Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 21:56 #10

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Ούτε εγώ πιστεύω οτι αυτα τα προγράμματα μπορούν να βοηθήσουν απλώς ο προβληματισμός μου είναι τελικά τι μπορεί να κανει κάποιος με τα χρήματα του ώστε με ένα μικρο ρίσκο να μην απαξιώνεται η αξία τους και αν γίνεται να αποδίδουν κιόλας.

Όταν ήμουν μικρότερος συνήθιζα να καπνίζω, οταν το έκοψα αποφάσισα να κάνω ένα συνταξιοδοτικό στην εθνική με τα χρήματα που δαπανούσα για τον καπνό, οχι πολλά λεφτά 600 ευρώ το χρόνο.
Το πρόγραμμα το όρισα για μια 25ετια και ευτυχώς έχει ως όρο τουλάχιστον να πάρω πίσω αυτα που έδωσα.
Να είμαστε καλά οταν τελειώσει να τα πάρω να παω ενα ταξιδάκι με την γυναίκα μου.
Lagom
Last Edit: 26 Jan 2019 21:57 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 26 Jan 2019 23:11 #11

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Thanasis (atsi) wrote:
Ούτε εγώ πιστεύω οτι αυτα τα προγράμματα μπορούν να βοηθήσουν απλώς ο προβληματισμός μου είναι τελικά τι μπορεί να κανει κάποιος με τα χρήματα του ώστε με ένα μικρο ρίσκο να μην απαξιώνεται η αξία τους και αν γίνεται να αποδίδουν κιόλας.

Όταν ήμουν μικρότερος συνήθιζα να καπνίζω, οταν το έκοψα αποφάσισα να κάνω ένα συνταξιοδοτικό στην εθνική με τα χρήματα που δαπανούσα για τον καπνό, οχι πολλά λεφτά 600 ευρώ το χρόνο.
Το πρόγραμμα το όρισα για μια 25ετια και ευτυχώς έχει ως όρο τουλάχιστον να πάρω πίσω αυτα που έδωσα.
Να είμαστε καλά οταν τελειώσει να τα πάρω να παω ενα ταξιδάκι με την γυναίκα μου.

Παραπάνω δεν ειμουν εντελώς αφοριστικος για καθε συνταξιοδοτικο. Δεν ξερω αν ακουστηκα ετσι.
Απλα επεσήμανα 2 θεματα:
1. Μη περιμένετε θαύματα. Η απόδοση που θα παρετε δε θα ειναι πολυ διαφορετικη απο το να κανετε το εντελώς απλο: Καθε χρονο βαλτε τα στην προθεσμιακη της τράπεζας που δινει το μεγιστο επιτοκιο. Ας είναι η χειρότερη τράπεζα, ας πιστεύετε οτι θα κλείσει κλπ.
Με βαση το ισχύον νομικο πλαίσιο και την νυν κατάσταση κατα κανονα μικρότερο κίνδυνο θα εχετε και ας νομίζετε το αντίθετο.
Τωρα, δε θες να κανεις αυτο το εντελώς απλό αλλα θες να τα βαλεις σε ενα πρόγραμμα ωστε να ξερεις οτι καθε χ χρονικο διάστημα θα βάζεις ενα σταθερό πόσο?
Μη το κοροϊδευουμε πολυς κόσμος ητε λογω άγνοιας ητε για ψυχολογικούς λόγους θέλει μια τέτοια μορφή αποταμίευσης.
Σε αυτη την περίπτωση πάμε στο
2. Βρείτε ενα αποταμιευτικο οπως και να λεγεται αυτο, με ξακαθαρους όρους και χρεώσεις.
Παίρνετε το υποψήφιο συμβόλαιο σπίτι και το διαβάζετε με την ανεση σας. Υπογραμμίζετε οτι δεν καταλαβαίνεται και ρωτατε τον ασφαλιστη ή τραπεζα, όποιον γενικα σας το προτείνει.
Αν δεν πάρετε επαρκείς απαντήσεις δεν προχωράτε και μενετε στο 1.
Εφόσον κρίνετε οτι η απόδοση ( θα πρέπει να σας πουνε συγκεκριμένο καθαρο επιτόκιο με το οποίο το κεφάλαιο σας τονίζεται καθε χρονο). Επίσης να σας γράψουν με ακριβεια ποσα ακριβως θα δώσετε ΚΑΘΑΡΑ με πασης φύσεως κρατήσεις και εφαπαξ εξοδα, και ποσα θα παρετε στη ληξη.
Αν ενα κοματι του κεφαλαίου επενδύει σε μετοχες και γενικα σε προϊόντα χωρις εγγυημένη απόδοση, να σας πουνε ποσα ειναι τα εγγυημένα στη λήξη.
Ελενξτε τις αποδοσεις που σας υπόσχονται. Αν ο ασφαλιστής σου λεει οτι η εγγυημένη έτισια απόδοση (το επιτόκιο στην ουσια) είναι πχ 2% το ελενχουμε με Calculator που υπάρχουν σε διάφορες ιστοσελίδες. Κοιτάτε και το προηγούμενο thread που ειχαν μπει τετοια link αν δεν βρίσκετε μονοι σας Googleαροντας.
Τίποτα δεν θεωρητε δεδομένο επειδή το είπε ο χ πωλητής. Πρόκειται για τα λεφτα σας, που θα δέσμευτουν για 10-30 χρονια και οφείλετε να ξέρετε τι υπογραφετε.
Αν όλα ειναι οκ και εσείς πιστευετε οτι ψυχολογικά ειστε καλυτερα ετσι, με την ιδεα να καταθέτετε με αυτο τον τροπο, και οτι με δεσμευμένες καταθέσεις θα βγαζατε λιγοτερα, δεν εχει σημασία τι λεει ο χ και ο ψ.
Τα πάντα τελικά είναι θεμα εκτιμησης και γνωσεων, και αυτα τα 2 θα ειναι πάντα διαφορετικα για 2 ατομα.
Τα ασφαλιστικά που θα σας δωσουν εγγυημένες αποδοσεις στη ληξη, εξορισμου επενδύουν σε σταθερα προϊόντα χαμηλου ρισκου. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν εγγυημένη απόδοση σε προιον που επενδυει σε μετοχες γιατι απλούστατα θα είναι πολυ μικρή και δεν θα προχωρήσεις.
Συνήθως αυτα λοιπον τα ασφαλιστικά θα σου δωσουν ενα κλικ καλύτερο επιτόκιο σε σχεση με τραπεζα. Οχι πάντα. Αν έχεις μεγαλο κεφάλαιο ηδη πχ 100.000-200.000 θα πάρεις καλυτερες αποδόσεις πιθανότατα μεσα σε μια 10ετια. Σε αυτη την περίπτωση για εμένα δεν αξιζει το ασφαλιστικό, μεινε στις καταθέσεις.

Παμε μετα σε κάποια αρνητικά που στην Ελλάδα πρέπει να σκεφτείς :
α) Αν θυμάμαι καλα γιατι εχω καιρο πλέον να ασχοληθώ με ασφαλείες (με διόρθωνει οποίος ξερει), τα ασφαλιστικά εχουν μεχρι 30.000 ευρω εγγυηση. Αν βαρεσει διάλυση η ασφαλιστική και εσυ έχεις 100.000 στο πρόγραμμα, θα πάρεις στην καλύτερη τα 30.000
Αντιστοιχα αν τα έχεις σε τράπεζα και βαρεσει διάλυση η τράπεζα θα πάρεις ολα, δηλ 100.000
Με 3 ονοματα στο λογαριασμό κατάθεσης, και 300.000 να έχεις, τα παιρνεις ολα.
Αν αυτο σου φαίνεται ασήμαντο, ρωτα εμενα που εχω βγάλει ήδη από 3 τράπεζες που κλεισανε λεφτα χωρίς να χάσω ουτε κεφάλαιο ουτε τόκους. Και μιλαμε για 200. 000 οχι πενταροδεκαρες.
Αν ειχα κανει ασφαλιστικο θα τα είχα χάσει 3 φορές μέχρι σήμερα.
Δεν ειναι τυχαιο που ενώ εχω τελειώσει οικονομικα με εξηδεικευση στις ασφάλειες ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΖΩΗΣ. Φυσικά υπάρχουν συνάδελφοι μου που δεν συμφωνουνε.
Επισης αν δουλεύα σε ασφαλιστική θα εγραφα τα αντίθετα για να σε πισω (χωρις να τα πιστεύω).
β) Ακόμα και αν η αποδοση σε συμφέρει σε σχεση με προθεσμίακη (ελάχιστα θα σε συμφέρει, είπαμε θαύματα δεν γίνονται), εισαι σίγουρος οτι θες να αναλάβεις το επιπλέον ρισκο που εχει μια επένδυση πχ για 20 χρόνια? Εδω δεν ξέρουμε αν σε 5 χρόνια θα ειμαστε ακομα στο ευρώ.
Στην προθεσμίακη κάθε χρόνο βλέπεις και κίνησαι αντίστοιχα.
Αν δεν. Έχεις τέτοιο φοβο υπάρχουν προθεσμίακες για 5 πχ χρόνια πολλές φορες που δίνουν ακομα μεγαλύτερη αποδοση.

Τέλος να αναφέρω οτι υπάρχουν προϊόντα που αν δεν ζεις στη ληξη, τα λεφτα χάνονται, δεν τα παίρνει κανεις. Αυτα θα σου δωσουν καλύτερη απόδοση γιατί καποιοι δεν θα παρουν λεφτα σίγουρα καθως θα πεθάνουν πριν τη ληξη με αποτέλεσμα τα λεφτα τους να πάρουν (κυρίως η εταιρεία αλλα ενα ποσοστό οι υπόλοιποι).
Αν θέλεις κατι τετοιο το κοιτάς και αυτο.

Απο εκει και περα πάμε σε αλλα προϊόντα αν θέλουμε μεγάλες αποδόσεις με μεγαλο ρισκο που είναι μια αλλη συζήτηση.
The administrator has disabled public write access.

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 27 Jan 2019 08:54 #12

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Sosimple,
εξαιρετικη αναλυση.
sosimple wrote:
Δεν ειναι τυχαιο που ενώ εχω τελειώσει οικονομικα με εξηδεικευση στις ασφάλειες ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΖΩΗΣ.
Ειμαι υπερ της απλης ασφαλειας ζωης, φυσικα με προϋποθεσεις (π.χ. να ειναι απο εταιρεια που πιθανοτατα θα υπαρχει κατα τη διαρκεια του συμβολαιου, να ειναι για λογικα ποσα για την περιπτωση του καθενος, να υπαρχουν δημοσιευμενες στατιστικες οτι η εταιρεια πληρωνει, πόσα δεν πληρωσε και γιατι, κτλ).
Τι αποψη εχεις;
Thanasis (atsi) wrote:
... ο προβληματισμός μου είναι τελικά τι μπορεί να κανει κάποιος με τα χρήματα του ώστε με ένα μικρο ρίσκο να μην απαξιώνεται η αξία τους και αν γίνεται να αποδίδουν κιόλας.
1. Να μην εχει χρεη. Αν εχει να παει να τα πληρωσει με αυτα τα λεφτα.
2. Να εχει λεφτα στην ακρη για ωρα αναγκης. Μετρητα, αμεσα διαθεσιμα. Αστα στην ακρη κι ας μην αποδιδουν τιποτα.
3. Επενδυσεις.

Προφανως με μικρο ρισκο => μικρη αποδοση. Αλλα υπαρχει και το ρισκο που δεν σχετιζεται με την αποδοση. Για μενα εδω μπαινουν τα συνταξιοδοτικα: Η αποδοση ειναι πολυ μικρη για τα ρισκα που παιρνεις, κυριως επειδη εχουν υψηλα κοστη / προμηθειες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Thanasis (atsi)

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 27 Jan 2019 10:34 #13

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Sosimple,
εξαιρετικη αναλυση.

1. Να μην εχει χρεη. Αν εχει να παει να τα πληρωσει με αυτα τα λεφτα.
2. Να εχει λεφτα στην ακρη για ωρα αναγκης. Μετρητα, αμεσα διαθεσιμα. Αστα στην ακρη κι ας μην αποδιδουν τιποτα.
3. Επενδυσεις.

Προφανως με μικρο ρισκο => μικρη αποδοση. Αλλα υπαρχει και το ρισκο που δεν σχετιζεται με την αποδοση. Για μενα εδω μπαινουν τα συνταξιοδοτικα: Η αποδοση ειναι πολυ μικρη για τα ρισκα που παιρνεις, κυριως επειδη εχουν υψηλα κοστη / προμηθειες.
Ναι, μια ασφάλεια ζωης καλή χρειάζεται. Απλα προσωπικά έχω βολευτεί με διάφορους τρόπους σε θέματα υγειονομικης περίθαλψης, συν ότι γενικά είμαι σε σούπερ κατάσταση, γυμνάζομαι συστηματικά κλπ, το έχω καθυστερήσει υπερβολικά.
Είπαμε όλα είναι θέμα εκτημισεων, ακόμα και το αν και ποτε θα πάθεις κάτι, αλλα μια ασφάλεια σίγουρα χρειάζεται.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Thanasis (atsi), CV

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 27 Jan 2019 18:46 #14

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Αν / όταν έχεις χρόνο, γράψε 5 γραμμές τι εννοείς "καλή ασφάλεια ζωής". Τι να προσέξω όταν αγοράζω;
The administrator has disabled public write access.

Μακριά από ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα! 27 Jan 2019 19:11 #15

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Αν / όταν έχεις χρόνο, γράψε 5 γραμμές τι εννοείς "καλή ασφάλεια ζωής". Τι να προσέξω όταν αγοράζω;
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτο με την έννοια να σου προτείνω κατι γιατι δεν ξερω τι υπάρχει αυτη τι στιγμη στην αγορά, μετά την κριση..
Καλή πάντως εννοώ αυτο που καταλαβαίνεις. Να υπάρχει στο μέλλον και να σε συμφέρει στην πράξη. Προσωπικά κυρίως με ενδιαφέρει η ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη, και κυρίως αν παθεις κατι σοβαρό, κάποια σοβαρή ασθένεια να σε καλύπτει.
Ετσι και αλλιως στα απλα, σχεδόν ασυμφορες ειναι και εκει, ειδικα αν πας πολύ σπάνια σε γιατρούς.
Το θεμα είναι σε πολύ σοβαρές ασθένειες που μπορεί να σου στοιχίσουν 100.000 ή 200.000 να σε καλύψει.
Στην Ελλάδα μαλλον προς κάποιες "κρατικες" θα κοιταγα εθνικη πχ, αλλα παλαιότερα ιντεραμερικαν και καποιες αλλες ειχαν καλα πακετα ανταγωνιστικοτερα.
Γενικά αν για τις τράπεζες είμαι εναντίον των συστημικων ακριβώς γιατί δινουν μικρά επιτόκια, στην ασφάλεια παω προς το εντελως αντίθετο. Μεγάλες γνωστές εταιρείες και ας πληρώσεις και κατι παραπάνω.
Στις τράπεζες σε ενδιαφέρει να υπάρχει τον επόμενο χρόνο (μη σου πω ουτε αυτο δε σε ενδιαφέρει), στις ασφαλιστικες να υπάρχει τα επομενα 20 χρόνια..
Εγω τουλάχιστον ετσι το βλέπω. Δεν. Ειμαι απαραίτητα σωστός.
The administrator has disabled public write access.

Νέα πανευρωπαϊκή «σύνταξη»!!! 13 Feb 2019 23:05 #16

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Προχωράνε τα νέα πανευρωπαϊκά συνταξιοδοτικά προγράμματα (PEPP):

https://www.eea.gr/arthra-eea/nea-panevropaiki-sintaxi/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), CV

Νέα πανευρωπαϊκή «σύνταξη»!!! 15 Feb 2019 19:49 #17

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
vortex wrote:
Προχωράνε τα νέα πανευρωπαϊκά συνταξιοδοτικά προγράμματα (PEPP):

https://www.eea.gr/arthra-eea/nea-panevropaiki-sintaxi/

Να επισημανω οτι οταν το αρθρο αναφερει: "Σύμφωνα με την Επιτροπή, μόνο το 27% των Ευρωπαίων ηλικίας μεταξύ 25 και 59 ετών έχουν εγγραφεί σε συνταξιοδοτικό προϊόν" δεν αναφερεται στα ψευδο-συνταξιοδοτικα προγραμματα που πωλουνται απο τις τραπεζες και ασφαλιστικες εταιρειες στην Ελλαδα. Αυτα ειναι απατη.

Αναφερεται σε συνταξιοδοτικά τυπου ISA στην Αγγλια, PEA στη Γαλλια κτλ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Συνταξιοδοτικό πρόγραμμα 27 Jun 2021 19:27 #18

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Απλό και επεξηγηματικο

The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.073 seconds