περιουσιολόγιο της Εφορίας - Στο τέλος του πρώτου τριμήνου ξεκινά η σταδιακή εφαρμογή του


Στόχος της φορολογικής διοίκησης είναι η δημιουργία μιας τεράστιας βάσης δεδομένων με τα περιουσιακά στοιχεία 8,5 εκατ. φορολογουμένων και όλων των επιχειρήσεων, που θα περιλαμβάνει, κατοικίες, οικόπεδα, αγροτεμάχια, αποθήκες, αυτοκίνητα και λοιπά οχήματα, σκάφη θαλάσσης και αεροσκάφη, μεγάλα χρηματικά ποσά που φυλάσσονται στα... στρώματα, καταθέσεις σε τράπεζες, ράβδους χρυσού, μετοχές, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, συμμετοχές σε πάσης μορφής επιχειρήσεις, εταιρικά μερίδια, μερίδια αμοιβαίων κεφαλαίων κ.λπ.

Πηγη:
www.newsbeast.gr/financial/arthro/437670...hetai-apo-to-dimosio

Ε ρε γλεντια που ερχονται απο το European Apartheid!

Άννα Βίσση Συγχαρητήρια ......…ελατε "να τον πιασετε" τον......"φοροφυγα" ........Ο.μ.ο.λ.ο.γ.α!

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 04 Jan 2019 06:58 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 04 Jan 2019 20:39 #16

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Μια μερα καποιος θα γραψει την ιστορια των Ελληνων που πηγαιναν στο εξωτερικο, ανοιγαν επιχειρησεις και μεγαλουργουσαν.
Δεν προκειται να γραψει κανενας για τον κλασσικο το ... τον Ελληνα που πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος, γιατι αγοραζε ομολογα που δεν ειναι ομολογα με εγγυηση τραπεζων που δεν ειναι τραπεζες, εχοντας πληρη αγνοια.

Αν πιστευει κανεις οτι τετοιου ειδους "επενδυσεις" ειναι πιο ασφαλης απο το ... bitcoin, κατι δεν παει καλα.

Στις λεπτομερειες:
PARIS33 wrote:
Πρωτα απο ολα στην Thailand-αρα βρεθηκαεντελως τυχαια για τις διακοπες μου που τις παιρνω π.α.ν.τ.α χειμωνα και γνωριστηκα οπως σου εγραψα με εναν Ολλανδο οπως και αυτο εγραψα και κατοπιν με μερικες κυριες special origin.
Και καλυτερα να εμενες στις διακοπες. Τι τις ηθελες τις επενδυσεις;

PARIS33 wrote:
Και κατι ακομη π.ο.τ.ε δεν εχω γραψει πηγαινετε τα χρηματα σας "τυχαια" γιατι θα σας σκισουνε αμα δεν εχετε γνωριμιες καλες σε αυτα τα μερη.
Αυτες οι γνωριμιες φταινε για ολα.

PARIS33 wrote:
Εχετε "κενα" ενημερωσης σας βλεπω και σε αλλα θεματα δεν ειναι μονο η Thailand -αρα αλλα δεν θα σας κανω τον "ξεναγο" να πεσουν ολα τα λαμογια στο πανεμορφο Βασιλειο και να τους τα κανουν κουδουνια.
Μονο good news εχει η Thailand-αρα!
Ναι, μεγαλουργουνε: en.wikipedia.org/wiki/Child_prostitution_in_Thailand

PARIS33 wrote:
Ποια συναλλαγματικη ισοτιμια που εγραψε καποιος για .......κινδυνους?
Εγω το λεω: το να μην ξερεις τι αγοραζεις δεν ειναι τοσο κακο. Το να παιρνεις το ρισκο της συναλλαγματικης ισοτιμιας ειναι το χειροτερο. Παρτο παλι:
Απριλης 1997: η ισοτιμια ηταν 1 USD = 25 Baht.
Μαης 1997: Επισκεψη Σορος κλπ επενδυτων
Γεναρης 1998: η ισοτιμια ηταν 1 USD = 56 Baht.

PARIS33 wrote:
Τελος η Thailand-αρα δ.ε.ν υποκειτε στην "λιστα" ελεγχου δικαιοδοσιας Ευρωπαιων καταθετων του European Apartheid! ...
Και καλα κανουν. Τα τρωνε μεταξυ τους. Γιατι να αφησουν και τους ξενους;

PARIS33 wrote:
Αφηστε πια αυτη την τρομοκρατια περι ......τζογου γιατι στον οντως τζογο που ηταν το bitcoin και τους τα μασησαν δεν διαβασα κανενα να ειχε γραψει.
Ξαναλεω: δεν εχει διαφορα αυτο που κανεις (αν εχεις καταλαβει τι ακριβως κανεις) με το να επενδυεις σε bitcoin ή στο "ζερό" στην Παρνηθα.



www.activistpost.com/wp-content/uploads/...-insider-trading.jpg
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

European Apartheid! ..............Thailand -αρα "τσιου" for ever! ......και π.ε.ρ.ι.ο.υ.σ.ι.ο.λ.ο.γ.ι.ο! 04 Jan 2019 23:36 #17

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
CV
Γραφεις για την συναλλαγματικη ισοτιμια ……...πριν απο 21 χρονια …
…(€ euro δεν υπηρχε) χωρια οσοι ηταν τοτε τα “τσιμπησαν” χοντρα και την εκαναν.
Διορθωσε “λιγο” τα “ρολογια” σου……...2019 εχουμε ημερολογιακο ετος και δυστυχως euro.
Επομενως δεν ειναι επιχειρηματα αυτα οταν μαλιστα στην εχω πει για το τζογαρισμα που γινοταν στο bitcoin και μαλιστα καλουσαν τον κοσμο…….να επενδυσει στα €17,000.

CV
Εγραψες παλι απερισκεπτα
. Και καλα κανουν. Τα τρωνε μεταξυ τους. Γιατι να αφησουν και τους ξενους;

Απαντηση
Γιατι ρε φιλε εμενα απο το 2012 που πηγα τα χρηματα μου στην πανεμορφη αυτη Χωρα Βασιλειο “δεν μου τα εφαγαν”?
Με…...φοβηθηκαν?
Απεναντίας αμα τα ειχα Ελλαδα λογω “αρκετων” χρηματων που ηταν θα μου τα ειχαν κουρεψει οι πολιτικοι σας ……..αλλα αυτο “δεν κανει …...να το ξανα-λεμε).
Ντροπη σας πια με αυτα που γραφετε!

CV εγραψες
. Ξαναλεω: δεν εχει διαφορα αυτο που κανεις (αν εχεις καταλαβει τι ακριβως κανεις) με το να επενδυεις σε bitcoin ή στο "ζερό" στην Παρνηθα

Απαντηση
Πρωτα απο ολα δεν χρειαζομαι συμβουλες και ουτε ζητησα απλα εγραψα την γνωμη μου που εχω τα χρηματα μου απο το 2012 επι Σαμαρα που “εφυγα” …….ενω τα “ρεστα” για crypto ,Παρνηθα και Ταυγετους κρατα τα για τον εαυτο σου.

CV εγραψες
. Αυτες οι γνωριμιες φταινε για ολα.

Απαντηση
Γιατι ξερεις με ποιες κυριες special origin γνωριστηκα και γραφεις οτι φταινε?
Οχι!
Επομενως “πετας” την μαλακια σου να πιασεις “θυματα” αναγνωστες γιατι ειδικα εγω ειμαι κατενθουσιασμενος μαζι τους και χωρια τις προσφορες ξενοδοχεια ακριβα ,αεροπορικα εισητηρια,ενοικιαζομενα αυτοκινητα κλπ που μου κανουν.
Αφηνω στην ακρη τα κερδη μου τοσο απο τα πολλυ καλα επιτοκια και δευτερον την ανωνυμια μου συν την ενισχυση του νομισματος απο τα 52ΤΒ με το €1 στα 36ΤΒ -37ΤΒ τωρα με το €1.

CV εγραψες
. Δεν προκειται να γραψει κανενας για τον κλασσικο το ... τον Ελληνα που πηγε για μαλλι και βγηκε κουρεμενος, γιατι αγοραζε ομολογα που δεν ειναι ομολογα με εγγυηση τραπεζων που δεν ειναι τραπεζες, εχοντας πληρη αγνοια.
Απαντηση
Ποιος στο ειπε αυτο?
Εσυ?
Τραβα πρωτα ενημερωσου τι εστι Ο.μ.ο.λ.ο.γ.ο Εταιρειας (πολυεθνικης ακομα καλυτερα) και μετα γραψε την παπατζα σου.
Γιατι εισαστε ξεροκεφαλοι?
Σαν τα Κρατικα Ομολογα ειναι α.ν.ω.ν.υ.μ.α δηλαδη και να παει ελεγχος απο το European Apartheid θα βρουνε τον “κουλη”....!
Αμα ηταν Εταιρικα γραμματια τοτε ειναι επ.ω.ν.υ.μ.α ………..!

CV εγραψες
. Και καλυτερα να εμενες στις διακοπες. Τι τις ηθελες τις επενδυσεις;

Απαντηση
Λογαριασμο ρε θα σου δωσω με ποιο δικαιωμα μου γραφεις τι ειναι καλυτερο για μενα?
Απο την στιγμη που “μετραω” πολυ καλα κερδη τα οποια καθε χρονο πηγαινω και αλλα χρηματα αντι να τα αφηνω στην Ελλαδα να μου τα κανουν οι Κουληδες και λουληδες της πολιτικης δανεικα και αγυριστα στον καθε “επιχειρηματια” ψωρο -elit?
Καταλαβε εσυ πρωτα οτι σας “πιασανε” μαμακες τα μπουμπουκια που ψηφίζατε τοσα χρονια με το περιουσιολογιο …….και αφηστε μας εμας που “μενουμε Asia” η σε αλλα ελευθερα Κρατη.
To μονο οντως λαθος που εκανα (δεν ειχα δει ισοτιμιες νεου ετους λογω φορτου που εχω) ηταν οτι ο……..συναλλαγματικος “κινδυνος” αυξηθηκε θετικα στο 36Thai Baht = €1.

Να δω τι αλλες βλακειες θα γραψετε να απογοητεύεται σκοπιμα τα μελη του forum στο “μενουμε Ελλαδα” να σας τα φανε δανεια οι λερες της ψωρο elit “επιχειρηματιων” που χρωστανε σε οποιον μιλαει Ελληνικα και Αγγλικα.
Επιπροσθετως το IMF αυξησε τις προβλεψεις του για την αναπτυξη στην Thailand-αρα απο 3,9% στο 4,6% (να ενημερωνεσται πριν “τις πεταξετε” παλι τα “μαργαριταρια” σας οι στοιχηματζηδες).

Πηγη:
www.superrichthailand.com/#!/en

Πηγη
www.grandsuperrich.com

Η Thailand-αρα δ.ε.ν υποκειτε στην "λιστα" ελεγχου δικαιοδοσιας Ευρωπαιων καταθετων του European Apartheid.
Η διαχρονικη σχεση δ.ι.α.φ.θ.ο.ρ.α.ς των πολιτικων στην Ελλαδα με την ψωρο-elit των επιχειρηματιων εμφανιζει οχι την εικονα ενος συγχρονου Κρατους αλλα Εγκληματικης Οργανωσης.

Τωρα που “ξυπνησατε” …….ξανα καντε “νανακια” εγω σας το γραφω χρονια “την εκανα” ο.ρ.ι.σ.τ.ι.κ.α και αμετακλητα απο το σωτηριον ετος 2012 επι Σαμαρα και Βενιζελου κουρεα της Σεβιλης.

Έρχεται το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο: Ο,τι δεν δηλώνεται θα κατάσχεται

Στο Περιουσιολόγιο θα δηλώνονται σταδιακά: Ακίνητα, οχήματα, μετρητά, χρυσός, μετοχές, εταιρικά μερίδια, συμμετοχές σε επιχειρήσεις οποιασδήποτε μορφής, τραπεζικοί λογαριασμοί κ.λπ


Στο σχέδιο είναι να επιβάλλεται κλιμακωτός φόρος με συντελεστές που θα αυξάνονται όσο αυξάνεται το σύνολο της περιουσίας του υπόχρεου. Αυτό σημαίνει ότι σφίγγει ο κλοιός για όσους αποκρύπτουν εισοδήματα, ακίνητα και γενικότερα περιουσιακά στοιχεία μεγάλης αξίας από τα μάτια της Εφορίας. Όσοι εντοπιστούν από τις φορολογικές αρχές να μην έχουν εμφανίσει τα περιουσιακά τους στοιχεία απειλούνται με πρόστιμα ενώ ό,τι δεν δηλώνεται θα κατάσχεται.

Πηγη:
www.tanea.gr/2019/01/04/economy/forologi...etai-tha-katasxetai/

IMF forecasts higher growth for Thailand

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

"Επενδύσεις" σε credit default swaps στην Ταϋλάνδη 05 Jan 2019 20:02 #18

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Στου κωφου την πορτα οσο θελεις βροντα που λενε.

Ρε ειναι δυνατον να υπερηφανευεσαι κι ολας;


Γραφεις:PARIS33 wrote:
τα αγορασα σε thai baht το 2012 υποτιμημενο ηταν τοτε στα TB52 -TB53 με €1 και μεχρι τωρα εχει ανατιμηθει στα TB 38 -TB 39 με €1 γιατι για υποτιμηση forget it.

ΟΚ, αλλα το 2012 η ισοτιμια EUR-THB ηταν μεταξυ 38 και 42. Αν εσυ τα αγορασες με 52, πληρωσες 25% παραπανω απο την τιμη της αγορας. Ητοι, κι αυτοι κοτσο σε πιασανε. Οι "κυριες special origin" στα πουλησανε κι αυτα;

Εγω για την υποτιμηση την εχω φοργκετ ιτ ουτως ή αλλως. Αλλα το '98 επεσε 20% σε σχεση με το δολλαριο σε μια ημερα. Παιρνεις χαμπαρι οτι δεν διαφερει ιδιαιτερα αυτη η ιστορια απο το μπιτκοιν;





Επιμενεις σε αυτη την ιστορια με τα "ανωνυμα εταιρικα ομολογα με εγγυηση τραπεζας" λες και ανακαλυψες τον τροχο. Ελληνας επενδυτης κατεληξε να αγοραζει credit defaults swaps (το πιο πιθανο τετοια σου πουλανε) στην Ταιλαντη και το λεει κι ολας. Εκει καταληξαμε δυστυχως.

Μια εταιρεια της προκοπης για να βγαλει ομολογα (χρεος) δεν χρειαζεται εγγυητη.
Αυτα τα "διαμαντια εταιρειες" που αγοραζεις (που δεν ξερεις τι σου γινεται) αν δεν βαλουνε εγγυητη δεν θα πουλησουνε ομολογα στον αιωνα τον απαντα. Ο εγγυητης απο την αλλη, γιατι να μην τα σφραγισει; Μπας και τον ελεγχει κανενας; Αν σκασουνε τα "διαμαντια εταιρειες", σκαει κι ο εγγυητης, και παει αλλου να βρει μαλακες.
Βολευει οταν ο "επενδυτης" δεν εχει ιδεα τι του γινεται και νομιζει οτι εχει εγγυηση απο την Mitsubishi bank και τη Hitachi bank που δεν υπαρχουν.

Για τα "ανωνυμα", που παλι υπερηφανευεσαι, δεν εχεις ιδεα. Τα πιο πολλα ομολογα ανωνυμα ειναι: δεν γραφουν το ονομα σου πανω. Αν διαπραγματευονται σε οργανωμενη αγορα, οποτε θελεις τα πουλας (αν βρεις καποιον να τα αγορασει). Οι κινησεις ομως καταγραφονται ηλεκτρονικα (εκτος κι αν σου δινουν μια κολλα χαρτι και ρευστοποιει ο υπαλληλος οποτε θελει απο μονος του, οποτε χαιρετισματα).


ΓιαPARIS33 wrote:
τις προσφορες ξενοδοχεια ακριβα ,αεροπορικα εισητηρια,ενοικιαζομενα αυτοκινητα κλπ που μου κανουν.

Παιρνεις χαμπαρι οτι στα εχουν αρπαξει διπλα και τριδιπλα; Μηπως σου δινουν τιποτα κι εχεις κολλησει εκει περα; Κανε reset - μερικες φορες δουλευει.


Τον ξαναβαζω γιατι ειναι ωραιος τυπος. Μαμησε μιση ηπειρο σε λιγοτερο απο 6 μηνες.

Last Edit: 05 Jan 2019 20:14 by CV.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.085 seconds