Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Επένδυση 100k

Επένδυση 100k 17 Aug 2022 08:25 #10

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Nick (Nick1980) wrote:
Τι είναι αυτό που σε δυσκόλεψε περισσότερο απο την ενοικίαση για εισόδημα;
Σκέφτομαι πως 2-3 μικρά διαμερίσματα που να φέρνει 300 ευρώ/μήνα έκαστο ίσως να είναι μια καλή λύση στην περίπτωση μου γιατί μένουν και τα ντουβάρια τα οποία σε μια ανάγκη πουλάς.
Επενδυτικά πακέτα με 3% απόδοση max φοβάμαι πως θα μικρύνουν το κεφάλαιο μου γιατί ο πληθωρισμός τρέχει πιο γρήγορα.
Αμα ψάξεις προηγούμενα post μου εχω γράψει αναλυτικά. Εχω καμια 10ρια διαμερίσματα, τα περισσότερα γκαρσονιέρες. Βέβαια τα πάντα σχετικά είναι, εξαρτάται σε ποια πόλη θα νοικιάζεις, περιοχή κλπ. Για 3 διαμέρισματ που λες, θα είναι σίγουρα εύκολοτερα τα πράγματα. Η φορολογία με χαράτσια, ενεργ πιστοποιητικα, έκτακτες εισφορές κλπ είναι τεράστια. Αν δεν κόψεις κανονικές αποδείξεις γίνεσαι ικετης, σε κοροϊδευουν οι ενοικιαστές και συζητάμε τι θα πάρεις. Δίνεις ενα παλατι, φτιαγμένο τέλεια και παίρνεις ενα αχουρι, πόρτες που έχουν πεσει κλπ. Δεν είναι όπως νομίζεις. Ξενοικιασα πολυ πρόσφατα μια γκαρς. Τρύπες παντού σε όλους τους τοίχους. Σπασμενα: νυπτηρας, λεκάνη τουαλέτας, καθρέφτης. Υγρασία παντού, τα κουφώματα να έχουν σκάσει, κουδούνι καμένο, πορτα εξωτερική με σπασμένο το συρτή, πορτα ξύλινη να εχει πεσει, να σέρνεται δηλαδή στο πάτωμα αν πας να την κλείσεις και να έχει χαλάσει. Βγάλε ακρη με το μ@λ@κ@. Φυσιολογικη φθορά θα σου πει για τα περισσότερα. Οχι απλά δεν προσέχουν το διαμέρισμα αλλά μάλλον το καταστρέφουν επίτηδες κάποιοι. Και μου άφησε και ενα καρο απλήρωτα ενοίκια. Έρχεται το νερο 70€ 2 μηνες μετα (δε θα το πάρω απο πουθενα). Οτι γράφω είναι 100% αληθινό. Δεν είναι πάντα ετσι, ξενοίκιασα και αλλη και ηταν στην πενα. (επειδή μέναν μεσα γεροντάκια). Αλλά αυτά θα τα έχεις μόνιμα και θα σε πιάσει η καρδιά μόλις τα δεις. Ποσο κοστολογηται το ψυχικό κόστος?. Οχι απλα δεν έβγαλα με τοσες ζημίες αλλα πλήρωσα και απ την τσέπη μου και φυσικα δεν ξαναγίνεται στην κατάσταση που ηταν. Εχω νοικιάσει σε πανω απο 400 ατομα. Το 50% ειδικά σε γκαρς είναι φουκαράδες. Δεν έχουν λεφτά ή είναι κακοπληρωτες γενικα. Τέλος πάντων. Εγω δεν θα το ξανα έκανα. Οτιδήποτε άλλο πλην αυτού. Αμα το κάνεις όμως, μακριά απο γκαρς. Δυάρια. Βάζεις κόσμο σοβαρότερο και για πολύ καιρο.θα βγάζεις λιγότερα αλλα θα τα παίρνεις.
Σε εναν τίτλο, η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το επίπεδο των ενοικιαστων.
Last Edit: 17 Aug 2022 08:29 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση 100k 17 Aug 2022 10:37 #11

  • Nick (Nick1980)
  • Nick (Nick1980)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
gus (gus326) wrote:
Δες αν μπορείς να ενταχθείς σε μια ενεργειακή κοινότητα. Οι 100Κ θα σου δώσουν σε βάθος 20ετιας γύρω στα 600Κ. Θα πάρεις το κεφάλαιο σου πίσω σε 3-4 χρόνια και μετά τρέχει το κέρδος. Η ενέργεια θα είναι τα επόμενα πολλά χρόνια safe επιλογη. Δεν είναι εύκολο να μπεις θέλει βοήθεια.

Ευχαριστώ.
Υπάρχει κάποιος μπούσουλας να ξεκινήσω να το ψάχνω; Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν αυτό που γράφει παρακάτω:
www.greenpeace.org/greece/issues/klima/4...rgeiakes-koinotites/
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση 100k 17 Aug 2022 10:42 #12

  • Nick (Nick1980)
  • Nick (Nick1980)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
sosimple wrote:
Αμα ψάξεις προηγούμενα post μου εχω γράψει αναλυτικά. Εχω καμια 10ρια διαμερίσματα, τα περισσότερα γκαρσονιέρες. Βέβαια τα πάντα σχετικά είναι, εξαρτάται σε ποια πόλη θα νοικιάζεις, περιοχή κλπ. Για 3 διαμέρισματ που λες, θα είναι σίγουρα εύκολοτερα τα πράγματα. Η φορολογία με χαράτσια, ενεργ πιστοποιητικα, έκτακτες εισφορές κλπ είναι τεράστια. Αν δεν κόψεις κανονικές αποδείξεις γίνεσαι ικετης, σε κοροϊδευουν οι ενοικιαστές και συζητάμε τι θα πάρεις. Δίνεις ενα παλατι, φτιαγμένο τέλεια και παίρνεις ενα αχουρι, πόρτες που έχουν πεσει κλπ. Δεν είναι όπως νομίζεις. Ξενοικιασα πολυ πρόσφατα μια γκαρς. Τρύπες παντού σε όλους τους τοίχους. Σπασμενα: νυπτηρας, λεκάνη τουαλέτας, καθρέφτης. Υγρασία παντού, τα κουφώματα να έχουν σκάσει, κουδούνι καμένο, πορτα εξωτερική με σπασμένο το συρτή, πορτα ξύλινη να εχει πεσει, να σέρνεται δηλαδή στο πάτωμα αν πας να την κλείσεις και να έχει χαλάσει. Βγάλε ακρη με το μ@λ@κ@. Φυσιολογικη φθορά θα σου πει για τα περισσότερα. Οχι απλά δεν προσέχουν το διαμέρισμα αλλά μάλλον το καταστρέφουν επίτηδες κάποιοι. Και μου άφησε και ενα καρο απλήρωτα ενοίκια. Έρχεται το νερο 70€ 2 μηνες μετα (δε θα το πάρω απο πουθενα). Οτι γράφω είναι 100% αληθινό. Δεν είναι πάντα ετσι, ξενοίκιασα και αλλη και ηταν στην πενα. (επειδή μέναν μεσα γεροντάκια). Αλλά αυτά θα τα έχεις μόνιμα και θα σε πιάσει η καρδιά μόλις τα δεις. Ποσο κοστολογηται το ψυχικό κόστος?. Οχι απλα δεν έβγαλα με τοσες ζημίες αλλα πλήρωσα και απ την τσέπη μου και φυσικα δεν ξαναγίνεται στην κατάσταση που ηταν. Εχω νοικιάσει σε πανω απο 400 ατομα. Το 50% ειδικά σε γκαρς είναι φουκαράδες. Δεν έχουν λεφτά ή είναι κακοπληρωτες γενικα. Τέλος πάντων. Εγω δεν θα το ξανα έκανα. Οτιδήποτε άλλο πλην αυτού. Αμα το κάνεις όμως, μακριά απο γκαρς. Δυάρια. Βάζεις κόσμο σοβαρότερο και για πολύ καιρο.θα βγάζεις λιγότερα αλλα θα τα παίρνεις.
Σε εναν τίτλο, η μεγαλύτερη δυσκολία είναι το επίπεδο των ενοικιαστων.

Νομίζω ήσουν ξεκάθαρος. Δεν τα είχα σκεφτεί όλα αυτά, το περίμενα πολύ πιο απλό.
Οπότε σαν "λύση" για να μην χαθούν τα λεφτά θα πρότεινες κάτι σε επενδυτικό;
Φαντάζομαι ένα franchise φαγάδικου (π.χ. μια Pizza Fan αν και νομίζω θα θέλει μεγαλύτερο κεφάλαιο), δεν είναι κάτι που θα τρέχει μόνο του.
Θα προσπαθήσω να κοιτάξω και τις ενεργειακές κοινότητες, χωρίς να ξέρω τι και πως αυτή την στιγμή.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 06:08 #13

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Nick (Nick1980) wrote:
Ευχαριστώ.
Υπάρχει κάποιος μπούσουλας να ξεκινήσω να το ψάχνω; Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν αυτό που γράφει παρακάτω:
www.greenpeace.org/greece/issues/klima/4...rgeiakes-koinotites/

Ακριβώς. Μιλα με κάποιους που δουλεύουν σε κατασκευαστές μεγάλων ΦΒ πάρκων σε πρώτη φάση. Εγώ μπήκα σε 100MW.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Nick (Nick1980)

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 12:48 #14

  • Nick (Nick1980)
  • Nick (Nick1980)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
gus (gus326) wrote:
Ακριβώς. Μιλα με κάποιους που δουλεύουν σε κατασκευαστές μεγάλων ΦΒ πάρκων σε πρώτη φάση. Εγώ μπήκα σε 100MW.

Φαντάζομαι δεν μιλάμε για net metering, αλλά για πώληση ενέργειας προς το δίκτυο.
Σε αυτά είναι κλειδωμένη η τιμής της kWh;
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 12:50 #15

  • Nick (Nick1980)
  • Nick (Nick1980)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Αυτό που καταλαβαίνω απο την κουβένα με όλους σας είναι πως αν δεν έχεις μέσα σου το επιχειρήν είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις χρήματα (δεν λεω καν να τα αυγατίσεις)...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 13:07 #16

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Nick (Nick1980) wrote:
Αυτό που καταλαβαίνω απο την κουβένα με όλους σας είναι πως αν δεν έχεις μέσα σου το επιχειρήν είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις χρήματα (δεν λεω καν να τα αυγατίσεις)...

Δες και την προταση μου 16 Αυγ 2022 17:34 #7. Ισως μακροχρονια και με μικροτερο αρχικο ποσο επενδυσης σε βολευει. Οχι ολα τα αυγα στο ιδιο καλαθι... =======> (Επενδυεις, τμηματικα ενα τριτο του ποσου που δεν σου χρειαζεται)
Attachments:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 18 Aug 2022 13:16 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Nick (Nick1980)

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 13:29 #17

  • Nick (Nick1980)
  • Nick (Nick1980)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 9
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
maria (mb361) wrote:
Δες και την προταση μου 16 Αυγ 2022 17:34 #7. Ισως μακροχρονια και με μικροτερο αρχικο ποσο επενδυσης σε βολευει. Οχι ολα τα αυγα στο ιδιο καλαθι... =======> (Επενδυεις, τμηματικα ενα τριτο του ποσου που δεν σου χρειαζεται)

Το έχω δει, ευχαριστώ. Σίγουρα ο χρυσός είναι μια "ασφαλής" λύση μακροπρόθεσμα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως/που φυλάω χρυσές λίρες, τι γίνεται με φορολογία/τελωνείο, και πως τα δηλώνω ώστε μελλοντικά κέρδη να είναι νόμιμα και να μην έχω επιπλέον άγχος.
Επίσης, βάζω κάποιον στόχο κέρδους και εκεί πουλάω; αν πχ αγοράσω απο το coininvest που τα πουλάω μετά (νόμιμα πάντα...); Στο site τους αναφέρει πως αγοράζουν και οι ίδοι.
...συγνώμη για την άγνοια, αλλά μια ζωή μισθωτός μεροδούλι-μεροφάι, δεν έχω εικόνα πως να διαχειριστώ λεφτά.

...η άλλη λύση είναι να τα φάω σε καλή ζωή και να το μετανοιώνω μετά :-(
Last Edit: 18 Aug 2022 13:32 by Nick (Nick1980).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση 100k 18 Aug 2022 15:17 #18

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Λιγα χρόνια πισω ήταν εύκολα τα πράγματα. Μεγάλα επιτόκια καταθέσεων, πολλες μικρές τράπεζες όπου διαπραγμάτευοσουν καλύτερα επιτοκια. Έπαιρνα έως και 7% επιτοκιο, καπου 800€ ΤΟ ΜΗΝΑ καθαρά τότε. Τωρα παίρνεις.. μη πω τι. Και δεν έχει και μεγάλη σημασία αν είσαι οικονομολόγος ή μισθωτος. Οι ποιο πολλοί οικονομολόγοι τα τελευταία χρόνια την πάτησαν άσχημα. Χειρότερο απο το να έχεις άγνοια για ενα αντικείμενο, είναι να νομίζεις οτι το ξέρεις. Η επένδυση πάντα είναι ΚΑΙ τζόγος. Αν δεν νιώθεις καλα να επενδύσεις κάπου, κράτα τα λεφτά όπως είναι. Τουλάχιστον δε θα τα χάσεις. Θα μειωθούν απ τον πληθωρισμό, αλλά δε θα τρέχει πάντα με 8%, ουτε τα επιτοκια θα είναι πάντα τοσο μικρά. Βιαστικές κινήσεις δεν χρειάζονται.
Last Edit: 18 Aug 2022 15:18 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.111 seconds