Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1

TOPIC: Ερώτηση για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμόυ για επενδύσεις

Ερώτηση για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμόυ για επενδύσεις 15 Mar 2021 01:39 #1

Καλησπέρα σας!

Αρχικά να αναφέρω ότι δεν γνωρίζω οτιδήποτε σχετίζεται με τράπεζες και θα ήθελα μια βοήθεια.

Αν θέλω να αρχίσω να επενδυώ, π.χ. με degiro, χρειάζεται να ανοίξω κάποιο συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό για επενδύσεις;

Επίσης, όταν στο μέλλον εργάζομαι, δεν θέλω ο λογαριασμός όπου θα μπαίνει ο μισθός μου. να συγχέεται με τον λογαριασμό για τις επενδύσεις. Όποτε γίνεται να έχω πολλαπλούς τραπεζικούς λογαριασμούς;

Κάτι ακόμα. Έχω διαβάσει για το ότι μπορείς να έχεις πολλαπλά χαρτοφυλάκια (portfolios) με διαφορετικό προφίλ.
Πως ακριβώς γίνεται αυτό; Εννοώ, είναι κάτι παρόμοιο με τους πολλαπλούς τραπεζικούς λογαριασμούς; Π.χ. έχω έναν τραπεζικό λογαριασμό για το προφίλ 1, μετά έναν άλλο λογαριασμό για το προφίλ 2 και πάει λέγοντας...
Ή απλά τα χαρτοφυλάκια είναι κάτι «φτιαχτό» στα site; Π.χ. έχεις έναν τραπεζικό λογαριασμό και απλά στο degiro φτιάχνεις τα χαρτοφυλάκια.

Νομιζώ τα έχω μπέρδεψει με τα χαρτοφυλάκια και τους τράπεζικους λογαριασμούς, όποτε θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια :) .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
The administrator has disabled public write access.

Ερώτηση για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμόυ για επενδύσεις 15 Mar 2021 20:05 #2

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
George (george01) wrote:
Αν θέλω να αρχίσω να επενδυώ, π.χ. με degiro, χρειάζεται να ανοίξω κάποιο συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό για επενδύσεις;
Άλλο ο επενδυτικός λογαριασμός που χρησιμοποιείς για επενδυσεις και άλλο ο τραπεζικός λογαριασμός που χρησιμοποιείς για τραπεζικές υπηρεσίες. Η μόνη σχέση είναι ότι για να στείλεις χρήματα στον επενδυτικό λογαριασμο πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν τραπεζικό λογαριασμό. Δεν μπορείς δηλαδη να πας στην Degiro και να τους δώσεις μετρητά, δεν τα δέχονται.
George (george01) wrote:
Επίσης, όταν στο μέλλον εργάζομαι, δεν θέλω ο λογαριασμός όπου θα μπαίνει ο μισθός μου. να συγχέεται με τον λογαριασμό για τις επενδύσεις. Όποτε γίνεται να έχω πολλαπλούς τραπεζικούς λογαριασμούς;
Μπορείς να έχεις όσους θέλεις. Όρεξη να έχεις να ασχολείσαι.
George (george01) wrote:
Κάτι ακόμα. Έχω διαβάσει για το ότι μπορείς να έχεις πολλαπλά χαρτοφυλάκια (portfolios) με διαφορετικό προφίλ.
Πως ακριβώς γίνεται αυτό; Εννοώ, είναι κάτι παρόμοιο με τους πολλαπλούς τραπεζικούς λογαριασμούς; Π.χ. έχω έναν τραπεζικό λογαριασμό για το προφίλ 1, μετά έναν άλλο λογαριασμό για το προφίλ 2 και πάει λέγοντας...
Ή απλά τα χαρτοφυλάκια είναι κάτι «φτιαχτό» στα site; Π.χ. έχεις έναν τραπεζικό λογαριασμό και απλά στο degiro φτιάχνεις τα χαρτοφυλάκια.
Εδώ καλό είναι να διαβάσεις λίγο απο σοβαρες πηγες για να καταλάβεις. Χοντρικά:
Εσύ σαν επενδυτης έχεις ένα χαρτοφυλακιο, ήτοι το σύνολο των επενδύσεων σου είναι ένα, δεν γίνεται διαφορετικά. (ενδεχεται να ακούσεις διαφορετική άποψη από κάτι τύπους που παίζουν με etoro, plus500 κλπ).
Τώρα αν σε βολεύει να χρησιμοποιείς διαφορετικά μεσα για να κρατάς διαφορετικά κομμάτια του χαρτοφυλακιου, αυτό οκ μπορείς να το κάνεις. Π.χ. μπορει να έχεις τις μετοχές στη Degiro, τα ομολογα στη Saxo κτλ. Ομοιως μπορείς να έχεις κάποια Α/Κ για τη σύνταξη σου, κάποια άλλα για τους απογονους κτλ.
George (george01) wrote:
Νομιζώ τα έχω μπέρδεψει με τα χαρτοφυλάκια και τους τράπεζικους λογαριασμούς, όποτε θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια :) .
Ακούγεται ρετρό φιλε, αλλά μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Διαβάζοντας, μαθαίνοντας, δοκιμάζοντας. Θέλει λίγη προσπάθεια. Ο μόνος που θα σε πάρει από το χεράκι και θα σου τα εξηγεί όλα όπως θέλεις να τα ακούς (νομίζοντας ότι τώρα τα έμαθες όλα και είσαι έτοιμος να σκισεις τις αγορές) είναι αυτός που θα σου φαει λεφτα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.047 seconds